DOLAR 1.556 - EURO 2.047 - ALTIN 69.18 - IMKB 63974
Salı 21 ARALIK 2010
BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor 8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Can DÜNDAR
 
Ayhan BİLGEN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Yeni CHP kurultayından notlar

Mahmut ÖVÜR
 
 
CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı beklentilerin aksine sakin başladı.

Beklentilerin aksine diyoruz çünkü eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav gibi iki siyaset kurdunun ne yapacağı merak ediliyordu.

Bu merak kurultayın son gününde noktalandı ama yine de ne olur ne olmaz diye bakılıyordu.

Ankara'nın yeni kapalı spor salonu Arena'ya girdiğimde, hava bambaşkaydı. Tam bir Kılıçdaroğlu rüzgarı esiyordu. Ne Baykal'ın adı anılıyor ne de Sav'dan söz ediliyordu.

Delegesi de, parti görevlisi de sanki o partinin daha 7 ay öncesindeki en güçlü isimler onlar değilmiş gibi davranıyordu.

Öyle ki bu iki siyasi aktörün salona girişleri bile hissedilmedi. Zamanı geldiğinde gitmeyen siyasetçinin yıpranarak gitmesi çok hazin... Siyaset böyle bir şey mi acaba? Salon da onların zamanındaki salonlardan çok farklıydı. Düzenli, ferah ve kalabalık...

Bu çağdaş zemine rağmen yine de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona girişi ve salonda yürüyüşü kargaşa içinde geçti. Daha rahat bir platform yapılabilirdi.

Kurultaya CHP dışından da yoğun ilgi vardı. Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum önderleri ve yabancı misyon temsilcileri bir hayli fazlaydı. Ne de olsa müstakbel iktidar adayı bir partinin kurultayı yapılıyordu ve "Yeni CHP" liderinin nasıl bir mesaj vereceği merak ediliyordu. Dahası bu kurultay bir Kemal Kılıçdaroğlu kurultayıydı. Bundan sonra atılacak her adımın, söylenecek her sözün sevabı da günahı da Kılıçdaroğlu'na ait olacaktı. Bu nedenle herkes pür dikkat Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına odaklanmıştı.

Kılıçdaroğlu, kürsüye çıkmadan önce salonu dikkatle izledim. CHP "yeni" bir yola çıkıyordu, ama sloganları, şarkıları, marşları hep aynıydı. Sık sık 10'uncu yıl marşı çalınınca ister istemez SKYTürk'teki program arkadaşım Enver Aysever'i hatırladım.

Aysever, "10'uncu yıl marşı yerine 100'üncü yıl marşı hazırlamalıyız..." dediği için adeta topa tutulmuştu. Şimdi çevremdeki herkes aynı tepkiyi veriyordu; "Yeni CHP'ye yeni şarkılar ve yeni marşlar gerekiyor."

Şimdi gelelim Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına... Aslında beklenenin ötesine geçmeyen bir konuşmaydı. Ama yine de siyaseti odağına aldığını ve Türkiye'nin tüm sorunlarına dokunduğunu söylemek mümkün. En azından Laiklik ve rejim üzerinden, gerilim yaratan değil, siyaset üreten bir yaklaşım çizdi Kılıçdaroğlu.

Yeni CHP'nin "yeni" olduğunun göstergesi ise konuşmadan çok Parti Meclisi'nin kimlerden oluşacağıydı. Merakla beklenen Parti Meclisi listesi açıklandığında şaşkınlık yaşayanlar da oldu, makul karşılayanlar da... Doğrusu Kılıçdaroğlu biraz da şaşkınlıkla karışık bir liste çıkarmıştı ortaya. Parti içi dengeyi bir biçimde gözetmişti ama yeni isimler daha fazlaydı ve parti dışından gelenlerin nasıl bir uyum sağlayacakları ve hangi ölçüyle alındıkları bilinmiyordu. Örneğin Bülent Kuşoğlu, Faik Tunay ve Ali Arif Özzeybek isimlerini görünce şaşırmadım desem yalan olur. Çünkü bu isimler uzun süredir farklı yapılarda siyaset yapıyordu. ANAP'tan Demokrat Türkiye Partisi'ne, DYP'den Abdüllatif Şener'in Türkiye Partisi'ne hatta Sarıgül'e kadar uzanan bir dizi siyasi yapı içinde yer aldılar. Şimdi ise CHP'deler...

Bir anlamda ortaya çıkan CHP'de yok yoktu. Baykalcılar, Sav'cılar, Ulusalcılar, Genelkurmay'a yakın isimler, eski merkez sağcılar, Rahşan Hanım kontenjanından girenler, Kürt siyasetini temsil edenler ve sosyalistler...

Buradan nasıl bir siyaset üretileceğini doğrusu merak ediyorum. Ancak şunu da söylemek gerekiyor, Yeni CHP'liler arasında Prof. Dr. Binnaz Toprak, Dr. Muhammet Çakmak, Sezgin Tanrıkulu, Gülseren Onanç, Haluk Eyidoğan gibi isimlerle eski CHP kadrosu arasında bir uyum sağlanırsa çok şey de değişebilir. Parti Meclisi listesinin dikkat çeken bir yönü de kadın ve gençlerin ağırlıkta olması... Siyasetin içinden geldikleri için yeni sayılmasalar da gençlerin ve kadınların Parti Meclisi'nde ağırlıkla yer almaları önemliydi.

Son söz: Parti Meclis'i seçiminde sürpriz olur mu? Daha önce de yazdığım gibi başta Gürsel Tekin olmak üzere çizik yiyen olabilir.

 
19 Aralık 2010 - 09:19:23
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.032 2.047
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
63974  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin