DOLAR 1.555 - EURO 2.048 - ALTIN 69.13 - IMKB 63974
Salı 21 ARALIK 2010
BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor 8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Can DÜNDAR
 
Ayhan BİLGEN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez

Hakkı DEVRİM
[email protected]
 
 
Meseleleri göğüslemede ve çözüm yollarını bulmada başarılı değilsek, bu beceriksizliğin başta gelen...

Meseleleri göğüslemede ve çözüm yollarını bulmada başarılı değilsek, bu beceriksizliğin başta gelen sebeplerinden biri bence işe, her şeyden önce o meseleyi iyi anlamakla başlamayışımızdır.
Hasan Pulur’un cuma günkü yazı başlığı «İki dilli hayat» idi (Milliyet, 17 aralık). Suçlaması, güzellemesi, tehlike uyarısı olmayan bir sağduyu ifadesi. «İki dil için kampanya» (Cumhuriyet), «İki dilli yaşamak» (Yasemin Çongar, Taraf), «İki dilli hayat yasak değil» (Taraf), «Meclis’te Kürtçe: To be or not to be» (Star), «İki dilli yaşam, eninde sonunda gelinecek nokta» (E. Mahçupyan, Haber Türk) gibi sâkin ve sabırlı ifadeler yanında; «Kürtçe savunmaya ret, Kürtçe ifadeye izin» (Evrensel), «Sadece evde mi Kürtçe konuşacağız?» (Serpil Çevikcan, Milliyet), «Diyarbakır zaten çift dilli» (A. E. Duran, Radikal) diye sual içeren değerlendirmeler ve bir üçüncü tavır olarak öfkelenip telaşa kapılanlar: «Böyle hak aranmaz, Demirtaş’ın çağrısı itaatsizliğe davettir» (Ümit Fırat, Haber Türk), «İki dil başkaldırıdır» (Haber Türk), «Savcılar harekete geçsin!» (M. Ali Şahin, Vatan).
MHP’liler ayrı bir âlem: Devlet Bahçeli, «Milliyetçi hareket, Türk milleti ile beraber henüz son sözünü söylememiştir. Türkiye’nin bölünmesine müsaade edilemez, millî devlet ve üniter yapının tahribine müsaade edilemez.»
MHP Grup Başkan vekili Oktay Vural: «Bu milleti birbirini anlamaz hâle getiren bu çabalar karşısında gerekli girişimlerde bulunur ve tedbirleri alırız.» (Bu haberleri aktaran Haber Türk besbelli ki çok endişelenmiş.)

Hasan Pulur ile Murat Yetkin’e danışayım, dedim
İlk ağzına geleni söyleyenler, her zaman daha çok havayı bulandırmaya yarar. Ben bu konuda yetersizliğimi fark ederek, sahiden biraz olsun bilgilenmek istiyorum. İyisi mi Hasan Pulur ile Murat Yetkin’in yazılarından bir şeyler öğreneyim, dedim.
Hasan, «Uzun yıllar <Kürt yoktu!>, <Kürt> diyenin dilini kopardınız, Kürtçeyi yasakladınız. Türkü söyletmediniz, mahpushaneye oğlunu görmeye giden anayı Kürtçe konuşturmadınız, kadınların başka dil bilmediğini sanki bilmiyordunuz,» diyor. «Şimdi devletin televizyonu Kürtçe yayın yapıyor, devletin tiyatrosunda Kürtçe oyunlar oynanıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürtçe bildiğini ıspat etmek için kırık dökük Kürtçesiyle laflar ediyor.»
Kürt köylerine Kürtçe bilmez öğretmenler göndermekle kalmadınız, bir de tabela astınız duvara: «Kürtçe konuşmak yasaktır» diye. (Milliyet, 17 aralık)
Hakikaten, ne akla hizmetti ya Rabbi! demez misiniz?
Murat, «Başkaldırı sözü, diyor; Kürtçe’nin de kamu hayatında resmî dil olarak Türkçe’nin yanı sıra kullanılmasını kınamak amacıyla ilk kez MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş tarafından kullanıldı. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ses verdi: Bir halkın dilini, kültürünü, varlığını inkâr ve yok etmek ne demektir? Evet, başkaldırdılar. Biz başkaldırıyoruz. Bu meşru hak için, bu kimlik, kültür hakkı için biz başkaldırıyoruz. Pasif başkaldırıdır, sivil bir başkaldırıdır.»
Murat, «Söylediklerini dikkate almak lazım, diyor. Lisan hakkı yüzünden kurulmuş devletler vardır; aklıma ilk gelen Bengladeş.»
Şu bilmediğimi de Murat’tan öğrendim: «BDP’lilerin İki dilli hayat kampanyası kendiliğinden ve Meclis çatısı altından ortaya çıkmış bir fikir değil. BDP ile aynı tabanı paylaşan PKK’nın hem İmralı’daki kurucu lideri Abdullah Öcalan, hem de Kandil’deki fiilî lideri Murat Karayılan tarafından istenmiş bir kampanya» (Radikal, 17 aralık).
Bu konuda daha diyeceğim var. Ertuğrul Mavioğlu’nun Radikal’de yayımlanan (15 ve 16 aralık) Osman Baydemir’le mülakatı üzerinde de durup konuşalım istiyorum.
Hanımlar, Beyler!.. Yaşıtlar, gençler! Birlikte yaşayageldiğimiz insanların dilidir Kürtçe. İnsan demek, bir anlamda konuştuğu dil demek. İnsanı insan yapan, diğer canlılardan ayıran başlıca niteliği konuşabilmesidir. Bu yaratılmış varlığın var ettiği bir başka başlıca varlık da dildir; her toplumun kendi dili.
Siyasetinizi, devletinizi, vesvesenizi bir yana bırakır, bir benzerimin, hem de asırlardır birlikte yaşadığım insanların konuştuğu dilin hesabını so-ra-rım!
Tekrar edeyim. Bu galiba tam anlamını çıkaramadığınız bir konudur, ki böyle alışageldiğiniz meselelerden herhangi biri gibi tartışmaya devam edebiliyorsunuz.
Bu toplumda o dil, tıpkı Türkçe gibi –hatta her dil gibi de diyebilirim- korunacaktır.
Günlerdir Kanada’daki Fransızca-İngilizce ortakyaşamı hakkında iyi kötü bildiğimden daha fazlasını öğrenmeye çalışıyorum. Tuhaftır bilgi bulmakta zorlanıyorum.
Niye basın-yayın dünyamızı yönetenlerin aklına gelmez böyle bir araştırma. Halkının çeşitli diller konuştuğu ülkeler var. Hatta yalnız tek bir dilin konuşulduğu ülke söyleyin bana, diye sorsam size, örnek göstermekte sıkıntı çekersiniz.
Kanada diyorum, orada dört yüzyıldır yaşanan, iki dilli bir düzendir. Hindistan’ın, Çin’in, İsviçre’nin, Amerika’nın kaçar dilin konuşulduğu ülkeler olduğunu bile çıkaramayız. Bana bugün lazım olan, asırlardır bir arada yaşayan, iki ayrı kökten gelmiş, biri Fransızca, diğeri İngilizce konuşan, ama kaynaşmış bir bütün olarak yaşayabilen Kanada halkının bu hiç de kolay olmayan meseleyi devamlı başarılı, düzenli bir birlikteliğe nasıl dönüştürebildiğine dair sağlam bilgilerdir.
Muhabirlerinizi, anlaşabilirseniz hatta dil uzmanı akademisyenleri hemen göndersenize Kanada’ya. Meseleyi yerinde ve ayrıntılarıyla inceleyip bizi aydınlatsınlar. Hatta biri İngilizce, diğeri Fransızca bilen, keşke iki kişilik ekipler gönderebilseniz.
Siz basın-yayıncılar! İlk işinizin müşkül meselelerde toplumumuzu gerçekleri anlatarak aydınlatmak olduğunu, bu kadar açık bir ihtiyaç halinde bile akıl edemeyecek kadar meslek ideallerinizden bîbehre insanlar mısınız yoksa? Üzülerek ve bütün samimiyetimle soruyorum bunu size.
*
Bugün televizyon olacaktı konumuz. Gene de oldu. TRT-6’ya çağırdılar beni. Seve seve gittim. Kürtçeyi orada spikerler biliyor. İster istemez yalnız Türkçe konuştuk. Arada, Türkçe söylenenleri Kürtçeye çevirmek için izin istiyorlar. Siz susup çevirinin bitmesini bekliyorsunuz. TRT Kürtçe kanalına simültane (yani eşzamanlı) tercüme imkânı bile sağlamamış.
Sıradan, müzminleşmiş, ayağa düşmüş bir mesele olamaz dil konusu. Ne yapıp edelim, Kürtçe meselesini olsun konunun haysiyetiyle mütenasip seviyede konuşalım, olur mu?

 
19 Aralık 2010 - 09:16:29
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.545
1.555
 
 Euro
2.033 2.048
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
68.80 69.13
 
 IMKB
63974  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin