DOLAR 1.556 - EURO 2.047 - ALTIN 69.18 - IMKB 63974
Salı 21 ARALIK 2010
BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor 8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Can DÜNDAR
 
Ayhan BİLGEN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Peki, o salon neden inlemedi?

Aslı AYDINTAŞBAŞ
[email protected]
 
 
Farklıydı dünkü CHP kurultayı. Ankara’daki kongre merkezine yaklaştığım andan itibaren, daha önce CHP’de görmediğim kadar organize bir kurultayla karşı karşıya olduğumuz belliydi. Her zamanki itiş kakış yerine elektronik panolar; koridorlarda fosur fosur sigara içen bıyıklı adamlar yerine genç kadınlar vardı tribünlerde.
Akşam saatlerinde ise, CHP’de Önder Sav ve statükonun kalıntıları baskın bir manevrayla partinin ikinci adamı Gürsel Tekin’i liste dışı bırakmaya çalıştı. O zaman anladım, dünya yıkılsa da CHP eski reflekslerinden zor kurtulacak.
Kavganın nedeni ortada. Bu kurultay sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinin değil, aynı zamanda CHP’de değişimin de başlangıcı. Değişim her zaman sancılıdır.
Yine de zamanın ruhu, CHP liderinin hazırladığı Parti Meclisi’ne yansıdı. Hiç iş yapmayan, yıllardır sadece “Laiklik de laiklik!” diye rakı-balık memleketi kurtaran (ve yüzde 20’ye talim etmeye razı) o boş adamlar yerine cıva gibi bir ekip geldi yeni yönetimde.
İş yapan, yaptığı işle parlayan insanlar... İş dünyasındaki kadınların sesi KAGİDER başkanı Gülseren Onanç, bize “endişeli modern” lafını kazandırıp Anadolu’daki mahalle baskısının resmini çizen profesör Binnaz Toprak, Türk dış politikasının en çetrefil dönemlerinde zarif manevralarla öne çıkan emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, Diyarbakır’dan makul bir ses Sezgin Tanrıkulu ve daha niceleri.
CHP’nin tutucu, hizipçi eski adamları engellemeye çalışsa da, çizik atmak için  uğraşsa da, artık barajın kapakları aralandı. Bundan sonrası gelir...
Kurultayda her şey toz pembe değil tabii. Birçok açıdan kurultay sönüktü. Coşku yoktu kürsüde. Tribünlerde zıp zıp zıplayıp “Baskılar bizi yıldıramaz” ya da “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek“ diye slogan atmaya çalışan CHP’liler, bir türlü muradına eremedi. Birkaç denemeden sonra vazgeçtiler.
Açıkçası Kılıçdaroğlu’nun konuşması da, “doğru” ama “kuru”ydu. Daha çok demokrasi istedi ve iktidarın medyada, yargıda, üniversitede kurduğu “korku düzenine” yüklendi. CHP liderinin “Aydınlar hapiste”, “Telefonlar dinleniyor”, “Düşünceye pranga vurdular” söylemi, kuşkusuz yankı bulacak, Tayyip Erdoğan’ı yeniden “sivil dikta” tartışmalarının içine çekecektir.
Ama Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından cımbızla çekip, bir işaret bekleyen tribünlere atabileceğiniz tek bir slogan bile yoktu. Beş ayrı kalemden çıkmış, belli ki harmanlanırken de ürkek bir el, “Aman Recep Bey demeyelim”, “Aman partinin ekseni değişti demesinler”, “Aman irtica edebiyatı yapmayalım” diye diye konuşmayı ruhsuz bir cümleler bütünü haline getirmişti.
Bir iki yerde Erdoğan’a yüklense, salon inlerdi. Nedense yapmadı. AK Parti’ye “Bunlar yalnız şikâyet eder” dedirtmemek için temel meselelerdeki projelerinden söz etti; ancak bu sefer de diğer uca savrulmuş, rakibini hedeften çıkarmış oldu.
Ben yine de bunlara takılmıyorum; bırakalım CHP lideri söylemek istediğini sloganlarla değil, icraat ve kadrolarıyla söylesin. Kılıçdaroğlu’nun kullandığı özgürlük dili, iktidarı “baskıcı” ve “otoriter” olarak tanımlaması, Erdoğan’la ilgili bir imajın pekişmesine neden olacaktır. Bundan sonra AK Parti seçime kadar böyle olmadığını kanıtlamak için çaba harcayacaktır.
Ancak takıldığım bir yer var; o da CHP liderinin ısrarla “Kürt” lafını kullanmaması. “Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlar” söylemi, “Biz bu konuda rapor hazırlıyoruz” açıklaması, çağdaş ve demokrat bir CHP’ye yakışmıyor. Paranoyaların esaretinde yazılmış bir metin, zaten Kürt meselesinde cesur bir çıkışa zaten izin vermiyordu. Ama en asgaride “Kürt” kelimesini bile telaffuz edememek, 2010 yılında Türkiye’yi yönetmeye talip bir lidere yakışmıyor.
Türkiye’deki Kürt meselesi, “biz etnik ayrımcılığa karşıyız” lafıyla geçiştirilemeyecek kadar ileri ve kritik bir noktada. Keşke parti meclisini oluştururken gördüğümüz cesaret, burada da olsaydı.

 
19 Aralık 2010 - 09:10:40
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.032 2.047
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
63974  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin