DOLAR 1.556 - EURO 2.047 - ALTIN 69.18 - IMKB 63974
Salı 21 ARALIK 2010
BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor 8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Can DÜNDAR
 
Ayhan BİLGEN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Beli bükük siyaset

Doğu ERGİL
[email protected]
 
 
En çok güldüğüm fıkralardan birini bildiğiniz endişesine rağmen paylaşmak isterim.
Bu öykü bundan on sene önceye ait ama daha sonra söyleyeceklerimin özünü içeriyor. Bir genç Türk iş adamı uzak bir ülkede temaslar yapıyor. Yoğun bir günün sonunda otelinin barına oturduğunda oldukça sakin olan barın öteki ucunda yaşlı ama son derece şık bir beyefendiyi fark ediyor. Başka kimse de olmadığından selamlaşıyorlar ve başlıyorlar konuşmaya. Genç adam milliyetini ve işini söylüyor. Yaşlı beyefendi de sevinçle, "Ne güzel bir Türk'le karşılaşmak. Ben 30 yıl önce sizin ülkenizde kendi hükümetimin büyükelçisiydim" diyor. Sonra hüzünleniyor ve "O zamanlar sizin iki siyasi lideriniz vardı. Biri romantik diğeri klasikti. Hep kavga ederler ve ülkeyi gererlerdi. Onlar yüzünden asker müdahale ederdi. Herhalde artık vefat etmişler veya köşelerine çekilmiş anılarını yazıyorlardır" diye ekliyor. Bizimki, biraz muzip biraz alaycı, "Yoo, onlar hâlâ iş başında; biri başbakan, diğeri cumhurbaşkanı" diyor. Yabancı diplomat şaşırıyor, "Oğulları olmasın" diyor. Bizimki, "Yaşlandılar ama hâlâ siyasetteler ancak romantiğin romansı gitti, tiki kaldı. Diğerinin klası gitti..." Biraz duraklıyor ve "Biz ona şimdi baba diyoruz" diyor.

Neden anlattım bu fıkrayı? İnsanlar, ne yaparlarsa yapsınlar, fıkralara konu oluncaya kadar sündürmemeliler işlerini ve toplumun katlanma sınırını aşmamalılar. Hele siyasiler, değişen zamana uygun olarak kapasitelerini, yeni koşulları ne kadar kavradıklarını, zihinsel ve bedensel enerjilerinin yarış gibi geçen zamana ne oranda ayak uydurabildiğini anlamak zorundalar. Zaten anlamıyorlarsa onlardan nasıl bir siyasal performans beklenebilir ki? İstanbul-Ankara karayolunun üzerinde dev panolar muştuluyor: "Kaygılanma Türkiye biz geliyoruz." Altında gülen bir sevimli beyefendinin resmi. Bakıyorsun, zaten bir siyaset gediklisi. Ünü başkası adına koltuk ısıtmak ve nüktedan olmak. Türkiye'nin ne siyasetinde ne bilinçaltında icraata ilişkin bir izi yok. Ama geliyor! Yahu siz hiç gitmediniz ki! Biliniyor ki yüzde ikilik bir partiyle milletvekili pazarlığı için fırsat kolluyorsunuz.

Buna benzer duyguları geçenlerde NTV'de iki gazetecinin Necmettin Erbakan hoca ile yaptığı söyleşi sırasında hissettik. Kollarından tutularak yürümek, bükülen beli, kireçlenen boynu nedeniyle kafasını dik tutmakta zorlanan, çok az mimikle konuşmak durumunda Sn. Erbakan. İnsan gerçekten üzülüyor. Ama ne ego o? Ya dünyayı egosundan ibaret sanıyor. Ya dünyayı egosuna sığdığı kadar algılıyor... Günlük hayatın gerçeklerine ilişkin o kadar az şey söyledi ki. Acaba gerçeklik duygusunu mu yitirdi yoksa söyledikleri zaten dünyayı kendi önyargılarının anahtar deliğinden görenlere yönelik bir siyasal lügatçe de mi kıldı?

Yahudiler'in ele geçirmiş olduğu ve yönettiği muhayyel bir dünyada yaşıyor. Başkalarının da yaşamasını istiyor. Haydi o yaşlı ve siyasetinin beli ondan da bükük. Ya ona inanan, onu hâlâ "kurtuluş"larının umudu olarak gören gençler?

"Mücadelemiz hak ile batıl arasında... Mücadelemiz bir cihattır" diyor. Hatta daha ileri giderek, "Bütün insanlığın saadeti için" siyaset yaptığını ileri sürüyor. Ne var ki bundan dünyanın haberi yok. Olsa muhakkak dünya halkları çok sevinecek.

Saadet Partisi'nin başına geçmesini, AK Partili öğrencilerinin "siyonizme hizmet etmelerini engellemek için" diye gerekçelendiriyor. "2. Viyana kuşatmasından sonra iktidar siyonizmin eline geçti. O zamana kadar bizim elimizdeydi... İki dünya savaşını da Yahudiler çıkarttı" diyor. Bugünkü Türkiye-İsrail gerginliğinin ülkemizi, Siyonistler'in yönettiği (tabii AK Parti kanalıyla) gerçeğini saklamak için bir senaryo olduğunu ileri sürüyor.

Bütün bunlara inanıyor mu? Son yıllarında Celal Bayar da komünizmin çat kapı geleceğinden korkardı. İnanıyorsa, böyle bir parti başkanı ülkeye ne kazandırabilir? İnanmadan söylüyorsa, bu kadar marjinal ve nefret dolu bir söylemin ülkeye ne yararı var?

Artık birileri, zamanlarının dolduğunu, fıkralara konu olduklarını idrak etmeliler. İnanın onlar da herkes de huzur bulur. Çünkü Soğuk Savaş bitti.

 
19 Aralık 2010 - 09:04:15
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.032 2.047
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
63974  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin