DOLAR 1.545 - EURO 2.045 - ALTIN 68.31 - IMKB 63035
Cuma 17 ARALIK 2010
Karadağ AB'ye aday ülke oldu Dolar 5 ay sonra 1,5400 lirayı aştı DEMİRTAŞ: İKİ DİLLİ TALEBİMİZ YOK CHP'li vekil gözyaşları içinde itiraf etti "Beylikdüzü metrobüs hattı 2011'de bitiyor" Atalay: CHP zor durumda kaldı ve... Bahçeli'den Şeyh Said'in torununa tazminat GENELKURMAY'DAN "KÜRTÇE" AÇIKLAMASI DINAMO KIEV ÇOK ZOR BİR RAKİP Erdoğan: CHP aynaya baksın habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin Çin'e ihracatı yine rekor kırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Münir Özkul yoğun bakımda
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hastayım size
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Baykal ne diyor?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Baykal'a göre Twitçiler hasta!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dolar üzerinden maaşa vergi incelemesi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Marka konferansı çekmedi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
"Kıyamet Günü"
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
CHP ile iktidara halk mı gelir devlet mi?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Balyoz davası, yeni bir dönemin başlangıcıdır
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Balyoz’un anlamı
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Balyoz ETÖ’nün neresinde?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Gerçek Müslüman öğreti' dayatması
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Deniz Baykal'a açık mektup
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Silahlara veda
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gül: Özhaseki’ye sonuna kadar kefilim
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu'nun günahını aldık!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bir korktum bir korktum
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
CHP nereye?
 
 
 
 
Şamil TAYYAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ruşen ÇAKIR
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
CHP’nin “üç başlı” görünümü

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
CHP Genel Başkanlığı’ndan Deniz Baykal’ın ve CHP Genel Sekreterliği’nden de Önder Sav’ın tasfiye edilmesiyle CHP’de “üç başlı” bir görünüm karşımıza çıktı.

Baykal’ın video skandalı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Geçici Genel Başkan” olmasına vesile oldu. Böylece ‘Kılıçdaroğlu+Sav-Baykal’ formülü oluştu. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, 53 yıllık dostu ve siyasi yol arkadaşı Deniz Baykal’ı ani manevralarla partiden tasfiye etti. Bu tasfiye ile Kemal Kılıçdaroğlu safına geçen Önder Sav, genel başkalık koltuğundan indirilen Baykal’a karşı yeni bir cephe kurdu. Deyim yerindeyse Kemal Kılıçdaroğlu’nu kendi elleriyle genel başkan seçtirdi.

“Geçici Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu” ve “Gölge Başkan Önder Sav” tarafından “Değişmez(!) Genel Başkan Deniz Baykal”a bir de “Ebedi şeflik” teklif edildi. Baykal da bu teklifi reddetti. Bunun ardından partinin “önemli adamı” konumundaki Sav, istediğini yapmaya çalışmış, hatta yapmıştı da. MYK’yı ve Parti Meclisi’ni ‘kendi istediği şekilde’ kurmuştu. Yani Kılıçdaroğlu’nun “vize”sini kendi eline almıştı. Tabii bunu yaparken de CHP’nin ‘yeni tüzüğünü’ hesaba katmamıştı!

Ne acıdır ki Baykal’a yapılanlar karşılıksız kalmayacaktı. CHP’nin “yeni tüzüğü”nün uygulanmasında Baykal’ın ısrarını görecektik. Baykal, biraz daha ileri giderek suskunluğunu bozacak ve televizyon ekranlarından Kılıçdaroğlu’na seslenerek şunları söyleyecekti:  “Tüzük kurultayına gitmek gerek. Orada kurultay hangi tüzükle yola devam edileceğine karar verir. Ben yeni tüzükten yanayım ama kurultay karar verir. Tabii bu arada parti meclisini de yenilemek gerekir. Bu iş bir an evvel çözülmeli, ben de elimden gelen desteği veririm.”

İlerleyen günlerde CHP’deki yeni tüzüğün uygulanmasına karşı çıkan Önder Sav ve ekibi, yeni Merkez Yönetim Kuruluna(MYK) alınmadı. Böylece geçtiğimiz kurultayda tasfiye edilen Baykal ve yanlılarına, yeni tüzükle Sav ve ekibi de katıldı. Oluşan bu yeni tablodan Baykal da “memnun” görünüyordu. Çünkü kendisini tasfiye eden Önder Sav, aynı akıbeti yaşıyordu. Sav’ın “Genel sekreterlik koltuğu”na bu defa Süheyl Batum oturacaktı.

Alınan kurultay kararından sonra Baykal’ın ve Sav’ın “çarşaf liste” ısrarına rağmen; Kılıçdaroğlu “blok liste” diyor. Ancak Kılıçdaroğlu bir manevra yaparak Sav’ı “blok liste”de ikna edebilir. Bu da Baykal’ı tasfiye girişimlerinin ikincisi olabilir! Nitekim son haberlerde Sav’ın da “blok liste”ye yeşil ışık yaktığı söyleniyor! Bunlar da Kılıçdaroğlu’nun yeni manevraları olarak tarihe geçer.

Kılıçdaroğlu’nun manevra kabiliyetini de 4 Ekim’deki demeçleri gösteriyor. Zaman gazetesinden Habip Güler’in 4 Ekim 2010 tarihli haberinde yer alan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu şunları söylüyordu: “Anayasa’nın bir haftada değiştirilemeyeceğini ben de biliyorum. Bu öneriyi siyasî bir manevra olarak yaptım, AKP’nin maskesini düşürmek için. Biz kaçan olmamalıyız. Manevra yapmayı bilmeliyiz. Türbanı bilinçli gündeme getirmedim. Bu yönde soru sorulunca cevap vermek durumunda kaldım. Parti tabanımız maalesef yönetime güvenmiyor, kaypak bir tabanımız var.”


5 Kasım’daki yazımda “Sav ve ekibinin saf dışı kaldığı bir CHP’de, bundan sonraki gelişmelerin iyi izlenmesi gerektiğini, Baykal’ın değerlendirmelerinin ve yeni dönemde Kılıçdaroğlu ile ‘ortak adım’ atılabileceğini unutmamak gerektiğini” söylüyordum. Çünkü Kılıçdaroğlu lider olamasa da genel başkan olmuştu ve iyi manevra yapabilme kabiliyetine sahipti.  Bütçe görüşmelerinde de manevra yapmaya çalıştı ama bunu pek başaramadı. Yakup Erikel’le (Arınç’ın avukatı), Yusuf Erikel’i (Hacı Ali Hamurcu’nun avukatı) birbirine karıştırdı.

Unutulanlar: “İnsan zorluklarla pişer, tecrübelerle olgunlaşır.” Kılıçdaroğlu da bu zorluklarla “pişip”, edindiği tecrübelerle siyasette “olgunlaşacak”tır.

Not: Değerli okurlarım, izninizle yine sizlerden bir hafta ayrı kalacağım. “95 yıllık hasret” başlıklı yazımda anlatmaya çalıştığım 95 yaşında hacca giden babaannemi birçok okurum merak ettiğini söylüyor. İşte yarın vuslatımız olacak!

 
16 Aralık 2010 - 08:39:33
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.532
1.545
 
 Euro
2.027 2.045
 
 Sterlin
2.365 2.420
 
 Altın
67.65 68.31
 
 IMKB
63035  
 
 
Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi lazım...
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yumurtalı protestoları değerlendirdi: Öğrencilerin yasal zeminde tepkilerini ortaya koymalarını doğru buluyoruz ama gençlerin oyunlara kurban edilmemesi lazım
 
 
 
 
  İSTANBUL- Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 2010 yılında magazin dünyasının ünlülerine yönelik 'en medyatik' araştırmasında birinci belli oldu. Geçen yılın birincisi Hadise listede yer almazken, ikinciliğe Cem Yılmaz yerleşti.  
 
 
 
  EDİRNE- GSM operatörü, hiç mesaj atmayan müşteriye ücret faturası yolladı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin