DOLAR 1.551 - EURO 2.040 - ALTIN 69.02 - IMKB 65884
Pazartesi 27 ARALIK 2010
Adli Tıp, Haberal'a gidecek MİLLİ YÜZÜCÜ DERYA BÜYÜKUNCU'YA CEZA Erdoğan: Gençlerin ölümüne sevinenler... Derviş Eroğlu taburcu oldu SİLAHLI ÇATIŞMA: 1 ÖLÜ, 11 YARALI Aynı aileden ikinci ikiz ölümü Canikli'den Demirtaş'a yanıt 2 YAŞINDAKİ ÇOCUK CAMDAN BAKIYORDU AK Parti MYK toplantısı başladı Dumandan zehirlenen minik kız kurtarılamadı habertaraf.com
 
 
 
Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hrant Dink'in arkasına saklanmayın!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Sizin de yatacak yeriniz yok
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir câhilden İmralı soruları
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
6 şehadeti örtbas ettiği için mi, terfiyi haketti!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
CHP vitrinine AK PARTİ modeli
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Komutanım 26. Zırhlı Tugay darbe için hazırdır!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kürtler bağımsızlık yerine neden özerklik istiyor?
 
 
Akşam
Deniz GÖKÇE
Amerikan rüyası bitti mi?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
O kazık size müstahaktır
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Vesayetin garantörleri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Isırma listeleri üzerine çeşitlemeler
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Apo herkesin kafasını karıştırdı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Mehmet Ali Birand'ı kastetmiyorum!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Operasyon Kemal
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Faruk Çelik Bey’e ve Diyanet İşleri Başkanı’na acil çağrı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çalıştayda tartışılan tebliğ ve BDP'nin bildirisi
 
 
 
 
Hüseyin ACARLAR
 
Selami SAYGIN
 
Şamil TAYYAR
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Donanmada ele geçen belgeler, darbe teşebbüsünün yeni delilleri

Reşat PETEK
[email protected]
 
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca geçtiğimiz hafta Gölcük Donanma Komutanlığında  bir arama gerçekleştirildi. Aramanın  casusuluk ve fuhuş soruşturması kapsamında yapıldığı açıklandı. İstihbarat Şube Müdürlüğü odasında bulunan darbe planı belgelerinin imha edileceği ihbarı üzerine, odanın zemini kazılarak ulaşılan gizli bölmede ele geçirilen 10 çuval belge savcılıkça incelemeye alındı. Tespit ve el koyma işlemlerinde, yanlış anlaşılmaları ve istismarı önleyecek önlemlerin alındığı, özellikle belgelerin listelenmesinde bir albay ile görevli askerlerin de hazır bulundurulduğu ifade edildi. Basına yansıyan ilk bilgilere göre, İrtica İle Mücadele Eylem Planı, Kafes Eylem Planı, Balyoz Darbe Planı ve Ergenekonla ilgili çok sayıda bilgi ve belgeye ulaşıldığı anlaşılıyor.

Belgelerin mahiyeti anlaşıldıkça savcılık bunları değerlendirecek ve belki de yeni operasyonlara şahit olacağız. Olayın bu safhasında önem arzeden hususlar var. Öncelikle olayın bazı basın organlarında ¨donanmaya polis baskını¨ şeklinde duyurulması yanlış. Baskın değil soruşturma var. Soruşturma savcısının da açıkladığı gibi, yasal çerçevede Cumhuriyet Savcısının gözetiminde askeri savcı ve askeri personel tarafından yapılan kazı, arama el koyma işlemini ¨polis baskını¨  olarak haberleştirmek bilgisizlik mazereti arkasına gizlenemeyecek bir provakasyon. Kurumsal olarak polisle asker arasında devam eden bir mücadele varmış gibi algılanacak büyük puntolu bu yanlış vurgunun arkasından, ele geçirilen belgelerin mahiyetine aynı oranda yer verilmeyişi, hatta hiç yer verilmemesi bu kanaatimizi destekliyor.

Ele geçirilen belgeler arasında 28 Şubat 1997 postmodern darbe süreciyle alakalı emir ve talimatlar, Batı Çalışma Grubu (BÇG), Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG)`nun fişleme ve faaliyetleriyel ilgili dokümanlar yeni soruşturma ve davalara konu olacak.. 28 Şubat döneminin hukuk tanımayan komutanları hakkında neden işlem yapılmıyor soruları da belki cevabını bulacak. Yargı sürecini önümüzdeki günlerde izleyip göreceğiz.

Ergenekon davaları, darbe teşebbüsleriyle ilgili davaları, `saygın bazı insanlara yapılan haksızlık, suçsuz yere ve uydurma delillerle yapılan bir operasyon`  olarak niteleyenler, 2011 seçimlerinde Silivri`den milletvekili adayı olacak isimleri tartışanlar 10 çuval belgeye ne diyecekler doğrusu ben merak etmiyorum. Devletin 6 ayrı kurumunun ıslak imza raporu verdiği darbe planlarına `kağıt parçası, hiç bir anlamı yok` diyenler, Gölcük belgelerini savcı oraya koymuş bile diyebilirler. Poyrazköy kazılarında yer altından çıkararılan lav silahlarına `boru` diyenler, Gölcük`te ele geçirilen belgelere, `burası önceden çöplükmüş, çöpe atılan çuvallar odanın altında kalmış, bunda ne var, hem çuval dolusu belgelerin bulunması deprem açısından da iyi oldu zeninde durması yeni bir depremde daha fazla hasara neden  olurdu` diyebilirler. Dilin kemiği yok, mesnetsiz, delilsiz her şey söylenebilir. Söylenir söylenmesine  ama bu defa darbe depremini önceden haber veren hukuk sistematiğinin iyi çalıştığı anlaşılıyor. Hukuk devletinde her kurum gibi ordunun da kendi yasal görev sınırları içinde hareket etmesi gerektiğine inananlar içlerindeki darbecilerin temizlenmesinde kararlı görünüyor. Yaptıkları ihbar, verdikleri bilgilerin hukuk makamlarınca gereği gibi değerlendirildiğini gördükçe yeni Samet Kuşcu olaylarının yaşanma endişesinden kurtulup  hukuk devletine olan güvenleri artıyor.

Ele geçirilen belgeler, 28 Şubat sürecinde yapılan hukuksuzluklardan, ¨ ordu göreve¨ pankartlarıyla yapılan yürüyüşlere, 2007 yılında  irtica tehlikesine halkı inandırmak için tertip edilen Cumhuriyet mitinglerine ve  `ülke elden gidiyor`   temalarını işleyen televizyon konuşmalarına kadar organize çalışmaların kaynaklarını, sorumlularını ortaya çıkaracağa benziyor. Cumhuriyet mitinglerine katılma talimatlarını verenler, askeri araçları  bu amaçla kullandıranlar, rutin dışına çıkma emirleri verenler, darbeye karşı çıkacak komutanları fişleyenler, sürgün listesini hazırlayanlar, darbe sonrası kurmayı düşündükleri `milli mutabakat hükümeti` ni isim isim belirleyenlerin hangi gizli mahfillerde yapılan gizli seçimle (!) darbesiz (!) hükümet değişikliği planlandığı artık gizlenemiyor.

Çarpıtmalar artık işe yaramıyor. Bilgiler ve belgeler gün yüzüne çıktıkça hak ve hakikatler görülüyor, Türkiye`nin önü aydınlanıyor. Hazırlanan seneryolar ne kadar sahici olursa olsun, aktörler rolllerini ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar perde arkası görünmeye başladı. İrtica tehditlerine kimseyi inandıramıyorlar. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi yeniden yazıldı. Uydurma iç tehdit, iç düşman değerlendirmeleri darbe için zemin oluşturamıyor. Olayın fuhuş şantajıyla casusluk boyutu da aydınlatıldığında, darbecilerin dış bağlantıları da aralanmış olacak.

 
15 Aralık 2010 - 00:03:26
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.541
1.551
 
 Euro
2.025 2.040
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.69 69.02
 
 IMKB
65884  
 
 
Anadolu insanı kadın yöneticiyi seviyor...
 
KOBİ Bankacılığı'nın tek kadın yöneticisi ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Soykan, krizde 'komando' ekibi kurarak 5 bine yakın müşterinin kapısını çaldıklarını anlatıyor.
 
 
 
 
  İnternet sitelerinde ‘Cem Yılmaz’ın çocukluk anıları’ başlığı altında dolaşan espriler komedyeni kızdırdı.  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucu Başkanı Bilge Contepe, 10 köpeği ve 60 kedisi nedeniyle eşinden boşanma noktasına geldi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin