DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir Tofaş: 92 - Oyak Renault: 68 Mersin Büyükşehir Bld: 71 - Banvit: 80 Yaşlı çift evde ölü bulundu. Işık Koşaner görevden alınsın FENERBAHÇE:1 - SİVASSPOR:0 (2. yarı) Kadın garson çalıştıran birahaneye saldırı Sınavda cevap anahtarı cebe geldi: 7 gözaltı KOCAMAN KADRODA SÜRPRİZ YAPTI KILIÇDAROĞLU, SAV'IN İZİNİ TAMAMEN SİLDİ habertaraf.com
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Balyoz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Müfettişten Başbakan olmaz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
AK Parti'nin delegeleri, öteki partilerin delegelerine benzemez
 
 
Radikal
Akif BEKİ
CHP'de blok liste felaketi
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Koşaner ve tortu...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Anahtar kelime umut’
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kamuoyu işte budur
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kim milletvekili olsun kurultayı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Mevlâna'dan utanmak
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Diline asıl hâkim olması gereken askeriyedir
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Siyaset gereğini yapar
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ergenekon'un askeri ayağı görünecek mi?
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Akşam'ın iftiraları
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Eski PKK'lı anlatıyor-2
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kayseri olayında iddialar ve gerçekler
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kuruluş!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt sorununun kalbi “dil sorunu”
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kerbela’yı anlamak
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Müslüman'ın yılbaşı ikilemi

Mustafa YILDIZ
[email protected]
 
 
Bu yıl Hicrî Yılbaşı ile Miladî Yılbaşı, birbirine yakın geldi. Bu nedenle Müslüman’ın içine düşürüldüğü ikilemi görmezden gelemeyiz.

Her insan dünyada tek yaratılmıştır. Öyle ki parmak izleri bile bir benzeri daha olmamak üzere mucizevî bir şekilde yaratılmıştır. Bunun gibi her insanın ruhu ve manevi hayatı, zevki, korkusu, sevgisi ve nefreti de ayrı ayrıdır.

Bu yapı sadece ferde ait değil. Toplumların ortak yönleri olduğu gibi temelde dinî anlayışları (hayata ve kâinata bakışındaki temel değerleri) olmak üzere tarihlerinin, coğrafyalarının, sosyal yapılarının ve kültürlerinin birbirlerinden ayırdığı şekilde, farklıdırlar.

Her toplum kendisi gibi olduğu takdirde (yani kendisini gerçekleştirdiğinde) özgür, bağımsız ve mutludur. Bir başka toplumun uydusu haline gelmişse özgür, bağımsız ve mutlu değildir.

Başka toplumlara özenmek, onların yaşantısını (dil, din,  kültür gibi değerlerini) benimsemek, bir toplumu diğer toplumların uydusu (bir başka deyişle sömürgesi) haline getirir. Başka bir toplumun değerlerini taklit etmek, insanı kendisine yabancılaştırır ve onun varlık nedeni olan bütün değerlerini yıkar.

Türk milletinin temel değerleri din, dil, kültür ve bir tarih şehitliği haline getirdiği vatanıdır. Ancak bu değerlerin taklitçilik yoluyla yıprandığı ve yıpratıldığı yadsınamaz bir gerçektir.

Takvimin insanın hayatındaki önemi

Eğer yerin, göğün, ay, güneş ve yıldızların uyduğu değişmez yasalar (sünnetullah) olmasaydı, insanların hesaba dayanan takvim yapmaları mümkün olmazdı. Ne zaman yaz, ne zaman kış, ne zaman bahar olacağını, toprağın ne zaman ürün vereceğini değişmez yasalar sayesinde öğrenen insanlar, günlük, aylık, yıllık hayatlarını ve hatta ömürlük planlarını yapamazlardı.

Takvim insan buluşudur. En gelişmişini sadece bir takvim olarak kullanmak, çağımızın şartlarında gerekli görülebilir. Ancak takvim nedeniyle başka milletlerin değerleri taklit edilirse faydadan çok zarar getirir.

Söz gelimi miladî yılbaşının, beraberinde getirdiği toplumsal değişiklikler ve yozlaşmalar dramatik bir şekilde toplumun ruh damarlarını katlediyor.

Yılbaşı eğlenceleri nedeniyle lüks tüketim ve israf; akla ve sağlığa zararlı olan içki, kumar ve sefahat, toplumun kanına zerk edilen zehirden başka bir şey değildir. Millî ve dinî değerleri yıkan tufandır.

Noel Baba kültünün, çocukların bilinçaltına yerleştirdiği Hıristiyanlık sempatisinin zamanla bilinç düzeyine çıkararak nesilleri Hıristiyan’ca bir yaşantıya özendirmeyeceğini kim garanti edebilir?

Denilse ki; “Hıristiyan olsalar ne olur?”

Bunun, ölüm ötesi gerçekle olan ilgisini bir yana bıraksak bile Türk milletinin (bilvesile İslam milletinin-milletlerinin) varlık temellerine yerleşmiş, onun tarih içindeki yükseliş, gelişme ve mutluluk enerjisi haline gelmiş olan İslam dini, terk edilmek suretiyle kendi tarihsel ölüm ve toplumsal fermanımızı kendi elimizle imzalamış oluruz.

Bu izahlardan, bizim dünyadan soyutlanmayı düşündüğümüz asla zannedilmesin. Ticarî, siyasî, insanî ilişkilerin iyileşerek toplumları birbirlerinin yaşamlarına katkı yapan varlıklar haline getirmesi, sarsılmaz inancımızdır.

Safımızı Yahut Kimliğimizi Belirleyelim

Müslüman’ın Fatiha’da;

“Bizi doğru yola sevk et, kendilerine nimet verip razı olduklarının yoluna;

Kendilerine öfkelendiğin ve ne yaptıklarını bilmeyen şaşkın ve sapkınların yoluna değil” derken, safını, günde kırk kez belirlediğini görüyoruz.

Peygamberimizin;

‘’Kim bir kavme benzemek isterse o onlardan olur’’ müthiş ikazını nasıl göz ardı edebiliriz?

Müslüman’ın “Hicrî Yılbaşı” Bilinci

Hangi dinden olursa olsun inanç sahibi olmak, kişilik sahibi olmak demektir.

Müslüman kişiliğine sahip olan kimse, Kuran’ın açıklamalarına bakar.

*Yerin göğün yaratıldığı günden beri ayların sayısının 12 olduğunu, ay ve güneşin hareketlerinin hesapla olduğunu, senelerin ve her türlü zamanın hesabını yapmanın bu şaşmaz ilahî yasalara bakarak yapılabildiğini anlar.

*Ayrıca Hz. Âdem’den başlayarak peygamberlerden beri süregelen Muharrem mucizelerinin vuku bulduğu olayların, zamanın zirve noktaları olduğunu bilir.

*Sevgili Peygamberimizin bu nedenle önem verip oruç tuttuğu ve tutturduğu Muharremin mübarek bir ay olduğunu benimser.

*Son Peygamberin Hicretine medar olan ve Hz. Ömer’den itibaren takvim yılı olarak kabul edilen, her çeşit ibadet ve tâatin makbul sayıldığı günler olduğunu kabul eder.

*Bunların ay ve güneş hesaplarına bağlı olduğu gerçeğini unutmaz ve bunu dinî, sosyal ve kültürel hayatının temeli yapar.

*Kendi yılbaşı olan Hicrî yılbaşında müminlerle tebrikleşir.

Peygamberlerden miras kalan Aşr-ı Muharrem’in ve sevabı müjdelenmiş olan ibadetlerini yapar.

*Bir yandan da 10 Muharremde şehitlerin efendisi Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişinin dayanılmaz üzüntüsünü yaşar, Ehl-i Beyt sevgisini yüreğinde tazeler.

*Geçmişin yanlışlarından ders alarak bütün müminlerin kardeş olduğuna imanla kardeşlik temelinde ümmetleşme sürecine katkı sağlar.

*Hicrî yılbaşı böylece bütün bir İslam âlemine yaşam ve mutluluk katan enerji olur.

Miladî Yılbaşı Nedir?

Miladî yılbaşı ve ona tesadüf eden olaylara kısaca bir göz atalım.

Noel kültünde efsanevî bir Hıristiyan azizinin, darda kalanlara yardım ettiği ve çocuklara gece hediye bıraktığı inancı vardır.

Hıristiyan ebeveynler, çocuklarına aldıkları sürpriz hediyelerle bu gizemli Noel Baba kimliğini birleştirir ve onlara Hıristiyanlığı sevdirmek isterler. Buna inananlara ne diyebiliriz ki?

Bizim endişemiz şu: Müslüman çocuğunun bunlarla ne ilgisi var?

Kaldı ki, Noel Baba, sadece darda kalanlara değil, evlenemeyenlere, yolda kalmışlara ve hatta hırsızlara bile yardım eden görünmez bir kişiliktir.

Hz. İsa’nın doğumu konusunda Hıristiyanlar arasında görüş ve tarih birliği yoktur.

Elbette Hz. İsa gibi mucize bir peygamberin doğumu, tarihin en büyük kırılma noktalarından biridir. Ve o, en son Peygamberin müjdecisi olmakla doğumu asla küçümsenemez.

Noel Eğlenceleri ve Tötonlar

Noel eğlencelerine gelince; bu eğlenceler pağanizmin gönümüzdeki makyajlı, ahlâk kavramını katleden sefahat ve curcunasından başka bir şey değildir.

Tarihî köken olarak bu günkü Kuzey Avrupa kavimlerinin ataları olan Töton’ların atalarının eğlencelerinden ibarettir.

Tötönlar’ın ataları, orman tanrılarına inanıyorlardı. İskandinav yarımadasında çetin geçen karlı ve soğuk kışların, Tanrıların öfkesinden ileri geldiğine inanıyorlardı. Hindi keserek, çam ağaçlarını süsleyerek, yiyip içip eğlenerek tanrıları memnun edeceklerine ve böylece kışın haşinliğini yumuşatabileceklerine inanıyorlardı.

Avrupa kavimleri arasında oldukça yaygın olan bu pağanist gelenek, Hıristiyanlık dönemine gelince terk edilmeyip eğlenceler, Hz. İsa’nın doğumu olayına monte edilmiş, Hıristiyanlık dönemi efsanesi olan Noel ile de birleştirilmek suretiyle dönüşümü ve devamı sağlanmıştır.

Yani, tam insan ürünü olan ve Avrupa (dolayısıyla Batı toplumlarının) çeşitli kültür ve pağanist inançlarının bir karışımı olan ve hiçbir uhrevî motif ihtiva etmeyen bir inanç ve kültürdür yılbaşı veya Noel eğlenceleri.

Müslüman’ın bununla ne ilgisi olabilir?

Kur’an ve sünnetteki kimliği taşıyan geçmişteki Müslümanlar gibi olamadığımız sürece, Hicrî yılbaşı mı, Miladî yılbaşı mı ikileminden kurtulamayız.

 
15 Aralık 2010 - 00:01:34
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
Hayat arkadaşı idik, rol arkadaşı olduk...
 
Merakla beklenen Sultanın Sırrı nihayet vizyona girdi. Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şahin'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' filmi, II. Abdülhamit'e ait bir sırrın peşinde koşan iki Amerikan ajanının mücadelesini ele alıyor.
 
 
 
 
  WASHINGTON- ABD'nin bilimi destekleyen, hükümete bağlı önemli kuruluşu Ulusal Bilim Vakfındaki tek Türk direktör Semahat Demir, beyinle ilgili hem hastalıkların teşhis ve tedavisi hem de beyin-bilgisayar arafazları konusunda önemli çalışmalar bulunduğunu belirterek, 'uzun vadede insansı robotların gerçek olacağını' söyledi.  
 
 
 
  Türkiye'de tartışma konusu olan devşirme atletler, meclisin gündemine ilginç bir olayla taşındı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app