DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Obama, İran'daki terör saldırısını kınadı Oba çayı taştı, 20 ev ve işyeri hasar gördü Borsa, günü 1010,51 puanlık kayıpla bitirdi Dolar günü 1,517; euro 2,024 TL'den kapattı "Batı İran'a savaş açmalı" Balyoz davasının başkanı Ömer Diken Kapanışta dolar 1,5170 lira ''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri Atina'da göstericiler polisle çatıştı, bakan dövdü! habertaraf.com
 
 
 
'Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!'
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Akif BEKİ
 
Reşat PETEK
 
 
 
CHP'de son manevralar

Bülent KORUCU
[email protected]
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi yine bir olağanüstü kurultaya hazırlanıyor. Genel başkanlığı döneminde ayrık otlarını temizleyip partiyi dikensiz gül bahçesine çeviren Deniz Baykal'ın muhalefete düşmesiyle birlikte kurultaylar sezonu açılmış oldu.

Hafta sonu yapılacak kurultay, CHP açısından yeni bir başlangıç anlamı taşıyor. Bu başlangıç parti içi iktidar mücadelesinin seyrini belirleyecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun stratejisi keskin tartışmalara girmemek üzerine kurulu. Baykal'ın yıpratıcı hamlelerine Kemal Bey yerine medyadaki sözcüleri karşılık veriyor. Bugüne kadar blok liste uygulayan Deniz Bey'in şimdi çarşaf listeci olması eleştiriliyor. Baykal'ın çelişkisi ortada ama onu eleştiren yazarların güçlü dönemlerinde söz konusu yanlışlara dikkat çektiğini pek hatırlamıyoruz.

Kaset komplosuyla genel başkanlıktan indirilen Baykal'ın iki aşamalı harekât planı vardı. Kılıçdaroğlu ile Önder Sav'ı ayrıştırmak ve partiyi kurultaya götürmek. Baykal nispeten başarılı olmuş görünüyor, ancak Kılıçdaroğlu'nun arkasındaki asıl gücü, medya desteğini ihmal ettiği için işi beklediğinden zor olacak. Son kurultayda Kılıçdaroğlu'nu Genel Sekreter Sav'ın getirdiği yanılgısı hem Baykal'da hem de bizzat Önder Bey'de vardı. Bu yanılgı Sav'ı rehavete sevk etti. Hiç ummadığı, gücünü doruklarda zannettiği anda kendini kapının önünde buldu. Baykal da Sav'ı ekarte ettiğinde Kemal Bey'i kolay lokma yapacağını sandı. Projenin asıl sahibi medya organları kurultaya kadar eski genel başkana yönelik nokta atışlara devam edecek. Kurultayın bugüne kadar olmadığı kadar büyük salonda yapılması, tribünlere doldurulacak kalabalıkların önemini artırıyor. Salon hâkimiyeti sadece delegeye baskı unsuru olarak kullanılmaz. 'Çıkar bir buçuk saat konuşurum' tehdidinde bulunan Baykal'ı susturmaya, en azından dengesini ve konuşma bütünlüğünü bozmaya da yarayabilir. Bazı yazılardan bunun işaretleri alınıyor.

Sav, Baykal'a göre daha sessiz ve derinden gidiyor havası veriyor. Mücadeleyi henüz alenileştirmiş değil. En büyük kozu olan 'devr-i sabık yapacak ve tasfiyeye girişecekler'i yavaş yavaş piyasaya sürüyor. Teşkilatlarda kıyım yapılacak şayiası mevcut delege yapısının kararını etkileyebilir. Normal şartlarda delege 'kral öldü yaşasın yeni kral' faydacılığına yatkındır. Eski genel başkan veya genel sekreterdense güçlü yeni patrona oynarlar. Sadece tasfiye korkusu onları muhalefet cephesine iter. İstanbul teşkilatının önce Gürsel Tekin'i istemiyoruz diye imza verdiğini, yönetim değişince il başkanı Berhan Şimşek'ten bağımsız biçimde 'biat' kuyruğuna girdiğini unutmayalım. Kılıçdaroğlu bu gerçekten hareketle, ısrarla 'delegenin dediği olur' cümlesini kuruyor. Blok listenin olduğu yerde bunun nasıl gerçekleşeceğini cidden merak ediyorum.

CHP'de kişiler üzerinden yürüyen tartışmanın asıl ekseninin ideoloji ile siyaset yapma biçimi arasındaki tercihlerde yaşandığını düşünüyorum. Yeni yönetim ve arkasındaki proje koordinatörleri siyaset yapma biçimini yani zarfı değiştirme peşinde. Karşı grup ise ideolojinin yani mazrufun terk edileceği korkusu yaşıyor. Zarfla mazruf arasında uyum olması gerektiği muhakkak. Mektup zarfına kitap sığmayacağı ortada. Kılıçdaroğlu'nun başarısı ikisini de değiştirmekten geçiyor. Fakat bunu evdeki bulgurdan olmadan yapması lazım. Siyaset yapma biçimi zamanla değişirken fikriyatın eskimiş ve demode olmuş kısımları yenilenebilir. Baykal'ın iddiası ise ikisinin değil sadece zarf üstündeki adresin değişeceği şeklinde. Etnik ve mezhepsel siyasetin mahzurlarını açık açık vurgulaması bundan. Baykal haklı çıkarsa, arka bahçe gibi görülen kıyı şeridi kaybedilebilir; Karadeniz'de gemileri batabilir.

 
14 Aralık 2010 - 10:45:21
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin