DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Obama, İran'daki terör saldırısını kınadı Oba çayı taştı, 20 ev ve işyeri hasar gördü Borsa, günü 1010,51 puanlık kayıpla bitirdi Dolar günü 1,517; euro 2,024 TL'den kapattı "Batı İran'a savaş açmalı" Balyoz davasının başkanı Ömer Diken Kapanışta dolar 1,5170 lira ''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri Atina'da göstericiler polisle çatıştı, bakan dövdü! habertaraf.com
 
 
 
'Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!'
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Akif BEKİ
 
Reşat PETEK
 
 
 
Sizce de bu işte bir bit yeniği yok mu?

İbrahim KARAGÜL
[email protected]
 
 
Olof Palme (1986) ve Anna Lindh (2003) cinayetlerinden sonra İsveç ilk kez terörle yüzleşiyor. Onlar genel anlamda terördü ama özel anlamda suikastti. Bu sefer farklı bir durum var ortada. İlk kez bir intihar bombacısı İsveç'te saldırı düzenliyor.. Dünyanın her köşesinde hemen her gün yaşanan, Avrupa içinde istihbarat soslu örneklerini pek çok kez izlediğimiz intihar saldırılarıyla İsveç'in ne ilgisi olabilir?

İşte burada kafaları karıştıracak ilginç soru işaretleri beliriyor...

Aslında Irak doğumlu olan, 1992 yılında İsveç'e yerleşen, liseyi başarıyla bitiren, İngiltere'ye gidip üniversite okuyan ve tekrar İsveç'e dönen, evli ve iki kız babası olan bir kişi, Noel öncesi üzerindeki boru tipli bombalardan birini patlatıyor. Kendisi ölüyor, iki kişi yaralanıyor. Daha önce, Arapça ve Norveççe olarak yapılan saldırı ihbarındaki ifadeler ilginç:

"İslam'a karşı savaşa, Peygamber'in küçük düşürülmesine ve domuz Vilks'e aptal desteğiniz bitmedikçe eylemlerimiz devam edecek.."

Görünüşe göre saldırganın öfkesi, Hz. Muhammed'e ağır hakaretler içeren ve İslam dünyasından yoğun tepki alan karikatürlere yönelik.. Görünüşte, gerekçe oldukça güçlü gibi. Ama bu öfke bugüne kadar neredeydi, saldırgan eylemini neden bu kadar geciktirdi, yeni mi aklı başına geldi! Onu bilmiyoruz işte..

Tam da Wikileaks tartışmalarının yoğunlaştığı bir döneme dikkat çekmek nasıl olur acaba? Üstelik, Wikileaks'in kahramanı Julian Assange'ın İsveç tarafından düzenlenen bir suç dosyasıyla İngiltere'de tutuklanmasından hemen sonra böyle bir saldırı gerçekleşti.

Burası önemli..

Yine saldırı; Assange'ın İsveç televizyonuna; "ABD'nin aleyhine dava açmaya hazırlandığına, İsveç adaletinin suistimal edilmesinden hayal kırıklığına uğradığına" ilişkin sözlerinden hemen sonra geldi.

Tecavüze ilişkin suç dosyasını İsveç hazırladı. Assange'ın tutuklanma gerekçesini bu dosya oluşturuyor. ABD, İngiltere ve İsveç arasında bir ortak operasyon söz konusu.

Peki, birileri İsviç'e terör üzerinden bir mesaj veriyor olabilir mi? Irak işgalinden hemen sonra dünyanın belli merkezlerinde terör üzerinden ne mesajlar verildiğini biliyoruz. Yine böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Eğer böyleyse yakında İngiltere'ye de bir mesaj verilecek anlamına mı geliyor bu? Bekleyip göreceğiz.. Eğer öyleyse, intihar bombacısı ya da terör saldırısı gerçek anlamda nitelik değiştiriyor demektir. İşin mahiyeti görünenden çok farklı demektir.

Assange'ın tecavüz ettiği söylenen isimlerden biri, İsveçli Anna Ardin kayıplarda. İddialara göre bir Ortadoğu ülkesine gitmiş ve polisle irtibatı kesmiş. Ardin'in Filistin'de olduğu, bir Hristiyan grupla bölgeye gittiği söyleniyor. Tabii ki barış gönüllüsü olarak.

Birbirinden bağımsız gibi görünen ama intihar saldırısıyla bağlantılı olabilecek başka gelişmeler de var.

Şu ana kadar açıklanan belgelerden sadece 77 tanesi İsrail'le ilgili. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, belgelerin sızdırılmasından hemen önce, "İsrail'i rahatsız edecek bir durumun söz konusu olmadığını" açıklıyor. Assange da Netanyahu'dan "şeffaflık kahramanı" olarak söz ediyor. İşte tam burada çok ciddi iddialar var:

Assange'ın, belgeleri yayınlamadan önce İsrailli yetkililerle Cenevre'de bir araya geldiği, yüklü miktarda para aldığı söyleniyor. Aynı kaynaklar, görüşmenin görüntülü bir şekilde İsrail tarafından kayda alındığını söylüyor. Dahası var..

Bu pazarlıktan sonra İsrail'i rahatsız edecek belgeler yayınlanacaklar listesinden çıkarılıyor. Yayınlanacak olanların ise, İsrail'in gözden geçirmesine, sansürlemesine izin veriliyor. Sansürlenen belgeler arasında 2006 Gazze saldırılarıyla ilgili belgelerin ve Lübnan'daki İsrail-Hizbullah savaşına ilişkin belgelerin bulunduğu öne sürülüyor.

Yine; ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakan yardımcılarının yaptığı, İsrail'in nükleer çalışmalarına destek verilmesinin kararlaştırıldığı bir toplantıya ilişkin notların da bulunduğu ifade ediliyor. Aynı toplantıda, İsrail'in nükleer gücünün bölgede denge sağladığı, bu yüzden zayıflatılmasında batı'nın bir çıkarı olmadığı düşünceleri de dile getiriliyor.

Hiç bir şey göründüğü gibi değil. Bir kahramanlık hikayesinden de çok kirli ilişkiler çıkabilir. Assange olayında bu kokuyu alanlar oldukça fazla...

Wikileaks dosyaları dünyayı karıştırırken, daha çok İsrail'in hazzetmediği, ülkeleri ve ilişkileri deşifre ederken, olayın kahramanı İsveç tarafından tecavüzle suçlanıyor. İki kadına tecavüz etti diye dosya hazırlanıyor. Bu dosya üzerine İngiltere'de tutuklanıyor.

Hemen ardından hiç tanık olmadığımız bir olay gerçekleşiyor. İsveç'te yaşayan, İngiltere'de eğitim alan bir kişi, üzerine bağladığı boru tipi bombalarla intihar saldırısı yapıyor. Geç gelen karikatür krizi öfkesi mi diyeceğiz buna? Yoksa, Assange'a yönelik tutuklama operasyonuna misilleme mi?

Bence ikincisi daha dikkate değer. Özellikle arkadaki özel bağlantılar söz konusu olunca.. İslam ve terörizm.. Birilerinin hesabına ne kadar da yarıyor.. Terörle hesaplaşmaya ve ihale dağıtmaya devam ediyorlar..

 
14 Aralık 2010 - 10:42:52
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin