DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Obama, İran'daki terör saldırısını kınadı Oba çayı taştı, 20 ev ve işyeri hasar gördü Borsa, günü 1010,51 puanlık kayıpla bitirdi Dolar günü 1,517; euro 2,024 TL'den kapattı "Batı İran'a savaş açmalı" Balyoz davasının başkanı Ömer Diken Kapanışta dolar 1,5170 lira ''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri Atina'da göstericiler polisle çatıştı, bakan dövdü! habertaraf.com
 
 
 
'Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!'
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Akif BEKİ
 
Reşat PETEK
 
 
 
Öcalan’ın avukatlarına söylediklerim

Ruşen ÇAKIR
[email protected]
 
 
En son Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce örneğinde görüldüğü gibi Abdullah Öcalan’ın avukatları düzenli bir şekilde gazetecilerle görüşür, onların düşüncelerini Öcalan’a, Öcalan’ınkileri de onlara aktarırlar. Daha önce beni de birkaç kez ziyaret etmişlerdi. Sayısını bilmiyordum ama her buluşmada yer alan, basınla ilişkilerden sorumlu Cengiz Kapmaz’ın hatırlatmasıyla öğrendim ki dün bunlardan beşincisi gerçekleşti. Kapmaz’a eşlik eden iki avukatıyla (her seferinde farklı avukatlarla görüştüm) Öcalan’ın Fethullah Gülen hareketine yönelik ılımlı mesajları başta olmak üzere çok şey konuştuk, tartıştık.

Öcalan’ın avukatları Haziran’a kadar sürecek olan PKK’nın bu seferki “eylemsizlik” kararının daha öncekilere benzemediğinde ısrarlı, bu sefer çözüm konusunda son derece umutluydular. Umutlu olmalarınıysa sadece tek bir hususla, devletin Öcalan’la sistemli bir şekilde görüşmesiyle açıklıyorlardı. Diğer bir deyişle, Öcalan’ın son görüşme notlarına yansıyan iyimserliğin avukatlarına da sirayet etmiş olduğunu gözledim. Bunun bir sonraki doğal sonucu, tepeden tırnağa tüm Kürt siyasi hareketini bir iyimserlik dalgasının kaplaması olacaktır ki şimdiden bazı ipuçlarını görebiliyoruz.

Evet, ama yetmez

Gerçekten iyimser olmamız için bazı nedenler var, evet, ama yetmez. Öcalan ve PKK, Haziran’a (genel seçimlere) kadar “eylemsizlik” kararı almakla işlerinin bittiğini sanıyorlarsa çok kötü yanılıyorlar demektir. Avukatlarına da söylediğim gibi, Öcalan eğer Türk kamuoyunu barışçıl çözümde samimi olduğuna ikna etmek istiyorsa, “eylemsizlik”in üzerine muhakkak somut bir şeyler koyması gerekir. Bu noktada daha önce birçok kez gündeme getirmeye çalıştığım bir konuyu avukatlarına da tekrarlayıp bunu Öcalan’a iletmelerini söyledim. İki ayaklı bir çağrı söz konusu:

1) Öcalan, TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri), Devrimci Karargah gibi PKK’nın taşeronlarının lağvedilmesi için kesin talimat versin;

2) Özellikle bu tür taşeron yapıların kullanımına sunulan büyük kentlerdeki patlayıcılar ya teslim edilsin ya da imha edilsin.

Bu iki adımın PKK’nın silahsızlanma konusundaki samimiyetini (tabii gerçekten öyleyse) göstermede çok isabetli birer başlangıç olduğunu düşünüyorum. Çünkü sanıldığının aksine Kürt sorununun kalbi Güneydoğu’da ve kırsal kesimde değil ülkenin Batısında ve büyük şehirlerde atıyor. Nitekim büyükşehirlerde sivilleri hedef alan “kör terör” eylemlerinin Güneydoğu’daki geniş çaplı karakol baskınlarından çok daha etkili olduğunu defalarca gördük, yaşadık.

BDP’nin güçlendirilmesi

Öcalan’ın avukatlarına, Öcalan’ın bir parti olarak BDP’yi ve onun içinde yasal faaliyet yürütmeye çalışan siyasetçileri çok fazla hırpaladığını, onları iyice güçsüzleştirdiğini de söyledim. Onun olur olmaz verdiği ayarların, Kürt kökenli siyasetçileri nasıl felç ettiğini en son Osman Baydemir olayında çok net bir şekilde gördük.

Ama bu üslubuyla Öcalan kendi kendisiyle de çelişmiş oluyor. Şöyle ki, onun çözüm için önerdiği “Hakikatleri Araştırma Komisyonu”, yeni Anayasa gibi şeylerin hemen tümünün adresi TBMM ve dolayısıyla muhatapları da BDP’li milletvekilleri. Fakat başta iktidar partisi olmak üzere diğer partilerin milletvekilleri ve yöneticileri (buna tabii ki medya da dahil), BDP’lilerin tek başlarına hareket edebileceğine, adım atabileceklerine inanmıyorlar.

Hatırlayalım Reşadiye, İskenderun, Taksim saldırılarının her birinin ardından BDP ve DTK yöneticileri çok net ve sert açıklamalar yapıp bunları “provokasyon” olarak nitelemiş, fakat PKK liderlerinin kısa süre içinde kendilerini tekzip etmeleriyle epey zor durumda kalmışlardı. Ne var ki bu sorunun aşılabilmesinin pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Çünkü Öcalan bu hareket içinde kimsenin kendisini herhangi bir şekilde gölgelemesine asla tahammül edemiyor. Diğer bir deyişle BDP’liler, Öcalan’ın kendilerine yönelik eleştirilerine göre hareket edip başarılı bir performans göstermeye başlasalar, bu sefer Öcalan’ın egosuna çarpabilirler.

 
14 Aralık 2010 - 10:36:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin