DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Borsa, günü 1010,51 puanlık kayıpla bitirdi Dolar günü 1,517; euro 2,024 TL'den kapattı "Batı İran'a savaş açmalı" Balyoz davasının başkanı Ömer Diken Kapanışta dolar 1,5170 lira ''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri Atina'da göstericiler polisle çatıştı, bakan dövdü! ÖĞRENCİ MİNİBÜSÜ DEVRİLDİ: 19 YARALI! Assange'la ilgili temyiz duruşması yarın habertaraf.com
 
 
 
'Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!'
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Akif BEKİ
 
Reşat PETEK
 
 
 
Ergenekon'da önemli gelişmeler... Bir kısım medya suskun

Nazlı ILICAK
[email protected]
 
 
Ergenekon'daki son gelişmeler, medyayı hiç ilgilendirmiyor. Meselâ Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen darbe arşivi ya da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Çağdaş Eğitim Vakfı'na (ÇEV'e) ilişkin iddianamenin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesi.
Sonuncusundan başlayalım: ÇYDD'nin Kadıköy Şubesi'nde, bir hard diskte ele geçen belgeler, fitili ateşlemişti. Tuğamiral Serdar Okan Kırçiçek, "Saygıdeğer Hanımefendim" hitabıyla başladığı mektubunda, "Cumhuriyetin geleceği ve korunması için, Deniz Eğitim Öğretim Komutanlığı'na bağlı okullarda okuyan öğrencilerin önemini" vurguluyordu. Saygıdeğer Hanımefedi'den, "Öğrencilerle tanıştırılan kızların, öğrencilerle olan irtibatının aksatılmaması" isteniyor; "kızların, teğmenlerin evlerine sık sık giderek, onları kontrol altında tutmaları" tavsiye ediliyordu.
Mektubun son kısmında ise Tuğamiral Kırçiçek, özür dileyerek muhatabına bir hatırlatma yapıyordu: "Söz konusu dosyaların, her zamanki gibi, gizli ve özel olduğunu biliyorsunuz. Özeninize teşekkür ederim."
Aslında o belge, bilgisayardan silinmiş ama arama sırasında hard diskin hafızasında kaldığı anlaşılmıştı. Kadıköy Şubesi'nde, "2008 Toplantı Özeti" başlıklı bir başka belge daha ele geçirilmişti. Bu belgede, "Türkan abla" diye söz edilen kişinin istekleri dile getiriliyordu. İşte bu isteklerden birkaçı:
Yeni süreç için, dinci cemaat evlerinden uzantılar gerekiyor. Bu konuda, hem özendirme ve seçme uğraşısı sürdürülmeli, hem nüfuz eden Kardelenler izlenmeli.
Öğrenci evlerinin sayısı arttırılmalı; kız ve erkek arkadaşlarımızın rahatlıkla birlikte kalacakları semtler ve konutlar seçilsin.
Yeditepe ile koordinasyona ve Bedrettin Bey'in görüşlerinin alınmasına özel önem verilecek.
Polis içinden gelen bilgilere göre, araç yakanlar nedeniyle burslar konusunda daha dikkatli davranmalıyız. Türkan Abla, "Gerekirse kayıt silinsin ama bursta kesintiye gitmemeliyiz" görüşünde. Acil durumlarda sadece Türkan Abla'nın belirlediği listedeki polis müdürleriyle görüşülecek. 2008'deki toplantı özetinde, ayrıca, Ümraniye sanıklarıyla irtibat kurulmaması talimatı da var: Ümraniye davasından alınanlarla irtibat kurulmayacak. Baskılara rağmen operasyonun devam edebileceği söylendi. Gizlilik en üst seviyeye çıkarılacak. Karşıt tavır gösterilerek riske girilmeyecek. Alınanlara yakın olanlarla da görüşmeyelim. Alınanların çoğu alt düzeymiş ama, kritik düzeye de ulaşmışlar. Doğu Bey'in (Perinçek) bir dokümanında Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yanında bizim de ismimiz geçiyormuş. Basın açıklamalarında ve diğer faaliyetlerde Aydınlıkçılarla görüntü verilmemeye dikkat edilsin. Daha önce önerilen rektör listeleri için yapılmış çalışmalar imha edilecek. Şener Paşa'ya arz edilen burs listeleri de dahil. İstanbul, İnönü, Antalya, Samsun, Uludağ, 9 Eylül rektörleriyle temasa geçilmeyecek ama destek sürecek. Alemdaroğlu ile de. Toplumu daha çok harekete geçirmek için mitingler kullanılabilir. Yurtdışından gelen paralar kesinlikle kayıtlara geçirilmeyecek. Güvenilir üyelerin İsveç hesapları bu amaç için kullanılacak. Askeri okullara yakın çevrelerde oluşturulan kız evlerine, en uygun kızlar seçilerek bu evlere aktarılacak. Çalışmanın hassasiyeti sıklıkla vurgulanacak. Kızlara her türlü fedakârlık yapmaları için yönlendirmede bulunulacak. Kuleli'deki rehberlik derslerinden yararlanılacak.
İçeriğinden ancak kısmen bahsettiğim belgeler, iddianame yazılarak, 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu; mahkeme iddianameyi 4 gün önce kabul etti.
Bütün bu süreç, ya gazetelere yansımadı, ya da kıyıda köşede saklı kaldı. Hal böyle olunca, yazılarımın bu belgelere dayandığını fark edemeyenler, hiçbir şeye istinat etmeden, çalakalem yazıyorum sanıyor. Duymayanlara duyurayım: ÇYDD'nin ve ÇEV'in yargı süreci başlıyor. Faydalı işler de yapan bu derneklerin, suça bulaşmamış olmalarını diliyorum.
***

Gazetelerde yer bulamayan ikinci mesele, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda K.Y.'nin makam odasında, parkenin altındaki gizli bölmede ele geçirilen sekiz çuval dolusu belge.
İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı hazırlayan Dursun Çiçek'e, bir tuğamiralin gönderdiği talimat.
Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz darbe planlarına ait ekler ile Jandarma bünyesinde Şener Eruygur tarafından kurulan Cumhuriyet Çalışma Grubu'na ait belgeler.
Poyrazköy kazılarından çıkan silâh ve mühimmatın oraya gömülmesi için Koramiral Kadir Sağdıç ve Albay Ali Türkşen'in verdiği emir.
1997-1998'e ait ses kayıtları, görüntüler.
Darbeye karşı çıkacak subayların işaretlendiği bir liste. Onların Yassıada'ya gönderilmesi düşünülüyormuş. Yassıada yolcuları arasında, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ile Donanma Komutanı (Bugünkü Deniz Kuvvetleri Komutanı) Eşref Uğur Yiğit ile bugünkü Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel de yer alıyordu. (Metin Ataç ve Eşref Uğur Yiğit'in isimlerine, Albay Efe Noyan'ın evinin aranması sırasında, buzdolabının arkasında ele geçirilen bir notta rastlamıştık. Notta şöyle deniliyordu: "Albay Tayfun Duman'dan gelecek fizibiliteye göre, Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini, Levent Bektaş, Orhan Yücel albay tarafından iletecek.")
***

Görüldüğü gibi, farklı davalar arasında kopuk kalan irtibat, yavaş yavaş kuruluyor. Ama bu gelişmelerden, bir kısım medyanın okurlarının haberdar olması mümkün değil. Nedense bu konular, her sabah saat 11'de basında çıkan konuları değerlendiren arkadaşlarımızın da gündeminde değil.
***

Zihni Çakır, "Ergenekon'un Çöküşü" kitabında ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer'e, Fethullah Gülen cemaatinin önünün kesilmesi görevinin verildiğini yazıyor. Yaşer'in, "Hayricanoz" rumuzlu bir şahsa, 23.1.2002'de gönderdiği e-postada, "Fethullah davasıyla ilgili aleyhte yeni tanıklar bulmalıyız" dediği ortaya çıkmıştı. Ayrıca, bazı PKK'lılara burs verdiği de. Yaşer, bu e-postanın sahte olduğunu
iddia ediyor.


***

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler arasında, Cumhuriyet Çalışma Grubu ve Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz gibi darbe belgeleriyle irtibatlı yazılar ve talimatlar var.

 
14 Aralık 2010 - 09:57:42
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin