DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Obama, İran'daki terör saldırısını kınadı Oba çayı taştı, 20 ev ve işyeri hasar gördü Borsa, günü 1010,51 puanlık kayıpla bitirdi Dolar günü 1,517; euro 2,024 TL'den kapattı "Batı İran'a savaş açmalı" Balyoz davasının başkanı Ömer Diken Kapanışta dolar 1,5170 lira ''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri Atina'da göstericiler polisle çatıştı, bakan dövdü! habertaraf.com
 
 
 
'Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!'
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Akif BEKİ
 
Reşat PETEK
 
 
 
Gençlik sorunumuz!

Doğu ERGİL
[email protected]
 
 
Osmanlı'nın bir Maarif (eğitim) Nazırı'ndan söz edilir.

Hani şu "Keşke bu mektepler (okullar) olmasaydı... Maarifi ne güzel idare ederdim" diyen. Bu sözü doğrular biçimde son zamanda "Bu gençler olmasa memleketi ne güzel idare ederdik" kıvamında bir siyaset anlayışı gözlüyoruz. Aynı anlayış, "şu Kürtler olmasa" veya "şu Aleviler olmasa" önermelerinde kendini gösteriyor. Ama bunlar var ve toplum denen kolektif olgunun ayrılmaz parçaları. Bütün mesele onların varlığını tarihsel ve sosyolojik (olağan) bir olgu olarak kabul edip etmemek. Bu tavır her şeyden önce siyasi.

Toplumu oluşturan unsurlar arasında ayırımcılık veya sakınca sıralaması yapılmadan hepsinin eşit birer yurttaşlar kümesi olduğu kabul edildiğinde toplumun yönetimi teknik bir olgu haline geliyor ama kimine ayrıcalık kimine ayırımcılık uygulandığında ülke bir çatışma alanı haline geliyor. Her şeyden önce de yönetim ile halk karşı kutuplara savruluyor. Kutuplaşan bir siyaset, kamplaşan bir toplum istikrar üretmediği gibi özgürlük ve refah da üretmekte zorlanıyor.

1971 ve 1980 darbeleri, köhnemiş bir sistemin ısrarla sürdürülmesine direnen gençlerin eylem ve söylemlerini bir iyileşme ve reform talebi olarak değil rejim, hatta ulusal güvenlik meselesi olarak yorumlayanların yasa dışı müdahaleleriydi. Önce gençleri vuruşturdular, sonra da her iki kampı da ezerek iktidara geldiler. Güçlerinin ve toplum üzerindeki denetimlerinin kalıcı hale gelmesi için öyle bir yasal (hukuksal demiyorum) ve idari yapı oluşturdular ki hâlâ bu deli gömleğinden kurtulmaya çalışıyoruz.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu), oluşturulan vesayet sisteminin bir parçasıdır. Yapısı ve işlevi açısından özgür ve özerk olması gereken üniversiteleri aynı çatı altında topladı ve çok atlı bir araba gibi dizginleri aynı sürücünün (yürütmenin) eline verdi. Ülkeyi yönetecek gençleri yetiştiren kurumu kendini yönetemez hale getirdi. Aşağıladı ve kimliğini elinden aldı. Bugünün üniversite gençliği, bu aşağılanmış ve kişiliksizleştirilmiş, rektörlerini bile siyasi otoritenin seçtiği bir kurumun ürünleridir. Yaratıcılığı, özgürlüğü ve kendini yönetme yetisi iğdiş edilmiş bir kurumdan özgür, düşünen ve olumsuz gördüğü her şeyi değiştirme coşkusu taşıyan insanlar yetiştirmesi beklenebilir mi? Bu mu "ülkenin yarınlarını emanet etmeyi vadettiğimiz gençler?" Bu kurum ve usullerle dinamik bir gençlik değil, itaatkâr bir koyun sürüsü türeteceğimizin farkında mı değiliz yoksa aslında bunu mu istiyoruz?

Son iki darbenin ve onların devam eden yasal ve kurumsal gölgesi altında yetişen kuşaklar için hayıflanarak "a-politik bunlar" derdik. Ülke sorunlarıyla ilgilenmeyen, siyasetten uzak duran, otoriteye itaatkâr bir gençlik çoğumuzun beğendiği bir gençlik değildi. Ee, no oldu sonra? Gençler yine kıpırdanıp seslerini duyurmaya, sorunlarını dile getirmeye başladılar. Sevineceğimize dehşete kapıldık. Acaba rejim mi elden gidiyordu? Bunları kim sokağa döküyordu? Kim bilir hangi sinsi güçler gençleri kullanarak ülkemizin altını oymaya çalışıyorlardı?

Tabii meseleye böyle bakınca bu gençlerin ne istediklerini, sorunlarını ve şikâyetlerini dinlemek aklımıza gelmedi. Olaya bir komplo (ne kadar da yatkınızdır komplo algısına) gözüyle bakınca gençleri yine potansiyel düşman olarak görüp "hafif silahlı güçlerimizi" (ağır silahlı olanı -orduyu- bu kez kışlasında tutuyoruz) üzerlerine sürdük.

Haa içlerinde kışkırtıcılar, ajanlar yok mudur? Tabii vardır; tıpkı hocaların, bürokratların, asker ve polislerin arasında olduğu kadar ama artık Emniyet onları ayıklayacak olgunluğa geldi. O kafalarına cop, kasık aralarına tekme indirdiğimiz insanlar bizim geçmişimiz, bizim çocuklarımız. Bir dinleyelim bakalım ne diyorlar. Belki bizden daha güzel bir geleceğin teklifleri ile gelecekler. O gelecek ki biz olmayacağız.

 
14 Aralık 2010 - 09:18:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

binomo

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin