DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Çelik'ten BDP'ye: Esas niyetini açıkla Bangladeş'te tekne battı: 35 ölü Moskova'da tansiyon hala yüksek: 250 gözaltı Yılmaz: Aldığımız ilave tedbirler hazırlık CHP'de PM üyeleri belli oldu, Tekin şok geçirdi! Bank Asya 1. Lig'de 17. Haftanın görünümü Spor Toto Süper Lig'de 17. Haftanın görünümü Galatasaray'da barış şoku Gaziantep Büyükşehir Bld: 1 - Diyarbakırspor: 0 Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir habertaraf.com
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Balyoz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Müfettişten Başbakan olmaz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
AK Parti'nin delegeleri, öteki partilerin delegelerine benzemez
 
 
Radikal
Akif BEKİ
CHP'de blok liste felaketi
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Koşaner ve tortu...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Anahtar kelime umut’
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kamuoyu işte budur
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kim milletvekili olsun kurultayı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Mevlâna'dan utanmak
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Diline asıl hâkim olması gereken askeriyedir
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Siyaset gereğini yapar
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ergenekon'un askeri ayağı görünecek mi?
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Akşam'ın iftiraları
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Eski PKK'lı anlatıyor-2
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kayseri olayında iddialar ve gerçekler
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kuruluş!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt sorununun kalbi “dil sorunu”
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kerbela’yı anlamak
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Her şeyin iyisi Batı'da mı?

İbrahim YILDIRIM
[email protected]
 
 
Batı karşısında mağrur ve dikbaşlı kültürümüz yerini önce durağanlığa,1839 daki Tanzimat Fermanı ile de batının üstünlüğü Resmen kabule dönüşmüştür. Tanzimat Fermanı ile anasır arasındaki farklılıklar kaldırılmıştır. O zamana kadar hakim sınıf Müslüman teba, normal vatandaş, vergisini verir, askerlik yapar Devlet-i âliyye’nin dayanağı kitle idi. Gayr-ı Müslim teba vergi yerine  “haraç” öder, güvenilmediğinden askere alınmazdı. Hatta İslam fıkhında gayri Müslim, bir müslümanı gördüğünde ayağa kalmak, hürmet göstermek mecburiyetinde idi.  Ayrıca Müslümanlara uygulanan hukuk ile gayr-ı Müslimlere uygulanan hukuk farklılığı da Batılılar nezdinde şikayet konusu olmaktaydı. Tanzimat fermanı bu eşitsizliği ortadan kaldırmıştır. Artık bütün anasır kanun önünde eşit hale gelmişti. Gelmişti gelmesine de, eski alışkanlık üzre bazı Müslümanlar gayr-ı Müslimlere “gâvur”  diye hitap ettikçe, gayri Müslim teba da kendilerinden şikayetçi olmaya başlamıştı. Kasımpaşa Karakolu  hemen hergün bu tür şikayetlerle dolup taşmaktadır. Kasımpaşa Karakol Komserinin de şikayet edilen Türklere dönerek “Oğlum size kaç sefer söyledim. Bundan keri gâvura, gâvur demek yasak” demesi meşhurdur.

Tanzimat Fermanı ile tesis edilen bu eşitlik giderek yerini batının üstünlüğü karşısında aşağılık kompleksine bırakmaya başladı. Artık her şeyin en iyisinin batıda olduğu, kanaati yaygılaşmaya başladı. Bu konuda ifrat ve tefritten uzak durmak en doğrusu iken, kompleksli bir yaklaşımla insanımız ve bilhassa aydınımız, batı karşısında  ezik bir halet-i ruhiyeye büründü. Bu durum, kültür değerlerimize bağlı aydınlarımızla aralarında bir ayrışma meydana getirdi.
Merhum Mehmet Akif Ersoy bir tren yolculuğu esnasında kompartımanda Parise gitmiş bir gencin heyecanlı intibalarını dinlemektedir. Genç Paris’i öve öve sohbeti tamamlamış ve en son cümlesi : “Paris’i görmeyen eşektir”  olmuş.  Mehmet Akif gence “ –Evlâdım baban Paris’i görmüş müydü? “ diye sorar. Genç “Hayır efendim, görmedi” deyince , Akif “ O zaman sen Eşşoğlu eşeksin”  der.

Yukarıdaki anekdottaki benzer durumlara günümüzde de rastlamak mümkün. Petlas Lastik Fabrikasında İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yaptığım esnada fabrika vardiya saatleri 06-14 , 14-22 , 22-06 idi. Beyaz yakalı tabir edilen yönetici memurlar, sabah 08.00 de işbaşı yaparlarken işçiler sabah 06 da işbaşı yapmaktaydılar. Neden işçiler de bir çok işletmemizde olduğu gibi 8-16 ,16-24,24-08 şeklinde vardiya saatine tabii olmaz. Doğrusu bu durumu garipsemiştim,  ama henüz kimseyle de  görüşmemiştim. Bir gün Sendika Bölge temsilcisi Hacı Arap bey bana bu konudan şikayetçi oldu, işçilerin rahatsızlığını dile getirdi. Kendisine hak vermemek elde değildi. Kırşehir gibi Anadolu’nun tam ortası bir yörede Petlas çalışanı bir işçi, akşam gezmesine veya misafir kabulüne imkan bulamıyordu. Gece 10 da işbaşı yapacağı için saat 21 de hazırlık yapması gerekiyordu. Sabah 06 da işbaşı yapacak olan erken yatması gerekiyordu. Saat 14 de işbaşı yapan da gece saat 22 den sonra işten döneceği için, ne misafir kabul edebiliyor ne de misafirliğe gidebiliyordu. Benim bu saatleri değiştirmek niyetimi öğrenen Üretim Müdürü ve Mühendis arkadaşlar, bu saatlerin ne kadar bilimsel olduğunu, yapılan istatistiklerde iş kazalarının sabah 05 lerde olduğunun tespit edilmesi üzerine, bu saatlerin Sendikaya kabul ettirilinceye kadar, çok uğraş verdiklerini anlatarak, hatta batıda uygulamanın da bu yönde olduğunu söylediler. Pek aklıma yatmadı ama Üretimdeki arkadaşların ve Mühendislerimizin bir bildiği vardır, diyerek bir orta yol buldum. Vardiya saatleri 07-15, 15-23,23-07 olarak değiştirilmesine razı ettim.

Mukadderat,3 yıl kadar yaşamak zorunda kaldığım İngiltere’de gördüm ki çalışma saati 06 da başlıyor, en geç 16.00 da bitiyordu. Demek ki bizim mühendisler bunu görmüşlerdi. Amma sadece görüp döndükleri için gerisini görememişlerdi. Akşam erken çıkan işçiler, haftalık vecizlerini  aldıktan sonra bilhassa Cuma ve Cumartesi akşamlarını night Club ve puplarda eğlenmeye zaman bulabiliyorlardı. Yani bu çalışma saatlerini kendi kültürlerine göre tanzim etmişlerdi. Siz bunu alıp, Anadolu kültürünün hakim olduğu Kırşehir’e tatbik ederseniz, gülünç olursunuz. Nitekim olan aynıyla buydu.

Şimdi Egenin Şirin kenti Manisa da belediyenin yol çalışmaları var. Önce yollara araç parkedilmesin diye plastik kazıklar çakıldı. Şimdi de araçların geçtiği yerden daha geniş kaldırımlar yapıldı. Yol daraltıldı da kaldırımlar genişletildi. Yürümek için çok güzel bir Manisa oldu. Ama aracınız varsa yandınız. Yollar çok daraltıldığı için 2 araç geçecek şekilde.Park etmeden gazla. Mahallemizden birisi aracına arkasına yazdırmış; “Geziyoruz zannetme , Park yeri arıyoruz” diye.  Duyumlarımıza bakılırsa, bu şekilde bir şehri Avrupada görmüş de çok beğenmiş eski reisimiz. Aynısını burada uygulamak istemiş. Fakat şunu hesap edememiş ki orada otopark sorunu halledilmiş olmalı. Sen şehre otopark yapma, yolları daralt. Azıcık geniş yer varsa da park etmesinler diye de kazık çak. Ama halk müşteki sayın başkan.
Bir de halkı bir dinleseniz, şikayetçi olmayana rastlamadım da.

 
14 Aralık 2010 - 00:01:02
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
Hayat arkadaşı idik, rol arkadaşı olduk...
 
Merakla beklenen Sultanın Sırrı nihayet vizyona girdi. Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şahin'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' filmi, II. Abdülhamit'e ait bir sırrın peşinde koşan iki Amerikan ajanının mücadelesini ele alıyor.
 
 
 
 
  WASHINGTON- ABD'nin bilimi destekleyen, hükümete bağlı önemli kuruluşu Ulusal Bilim Vakfındaki tek Türk direktör Semahat Demir, beyinle ilgili hem hastalıkların teşhis ve tedavisi hem de beyin-bilgisayar arafazları konusunda önemli çalışmalar bulunduğunu belirterek, 'uzun vadede insansı robotların gerçek olacağını' söyledi.  
 
 
 
  Türkiye'de tartışma konusu olan devşirme atletler, meclisin gündemine ilginç bir olayla taşındı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app