DOLAR 1.550 - EURO 2.040 - ALTIN 68.31 - IMKB 63524
Cuma 17 ARALIK 2010
Erdoğan, İzmit Körfez Geçişi'ne el attı Başbakan Erdoğan: "Bunlar birer marketing" ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU ŞEB-İ ARUS TÖRENİNDE "Türkiye yüzde 7'nin üzerinde büyüyecek" Bağış'tan özür şartı İşçi taşıyan minibüs kaza yaptı: 14 yaralı Kırgızistan'da yeni kabine belli oldu Siirt'te terör operasyonu: 5 tutuklama İDO'nun bazı seferleriyapılamadı Kayakla atlamada yere çakıldı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'nin Çin'e ihracatı yine rekor kırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Münir Özkul yoğun bakımda
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hastayım size
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Baykal ne diyor?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Baykal'a göre Twitçiler hasta!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dolar üzerinden maaşa vergi incelemesi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Marka konferansı çekmedi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
"Kıyamet Günü"
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
CHP ile iktidara halk mı gelir devlet mi?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Balyoz davası, yeni bir dönemin başlangıcıdır
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Balyoz’un anlamı
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Balyoz ETÖ’nün neresinde?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Gerçek Müslüman öğreti' dayatması
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Deniz Baykal'a açık mektup
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Silahlara veda
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gül: Özhaseki’ye sonuna kadar kefilim
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu'nun günahını aldık!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bir korktum bir korktum
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
CHP nereye?
 
 
 
 
Şamil TAYYAR
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Ruşen ÇAKIR
 
Ahmet KEKEÇ
 
Mehmet ALTAN
 
 
 
Medyada neler oluyor?

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Başlığı okuduğunuzda şunu diyebilirsiniz: “neler olmuyor ki!” Haklısınız, (Türk) medya(sın)da çok şey oluyor aslında. Transferler, kavgalar, “yandaşlıklar, candaşlıklar”, cezalar, hapisler, ölümler, kalımlar, medyadan çekilme iddiaları vs.

Akif Beki ile Murat Yetkin kavgaları. Ergun Babahan ile Burhan Kuzu atışması. Can Ataklı ile Rasim Ozan Kütahyalı’nın canlı yayınlara yumurta ile çıkmaları. Ahmet Hakan’ın “tarafsız gazeteci” olma çabaları. Cüneyt Özdemir ve Mehveş Evin’in Mümtaz’er Türköne’yi hedef alması. Ahmet Altan ile Ruşen Çakır’ın polemiği… Salih Tuna ile Ahmet Hakan’ın “mide” kalkanı… Konuyu fazla dağıtmadan biz medyadaki asıl öne çıkanlara dönelim.

Her iktidar değişiminde bir de “medya oluşumu” doğuyor. İktidara yakın olmak ve iktidarın karşısında olmak gibi iki ayrı “medya safı” çıkıyor karşımıza. Medya, pek çok konuda olduğu gibi WikiLeaks konusunda da “beklemeye” geçti. WikiLeaks’in yayımladığı belgelerle “son dakikalar” prim yaptı. Bu belgeler karşısında Türk medyası da “ikiye bölündü.”

Her zaman olduğu gibi bu olayda da  “yandaş ve candaş” medya kelimelerini çokça duyar olduk. Belgelerin “çok da abartılacak gibi” olmadığını söyleyenler “yandaş” olarak yine damgalandılar ve “gündem saptırma” ile suçlandılar. Bu belgelerden –sineğin kanadından yağ çıkarır gibi- çok şey bekleyenler ise “candaş” damgası yedi ve İsviçre’deki banka hesaplarına abandı. Şimdilik buradan da bir şey çıkmadı.

Ne yazık ki WikiLeaks “depremi” çok fazla sürmeden beklemeye alındı. “Oyuna gelmemek, belgeleri daha iyi tahlil edebilmek için” sabırla beklenildiğini temenni ediyorum. Birkaç artçı depremle bu belgeler geçiştirildi. Julian Assange hâkim karşısına çıktı ve tutuklandı. Hillary Clinthon özür diledi. Obama, Erdoğan’ı aradı ve medyadaki hararet de düştü.

Edebiyatta bir sanat vardır: “Tecahül-i Ârif” diye. Yani “bilip de bilmezlikten gelme sanatı. WikiLeaks’te yayımlanan belge ve bilgilerde şimdilik ‘ne doğrulanacak ne de yalanlanacak’ bir şey var. “Bunları zaten biliyorduk” demiyor muyuz? Şimdi neden bilmezlikten geliyoruz ve yaygara kopartıyoruz?

WikiLeaks’i “beklemeye” alan medya, bu kez de Dolmabahçe’de başlayan öğrenci olaylarına yoğunlaştı. Medyanın bir kısmı bu olayları iyice “kaşırken” bir kısmı da bunu “yumuşatmaya” çalıştı. Farklı görüşteki anlaşmazlıklar sadece öğrencilerle sınırlı kalmadı, basına da yansıdı.

WikiLeaks’le iktidarı ‘vuramayanlar’, öğrenci olaylarıyla ‘vurmak’ istiyor. Bunlar yapılırken –bir taraftan da- “hadi durma devam et” deniliyor. “Kamuoyuna hatırlatılmak istenen nedir?” diye düşündüğümüzde, şunu görüyoruz: “68 Kuşağı ve dönemin olayları.” O dönemi yaşayanlar yaptıkları “hataları” anlatsalar da bunu görmezden gelenler yok değil!

Öğrenci olayları gündemdeki sıcaklığını korurken bir de “Cemaat ile Öcalan yakınlaşması” gündeme getirildi. Gazete manşetlerine ve TV haberlerine bakan kamuoyu, bunun “gerçekte olup olmadığını” merak ediyor? Kamuoyu bunu merakla beklerken, Gülen’in avukatlarından bir açıklama geldi. O açıklamanın özetinde Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli’nin: “Müvekkilim aleyhinde kamuoyu oluşturmaya yönelik maksatlı yayınlar yapılıyor” ifadeleri yer aldı.

Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce ile Öcalan’ın avukatları arasında geçen görüşmenin, “Cemaat ile Öcalan yakınlaşması” olarak haberleştirilmesi yalanlanarak, Gülen’in “bir temsilcisi, sözcüsü bulunmadığına” dikkat çekiliyor. 18 Aralık’a kadar gündemin ana konusunu bu haberler oluşturacak gibi.

Neden 18 Aralık? Çünkü 18 Aralık’ta CHP’nin Kurultay’ı yapılacak ve o kurultay için Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırlayacağı “blok lise” konuşulacak! Tabii bu sürede Baykal ve Sav cephesinden bir “bomba” patlatılmazsa!

Unutulanlar: Medyadaki “rekabet” ortamı, kamuoyunun ‘doğru haberlerle’ bilgilenmesini ikinci plana atıyor. Polemikler ön plana çıkarken, gerçeklerin üzerine perde çekilmiş oluyor!

 
14 Aralık 2010 - 00:00:56
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.538
1.550
 
 Euro
2.022 2.040
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
67.65 68.31
 
 IMKB
63524  
 
 
Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi lazım...
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yumurtalı protestoları değerlendirdi: Öğrencilerin yasal zeminde tepkilerini ortaya koymalarını doğru buluyoruz ama gençlerin oyunlara kurban edilmemesi lazım
 
 
 
 
  İSTANBUL- Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 2010 yılında magazin dünyasının ünlülerine yönelik 'en medyatik' araştırmasında birinci belli oldu. Geçen yılın birincisi Hadise listede yer almazken, ikinciliğe Cem Yılmaz yerleşti.  
 
 
 
  EDİRNE- GSM operatörü, hiç mesaj atmayan müşteriye ücret faturası yolladı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin