DOLAR 1.513 - EURO 2.025 - ALTIN 67.70 - IMKB 66509
Çarşamba 15 ARALIK 2010
Davutoğlu, Ban Ki-mun ile görüştü Yüksekova'daki olaylarla ilgili 7 kişi tutuklandı Türk Telekom ilk galibiyetini aldı Çarşamba Çayı taştı HAZİNE ARARKEN GÖÇÜK ALTINDA KALDILAR Banvit rövanşta yenildi Fed faiz oranında değişikliğe gitmedi İtalya'da gösteriler: 100 yaralı Pınar Karşıyaka grup liderliğini garantiledi Baykal: Blok liste demokratik körlük  habertaraf.com
 
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Çarşafla gelen, çarşafla gider
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
CHP: Kurtlar sofrası
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Cosby Ailesi'nde bir akşam oturması
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
“Annane. Sen ne biçim ulusalcısın?”
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
CHP'de son manevralar
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
TV'lere ağır cezalar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Elveda baba!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
1300 bayilik av silahları şirketinin sahibi ve 'resmen' AKP'li
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Gençlik sorunumuz!
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Peki onlar niye 'muhalif' değil?
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Hata ettim...
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Sizce de bu işte bir bit yeniği yok mu?
 
 
Star
İbrahim KİRAS
CHP medyası fena yakalandı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Hayatımız, baştan sona takiye...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Eğitimde nal toplamak
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Başörtüsü reklamda
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Ergenekon'da önemli gelişmeler... Bir kısım medya suskun
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Ahmet'i linç günlerinin tarihsel kodları
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Haberdeki tuhaflık
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Öcalan’ın avukatlarına söylediklerim
 
 
 
 
Reşat PETEK
 
Aliya RAHTE
 
Mustafa YILDIZ
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Bu da geçer çünkü! Bu da geçer.

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
İmkânlı bir adam, ilmi olgunluğa sahip yakın dostuna sormuş: “Bana bir şey ver veya göster ki, canım sıkılınca ona bakıp neşeleneyim” demiş. İlave etmiş “Aynı zamanda ona baktığımda üzüleyim” Hadi çıkın işin içinden. Hadi düşünün bakalım. Baktığınızda kederliyken sevineceğiniz, sevinçliyken üzüleceğiniz ne olabilir? Bilge kişi imkânlı insana bir yüzük yaptırmış. Dostuna vermiş. Gerçekten de adam sevinç halinde baktığında üzülüyor, üzüldüğünde bakarken seviniyormuş. Çünkü yüzüğün üstünde “Bu da geçer” yazıyormuş.

Herkesin böyle bir yüzüğü olmalı mı bilmem. Zorlu zamanlar mı yaşıyorsunuz? Sabredin, bu da geçer. Nasıl olsa geçmeyen bir şey yok. Zaman geçip gidiyor. Zamanla birlikte bizde işte geldik gidiyoruz. Bitimsiz bir sevinç, bitimsiz bir hüzün yok. Ayet de böyle söyler. “Her zorluktan sonra mutlaka kolaylık vardır” Bu da geçer. Ben bu sözü eski Türkçe orijinaliyle bir dergâhta okumuştum. Bir ara Konya Müzesine müdürlük, sonra Kültür Bakanlığında müşavirlik yapan Sayın Mehmet Önder bir dergâh yapısını slaytından anlatırken bu söz karşımıza çıkmıştı. Allah rahmet etsin. Munis, münif, hoşsohbet bir insandı. Hatta bu söz üzerine müthiş bir espri yapmıştı. Titrek naif sesiyle “Geçer ama kayar da geçer” deyince hepimiz gülüştük.

Şimdi herkesin böyle bir yüzüğü olmalı mı? Ama fazla çabaya, masrafa gerek yok. Bakın ben size biraz neşe veya biraz üzüntü lâzım olduğu zaman, bakmanız gereken tek şeyi söyleyeceğim. İsterseniz bir komedi izler gibi bakıp kahkahadan kırılınız, isterseniz bakıp üzüntüden kahrolunuz. Bu iki duyguyu nasıl oluşturuyor, nasıl yansıtıyor anlamak mümkün değil diyordum. Bir şey nasıl olur da istendiği zaman hem insanı kahredercesine üzer ve nasıl olur da aynı anda gülme krizlerine sokar? İşte onun özelliği de burada zaten. Olmayacak bir şeyi başarıyor. İmkânsızı başarıyor. Bu bir kişi.

Yukarıdaki fıkrayı bana dün bir dosttum anlattı. Sözün başında hemen araya girdim. “Ben böyle bir şey, daha doğrusu böyle birini tanıyorum” dedim. “Kemal Kılıçdaroğlu!” İster bakıp gülün, ister bakıp ağlayın. Bu bize bir eğlence midir, yoksa bir ceza mıdır bilemiyorum. Şu aşamada, bir insanı, sözünün doğruluğu ya da yanlışlığı ile değerlendirecek durumda değilim. Hele değişen zamanların, birçok görüş ve tutumları, bir anda haklı veya haksız yapabildiği durumlarda, hiç mi hiç bu değerlendirme uygun düşmez. Aslında ahlaki de olmaz. Demokrasiyle de bağdaşmaz. Çoğulculuk farklı düşücelerin rahatlıkla gündeme geldiği, tartışıldığı ortamlar gerektirir. Farklı olana saygı duyacaksınız. Kılıçdaroğlu’nun ve en üst seviyede temsil ettiği CHP’nin doğruları da yanlışları da kendilerinedir. CHP de bu memleketin bir realitesidir. Ancak hâlâ Kılıçdaroğlu’nun ne dediğini, neyi savunduğunu anlayabilmiş değilim. Anlayan varsa beri gelsin. Çünkü şöyle ya da böyle değer vereceğimiz bir sözü yok ki, en fazla ertesi gün aksini savunmasın(lar).

Kendi kendilerini nakzediyorlar. Bunu nasıl başarıyorlar hayret ediyorum. Çarpık bir zihin yapısı diyeceğim olmuyor. Akıl tutulması kavramı denk düşmüyor. Bu her iki kavramda da hiç olmazsa zihinsel tutarlılık vardır. Yok. Bunlarda tutarlılık adına bir şey yok! Gülüyorum, gülerken üzülüyorum. Ne olacak bunların hali diyorum. Milleti, hayatı ciddiye almadıkları belli. Kendilerini de ciddiye aldıklarını sanmıyorum artık. Asıl sorun da buradan kaynaklanıyor olmalı. Kendilerini ciddiye almıyorlar ne demek? Yani insan varlıklarının saygı duyacakları ne bir özü ne bir amacı var. Ciddi, samimi anlamda bir benlik meseleleri yok gözüküyor. Böyle olunca ilkesiz, etik kuralları dert etmeyen, sorumsuz bir dille konuşabiliyorlar. Çünkü kendilerini bağlayan hiçbir kaide yok.

Rakibini yok etmek için her şeyi mubah sanma sorumsuzluğu, kendilerini halkımız nezdinde hiçleştiriyor haberleri yok. Bütün millet dalga geçiyor. Onlar ne Türkiye’nin, ne tarihimizin ne de insanımızın ciddiyetini kavrayabilmiş gözüküyorlar. Dalga geçiyorlar. Hafife alıyorlar. Hakaret ediyorlar. İşin tuhafı söyledikleri kötü sözler de şahsen beni fazlasıyla üzmüyor. Değer vermediğim bir kişiliğin sözü, niçin beni üzsün ki? İşte tam da bu noktada üzülüyorum. Bakın yine dün bir beyanat vermiş. “Suç Ak Parti iktidarında değil, onu gözü kapalı destekleyende” diyor. Yani insanımızı suçluyor. Politikanın en basit ilkelerini de bilmiyorlar anlaşılan. Kardeşim siz çelişkili, tutarsız bol lâf kalabalığından başka ne biliyorsunuz Allah aşkına? Yani Ak Partiye oy verenler gözü kapalı veriyor ama CHP’ye oy verenler gözü açık veriyor öyle mi? Bunu demeye getiriyor. Yenilgi ile çıktıkları hemen her seçimde halkımızı aşağılayan sözler söylediler. Ertesi gün de kalkıp pişmiş kelle gibi pişkin pişkin sırıtarak halk sevgisinden bahsettiler.

Bu Kılıçdaroğlu ve partisi tam bir trajikomik film gibi. Bu işleri ‘oyun’ sandıkları bu günlerde, onları iyice izleyin. Bir daha bu fırsat ele geçmeyebilir. Bu da geçer çünkü. Bu da geçer!

 
11 Aralık 2010 - 00:01:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.503
1.513
 
 Euro
2.010 2.025
 
 Sterlin
2.346 2.400
 
 Altın
67.16 67.70
 
 IMKB
66509  
 
 
Türk polisi AB polisinden daha merhametli...
 
Başmüzakereci Egemen Bağış ile Türkiye'nin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde konuştuk. Son öğrenci eylemlerini ve polisin tavrını değerlendiren Bağış, Avrupa'da da polisin eylemciye gül atmadığını söyledi. Türk polisinin daha merhametli olduğunu savundu
 
 
 
 
  “Dünyanın ilk kadın savaş pilotu” unvanlı Sabiha Gökçen’in belgesel filmiyle adını duyuran yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker, Türk denizcisi Piri Reis’in izini sürüyor  
 
 
 
  Star TV’nin ‘Komedi Dükkânı’ programında dış ses olarak görev yapan yönetmen Fırat Doğu Parlak’la ilgili gündeme gelen son haber internette yanlış bilginin nasıl gerçekmiş gibi kayıtlara geçtiğinin bir örneği oldu    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin