DOLAR 1.556 - EURO 2.033 - ALTIN 68.86 - IMKB 66218
Perşembe 23 ARALIK 2010
'Bankacılık sektörü Türkiye'ye küçük geliyor' Fenerbahçeli Gökhan Ünal gitmek istiyor Bunalıma giren asker, korkulu anlar yaşattı 'BELGELERİN TAMAMI ELİMİZDE' Beşiktaş'ın rakibi Dinamo Kiev'e yeni hoca Kumar operasyonunda 71 kişi gözaltına alındı Gökçek: Ankaragücülü olmadığını ortaya çıktı Erdoğan, AK Parti'li belediye başkanlarıyla Maliye Bakanlığı önünde süpheli paket Arınç: Kararı özlemle bekliyoruz habertaraf.com
 
 
 
Modern Roma’nın tahrif planı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Yeni CHP mi, yeni kadro mu?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Ahmet TAŞGETİREN
 
Ahmet KEKEÇ
 
Aliya RAHTE
 
Aslı AYDINTAŞBAŞ
 
Ergun BABAHAN
 
 
 
Türkiye davası

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Türkiye, millet olarak varlığımızı pekiştirerek yaşanır kıldığımız vatan sathıdır. Türkiye gerçekliği, ayrı ayrı her birimizin gerçekliği ile çoğalan, anlam kazanan bir tanıma denk düşer. O nedenle Türkiye davası yaşanan pratiği ile birlikte tarihsel, kültürel kaynakları besleyen, yine o kaynaklardan beslenen bir ideal olmalıdır. Bu bir davadır. Türkiye’yi, Türkiye davası’nı kazanamazsak tüm davaları kaybederiz. Çünkü Türkiye ayağımızı bastığımız zemindir. Bu zeminin sağlam olması halinde duruşumuz daim ve kaim olur. Türkiye bir büyük, bir canlı birlikteliktir, beraberliktir. 

Bu dava, dün başlayıp yarın bitecek bir dava değildir. Nesiller boyu süren, sürecek bir ruhun; hayatımızı, ülkemizi ve benliğimizi aydınlatacak meşalesini elden ele taşıma gayretidir. O ışık, aydınlığını derin kültürümüzden, hakkı ve hakikati merkeze alan medeniyetimizin parıltısından almaktadır. O sebeple bizim birlikteliğimiz köklüdür, anlamlıdır. Bizi birlikte kılan, aynı amaç ve yolda birleştiren ideal, Türkiye inancıdır. Ülkemizi her geçen gün daha aydınlık, daha mutlu kılmak için yola çıkmak, durmamak gerekmektedir. Bitmeyen, bitmeyecek olan enerjimizi, ülke ve millet sevgisinden almalıyız. Bu işin sağı solu, aydını cahili olmaz. Çünkü Türkiye hepimizi saran bir iklimdir.

Türkiye bir büyük gerçekliği ifade ediyor. Türkiye tarihi ile kültürü ile yaşam dolu, bol gönüllü, çalışkan, inançlı insanları ile bir büyük gerçekliği ifade ediyor. O sebeple bizi dar açılarla, sığ bakışlarla anlamak isteyenler gerçekliğimizi kavrayamadılar. Bu dar açı siyasetinin olumsuz sonuçlarını hep beraber yaşadık. Kendi gerçek yerimizi, gerçek gücümüzü, gerçek istikametimizi bulamadık. Bu büyük ülke küçük hesaplara sığmaz, sığmadı.

Küçük hesaplar ile üretildiği sanılan kısır siyaset, memleketin ufkunu kapattı, enerjisini tüketti. Sonuçta ülke tüm değer ve dinamikleri ile küçüldü, daha da önemlisi küçük düşürüldü. Kendini küçük görme kompleksi, başkalarının bizi küçük düşürmesine esaslı gerekçeler oluşturuyordu. Düşünün ki, bu memleket uzun yıllar siyaset üretemeden var olma yolunu seçti. Çeşitli kamp ve bloklara boyun bükerek, her istenene evet diyerek bir denge oluşturmak, barışı bu yolla kurmak istedi. Etkisiz bir ülke olduk. İtibarımız yok denecek kadar azdı. Neredeyse kimse bize itibar etmez oldu. Daha da vahimi düşmanca duyguları azdırarak içimizi de dışımızı da dünyaya kapatmıştık. Kendi kendimizi önemsizleştiriyor, etkisizleştiriyorduk. Ne dünyada, ne bölgemizde hiçbir denklemde etkili eleman olarak var olamıyorduk.

Türkiye, aklı tutulmuş feraseti bağlanmış iktidarların elinde çok talihsiz dönemler yaşamıştır. Kendilerine güvenleri olamayanlar, ülkenin öz güvenini yitirmesine yol açmışlardır. Kafalarının içinde karanlık ve öfke büyütenler; ülkenin ufkunu kapatmışlar; hayatı acı, yokluk, kan ve karanlık içinde bırakmışlardır. İzlenen yanlış siyaset, toplumda barışı, kardeşliği, kalkınmayı artırmadı. Ancak anarşiyi, terörü, faili meçhulleri artırdı. Yokluğu, kıtlığı, kuyruğu çoğalttı. İnsanımız sıkıyönetimler ve darbeler aralığında sadece baskıyı yaşamadı. Bir lokma ekmeğe de muhtaç edildi. Bu memleketin insanı bırakınız lüks konutlarda, sağlıklı beslenmeyi, iyi eğitim almayı; yüz gram çay için, bir paket sigara, yarım litre gaz, bir kilo şeker için, tüp için, benzin için, ekmek için kuyruklarda ömür tüketti.

Bütün bunlar niçin oldu? Ülke kaynaklarımız mı yoktu? İnsan kaynaklarımız mı yetersizdi? Avrupa’da var olduğu söylenen ‘üretim aklı’ ve girişim ruhu mu yoktu bizde? Yeterli tarihsel tecrübeden yoksun, köksüz bir ülke miydik? Bir kabile devleti miydik? Hiç biri, değildi. Bugün çok net olarak görüyor ve biliyoruz ki, geçmişte ziyan edilen yılların, yok edilen kuşakların baş sorumlusu, ülke yönetiminde söz sahibi olan zümrelerdir. O zümrelerin sözüm ona siyasi ve entelektüel destekçileridir. En zor zamanlarda bile bu seçkinci kesim lüks içinde yaşadı. Devletin imkânlarını kendi keyifleri için kullandılar. Hiçbir zaman halkı düşünmediler. Halkın sorunlarına, acılarına, çığlıklarına kulak vermediler, ortak olmadılar. Vicdanları kararmış, körelmişti. İnsanımızdan, insanımızın duygu dünyasından kopuk yaşıyorlardı. İnsanımızı sömürge ülkesi vatandaşı gibi, hizmetçi gibi, kendilerini ise milletin efendileri gibi görüyorlardı. O nedenle ülkenin, insanımızın kalkınmasını ciddi manada dert etmediler. Hâlâ da edemiyorlar.

Ama şimdi kişiliğini, kimliğini bulmuş binlerce, milyonlarca nezih yürek, vatan sathını, coşku ile heyecanla, çalışkanlıkla, Türkiye davası ile doldurmaktadır.

Yolumuz uzun, yükümüz ağır, işimiz çok.

Boşa geçirecek vaktimiz yok.

Bu duygulanımla, bu mübarek günde birbirimize dua edelim ve duamızın gereğini yerine getirelim.

Cumanız sizi mübarek kılsın.

 
10 Aralık 2010 - 00:00:59
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.018 2.033
 
 Sterlin
2.363 2.410
 
 Altın
68.42 68.86
 
 IMKB
66218  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app