DOLAR 1.506 - EURO 1.990 - ALTIN 66.88 - IMKB 64759
Cuma 10 ARALIK 2010
ÇEV BAŞKANI'NA YAKALAMA KARARI YÖK Başkanı Rektör Taluğ'dan bilgi aldı Bahçeli'den Koşaner'e ziyaret Tansiyon ilacı Thelin toplatıldı Ak Parti'de toplantı sona erdi BOTAŞ bu yıl zam yapmayacak Başbakan Erdoğan Siirt'e gidiyor Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa, günü 64759,02 puandan tamamladı Dolar kapanışta 1,5060 TL habertaraf.com
 
 
 
AP Raportörü 'Yeni anayasa' dedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İbn Rüşd'ün vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Salih TUNA
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Sadece eylemcilerin patolojisi değil...

Mümtaz'er TÜRKÖNE
[email protected]
 
 
Bu bir patoloji ve sadece hafta sonu Beşiktaş'ta şiddet gösteren ve şiddete maruz kalan göstericilerle sınırlı değil. 'Öğrenciler sadece demokratik haklarını kullandılar' diyerek bu eylem tarzını onaylayan ve destekleyen eski tüfeklerin de ruh dünyasına eğilmek lâzım. Nostaljileri azmış olmalı.

Şiddeti bir siyasal ifade aracı olarak kullanmak sadece patolojidir. Siz içinizdeki öfkeyi kusarsınız. Başkaları bu öfkeden siyasî sonuçlar devşirir. Kitlesel şiddeti ancak politik psikolojinin otoriteryen kişilik yapılarını çözümleyen kuramları ışığında açıklayabilirsiniz. Neden? Çünkü gösterilen şiddetle ifade edilen siyasî amaçlar arasında bir sebep-sonuç ilişkisi yoktur. Yani gençlerin siyasî talep diye sıraladıklarının şiddet yöntemleri ile elde edildiğine dair yaşanmış tek örnek bulamazsınız. Çünkü demokratik toplumlar şiddet yöntemleri ile hak elde etme yollarını kapatırlar. Niye? Şiddeti yaygınlaştırmamak için.

Kimse duygu sömürüsü yapmasın. Bebeğini kaybeden genç hanım, polis dayağına maruz kalan gençler bizim çocuklarımız. Laf anlatamadığımız, söz dinletemediğimiz evlatlarımız. Zaten bu yüzden hadiseye bir patoloji olarak yaklaşmanız, sabırlı ve şefkatli davranmanız gerekiyor. Şiddet, vandalizm şeklinde sadistçe karşınıza çıktığı zaman sizi korkuya sevk edebilir. Veya mazoşizm şeklinde tezahür edip acıma duygularınızı harekete geçirebilir. Akıl sahiplerine düşen görev, o gençlerin yediği dayaktan sonra kimlerinin zafer duygusu yaşadığını ve benzer dramları tezgâhladığını fark etmek. Bu feraseti herhalde Cüneyt Özdemir'den bekleyemeyiz.

Siyasal şiddet, siyasî reklamın bir türüdür. Kendinizi tanıtmak, gücünüzü kanıtlamak, dikkat çekmek ve böylece bir kesime korku salıp diğer kesimin desteğini kazanarak hedefinize varmak için adam öldürüp, kalabalık yerlerde bomba patlatırsınız. Veya sokaklara çıkar polisle çatışır, ortalığı yakar yıkar, bu arada sempatizanlarınızı, tüfek sesine av köpeğinin kulağını alıştırır gibi şiddetle tanıştırmış olursunuz. Bütün bu eylemler reklâm için yapılır. Bu reklâm işini de Radikal'in köşe yazarlarından bazıları gibi üstlenenler mutlaka çıkar. Bu siyasî reklam tekniğinin özü 'silahlı propaganda' adı verilen teoriye dayanır. Che Guevara'yı sembol olarak benimseyen bütün örgütler, bu teoriye bir dervişin şeyhine bağlı olduğu gibi bağlanır. 'Masum öğrenci eylemleri'ne destek çıkanların, kamuoyunu düşürdükleri tuzağı anlamaları için altını çiziyorum. Şiddet şiddettir. Ha elinizdeki silahla sağa sola ateş etmişsiniz, ha bir genç hanımın bebeğini kaybetmesine vesile olmuşsunuz. Yeterli reklam yapıldı mı? Hepsi şiddete dayanan siyasî reklamın gücü hesaplanırken aynı haneye artı olarak yazılır.

O kitlesel şiddet görüntülerine bakıp nostaljisi azanların haklı olduğu bir nokta var. Sadece manzaralar değil, bu gençlerin ağzından çıkanlar da 30-40 yıl öncesine ait. Dolmabahçe'de gençlerin polis kordonunu geçip vermeye çalıştıkları protesto metnini okuyanlar, kendilerini zaman tünelinde bulacaklardır. Bugünün dünyasında en küçük bir karşılığı olmayan aforizmalar ve her biri bir önceki ile çelişen cümleler. Marjinallik zaten başlı başına bir patolojidir. Cemaatiniz -örgütünüz- küçük olduğu için sizi sıkıca sarıp sarmalar. Biraz büyüyünce, marjinal sol örgütlerin amip gibi bölünerek çoğalması bu yüzdendir. 'Safları sıklaştırın, yalnız kalmayın...' fısıltılarını duyarsınız.

Patoloji hükmüm, sadece otuz yıl öncesine ait tecrübelerime dayanmıyor. Bu gençlerin şiddet yüklü protesto eylemine bir üniversitede verdiğim konferansta ben de maruz kaldım. Benim konuşmamı kesip korsan bildiri sunan gence, rahat konuşması için elimdeki mikrofonu uzatmıştım. Hiç aldırmadı. Şiddet gösterip şiddete maruz kalmak ve sonra da gördükleri şiddetin edebiyatını yapmak gibi çok eski bir yöntemi kullanıyorlar. Ya fikir? Beş dakika konuştuktan sonra teyp hemen başa sarıyor. Yapacağınız hiçbir şey yok; üzülüp acımaktan başka.

'İlk kim vurdu, polis mi gençler mi?' tartışmasına dalan eski tüfekleri, bu patolojiden uzaklaşmaya ve şiddetin her türünü sistematik olarak reddetmeye çağırıyorum. Gençlerin benzer gösterilerde eziyet görmesini başka türlü engellemek mümkün değil. Dün Siyasal Bilgiler'de Süheyl Batum'un başına gelenler kendi tabiri ile şiddet içeren bir faşizm değil miydi?

 
9 Aralık 2010 - 12:12:02
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.975 1.990
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.33 66.88
 
 IMKB
64759  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin