DOLAR 1.506 - EURO 1.992 - ALTIN 66.94 - IMKB 64965
Cuma 10 ARALIK 2010
Temizöz'e: Ağabeyimi öldürsen şikayet etmem BDP'den "öğrencilere işkence" iddiası Baykal ve Sav ile yarın görüşecek Sincan'da cami inşaatı çöktü: 5 yaralı Arıtman 'Trabzon'da kadınlar satılıyor' dedi mi Otomobil sel sularına kapıldı: 1 ölü, 2 kayıp 8 aylık bebeğini terminale bırakıp kaçtı Maltepe metrosunda yangın paniği Davutoğlu: Bu havzada vizeler kalkmalı Borsa, ilk seansı 65895 puandan tamamladı habertaraf.com
 
 
 
AP Raportörü 'Yeni anayasa' dedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İbn Rüşd'ün vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Salih TUNA
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Komplo ile iyi adam yaratmak

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Komplo ve provokasyon laflarını sıklıkla kullanmayı sevmem. Sevmeyişim komplolar ve provokasyonlar olmadığı için değil. Tersine sadece ülkemizde değil, bütün bir dünyada en az iki yüz yıldır komploların etkili olduğunu da biliyorum. Komplolara karşı çıkan, komplo teorilerini hafife alanlar, bireylerden devletlerarası ilişkilere kadar etkinliklerin ahlaki ve dürüst olduğunu söyleyebilirler mi? Söyleyemezler.

Vestfalya anlaşmasından sonra başlayan uluslaşma sürecinde, özellikle dünya savaşları sonrasında hususen de ikinci savaştan sonra, komplo kurmak neredeyse siyasi enstrümana dönüştü. Uluslar arası komploların kıskacından sıyrılarak bu günlere geldik. Daha düne kadar çok net, açık komploların kurbanı olarak binlerce gencimizi anarşiye kurban verdik. Komplolar milli gelirimizi kemirdi, enerjimizi tüketti. Biz millet olarak bu konuda yeteri kadar dersimizi aldık. Düştüğümüz tuzaklar sonrasında oyuna gelmemeyi az çok öğrenmiş olmalıyız. Yani komplolara gelmek bizler için olgunlaştırıcı bir deneyim olmadı değil.

Komplolar bizi olgunlaştırdı. İnsanın insana kurt olduğu dönemlerde, bu anlattığımız çarpıklığın, anlaşılmayan bir yanı yok. Güvensiz, tekin olmayan bir dünyada yaşadığımız doğru. Komplolarla yaşamak neredeyse modern dünyanın doğası oldu çıktı.

Gelelim benim neden komplo ve provokasyon laflarını sevmeyişime. Bizim orada bir söz var. Havaların soğuduğu şu günlerde anımsamanın başka yararları da olabilir. “Kış kışlığını yapar,..” diye başlayan bir darb-ı meseldir bu. Gerisini siz tahmin ettiniz. Komplocu da komplosunu yapacaktır. Kötü adamdan iyilik yapmasını bekleyemeyiz. Benim sevmediğim tutum, komplo bahanesine sığınarak, bizim beceriksizliğimize ve ferasetsizliğimize haklı bir gerekçe bulma çabası. Sanki yanlış giden veya üstesinden gelemediğimiz bir iş karşısında, bütün olumsuzluklar bir komplocunun sırtına yıkılınca, biz de sorumluluğumuzdan sıyrılmış olacağız. Yani biz iyi yapacaktık da, ne yapalım ki işte bilinen nedenlerle amacımızı gerçekleştiremedik. Komplolar, gafletimizin, aymazlığımızın makul gerekçesi olamaz. İyiler de en azından kötüler kadar akıllı, cesur ve maharetli olmalı değil mi? Elbette olmalı. “Efendim komplo tezgâhlıyorlar” diyen kişiye “Sen de komploya gelme kardeşim” deriz.

Bunları niçin yazıyorum? Yine kış kışlığını yapmaya başladı da onun için. Türkiye’nin önlenemez yükselişini durdurmak isteyenler, seçim sathı mayiline girilmeye başlandığı şu günlerde, yine o eski oyunlarını sahneye koymaya çalışıyorlar. Yapılmak istenen Türkiye’nin demokratik gidişini engellemektir. Derin, bulanık odaklar, son çare olarak gençlerimizi sahneye, sokaklara sürerek polisle çatıştırmanın yollarını arıyorlar. Ortada açık bir kışkırtma hissediyorum. Olanlar bir program çerçevesinde sahneye konulmaktadır.

Bu sahnede, hükümete ve özellikle Başbakan’a ‘kötü adam’ rolü giydirilmek isteniyor. İyi adam kim söyleyeyim mi? İyi adam Kılıçdaroğlu oluyor bu oyunda. Vay be!.. İyi adamlık kimlere kaldı görüyor musunuz? Bu bize felaket olarak yeter! Adamın bir dediği diğerini tutmuyor. Gün geçmiyor ki, söylediği söz yalan çıkmasın. İyi adamlık rolle olmuyor. Daha doğrusu iyi adam olunur ama iyi adamlığın rolü olmaz. Oyunda Başbakan haşin, acımasız, totaliter, baskıcı ve anti demokrat gösterilmek isteniyor. Kılıçdaroğlu ise masum, haktan, hukuktan, gençlikten, ezilenlerden yana gösterilmek isteniyor. Ne de olsa iyi adam. Mahsustan da olsa iyi adam!.. Yapılmak istenen bu, yaratılmak istenen imaj budur. Şimdi mizansene kapılıp, kimi iyi niyetli, demokrat aydınlar da olayları gösterilmek istendiği tarzda yorumlayacaklar belki.

Demokratik duyarlıklar noktasında biz herkesin hakkını ve özgürlük alanını savunuruz. Bu konuda devletin asla özgürlüklere müdahale etmesinden yana da olmayız. Ancak realite öyle değil. Konuyu kendi bağlamından koparırsanız anlam karmaşası başlar. Ayrıca, hainler bazen insanların masum ve insani duygularını sömürecek kadar alçalırlar. Bunda bir beis görmezler. Bu konudaki düşüncem budur. Çerçeveyi tamamlamak için gösterilerde polisin katı, anlaşılmaz tutumunu şiddetle kınadığımı bildirmem gerekiyor.

 
9 Aralık 2010 - 00:01:08
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.50 66.94
 
 IMKB
64965  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin