DOLAR 1.506 - EURO 1.992 - ALTIN 66.94 - IMKB 64965
Cuma 10 ARALIK 2010
Temizöz'e: Ağabeyimi öldürsen şikayet etmem BDP'den "öğrencilere işkence" iddiası Baykal ve Sav ile yarın görüşecek Sincan'da cami inşaatı çöktü: 5 yaralı Arıtman 'Trabzon'da kadınlar satılıyor' dedi mi Otomobil sel sularına kapıldı: 1 ölü, 2 kayıp 8 aylık bebeğini terminale bırakıp kaçtı Maltepe metrosunda yangın paniği Davutoğlu: Bu havzada vizeler kalkmalı Borsa, ilk seansı 65895 puandan tamamladı habertaraf.com
 
 
 
AP Raportörü 'Yeni anayasa' dedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İbn Rüşd'ün vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Salih TUNA
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Türkiye’nin “ikna yöntemleri”

Adem Yavuz IRGATOĞLU
[email protected]
 
 
Her devletin, her ulusun kendine has ikna yöntemi vardır. Dolayısıyla Türkiye’nin de “kendine has” birçok ikna yöntemi var. Hayatımızı kaplayan en kaçınılmaz öğelerden biri olan ikna, bir konuda birinin inanmasını sağlama, inandırma, kandırma anlamına gelmektedir.

Türkiye’de insanları ikna edebilmek için bugüne kadar birçok yöntemin uygulandığını biliyoruz. Bugünlerin tartışmalı konularından birisi de polisin öğrencilere uyguladığı şiddetti. Başbakan’ın rektörlerle buluşması esnasında bir grup öğrencinin Dolmabahçe’ye giderek, Başbakan’ı protesto edecekleri anlaşılıyor ve bu öğrenciler engelleniyor. Haftanın gündemini de öğrencilere uygulanan bu şiddet oluşturdu.

Eylemci gurup arasındaki hamile bir öğrencinin düşük yapması da bardağı taşıran son damla oldu. Bu olay, siyasetçilerin bu haftaki grup konuşmalarına da yansıdı. Medyada da çokça yazıldı, çizildi. Resmi bir hak olan protestonun engellenmesinin söz konusu olmayacağı herkes tarafından kabul gören bir noktadır. İşin asıl “sorun” oluşturan kısmını galiba Başbakan’ın şu sözleri gösteriyor: “Ellerinde taşla sopayla domatesle yumurtalarla dolaşan gençlerle biz toplantı yapmayız.” Ahmet Taşgetiren’in de yazdığı şekilde  “Bunlar öğrenci falan değil, onun için üzerlerine böyle gitmek kaçınılmaz” gibi bir yaklaşım kabul edilemez.

Türkiye’deki “ikna yöntemleri” sadece biber gazı ve copla sınırlı değil. Tarihte de bunun örneklerini görmek mümkündür. 27 Mayıs 1960 Darbesi’ndeki cuntacıların “ikna yöntemleri” gün yüzüne çıkıyor. Cuntacıların kurdukları Yassıada mahkemelerinde Başbakan Adnan Menderes’e “kendisini savunamaması için” akıl almaz yöntemler uygulanmış. İdam edilen Menderes’e, duruşma önceleri uyuşturucu etkisi yapan iğne vurularak bir nevi “ikna” yöntemine başvurulmuş.

Bir başka “ikna yöntemi” olarak da Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları yazmak mümkündür. Buradaki örnekleri vermeden önce bir not aktaralım: Diyarbakır Cezaevi “The Times gazetesi tarafından 29 Nisan 2008’de, ‘Dünyanın en kötü 10 cezaevi’ içerisinde gösterilmişti.” Dönemin zihniyetinde “günün her saatinde işkence yapmak” vardı.  Bazı günler elektrik, bazı günler askı, bazı günler gergi, cop, sopa kullanarak işkence yapıldı.

Mahkûmların kafasına zeytinyağı dökülerek, onların saçlarında bit arandı. Ya da insanları sıkıca bağlayıp, onların kafalarındaki aynı noktaya 3 saniyede bir damla düşecek şekilde serum işkencesinin yapılması. Gardiyanların copu zeytinyağına batırarak, yağlı copu tutukluların makatına zorla sokmaları. Ve niceleri… 

1980 Darbesi dönemine damgasını vuran işkencelerin ve gözaltında kaybolmaların sembol ismi olan öğretmen Ali Uygur’u geçtiğimiz günlerde yazmıştım. İşkence sonucu öldüğü ifade edilen Ali Uygur’un geriye kalan ayakkabıları ile diğer tutukluların da “ikna edilmeye” çalışıldığı iddialarını da yazmış olalım.

Bir başka “ikna yöntemi” de başörtülü kızlara uygulandı. Türkiye “İkna odalarını” da yaşadı maalesef. Üniversiteyi kazanmış yüzlerce genç kıza ikna odalarında “başörtüsüz okuma ya da evde oturma” arasında bir tercih yapma mecburiyeti getirildi. 1998’de İstanbul Üniversitesi’nde yaşananların yer aldığı İkna Odaları kitabında şunlar da var: “...Senden sadece başını açmanı istiyoruz dediğinde kendime geldim. Benden ne istediklerini anladım. Kadın sürekli konuşuyordu. Kafam karıştı. O sırada kameranın cızırtısını fark ettim. ‘Bu kamera neyi çekiyor?’ dedim. ‘Şenliği çekiyor.’ diye yanıtladılar. ‘Bu şenlik mi?’ ‘Evet şenlik’…”

Habercilik yapmak yerine hem siyasette hem de ticarette kârlı olmak isteyen medyanın, 28 Şubat’taki “ikna yöntemi” de unutulmadı. “Sincan’da Demokrasi’ye Balans Ayarı” manşetlerinin atıldığı günlerde, üç büyük gazetenin ısrarla üzerinde durdukları gerilim sonuçta meyvesini vermişti. Basındaki “Büyük başlar”ın isteği üzerine Asker ikinci kez ikan edilmiş ve tanklar Sincan caddelerinde tekrar yürütülmüştü. Yani tanklar (gazete manşetleri) “Hürriyet” için Sincan caddelerinde tekrar yürütülüyordu.

Unutulanlar: İnsanlara hayvan dışkısının yedirildiği, 28 Şubat’ta Hürriyet muhabirinin olayı görüntüleyememesi üzerine, Sincan caddelerinde tankların yeniden yürütülmesi, başörtülü öğrencilerin İkna Odalarında sorgulanması birer “ikna” örneğiydi.

 
9 Aralık 2010 - 00:01:06
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.977 1.992
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.50 66.94
 
 IMKB
64965  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin