DOLAR 1.506 - EURO 1.990 - ALTIN 66.88 - IMKB 64759
Cumartesi 11 ARALIK 2010
Başbakan Erdoğan TBMM'de Atağ: Bu pis işlere nereden bulaştım? İç Anadolu mavi trenine hızlı tren düzenlemesi Bakan Eroğlu iklim zirvesinde konuştu ABD: Filistin devleti'ni tanımak için erken 'Türkiye bölgede barış sürecine dahil edilmeli' Başkente mevsimin ilk karı düştü SGK: Sigorta dökümünü 3. kişiler göremeyecek HSYK kanun tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi Zaza Ercan, ifadesi alınarak serbest bırakıldı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Sedat UZUNYOL
Yaşlı polisler isyan etti!
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Bilal CAN
 
Necmettin EVCİ
 
İbrahim YILDIRIM
 
Alper GÜRKAN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Polis, öğrenci, gösteri, dayak

Ahmet TAŞGETİREN
[email protected]
 
 
-Görüntüler çok kötü.

Biber gazı sıkmayı otomatikleştirmek, yere düşene tekme savurmayı refleks haline getirmek, kızları saçından tutup sürüklerken kendini kaybetmek, elindeki copu öfkenin en yüksek dozunda gelişigüzel kullanmak... Bunlar polislik değil ama bizim polisimizin sosyal olaylarda sık sık sergilediği görüntü.

-Bu görüntülerden iktidarın sorumlu tutulacağı kesin. Onun için iktidar, ne şekilde olursa olsun savunma yapmak ya da savunma diye algılanacak yorumlara yönelmek yerine, ne şekilde olursa olsun bu görüntülerin oluşmaması için gerekli tedbirleri almak zorundadır.

-Göründüğü kadarıyla polis, olan biteni doğru okuyamıyor ve dolduruşa geliyor. Şunu sormak durumundayız: Polis o gün oraya, bu gruplarla böylesine çatışmak için mi gitmişti, yoksa çatışma ortamına orada mı sürüklendi? Çatışma duygusuyla gittiyse yanlış, orada çatışmaya "sürüklendi" ise yine yanlış.

-"Bunlar öğrenci falan değil, onun için üzerlerine böyle gitmek kaçınılmaz" gibi bir yaklaşımı kabul etmek mümkün değil. Çünkü sonuçta, öğrenci veya değil, bu ülkenin insanları ile karşı karşıyasınız ve sizin göreviniz, öncelikle onları dövmek değil, asayişi sağlamak ve asayişi sağlamak içinde sizin bir asayiş sorunu haline gelmemeniz de bulunuyor. Son olayda ortaya çıkan görüntüler maalesef kamuoyunda, göstericilerden çok polisi bir asayiş sorunu haline getiriyor.

-Polis, uzun süreden beri biliyoruz ki kamuoyunda bir imaj restorasyonu çabasını da sergiliyor. Son hadise, bu yöndeki çalışmaları sıfıra müncer etmiş oldu ne yazık ki...

-Bu konu, tabii ki sadece şu yukarıda sıraladığım değerlendirmelerle ele alınacak kadar sığ değil. Olayın siyasi boyutuna baktığımızda sıradan bir "öğrenci olayı" ile karşı karşıya olmadığımızı görmezsek biz de "öğrenci"liği kullanan odakların aptallaştırma kervanına katılmış oluruz.

-Nedir bu "öğrenci kolektifleri" denen şey diye sorsam mesela bunun cevabını kaç kişi bilir? 1 Mayıs'larda maske takıp, sokaklarda dükkan kundaklayanlar kimlerdir diye sorsam cevabını bilen var mı? Mesela, bir ara Ankara'da "Ordu göreve" diye pankart taşıyarak üniversite rektörleri ile birlikte slogan atan öğrenci grupları neyin nesi idi? Halk Evleri uzunca bir süredir nasıl bir örgütlenmeye sahne oluyor bilen var mı? İşçi Partisi ne iş yapar, nasıl bir örgütlenme içindedir, İP'nin 28 Şubat sonrası üniversite içindeki örgütlenmesi bugün nasıl bir misyon icra etmektedir? CHP gençliği gerçekten CHP gençliği midir, yoksa bir gurkalaşma mı söz konusudur?

-Ben, bizim medya dünyamızda jetonun biraz geç düştüğü kanaatindeyim. Medyamız olay boyutunu görür, arka planını çözünceye kadar da atı alan Üsküdar'ı geçer. İşin içinde "medyanın kullanımı" diye bir madde bulunduğunu anlamakta zorlanırız. Hasan Cemal'in anıları, 1968'lerde, "öğrenci" ya da "gençlik" dünyasının nasıl kullanıldığının çarpıcı tespitleri ile doludur. Onun için şu anda gençlik olayı, öğrenci gösterisi gibi gördüğümüz şeylere biraz ihtiyatla yaklaşmakta yarar var diye düşünüyorum.

Bir başka örnek

Bu konuda bir başka örneği, KCK, DTK, öz savunma güçleri bilmem ne alanında yaşıyoruz mesela. Şu anda bunları ahvali adiyeden oluşumlar olarak görüyoruz. Bir oluşumun başına "demokratik" sözcüğü eklendi mi, onu meşruiyet zırhı ile kaplayıveriyoruz. Hakkari sanki özerk bölge oldu, orada PKK'nın mahkemeleri var, bazı meseleleri onlar çözüyor, infazları onlar gerçekleştiriyor gibi haberler çıktı. Ne yapıldı? Hiç.

Şu sıralar, "demokratik özerklik" hedefini fiilen gerçekleştirmek için bazı kurumlaşmalar oluyor.

Deniyor ki:

"Bölgede devlet eliyle yürütülen fuhuş ve uyuşturucu işi var, bununla mücadele için bölgesel kuruluşlar oluşturuyoruz."

Şu ifadedeki vahameti görüyor musunuz?

Devlet eliyle fuhuş ve uyuşturucu işi iddiası...

Ben şu ana kadar devlet adına buna verilen bir cevaba rastlamadım.

Dolayısıyla, böyle bir iddia ile bölgede karşıt yapılanma çabasına verilen bir cevaba da rastlamadım.

Yarın bu yapılanma da KCK gibi dev bir boyuta yükselecek ve devlet müdahale ettiğinde, sanki bir sivil toplum kuruluşuna baskı yapıyormuş durumuna düşecek.

.....

Son söz:

-Evet, medyada jeton geç düşüyor, bu doğru. Devlette de erken düştüğünü söylemek kolay değil.

Onun için söylüyorum: Öğrenci kolektifini anlayan beri gelsin!

 
8 Aralık 2010 - 09:17:14
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.975 1.990
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.33 66.88
 
 IMKB
64759  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app