DOLAR 1.506 - EURO 1.990 - ALTIN 66.88 - IMKB 64759
Cumartesi 11 ARALIK 2010
Başbakan Erdoğan TBMM'de Atağ: Bu pis işlere nereden bulaştım? İç Anadolu mavi trenine hızlı tren düzenlemesi Bakan Eroğlu iklim zirvesinde konuştu ABD: Filistin devleti'ni tanımak için erken 'Türkiye bölgede barış sürecine dahil edilmeli' Başkente mevsimin ilk karı düştü SGK: Sigorta dökümünü 3. kişiler göremeyecek HSYK kanun tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi Zaza Ercan, ifadesi alınarak serbest bırakıldı habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Sedat UZUNYOL
Yaşlı polisler isyan etti!
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Bilal CAN
 
Necmettin EVCİ
 
İbrahim YILDIRIM
 
Alper GÜRKAN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Toplumsal olaylar ve iktidar

Gülay GÖKTÜRK
[email protected]
 
 
Cumartesi günü Başbakan Erdoğan'ı ve YÖK'ü protestoya kalkışan öğrencilerin üzerine saldıran polis görüntüleri ekran başındaki herkesi şoke etti.

Eskiden olsaydı, o protesto gösterisinde tam olarak ne olduğunu bilmek neredeyse imkânsız olurdu. 1970'lerin öğrenci eylemlerinde gençlerin polisin kendilerine sebepsiz yere saldırdığını ispatlamak için göbekleri çatlardı. Gazetelerde yer alan birkaç enstantane, olayın bütününü göstermekte yetersiz kalır; her gazete öğrenci-polis çatışmasını kendi meşrebine, kendi dünya görüşüne göre verir; toplum doğru dürüst bir bilgi edinemezdi.

Şimdi öyle değil... Sağ olsun TV kanalları, hepimiz her şeyi gördük. Polisin protestocu gençlere karşı orantısız güç kullandığını inkâr etmenin imkânı kalmadı.

Peki bu durumda ne beklerdik hükümetten? Görevini kötüye kullanan, orantısız güç kullanan polislere sıfır tolerans gösterileceğini; derhal soruşturma başlatılacağını açıklamasını...

Ne var ki Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının tonu hiç de öyle değildi. Başbakan gençlik protestolarından "provokatif eylem" diye söz ediyor ve şöyle diyordu: "Protesto resmi bir haktır. Emniyet ise bu tür bir organizasyonun güvenliğini tesis etmekle mükelleftir. Ellerinde taşla, sopayla, domatesle, yumurtalarla dolaşan gençlerle biz toplantı yapmayız. Bir ülkenin sorumluluğunun bilincine varmış gençlerle toplantı yaparız. Karşı düşünceye saygısı olmayan gençlerle neyi konuşacaksınız? Demokrasi katkıdır. Özgürlükler bu değildir. Bıçakla, taşla, sopayla, kasaturayla değil. Dolmabahçe'de biz gençlerle bir araya geleceğiz ama elinde sopayla, yumurtayla olanlarla değil."

Bir kere, provokasyon kelimesinin bir ağırlığı vardır. Olur olmadık yerde, beğenmediğiniz her eyleme provokasyon derseniz, kelimenin ağırlığını hafifletmiş, gerçek provokasyonları da perdelemiş olursunuz. Başbakan böyle bir suçlama yaparken, sıradan bir öğrenci protestosunu "provokasyon" olarak nitelerken, bu suçlamayla ilgili kanıtlarını da açıklamalıydı.

İkincisi kimse size ille de bu gençlerle toplantı yapın demiyor. Onların rektörler toplantısına katılma talebinin haklı olduğunu da söylemiyor. Ama toplantıya almadınız diye, polisin onları dövüp yerlerde sürüklemesi, düşenleri tekmelemesi, biber gazı kullanması mı gerekiyordu? Emniyet'in "organizasyonun güvenliğini tesisi" protestocular yere serilerek mi sağlanabilirdi ancak?

Hayır... Demokrasi ve özgürlük her zaman "katkı" değildir. Katkıda bulunmayı reddetmek, temelden bir karşı çıkış içinde olmak ve her şeyin başka türlü olmasını istemek de demokrasinin sınırları içinde bir haktır ve sizin de bunu mutlaka hazmetmeniz gerekir.

X x x

Türkiye, AK Parti Hükümeti'nin pek de hazırlıklı olmadığı yeni bir döneme giriyor. Şimdiye kadar siyasetin ana sorunu olan askeri vesayet sisteminin gerilemesi sayesinde, vesayet rejimi yüzünden şimdiye kadar önü tıkanmış, gündeme bile gelememiş, gündeme gelmişse de derhal püskürtülmüş nice sorun sapır sapır dökülüyor siyaset meydanına...

İşte bu noktada önemli bir uyarıda bulunmakta yarar var: Siyaset alanı dikensiz bir gül bahçesi değildir. Siyaset demek, irili ufaklı bütün meselelerde farklı görüşlerin saflaşması, kıran kırana tartışmasıdır. Dolayısıyla hiç kimse önümüzde uzanan dönemi kavgasız-dövüşsüz asude bir dönem zannetmesin. Büyük toplumsal harmoni hayalleri kurmasın. Tam tersine "kavga" yeni başlıyor. Devletle toplum arasındaki büyük gerilimin arka plana ittiği bütün toplum içi çelişmeler; sınıf çelişkileri, ekonomik-sosyal-kültürel çelişkiler siyasetin konusu haline gelip gündeme dökülecek. Vesayet rejiminin tartışılmasına izin bile vermediği ideolojik-siyasi tartışmalar alıp başını gidecek. Bitip tükenmeyen rejim tartışmalarının yerini, demokratik bir rejimde nasıl yaşamak istediğimizle ilgili gerçek tartışmalar alacak.

Yani siyaset, farklı bir platformda bir "yeniden doğuş" yaşayacak.

İktidarın bu yeni süreci iyi yönetebilmesi için, her şeyden önce tahammülü olmayı öğrenmesi; demokratik hak arama mücadelelerini "provokasyon", eleştirileri "AK Parti'ye komplo", aktivist grupların eylemlerini "anarşi" diye damgalamaktan vazgeçmesi gerekiyor. Siyasi mücadelenin tek biçimi yoktur. Kimisi parti kurar, parlamentoya girer; kimisi STK kurar, konferans düzenleyip imza toplar; kimisi de yumurtalı protesto gösterileri yapar. Üsluplarını, eylem tarzlarını beğenin beğenmeyin; Başbakanı protesto eden gençlerin yaptıkları da bir siyasi mücadeledir. Dolmabahçe'de toplanmaya çalışan gençler, hani o genişletmek için çok emekler verdiğimiz, çok acılar çektiğimiz siyaset alanını kullanıyorlar.

Elbette kendi bildikleri gibi...

 
8 Aralık 2010 - 09:16:15
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.975 1.990
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.33 66.88
 
 IMKB
64759  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin