DOLAR 1.481 - EURO 1.980 - ALTIN 67.43 - IMKB 67354
Pazartesi 6 ARALIK 2010
"Devlet mahkum olunca keyif alacağım" Saddam'ın ölümü WikiLeaks'ta Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz Kredi kartı kullanıcılarına kötü haber Julian Assange El Pais'e konuştu İsrail'deki yangın söndürüldü Dolar 1,4810 lira Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı Guti trafik kazası geçirdi Çin'de mera yangını: En az 22 ölü habertaraf.com
 
 
 
Newsweek 'Kültür savaşını' analiz etti
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
WikiLeaks, Ahmet Davutoğlu ve CHP
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Said Halim Paşa'nın vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bağış: Bizi Wikileaks değil resmi kararları bağlar
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in özgür iradesi nasıl ortaya çıkacak?
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ona "baskın" denmez
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yavuz Turgul'a 'büyük sinemacı' denir mi
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Dövlet
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İslam ve Kürtler
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayar ve İnönü
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Ercan AKSOY
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...

Mehmet Ali BİRAND
[email protected]
 
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu bana çok kızgın.
Washington'da Türkiye’nin dış politikası konusunda söylenenleri aktarmıştım. Bana konuşanlar, felaket bir manzara çizmişlerdi. Başka bir deyişle, Washington’a ayna tutmuştum. Hazırlanan faturalardan söz etmiştim.
Bakan, mesaj yerine mesajı getirene kızdı.
Verdi veriştirdi.
Ardından da Washingon’a gitti. Onun ardından, parti ve medyadaki hayranları tarafından linç edilmekten zor kurtuldum. Bazıları, hiç söylemediğim “ABD, AKP’nin ipini çekti... Davutoğlu gidici” gibi lafları dahi bana mal ettiler. Ne kadar tahammülsüz insanlarız, bir daha ortaya çıktı.
Neyse onları bir yana bırakalım.
Davutoğlu’nun ziyareti ünlü belgelerin internete düştüğü gün başladı.
Clinton ile görüştü ve üç gün içinde son derece yoğun bir programı vardı. Bir dizi konuşma yaptı, büyük ilgi ve katılımlı konferanslar verdi. Bir de çok önemli bir ödül aldı.
Ben de merakımdan, bakanın konuşmalarını dinleyen ve toplantılara katılanlarla konuştum. Merak ettim, zira “acaba bana konuşanlar mı işi abartmış, bana yanlış mesajlar mı vermişler” sorusu hep kafamın içindeydi. Yanıldığım zaman, yanıldığımı kabul edip özür dilemesini bilen nadir kişilerden biriyimdir. Bundan dolayı daha da titizlikle araştırdım.
Resmi Amerikalı yetkililerden, bakanı sürekli izleyen Türklere kadar hemen herkesten aynını duydum:
“ ...Wikileaks belgeleri Washington’u öylesine şok etti ve utandırdı ki, kimsede Davutoğlu'nu eleştirmek, sıkıştırmak ve ya sert sorular soracak, uyarılar yapacak hal yoktu. Öncelik, Türkiye’nin politikaları değil, Wikileaks belgelerinin verdirdiği derin zararı, açtığı yaraları tamir etmekti. Bundan dolayı, Davutoğlu çok rahattı...”
Peki, Wikileaks olmasa Davutoğlu, bana söylendiği gibi sert şekilde eleştirilecek miydi? Bunun yanıtını bulamadım. Ancak, yaptığı konuşmalarda da, öyle sert sorularla karşılaşmamış.

"Davutoğlu, kendini iyi anlattı ve iyi not aldı"
Genel izlenim “Davutoğlu’nun beğenilse de  beğenilmese de, birlikte yaşanması gereken bir şahsiyet olarak kabul edilmesi gereken, Ak Parti iktidarı da, kamuoyunun desteğini elinde tuttuğu sürece şu veya bu şekilde uzlaşılması gereken bir gerçek olduğu” şeklinde.
Dinleyenlerin bana aktardıkları kadarıyla, Davutoğlu temaslarında ve konuşmalarında “genel yaklaşımını açıkça anlatmayı” başardı. Karşı tarafı ikna edip edemediği zaman içinde anlaşılacak.
Bakan ile birlikte bu geziye katılan Soli Özel de, dünkü yazısında, aynı sonuca varıyor. Davutoğlu'nun hem büyük bir ilgi gördüğünü, hem de kendini iyi anlattığına dikkat çekiyor. Soli, benim önem verdiğim bir uzmandır, bundan dolayı dediklerine inanırım. Nitekim o da, İran ve İsrail konusundaki yaklaşım anlaşmazlıklarının henüz aşılamadığını belirtiyor.
Anlayacağınız, koşullar şimdilik değişmiş durumda. Wikileaks dengeleri değiştirdi. Bir süre için ateş-kes yaşanacak. Sonrasını hep birlikte göreceğiz.
Erdoğan İsrail'in düşmanı olmadığını gösterdi..
İsrail'de en az 40 kişinin ölümüne neden olan yangına müdahale için Erdoğan uçak gönderdi. Son dönemlerde iki kavgalı ülke olarak anılan Türkiye ve İsrail arasındaki buzları hemen eritmese dahi bu jest, İsrail kamuoyunun kalbini çaldı. Bu jest, çok anlamlı ve doğru bir adım olmuştur. Erdoğan izlediği ve prim yaptığı politikadan ödün vermeden bir devlet adamlığı örneği göstermiştir. Kamuoyunun bir bölümü tarafından “İsrail Düşmanı” olmadığı anlaşılmıştır. Erdoğan, gerilen ilişkilerimizi esnetmek belki de rayına sokmak adına çok önemli bir adım atmıştır. Bu şekilde kamuoyu yönetiminde ve jestleri zamanlama konusunda ne kadar usta olduğunu da göstermiştir.
Miroğlu'na yapılan kabul edilemez...
Orhan Miroğlu, bu ülkenin sağduyulu düşünürlerinden biridir. Kürt sorunundaki tutumuyla resmi ideolojileri son derece haklı açılardan eleştirmesiyle tanınır. Miroğlu, gözü kara veya kapalı kişilerden biri değildir. Gerektiğinde PKK’yı da eleştirir, Kürt  siyasetçilere de çatar ve doğru bildiğini yazar.
Miroğlu, son olarak PKK'nın silahlı kolu olan HPG’den açıkça tehdit aldı.
Örgüt gerçek yüzünü gösterdi.
Bu kafayla gittikleri sürece hiçbir yere varamayacaklarının, hala farkında olmadıklarını gösterdiler.
Miroğlu ile dayanışma, her demokratın görevidir.
Kızmayın, paylamayın HES projesini iyi anlatın...
Ak Parti iktidarının garip bir alışkanlığı var. Uygulamaya soktukları projeler eleştirildi mi, fena halde kızıyorlar. Eleştirenleri paylıyor, hemen  AKP düşmanlığıyla suçluyorlar.
Son dönemde HES (Hidro Elektrik Santrali) Projeleri eleştiri alıyor ve iktidarın bu eleştirilere tepkisi de her geçen gün biraz daha artıyor.
Geçenlerde baktım, Çevre Bakanı fırtınalar kopardı.
Başbakan da fırsat buldukça, aynı konudaki eleştirilere sert tepki gösteriyor.
Neden?
İktidar neden bu kadar tepkili anlayabilmiş değilim.
Bunun yerine, neden HES’lere ihtiyaç olduğunu doğru dürüst anlatsalar ya. Sadece birkaç TV programına çıkarak değil, üniversitelerde konferanslarla, medya mensuplarına brifinglerle, broşürler hazırlayarak kamuoyunu bilgilendirseler ya... İstediklerinde müthiş bir bilgilendirme kampanyası düzenlemeyi biliyorlar. Son referandum bunun en son örneğidir.
Hayır.
Hemen sert yanıt, hemen tepki...
Eski alışkanlıklardan hala kurtulamıyoruz.
“Devlet” ne yaparsa doğrudur. Ne derse kabul edilmelidir. Her şeyin iyisini iktidarlar bilir, halk da ona sunulan her şeyi kabullenmelidir.
Hala bu anlayıştan kurtulamıyoruz.
Ayıptır yahu...
Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'e dava açan, Sincan Hakimi Osman Kaçmaz'ın kaldığı hotelin basıldığı haberlerini bolca okuduk. Efendim neymiş Kaçmaz'ın Hatay'da kaldığı otelde fuhuş yapıldığı ve uyuşturucu kullanıldığı ile ilgili ihbar yapılmış ve güvenlik güçleride sevgilisi ile Kaçmaz'ı basmışlar. Kaçmaz bir hakim olarak başka bir şehre gittiğinde oranın emniyet müdürlüğüne haber vermiş. Sanki Kaçmaz'ın kaldığı otelde teröristler varmış gibi kameralarla birlikte gidip, kapıları kırmaya varıncaya kadar büyük olay çıkartılması ayıpdır. Kaçmaz'ın o otelde olduğundan Hatay Emniyeti'nin haberi yok muydu?Yapmayalım ya insanları insanların itibarlarını düşürmeye çalışmayalım. Ayıptır ayıp...!

 
4 Aralık 2010 - 10:10:44
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.471
1.481
 
 Euro
1.965 1.980
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.77 67.43
 
 IMKB
67354  
 
 
Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı...
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, siyasetten özel hayatına kadar pek çok konuda Zaman'a önemli açıklamalar yaptı.
 
 
 
 
  Oyuncu Buket Saygı, 12 Nisan 2009’da otomobilinin karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak açılan tazminat davasını kaybetti.  
 
 
 
  ANKARA- Medya Takip Merkezi (MTM)'nin hazırladığı Kasım ayı raporuna göre işte en çok konuşulan takım ve en medyatik sporcu...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin