DOLAR 1.481 - EURO 1.980 - ALTIN 67.43 - IMKB 67347
Pazartesi 6 ARALIK 2010
"Devlet mahkum olunca keyif alacağım" Saddam'ın ölümü WikiLeaks'ta Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz Kredi kartı kullanıcılarına kötü haber Julian Assange El Pais'e konuştu İsrail'deki yangın söndürüldü Dolar 1,4810 lira Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı Guti trafik kazası geçirdi Çin'de mera yangını: En az 22 ölü habertaraf.com
 
 
 
Newsweek 'Kültür savaşını' analiz etti
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
WikiLeaks, Ahmet Davutoğlu ve CHP
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Said Halim Paşa'nın vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bağış: Bizi Wikileaks değil resmi kararları bağlar
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in özgür iradesi nasıl ortaya çıkacak?
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ona "baskın" denmez
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yavuz Turgul'a 'büyük sinemacı' denir mi
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Dövlet
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İslam ve Kürtler
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayar ve İnönü
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Ercan AKSOY
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Fıkradan gerçeğe

Mustafa ÖZCAN
 
 
Kim bir milyon ister? başlıklı yazımızda Mısır ve Mübarek rejimine değinmiştik. Müberek'in oğlu Ala çıktığı bu yarışmada final sorusunda kalınca çareyi kardeşi Cemal'e danışmakta bulmuştu. Soruda 'Mısır'ın en büyük hırsızı ve dolandırıcısı' sorulmaktadır. Durumu çakan Cemal, Ala'dan yarıştan çekilmesini ister. Zira soru çatal bir noktaya varmıştır. Bir milyon paundluk ödül ile babası arasında kalmıştır. Meğer benzeri bir yarışma ve benzeri bir soru ve hal Belçika'da fiilen yaşanmış ve gerçek olmuş. Yani Mısır'da fıkra niyetine anlatılan husus Belçika'da gerçek olarak yaşanıyor ve kayda geçiyor.  Olay şöyle gelişiyor: Belçika'da Flamanca yayın yapan devlet radyo ve televizyonu VRT'nin birinci kanalında "De Pappenheimers" adlı bilgi yarışmasına katılan, bağımsızlık yanlısı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) Partisi'nin Başkan Yardımcısı ve Flaman Parlamentosu Başkanı Jan Peter Peumans (59), büyük bir skandala imza attı. Yarışmada ünlü Fransız düşünür Voltaire'in, "Yeryüzündeki en iğrenç halk" olarak hangi milleti tanımladığı sorusuna "Türkler" cevabını veren Peumans, daha sonra doğru şıkkın "Yahudiler" olduğunu bildiğini ama Yahudilerden korktuğu için "Türkler" şıkkını işaretlediğini itiraf etti. Yarışmada "Yahudilere atış yasak, Türklere serbest" tartışması yaşandı. Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre "Yahudiler" yerine "Türkler" şıkkını tercih eden Peumans'la sunucu Tom Lenaerts ve diğer yarışmacı olan Yönetmen Jan Eelen arasında şu diyalog yaşanıyor: Lenaerts: "Türkler cevabını verdiniz ama doğrusu Yahudiler idi. Bunu gerçekten biliyor muydunuz?" Peumans: "Gerçekten biliyordum ama Yahudiler hakkında yeni bir şey söyleyecek cesaretim yok. Çok hassas insanlar. Bir zamanlar onların sözde liberalizmi hakkında bir şeyler söyledim ama çok çektim. Bu nedenle..." Eelen: "Fakat Türkler hakkında söylemek meğer sorun değilmiş"

İzzetini kaybeden milletler onursuzluğu sinelerine çekerler. Burada Türkler ile Yahudiler meselesi karşımıza çıkıyor. Esasında Ortaçağdan beri Yahudilerle ilişkilerimiz iyi. Bir dönem ve özellikle Endülüs'teki müşterek kaderden sonra Osmanlı, Yahudilerin hami devletlerinden birisi olmuştur. Cumhuriyet sonrasında İsrail devleti ile birlikte bir dönem ideolojik ve stratejik beraberlik teessüs etti. Son dönemde ise ilişkiler gri bir zeminde yürüyor. Bugünkü İsrail nüfusunun bir kısmını Hazar Türkleri veya Arthur Koestler'in ifadesiyle Onüçüncü Kabilenin mensupları teşkil ediyor. Yahudilerle bu tür ilişkilere mukabil Filistinlilerle de sarsılmaz ve derin bağlara sahibiz. Son dönemlerde tarihi araştırmalar ışığında Avrupalıların atalarının kısmen de Anadolu'dan gittikleri ortaya çıkmıştır. Filistinlilerle de bu türden bir ilişkiye sahip olduğumuzu doğrusu bilmiyordum. Dolayısıyla Filistinlilerle manevi bağlarımıza ilaveten muhtemelen fiziki bağlarımızın da olduğunu tarihi kayıtlardan anlaşılıyor. Tarihçiler Filistinlilerin Girit göçmeni olduklarını ileri sürerler. Filistinlilerin asılları noktasında bazı farklı görüşler vardır. Bu görüşlerden birisi de Anadolu asıllı olmaları tezidir. Muhammed Beyumi Mehran, Dirasat Tarihiyye mine'l Kur'an el Kerim adlı kitabında, Filistinlilerin asıllarının Anadolu'dan gelme oldukları tezinin gerçeğe en yakın tez olduğunu ifade etmektedir ( S: 18, Daru'l Marife el Camiiyye, İskenderiyye). Soya çekim kanununu mu yaşanıyor bilinmez lakin son yıllarda İsrail ile imtiyazlı ilişkilerin yerini Filistinlilerle ilişkiler almaktadır.

Bizim Türkçülerimiz bile bu meselede ilginç sözler sarf etmişlerdir. Bunların duayenlerinden olan Hüseyin Nihal Atsız şunları söylemiştir: Türklük bir imtiyazdır. Her kula, bilhassa Yahudi gibi kullara nasip olmaz! Yine de hükümet bu konuda inişli çıkışlı ve hesaplı ilişkilere sahip. Hükümet İsrail'e yangın uçakları göndermiş. Tayyip Bey'in belediye kadroları Haydar Paşa Garı yangınında iyi bir sınav veremedi ama hükümet İsrail'le aradaki siyasi yangını itfaiye uçakları göndererek söndürmeye çalışıyor. Ha gayret! Belki bir sonraki defa müyesser olur!

 
4 Aralık 2010 - 10:05:51
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.471
1.481
 
 Euro
1.965 1.980
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.77 67.43
 
 IMKB
67347  
 
 
Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı...
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, siyasetten özel hayatına kadar pek çok konuda Zaman'a önemli açıklamalar yaptı.
 
 
 
 
  Oyuncu Buket Saygı, 12 Nisan 2009’da otomobilinin karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak açılan tazminat davasını kaybetti.  
 
 
 
  ANKARA- Medya Takip Merkezi (MTM)'nin hazırladığı Kasım ayı raporuna göre işte en çok konuşulan takım ve en medyatik sporcu...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin