DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 67.10 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
Korucular Roj TV davasında ifade verdi Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı Açlık sınırı 926 lira Ege'de 4,3'lük deprem Petrol fiyatları rekora koşuyor Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar ASLANOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Alper GÜRKAN
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
Mehmet Ali BİRAND
 
 
 
Sahiplerini bozguna uğratan plan

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Tartışmalar çoğaldıkça, Wıkıleaks belgelerinin belli bir amaca hizmet edecek tarzda yayınlandığı düşüncesi güç kazanıyor.

Türk kamuoyu son derece sağlıklı değerlendirmeler yapıyor. Değerlendirmeler her alanda kat edilen gelişmelere paralel olarak, düşünme ve analiz yeteneğimizin düne göre daha ileri seviyede olduğunu gösteriyor. Eleştirel bir akıl oluşmaktadır. İnsanımız bilinçlenmektedir. Değişen dünyanın imkânlarını kendi diyalektiğimize göre süzekten geçirme becerisi kazanıyoruz. Kazanımlardan sivil toplum örgütlerinden partilere, yönetici iradeye kadar herkesin payı var.

Özgün, özgür bakış elde edince kendimize güvenimiz de artıyor. Kendi kimliğimizle, kişiliğimizle var olmanın zevkini daha çok yaşıyoruz. Eleştiren, kritik eden, ölçüp biçip sonra karar veren bir toplum oluyoruz. Bu ister evrensel, ister yerel olsun; komplocu odakların işini zorlaştırıyor. Kolay kandırılamayan halklar, egemenlerin işini daima zora sokarlar. Eskiden olsaydı fevri çıkışlar, fütursuz heyecanlar, gündemi allak bullak ederdi. Öyle olmuyor artık. Değerlendirmelere daha çok akıl, daha çok suhulet hakim oluyor. Dar açılardan, kısır çekişmelerden, basit hesaplardan sıyrılıyor oluşumuzun güçlü işaretlerini görmek, son derece umut verici gelişmelerdir.

Gelişmeleri iyi okumak, iyi değerlendirmek gerekir. Her kötü niyetli hesabı bozacak bir atraksiyon, bir karşı duruş her zaman vardır. Ters paradigmalarla algılarımızı değiştirmek üzere yapılan operasyonlar sonuçsuz kalıyor. Gazetelerimizden, aydınlarımıza kadar herkeste umut verici bir olgunluk gözlenmektedir. Umulur ki bu eleştirel olgunluk, milli bir karaktere dönüşsün. Çizgi iyi belirlenmekte, ayrım hassas ölçülerle yapılmaktadır. İnsanımız kıvrak zekâsıyla neyin ne olduğunun, kimin ne yapmak istediğinin ayrımına çarçabuk varabilmektedir. Bu insan projili millet varlığımız için çok önemlidir.

Bundan böyle basit ajitasyonlarla, istenen amaca doğru hareretlenen ve hareketlenen bir halk değiliz artık. İnsanımızın duygu, heyecan ve zekâ seviyesini göz ardı edenler gelişmelere ayak uyduramayanlar, kendilerini yenileyemeyenlerdir. Onlar halkımızın gerisinde kaldılar; tutumlarını değiştirmedikleri taktirde geri kalmaya devam edecekler. Bence de, İsrail ve Siyonist odaklı olduğunu düşündüğüm kurguların tezgâhına gelen kimi başta siyasi odaklara, buradan ekmek çıkmaz, çıkmayacaktır. Onlar milli menfaatleri, haber kaynaklarının doğruluğunu, haberin sahihliğini araştırmaya bile gerek duymadan mal bulmuş mağribi gibi belgeleri siyasi malzemeye dönüştürmek isteyebilirler. Onlar sadece hükümeti sarsmanın hesabını yapıyorlar. Bunun için kullanılan malzemenin, izlenen yöntemin hiç önemi yok. Ancak bu tutum, daha çok sahiplerini bozguna uğratıyor. Aslında can simidi gibi sarıldıkları bu belgeler, başta Ak Parti iktidarının ABD ile birlikte iş tuttuğu şeklindeki kendi iddialarını çürütüyor. Şimdi o iddiaları suya düştü. Böyle giderse, kendi yöntemleri ve üsluplarına göre, muhalefetin malzemesini ABD’den aldığı görüşü daha ağır basabilir. O nedenle yetkin görevde olanlar, beyanlarına dikkat etmelidirler. Hele siyasiler iki kez dikkat etmelidir.

Bu tutumlar, bize bu belgeleri yayınlayanların ve malzeme olarak kullananların çaresizliğini bir kez daha gösteriyor. Evrensel ölçekte bu kurguyu yapanların belli bir amaç gütmediklerini düşünmüyorum. Onlar küresel ölçekte siyaset üretemeyen zavallılardır. Bu belgelerin ne ifade ettiği ayrı bir konu. Ama herşeyden evvel yayınlayanların politik iflaslarını ifade ediyor. Kendi elleri ile alanlarını daralttılar. Aynı iflas yerel ölçekte içeride de yaşanmaktadır. Aynı iddiaları içerideki siyasi odaklar ve aktörler için de söyleyebiliriz. Onlar da meşruiyet ve manevra alanlarını daraltıyorlar. Türkiye için bir politikaları olmayanlar, siyaseti sadece iktidara saldırmak ve ne olursa olsun, nasıl olursa olsun onu yıpratmak sanıyorlar. İşte tam bu noktada dışarıdaki hesaplar içeride de alıcı bulmaktadır. Yani oltaya takılan yeme gelen bizim sazanlar, evrensel ölçekte düşünülen amaca bir anlamda hizmet eder duruma düşüyorlar.

Wikileaks belgeleri nasıl ABD’nin, ABD Dışişleri’nin güvenilirliğini basit bir seviyeye indirdi ise, içeride de başta CHP olmak üzere kimi partilerin ciddiyetini zayıflatmıştır. Bu yönde eleştiriler, uyarılar yapmaktan bıktık. Artık CHP bu alışkanlığından vazgeçmelidir. Asılsız, ilgisiz belgeler üzerinden siyasi bir çıkar ummak, belki mevcut CHP’ye yakışmıştır. Ancak bu tarzın yakışmadığı bir CHP’yi beklemek de bizim hakkımız değil midir? Köklü, güncel, tutarlı siyasi programı olan!

 
2 Aralık 2010 - 00:38:10
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.61 67.10
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin