DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
Aforizmalar 1

Lütfi BERGEN
[email protected]
 
 
1. Bireyin topluma doğduğunu rivayet ediyorlar. Diyorlar ki, bebek rahimden çıktığında bakımı için anneye, beslenmek için/ iktisaden babaya, “dillenmek”/ sosyalleşmek için insanlığa muhtaçtır. Niçin; biz varken, hayatta iken, amel etmekte iken… henüz sabi bir varlıktan hareket ederek toplumsal sistemlerin varlık gerekçesini sunarlar? Bebeği yaşatanın, büyütenin, kültür/ medeniyet sahasına katan muharrikinin temel nedeni onun “ahlâka” doğmasıdır. Ahlâkî gaye olmasaydı, kadın ve erkeğin mücerret yaşamayı tercih edeceği açıktı. Kazaen evlenmiş bile olsalar, ana- baba kendilerine sürekli külfet getiren yavrucakları hayvanlar gibi tabiatın kucağına bırakıp elbette keyiflerine bakardı. İnsan teklerinden oluşan yığına toplum diyemeyeceksiniz. O insanları bir şekilde birleştirmeniz gerekecek. Birey tüm bencilliğine rağmen topluma doğmaz, onu bencilliği ile kabul etmiş cemaate doğar. Eğer Batı’da ahlâk eksik olmasaydı, Müslüman bir göçmen de olmayacakdı. Eğer Anadolu’da cemaat olsaydı, karnı “yaban el”lerden doymayacaktı.

2. İnsanın yeryüzündeki asıl pozisyonu, oryantalize edilmiş olması, yani Şeytan’a göre ilkel- öteki haline dönüştürülmüşlüğüdür. Şu hakikat ki Şeytan bizden daha kuvvetlidir. İnsan kendindeki bu gerçeği reddederek Hakikate uyur. Buraya üstün olduğumuzu iddia ettiğimiz için düştük. Onun için Allah, bize “sen fakirsin/ Ey insanlar! Siz, Allah'a fakirlersiniz. Ve Allah ki, O; Gani'dir, Hamîd'dir” (35 Fatır 15) buyurmuştur. Kurtuluşumuz fakirliğimizdedir. Biz buraya ait değiliz, buradan geçiyoruz, burada hizmetçiyiz. Mahlukatın hizmetkarı. Ancak hür bir hizmetkar, adil bir dağıtıcı, güvenilir bir emanetçi. Şeytan ve ekabirlerinin malları pek çok, yaşam kaliteleri pek yüksek, kültürel birikimleri pek seçkin. Ve sen insan, pek kaba saba görünüyorsun, fakir, ümmi. Para, silah, ordu, genetik huzurunda pek çaresiz. İnsanlığı ayartmamıza niçin engel oluyorsun, demişlerdir, ilkel ötekine. O’na hususi olarak ruh üflendiğini unutarak. O da şöyle demiştir: Fakirlik, iki kanatlı kuştur, semalarda onunla uçar; zenginlik, acip ağırlıktır, bir çamura saplanmaktır. Çamuru ağırlıklar artınca biliyoruz; ama semayı görmek hafiflik istiyor.

3. Her materyal ifsad oluyor, eşya çürüyor, aşina yüzler çevremizden kayıyor, zaman varlığı eziyor. Bir tutku- ihtiras onunla yürüyüşü engelliyor. Buraya saplanmak ihtiyacı ile mahlukatı kendi batağımıza hapsediyoruz. Zamanın bizi götüreceği yeri korkunun dehşet saldığı alem gibi algılıyoruz. Evet, sen böyle de hayatını idame ettirebilirdin: düşkün, aciz, hasta, fakir. Çünkü insana ne ahlâkı ve ne de inancı, seçkin- imtiyazlı bir hayatı sürdürmeyi tekeffül etmiyor. Bilakis, insan çöplükte gül gibi bitmeye, balçıkta altın sikke gibi durmaya ahd ediyor. O halde ey fakir, niye şikayet ediyorsun?

4. Buraya ait olmamak, burada bir türlü güven bulamamak, her an bir mesele ile tedirgin olmak, acı çekmek, vs. halini sapkın bir psikolojinin yansıması gibi telakki ediyorsun. Acının başında beklememi, hüznün içinde saklanmamı mazoşist sıra dışılık gibi algılamak tabii mümkün. Ancak derd dermandır. Hakikat dert içindedir. Adem kabz ehli olmadığı için, konfor ehli olduğu için arza düşmüştü. İnsanlık derde muhtaç olmasaydı, adam ayağına esnek ip bağlayıp üç yüz metrelik boşluğa atlar mıydı? Derdin olmasaydı, dua eder miydin?

5. Aslolan beyler, asilzadeler gibi caka satarak dolaşmam, entelektüel bir kadınla hayatımı birleştirmem, boyumca çocuklarlarla mallara ve insanlara boyunduruk yüklemem olabilir mi? Aslolan, değerlerimle yaşamam, hürriyetimde ısrar etmem, fakir adamlar gibi yaşamam, yalnızlığımdan dolayı vakti bereketlendirmem, beden donumdan çıkıp ona aciz bir mahluk olarak bakmam, salih bir adam gibi ölmeyi başarmam olamaz mı?

6. Bir şeye müptela olduğunu, onu bulamadığında kapıldığın eksiklik, ihtiyaç, tatmin olma ihtiyacınla anlarsın. Sendeki hastalığı ortaya çıkaran mahrumiyettir. İnsanlığı mahrumiyetin ateşine at da bir gör; o ne acziyet içindedir o, tutkuları ile aşağılık!

7. Size hiç de müstehak olmadığınız halde birilerinin gelip insanlık onurunuzu tahkir etmesi, mal ve canınıza tecavüz etmesi ihtimalini bertaraf etmek ihtiyacı nizam- düzen kurdurtuyor. Ne olursa olsun bir nizama muhtacız. İnsanlığın kurduğu nizam- düzen, bir model ifade etmez ya da bir modele doğru “ilerlemez”. Süleyman (as) kraldı, Musa (as) ise çöldeki on iki kabilenin reisi. Hayat tarzları, insanlığın değişkenlerinden, tabiata ilişkin metod/ yöntemlerinden, Rahman’a boyun eğişten, bilginin zihnî- ahlâkî- maddi kriterlerinden biriyle yığılmasından ya da işletilmesinden hareket edilerek çoğalır. İnsan topluluklarının evrensel olması mümkün görülemeyecek uygarlık teşekkülleri olacaktır. Bir halkın hayatını idame ettirirken kurduğu “biçim” bu kadar çeşitlilik kültürü içinde üniversal bir anlam yüklenemez. O halde bu noktada benim duruşum ehemmiyet arzediyor. Halk ahlâktan ayrıldığı kavşakta cahiliyete dönüşüyor. Medeniyeti ahlâki yaşantının cemaatleşmesi halinde tasavvur etmeye mecburuz. Onu mal çokluğu gibi görürsek Hızır’ın fakir adamların gemisini neden deldiğini algılamakta zorlanırız. Ahlak cemaati olmaya dönük bir çabayı diri tutmak, müesses bir nizamın eksiklik ve aksaklıklarını şikayet etmekten daha temelli bir harekettir.

8. Adaleti tesis eden; sistemler, nizamlar, yapılar değildir. Fakat ahlâk ve vicdan topluluğudur. Bu topluluk birlikte yola çıkmış insanlardan kurulu, sistemli, programlı bir yapı arzetmez. Ahlâk ve vicdan, tabiatına (fıtratına) varmak isteyen insanları cemaat kılacak şekilde seçer, buluşturur, insan- tabiat- Allah ilişkileri için bir mizan verir, böyle bir menzile götüren mecrayı gösterir. İnsanlık bu cemaati kaybettiğinde (aslında kaybetmek için de ellerinden geleni ardlarına koymazlar) adalet ve nizam kaba bir dünya paylaşımı olmaktan başka bir anlam kazanmaz. İşta o gün insanlık için umut edilecek olanlar pay edilene yaklaşmayanlardır.

9. Ceberrut bir nizamın varolması, iktidarın seçkinleşmesi, sermayenin temerküzü; On Emir’deki ilkelerin ve Kur’an’ın 17. Sûre’sinde 22- 39 aralığındaki esasların anlamlarının yitimine, salih amelin bozulmasına şiddetle muhtaçtır. Demek ki bir toplumun günahları o toplumun ekonomisidir, dünyaya temayülüdür. Seni bu paralar mahvetti.

 
2 Aralık 2010 - 00:01:08
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin