DOLAR 1.500 - EURO 1.962 - ALTIN 66.88 - IMKB 65815
Çarşamba 1 ARALIK 2010
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı İhracat yüzde 7.28 arttı CHP'DE KURULTAY TARİHİ AÇIKLANDI Çiçek: Fitne çıkarmaya müsait belgeler Konya'da 2 kişide domuz gribi Kar geliyor Öğretmenlik başvuruları cuma bitiyor MEB, engelli öğretmen alacak Terör örgütü mensubu iki kişi idam edildi ‘Karanlık’ Büyükelçi Wikileaks’in de starı  habertaraf.com
 
 
 
CHP-BDP ittifakı maya tutar mı?
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Milletvekilleri alınacaktır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Namık Kemal'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Amerika’ya dedikodu taşıyan Türkler
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Bu kafayla CHP 2111'e kadar zor
 
 
Zaman
Bejan MATUR
Kemalist yargının intikamı mı?
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks daha çook adamı yakacak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
WikiLeaks'ten sızanlar
 
 
Milli Gazete
Ekrem KIZILTAŞ
Yalakalık yerine
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Yumuşak Kemalizm
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Devletlerin kirli çamaşırları
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Biz bu "tehlike"yi çok seviyoruz Sayın Elekdağ!
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
WikiLeaks'ten sonra Ankara-Washington hattı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Başkasının sizin için ne dediğini merak etmez misiniz?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Gül'ün WikiLeaks kuşkusu
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Generallerin ‘Soğuk Duşu’ sonrasında ‘Yeniden Yapılanma’
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Sadık Albayrak’ın çiğnenen onuru
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Wikileaks'e göre ABD Türk köşe yazarlarını nasıl görüyor?
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Derin Wikileaks operasyonu
 
 
Sabah
Şeref OĞUZ
Wikileaks: Bildiğim kadarıyla sızanlar
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP bir başı örtülüyü Meclis'e taşır mı?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Wikileaks üzerine
 
 
 
 
Taha KURUTLU
 
Aliya RAHTE
 
Ali Atıf BİR
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet ÖZCAN
 
 
 
Bölgesel güç: Türkiye

Ahmet ASLAN
 
 
Amerika’nın çapkın başkanı Clinton 1999 yılında TBMM’de yaptığı konuşmada yeni yüzyılı Türkiye’nin tercihlerinin belirleyeceğini ifade etmişti. Clinton bu sonuca diplomatik nezaketin gereği olarak değil Türkiye’nin potansiyelinde fark ettiği dinamiklerden ulaşıyordu.

Nitekim yıllar sonra(2008) CIA’nin Türkiye masası şefi Graham Füller yazacağı kitapta “yükselen bölgesel aktör Türkiye” diye bu dinamikleri sıralayacaktı. Clinton’ un o yıllarda fark ettiği etkenleri başkan Obama anlamış görünüyor.

Yeni yüzyılın biçimlendirilmesinde Türkiye’ye biçilen bu özel rolün sadece jeostratejik konumdan kaynaklandığını yanılgısına düşmemek gerekiyor. Sadece bundan hareket edildiğinde kazanımların belli bir sınırı olur. Belki de böylesi bir dar anlayış arzu edilen sonuçlara ulaşılmasının önünde engel de olur.

Önemli ve etkili olacak şey bu jeostratejik konumu avantaja dönüştürecek politikalardır. Coğrafi konumun biricikliği akıl ürünü politikalarla desteklendiğinde etkinlik kazanabilir ancak.

Bugün bilindiği üzere uluslararası güç ilişkilerinde Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar merkezi öneme sahip. Zengin hammadde kaynakları, geniş pazarları ve gelişen ekonomileri ile bu bölgeler büyük güçlerin istihbarat ve diplomatik unsurların yoğun faaliyet gösterdiği alanlar. Buradan edilecek kazanımlar siyasi ve ekonomik olarak büyük güçlerin gücünü pekiştirecektir. Ortadoğu’nun petrol, Kafkasya’nın doğalgaz ve Balkanların ulaşım koridoru niteliği bu istihbarat ve diplomatik savaşı kızıştırıyor.

AB’nin şaşırtıcı bir biçimde Balkan ülkeleri ile müzakereleri hızlandırarak üyeliğe taşıması, Amerika’nın Doğu Bloku ülkelerine yakın ilgisi ve Başbakan Erdoğan’ın Makedonya açıklamalarını bu yüzden iyi algılamak gerekiyor.

Diplomatik ilişkilerde çünkü her kelimenin özel bir mesajı her cümlenin ilişkileri yönlendiren belirleyici değeri vardır. Başbakan Erdoğan, One Minute açıklamasında Arap liderlerinin kıskanç bakışları ile karşılaşırken Araplardan büyük hayranlık kazanmış ve Ortadoğu’da halkın tercümanı gibi değerlendirilmişti.

Şimdi Balkanlarda aynı yaklaşım sürüyor ve Türkiye sadece duygusal bir açıklama ile bölgede Bosna’dan sonra Makedonyalıların kalbini kazanıyor. Ortadoğu’daki “Büyük Oyun”da payını alan Türkiye’nin şimdi çevresindeki diğer ülkelerle olan ilişkilerinde yeni başlangıçlar için nabız yoklaması Davutoğlu’ nun “Stratejik Derinlik” planının sadece Ortadoğu merkezli olmadığını gösteriyor. Kafkaslar ve Balkanlarda bu planın bir parçası.

Balkanlarda Rusya’nın Ortodokslarla olan tarihi ittifakının kırılması güç olsa da en azında burada iki önemli devletin desteğini almak küçümsenmemeli. AB’nin birliğin ekonomik olanaklarını kullanarak edindiği gücü Rusya dini etkenleri kullanarak elde etmeye çalışıyor. Bu anlamda Rus-Türk çatışmasının diplomatik alanda yaşanılması kaçınılmaz. Ama Ankara’nın Rus-Gürcü savaşında oynadığı olumlu rol bu çatışmayı erteliyor. Türkiye’nin Rus gazına olan ihtiyacı ve Çeçenlerden desteğini çekmesi de ilişkileri yumuşatan diğer etkenler arasında sayılabilir.

Şimdi Amerika ve Avrupa Türkiye’nin yakın bölgelerinde uygulayacakları planda artık sadece Rusya’nın değil Türkiye’ nin de onayını alma ihtiyacı hissediyorlar. Ankara bir aktör olarak varlığını gösteriyor yani. Üstelik bu varlık hamasi söylemlerden kaynaklanmayarak bizzat Davutoğlu’ nun bilinçli ve derin bir akademik yetkinliğe dayanan birikimine dayanıyor. Bu sırada “Monşerlerin” haykırışları tabi devam edecek. Onlar hükümet Hamas’la görüştüğünde de bunu Türk dış politikası için tehlikeli bir sürece girildiğini belirterek derhal ilişkilerin askıya alınmasını talep etmişlerdi.

Ama bugün Amerika ve Avrupa’da artık Hamas’la görüşmek için kapı aralıyor. Bir denge unsuru olarak Ortadoğu turlarında Türk dış politikası ciddiye alınmaya başlandı. Öte yandan Irak özelinde uygulanan yanlış politikadan da vazgeçildi. Türkiye’nin Irak politikasında ciddi bir ağırlık oluşturmayan Türkmenlerden taraf dar pozisyonu bırakarak daha geniş bir alana kaymaya başlaması güvenlik temelli Türk isteklerinin karşılanmasını şimdi kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Bu anlamda Kafkasya, Ortadoğu ve Balkanlar dünyada güç arayışlarının merkezinde yer alan bir bölgeler olarak yanı başımızda duruyor. Bu coğrafi yakınlık ile bölgelerin tarihi, kültürel ve sosyal yanlarıyla olan geçmiş birlikteliği ortak değerleri kullanarak Türkiye pozisyonunu güçlendirebilir. Unutmayalım ki İskender Balkanları ele geçirdikten sonra Ortadoğu’ya hükmetmişti. Osmanlı Ortadoğu’yu avuçlarına aldığında dünya devletine dönüştü. Rusya Kafkasları ele geçirdikten sonra Amerika’ya uzun yıllar kafa tutabilmişti. Sınırlarımız bize yeterli ama yeni yüzyılın güçlerinden biri olacaksa eğer Türkiye bu üçgenin bir noktasında siyasi olarak bölge devletlerinin ve halklarının desteğine sahip olmalıdır.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
30 Kasım 2010 - 00:01:05
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.490
1.500
 
 Euro
1.947 1.962
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
66.39 66.88
 
 IMKB
65815  
 
 
Sınır tanımayan kardeşlik...
 
Kardeşlik Sınır Tanımaz Derneği’nin yönetim kurulu üyesi ve genel sekreteri Hüseyin Şanlı faaliyetlerini 'dunyabizim.com'dan Besim Bal'a anlattı.
 
 
 
 
  Binnur Kaya’nın iki hafta sonra sözleşmesi bittiği için kadrosunda yer almayacağı “Türk Malı” dizisi yeni bir oyuncu ile yoluna devam edecek  
 
 
 
  Haydarpaşa’daki yangınla ilgili soruşturmada, sahibi eski Ak Partili olan şirketin çatı restorasyonunda ilkelere uymadığı ve kalifiye eleman çalıştırmadığı ortaya çıktı    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

mostbet
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin