DOLAR 1.477 - EURO 1.972 - ALTIN 65.24 - IMKB 66740
Perşembe 25 KASIM 2010
Enflasyon beklentisi yüzde 8,10'da kaldı Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor Uzun namlulu silahlarla saldırı: 2 ölü 6 yaralı Semih'li Celtics, New Jersey Nets'i yendi Bank Asya 1. Lig'de son 3 haftanın programı Yüzde 4+4 hedefli asgari ücret pazarlığı başlıyor Türkiye dünyanın 15'inci büyük ekonomisi Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir Cumhurbaşkanı Gül Bern'de habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
Senaristler sapkın mıdır?

Özlem ALBAYRAK
[email protected]
 
 
Biliyorsunuz, TBMM Aile ve Çocukları Koruma Komisyonu Başkanı Halide İncekara'nın "ruh sağlığı bozuk" diye nitelediği senaristler üzerinden dizi filmleri tartışıyoruz bir süredir.

Yerli yapım dizi filmlerde, şiddet ve cinsellik konusunda bir kırmızı çizgi neredeyse yok, varsa bile çok flu, biliyorum. Dizilerdeki "kimin eli kimin cebinde" durumlarının, izleyene "yok artık" dedirtecek seviyelere ulaştığı da yalan değil. Hatta o raddede ki, bunu bilebilmek için dizi bağımlısı olmanız gerekmiyor.

Gelgelelim, milyonlarca liraların döndüğü, binlerce kişinin içinde yeraldığı bu sektörün kabahat faturasını çıkara çıkara senaristlere çıkarmak da, bunu söyleyeni insafa davet etmeyi gerektiriyor. Bu işin yapımcısı var, onu geçseniz bile toslayacağınız TV kanalının tercihleri var, "ben sürekli belgesel izlerim" diyen seyircinin, en kanırtıcı tecavüz sahnesi hangisindeyse oluk oluk o tarafa akması var. Varoğlu var, senarist ne etsin.

Yazanlar bilir, yazmak kolay iş değildir. Senaristlerin yıpratıcı maratonları da –zannedersem- köşe yazarları gibidir. Her seferinde parlak bir fikir bulacaksın, orijinal olup benzerlerinden sıyrılacaksın, bunu yapmak için ilgiyi ayakta tutacak "numaralar", "atraksiyonlar" imal edeceksin, bu numaralar esnasında kaleminin sürçmemesine, bilimum çamları devirmemeye dikkat edeceksin, bütün bunları yaparken gündemden uzak düşmeyeceksin, bu arada kişisel ahlaki el kitabı ilkelerini ihlal etmeyeceksin, ama bunu yaparken, didaktizme savrulmayacak, arkaik denecek düzeyde vaaz ahlakçılığına düşmeyeceksin, vesair vesair diye gider. Sonuçta emeğindir bu ve üstelik öyle çok para da kazanmazsın. Para kazanmak için çalışmayı kafaya koyduysan, -bunu herhalde senaristler de teslim eder- İnşaat yapıp satacaksın.

Dolayısıyla dizilerin irtifası nedeniyle senaristlere vurmak, mevzuya odaklanmış şaryonun vizörünün senaristlere kaymasına sebep olur. Bu ise, çok haklı bir soruya "çocukların tv izlediği saatlerde yayınlanan dizilerde nelere dikkat edilmeli" başlıklı tartışmaya gölge düşürmek anlamı taşır. Konu dizilerden kayar ve emekçiye haksız saldırı mıntıkasına akar. Bu da senaristlerin gayet haklı isyanına neden olur. Oldu da...

Gelgelelim "senaristlerin suçu ne?" cümlesi, "diziler nasıl kurtulur" cümlesinin önüne geçecek değil.

Hayır, reyting rakamlarına bakarak, "Belgesel izleme – Fatmagül'ü izleme" seçenekleri arasında tartışmasız üstünlüğü Fatmagül'e vermiş halkımın ahlakını, bu ahlaktaki "en çok izlenen ve RTÜK'e en çok şikayet edilen" dizinin Fatmagül olmasının önümüze serdiği ikiyüzlülüğü tartışıyor değilim. Onu ortak vicdana bırakıyorum.

Daha önce de yazdım, mesele dizilerin kazık kadar adamların ahlakını bozması değil naçiz kanaatimce, "idrak çağı"nda olmayan çocukların ekrana yapışık pozisyonda TV izlediği saatlerde yayınlanması.

O çocuklar ki TV izleme kapasiteleri, reklam cangıllarını çatır çatır ezberleme (test edilmiştir), uykudan önce kuşağı niyetine 20.00'de başlayıp 22.30'da sona eren dizilerin senaryosunu bilmeyen yetişkine patır patır anlatma (test edilmiştir) ve dahi dizide ne olup bitecekse tahmin bile edebilme (test edilmiştir) noktasına erişmiştir ve bu, ebeveynler için kırmızı alarmın başladığı noktadır.

Elbette bütün diziler okka altına gitsin istemem, -Öyle Bir Geçer Zaman ki, Halil İbrahim Sofrası ve benzeri, belki rastlamadığım, rastlasam bile gözden kaçırdığım ya da yeterince takdir edemediğim başka diziler de vardır- iyi örnekler de yok değil. Gelgelelim, bunun suçunu senaristlere yüklemeye kalkışmadan şu söylenebilir ki, popüler kanallarda, haber bülteni sonrası başlayan dizilerin hemen hiçbiri çocuklar için pek de uygun gözükmemektedir. Ne diyaloglar, ne hayat tarzı yansımaları, ne ikili ilişkilerin detayları, ne de şiddetin dozu bağlamında hem de.

Aslında bunun sebebi biraz da; Türkiye'de dizi sektörünün kurumsallaşamamasından kaynaklanıyor kanaatimce. Şiddet ve cinsellik olmadan da, edebiyat eserlerini çekip, sündürüp, uzatmadan da, sürekli olarak duygusal iniş çıkışlara başvurmadan da dizi çekilebilir. Önümüzdeki yıllarda hastanesiz ve karakolsuz, silahsız ve yatak sahnesiz, klişesiz ve entrikasız bir bölüm içeren bir diziye rastlayabiliriz yani, benim hala umudum var. Ve bu dizilerin sinematografisi, çekim kalitesi, devamlılık kapasitesi ve mesele edindiği konuların niteliği en az House'taki, en az polisiye türünde CSI serilerindeki, en az Leverage ya da Without a Trace'deki kadar iyi olabilir. Ha bu, zaman alacak mıdır, bence alacaktır.

AİLE KONFERANSI: BİREY VE AİLE ARASINDA SIKIŞMIŞ MODERNİZM

Madem dolaylı yoldan aileden sözettik, ilgililer için önümüzdeki Cuma ve Cumartesi Antalya'da gerçekleştirilecek Aile Konferansı'nın notunu düşmekte fayda var. Konferansta, hem bireye ve bireyselliğe kutsallık mertebesinde kıymet atfedip, hem de toplumun varolabilmesi için insanoğlunun bugüne dek bulduğu tek çözüm yolu olarak aileyi de korumak ve yüceltmek zorunda hisseden modernizmin çelişkileri konuşulacak efendim.

5 kıtadan ve 48 ülkeden 600'ü aşkın akademisyenin katılacağı konferansı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bünyesindeki, Kadın Platformu, Kültürlerarası Diyalog Platformu ve Diyalog Avrasya Platformu birlikte düzenliyor. Uluslararası bu konferans, hem çapı itibariyle bir ilk oluşu, hem de ailenin krizi çözülmeden toplumun krizi çözülmeyeceği için önemli. Bir manim olmazsa takip etmeyi planlıyorum.

 
23 Kasım 2010 - 08:11:37
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.467
1.477
 
 Euro
1.957 1.972
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
66740  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app