DOLAR 1.469 - EURO 1.991 - ALTIN 64.36 - IMKB 67279
Salı 23 KASIM 2010
Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidecek Baydemir: Türklerin de Kürtlerin de önü aydınlık "AB'ye katılım süreci durma noktasına geldi" Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Pınar Selek, AİHM'ne başvurdu Kışanak: Baydemir istifa etmedi Gazeteciler Ağır Ceza'da yargılanıyor MADIMAK OTELİ ARTIK DEVLETİN Borsa, ilk seansı 67397 puandan tamamladı Boyner: Türkiye için çok önemli bir eşik var habertaraf.com
 
 
 
Irak’ta kazananlar ve kaybedenler
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalıdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bir şehir efsanesi Yolyemez vefat etti
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir Türk siyaset panzeri: RTE
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Baykal zihniyetiyle CHP intihar eder!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Fatih Altaylı'ya yeni sorular
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Demek 10. Yıl Marşı da yalanlarla örülü...
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Bahçeli’ye nefis malzeme!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Füzeyle kalkan zararla oturur
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Füze kalkanı uzlaşısı!
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Fehmi KORU
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ruşen ÇAKIR
 
Bilal CAN
 
 
 
Ufukta seçim göründüğüne göre

Ekrem DUMANLI
[email protected]
 
 
Siyasette hareketli günler başladı. Gayet normal. Yedi ay sonra halk sandık başına gidecek. Yeni dönemin iktidar ve muhalefetine karar verecek. Belki de bazı partileri barajın altına itecek.

AK Parti, başladığı projelerin tamamlanması için en azından bir dönem daha 'durmak yok, yola devam' diyecek. Uzun zamandır muhalefet nöbeti tutan partiler ise iktidar koltuğuna oturabilmek için yeni yollar arayacak. Siyasetin kendi dinamizmi var; o hareketliliği makul karşılamak lazım. Ancak bizde normalleşme henüz tastamam yaşanmadığı için, siyaset dışı (daha doğrusu kural dışı) hamlelere hazırlıklı olmakta fayda var. Bu saatten sonra yaşanan her olayı yedi ay sonra ortaya çıkması muhtemel siyasi tablo ile ilgili düşünmek gerekiyor.

Siyaset çarklarını delicesine döndürecek bir sıcak gelişme hafta içinde yaşandı bile. CHP ile BDP arasında seçim ittifakı yapılabilir mi? BDP bu ihtimale 'sol blok' diyor. Kurulduğu günden beri PKK ile bağlantılı görülen, PKK lideri için 'Sayın Öcalan' diyen, onca baskıya rağmen 'terör örgütünü kınıyoruz' demeyen BDP, uzun bir aradan sonra ilk kez CHP'ye zeytin dalı uzatıyor. CHP tarafından keskin eleştirilere muhatap olan BDP yöneticileri bu bayramda CHP'ye ziyarette bulundu. Seçim ittifakı olur mu? Olursa ülkeye zarar mı verir? Yoksa katılımcı demokrasi adına bir fayda mı sağlanır? Bu soruları soğukkanlılıkla tartışmak lazım. CHP önce bu ittifaka yeşil ışık yaktı; ancak daha sonra muhtemel tepkilere karşı olumsuz mesajlar verildi.

İttifak kolay değil. Vaktiyle iki partinin yöneticileri birbiri hakkında çok ağır suçlamalarda bulunmuştu. Şimdi kendi tabanlarına ne diyecekleri ve bu birlikteliği nasıl izah edecekleri merak konusu. Tabanlarda çatlamalar olabilir. Ayrıca 'sol blok' sayesinde 'örgüte yakın parti' daha önce de Meclis'e girmiş, ittifak çatısı altındaki partiler çok zor anlar yaşamıştı. SHP bünyesinde bu tarz bir formül denendiği herkesin malumu. Üstelik 1991'de denenen o formülün, o dönemde makul gerekçeleri vardı. Buna rağmen bir felaketle sonuçlandı. SHP üzerinden Meclis'e giren 'örgüte yakın parti vekilleri' hem kendilerini, hem müttefiklerini zor durumda bırakmış, büyük bir krizin doğmasına sebep olmuşlardı. Bu ittifakın çatısı sayılan SHP ise siyaset sahnesinden silinmek zorunda kalmıştı...

Seçim arefesinde göze çarpan sürprizler BDP-CHP ittifak senaryosuyla sınırlı değil. İlginç olaylara şahit oluyoruz, olacağız. Mesela Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Sosyalist Enternasyonal Toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ülkesine davet etmesi boşuna değil. 'Kürt açılımı'na sert yaklaşımlar sergileyen CHP'yi kendine yaklaştırmak amacı kadar, Irak'ta yaşanan hükümet krizindeki Türkiye dış politikasına tavır aldığını gösteriyor Talabani.

Kılıçdaroğlu'nun Fransa ziyareti sırasında Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in kabrine gitmesi de seçim süreci ile ilgilidir. 28 Şubat döneminde açıktan açığa aşırı ulusalcılık cephesinin en sert neferi haline gelen CHP, yeni genel başkanı sayesinde yeni hamleler yapıyor. Bu fotoğrafı doğru okuyabilmek için 'ulusalcılık' çizgisinin öbür ucunda gözüken bir başka partinin ortaya koyduğu tepkiye bakmak gerekiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin CHP eleştirisi ilk defa bu kadar kötü bir tonda yapıldı. BDP'ye göz kırpan CHP'ye ve Ahmet Kaya'yı yıllar sonra hatırlayan CHP Genel Başkanı'na, Devlet Bey'in sert bir dille yüklenmesi siyaset dilini bilenler için hiç de sürpriz sayılmaz. MHP bir yandan 'eski dava arkadaşları'nı partiye davet ederken diğer yandan da CHP'nin ulusalcı çizgisindeki kırılmadan dolayı oradan kaçacak seçmenler için çekim noktası haline gelmek istiyor...

Seçime kadar çok daha ilginç hadiselere şahit olacağız. Ve korkarım tam bu noktada yine medya girecek devreye. Bazı medya kuruluşlarının daha şimdiden yürüttüğü yayın politikası, siyaset mühendisliğini çağrıştırıyor. Anlaşılan o ki, defalarca yaşanan bu kötü mühendislik modeli bazıları için hâlâ modasını kaybetmiş gözükmüyor. Mesela Kılıçdaroğlu'na o kadar çılgın bir destek veriliyor ki, bu yanlı tavrın halk nezdinde geri tepmemesi mümkün değil. Belki bu durum CHP yöneticilerinin hoşuna gidiyordur; ancak demokrasi tarihimiz şahittir ki medyanın şişirdiği hiçbir parti, sandıktan zaferle çıkamadı; çıkamaz da. CHP'nin en büyük zaafı, bazı medya organlarına gereğinden fazla önem vermesi ve onlardan aşırı derecede etkilenmesi. Oysa siyasetin kalbi medyanın değişken cambazlığında değil, halkın vicdanında atıyor...

Medyayı bekleyen sınav daha çetin. 'Operasyonel haberler'den medet ummak, Türkiye'nin yeni vizyonunu anlamamak demektir. Artık ne vatandaş eski vatandaş; ne medya eski medya. Manipülasyon yapanın yakasına sadece çoğulcu medyanın gerçeği arayan habercileri yapışmayacak; aynı zamanda halk, yalan yanlış bilgilerin hesabını da sandıkta soracak. Her seçimi bir rejim bunalımı haline getiren medya, yakın tarihten ders çıkarmalı ki, siyasette hakperest bir tablo ortaya çıkabilsin.

İçeriden görmek daha zor galiba

Bayram arasında fırsat bulup bir D&R mağazasından, "Gülen Hareketi" adlı, yeni çıkan bir kitabı almak istedim. Görevli genç bilgisayardan kontrol ederek "Kalmamış." dedi. Başka bir kitapçıya bakma imkânım da yoktu. Alamadım. Herhalde başka alamayanlar da vardı. Neyse ki kitabın bir nüshası gazeteye gönderilmiş; oradan temin etme durumum oldu. Doğan Kitap tarafından neşredilen kitabın yazarı, Houston Üniversitesi'nde öğretim görevlisi. Helen Rose Ebaugh, uzun süren bir araştırma sonunda bu esere imza atmış. Üniversitede, dinler sosyolojisi dersi verirken rastladığı bir haber sonunda harekete ilgi duymaya başlıyor. Türkiye'ye geldiğinde daha geniş ve derin araştırma yapma imkânı buluyor.

'Türk okulları' diye bilinen eğitim yuvalarını mercek altına almış mesela. Öğrencilerle, velileriyle, öğretmenleriyle mülakat yapmış. Daha önemlisi, bu kuruluşların maddi yapısıyla ilgilenmiş, hadisenin ekonomik boyutuna özel ilgi göstermiş. Eğitim kurumlarında fedakârca çalışan ve kendini 'adanmış ve gönüllü' olarak gören öğretmenlerle görüştüğü gibi, okulların kurulabilmesi için maddî fedakârlıkta bulunan işadamlarıyla da bir araya gelmiş. Yazar, 'paylaşma' kültüründen, 'başkası için yaşama' idealinden nasıl etkilendiğini uzun uzun anlatıyor. Amerika'da da yaygın olan bağış ve yardım alışkanlığının İslam'da zekat, sadaka, fitre gibi teşviklerle nasıl büyük işlere vesile olduğunu, yüz yüze yaptığı mülakatlar sayesinde keşfetmiş. Ayrıca yazar, 'hareket'in farklı dinlere mensup insanların birbirini anlama ve barış içinde yaşama gayretine, o gayreti sarf ederken kullandığı yeni dile dikkat çekiyor.

Geçenlerde onlarca defa 'hareket' aleyhine yazı yazan bir meslektaşıma sordum: "Sizi mutlu etmek için bu 'cemaat' ne yapmalı?" Şaşırdı. İzah ettim: Bu hareketin sosyal bir gerçekliği var. İnsanlar buraya dilekçe vererek girmiyor, istifa mektubu yazarak ayrılmıyor. O yüzden 'gönüllüler hareketi' deniyor. Bilgi ve beceri düzeyi yüksek bu insanlar, akıllarıyla, iradeleriyle, gönülleriyle 'hizmet' içinde bulunuyor ve çok önemli işler yapıyor. O yüzden hizmetleri kamu vicdanında yankılanıyor. Şimdilerde bazılarının yaptığı gibi, vaktiyle bazı 'hareketler'e karşı da bazı güçler tarafından adeta savaş açılmıştı. Yok edilmek istenmişti o insanlar. Solcular, sağcılar, Aleviler, Kürtler, İslamcılar... Hiçbiri buharlaşıp kaybolmadı; onları yok etmek isteyen faşistler çoktan toprağa karıştı. Çünkü sosyal gerçekliği olan bir hareketin varlığına ve devamına ma'şerî vicdan karar verir. Tabii ki eleştirebilirsin; ancak kör bir ezberle, sağır bir öfkeyle yaklaşamazsın olaylara. En iyisi anlama gayreti içine girmek. Hiç kimse size mükemmel olduğu iddiasında bulunmuyor; ancak insanların sizden sempati olmasa bile empati bekleme hakkı yok mu?

"Gülen Hareketi" adlı kitap, sosyal bir hareketi anlama gayreti sarf ettiği için önemli. Dünyanın dört bir yanında bu hareketi 'anlama gayreti' sürüyor. Amerika'da, Avrupa'da, Asya'da, Ortadoğu'da... Bizim medya ne zaman benzer bir gayret sarf edecek? Daha açıkçası bazıları hiç okumadan yazmayı ne zaman terk edecek? Sosyal gerçekliği olan bir harekete önyargıları bırakıp, ideolojik saplantılardan kurtularak bakmak çok mu zor? Rahmetli Necip Fazıl bize ait değerlerin bir gün Batı'dan geleceğini, ülke içindeki bazı çevrelerin gerçeği belki o zaman daha net göreceğini söylerdi. Ne kadar da haklıymış Üstat...

 
22 Kasım 2010 - 07:57:01
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.459
1.469
 
 Euro
1.976 1.991
 
 Sterlin
2.307 2.350
 
 Altın
63.81 64.36
 
 IMKB
67279  
 
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir'...
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin diplomatik zaferidir. İsrail'in projesine karşı çıktık, rahatsız olmaları çok normal.'
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app