DOLAR 1.450 - EURO 1.977 - ALTIN 63.21 - IMKB 69040
Pazartesi 22 KASIM 2010
Hristofyas "soykırım" desteği istedi CHP'li Özyürek: Tayyip Bey sağlam, düşmez Erdoğan rektörlerle buluşacak Pakistan'da füze saldırısı: 6 ölü Erdoğan'dan Sarkozy'ye "kedi" yanıtı Bursaspor'un acı kaybı Eşref Bitlis dosyası başsavcılığa ulaştı Sis dağıldı, vapur seferleri yeniden başladı Gül-Sarkozy gerginliği Rum basınında Baydemir'in sözleri Öcalan'ı çok kızdırdı habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
JİTEM değilse kim?
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Pişmiş manşete su katıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Delikanlı Fatih
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dua Odası ne ola ki?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
"BDP ittifakı CHP'ye 6,5 puan getirir"
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ufukta seçim göründüğüne göre
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Sigortacı geldi haanııım!
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Beyaz Türk'ü bırak Türdeş Getto'ya bak
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Genelkurmay daha çoook inkâr eder
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Buna sevinmek zorunda kalmamız çok üzücü
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
CHP ile MHP arasını açmalı
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Kalkanlara kar yağıyor üşümedin mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Gerçekten kızlar 16-17 yaşında evlenmeli midir?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Sadece bir şarkıcı o kadar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt hareketi Ortadoğu’dan kurtulmak zorunda
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'Senin şerefin nerde?'
 
 
Star
Şamil TAYYAR
25 yıllık sır
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Herkes değişiyor!
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Ahmet KEKEÇ
 
Hakan ALBAYRAK
 
Ahmet HAKAN
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ey mütmain olmuş benlik sahipleri!

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
“Ey mütmain olmuş nefs, Rabbini hoşnut etmiş ve ondan hoşnut olarak, artık gir kullarım arasına, gir cennetime” diyor Rabbimiz. (Fecr:27-30)

Mütmain olmuş nefs’ten neyi anlamalıyız?

Ben bu ifadeyi mükemmel insan için kullanıyorum. Herşeyden önce yaradılışını bozmadan, iyiliklere doğru bir şekilde yönelmiş, vahyi özümsemiş, benliğini istikamet üzre inşa ederek kendini yetiştirmiş insanı anlıyorum.

Mütmain olmak sadece bir yönümüzle değil her bakımdan söz konusudur. Aklımız, kalbimiz, ruhumuz mütmain olmalıdır. Yani onlarla ilgili ne sorunlu eksiklerimiz ne huzur bozan fazlalıklarımız olmalıdır. Bildiğini bilen, bilmediğine talip olmaya çalışan akıl, mütmain olmuştur. Kendisinden dolayı Allah’a şükreden, başka varlıkları da en az kendi nefsinde hissettiği kadar aziz bilen insan mütmaindir. Kendini başkaları ile bütünleştirmede, yardımlaşmada zorlanmayan. Başkalarını küçümsemeyen, kaprisleri, sapkınlıkları, aşırılıkları olmayan adam mütmain insandır. Hem ruhen, hem zihnen kendini fazlalıkları ve noksanlıklarıyla, dürüstçe idrak etmiş olan; her geçen gün daha da iyi olmaya, olgunlaşmaya çalışan insan mütmain insandır. Bu insan belki fazla bilemez ama doymuştur. Ontolojik olarak da epistemolojik olarak da yerini, konumunu bilir. Benliği ile aklı, zihni ile ruhu manasız, cansıkıcı bir çatışma içinde değildir. Daha da özeti Rabbinin karşısında kul olduğunun idrakine varmıştır. O nedenle onun eksikliği bile kulluğunu ve tanrı olmadığını hatırlatır ona.

İkinci aşama “kulların arasına katılma” sürecidir. Yani tek başına tatmin olmak, iyi insan olmanın göstergesi olmuyor. Paylaşmak, sınanmak, denenmek gerekiyor. Kulların, toplumun arasına girmen gerekir. Onlara dokunmalı, değmelisin. Etkilenmeli, etkilemelisin. Bu hayatı birlikte yaşıyorsunuz. Kendinizi toplumdan, toplumun sorunlarından yalıtamazsınız. Yalıtmamalısıznız. Gir kulların arasına. ‘Kul’ kavramı sadece insanlarla sınırlı bir dünyayı içeriyor değildir. Burdaki emir bütün bir çevreyi ilgilendiriyor olmalıdır. Ancak ilk aşamada bizden isteneni insanlarla ilişki noktasında sınırlı tutalım. Katıl insanların içine. Onların da kendilerine göre yaşama biçimleri, algıları, kaygıları, soruları var. O sorunları paylaş, ortak ol. Bak bakalım etkilenecek misin? Bak bakalım onları etkileyecek misin? İşte o zaman gerçekten mütmain olup olmadığın anlaşılacak.

Toplum senin varlığının, benliğinin, kimliğinin, ilkelerinin, samimiyetinin test edildiği, edileceği bir alan. Bazen yontulacaksın, hasar göreceksin. Belki şımartılacak, ayartılacaksın. Şaşkına döneceksin kimileyin. İçerleneceksin, öfkeleneceksin. Aşkların, öfkelerin, kınamaların, büyüklenmelerin, küçük düşürülmelerin arasından sıyrılıp geçmen gerekecek. Bakalım nasıl geçeceksin o dar aralıktan? Artacak mısın, eksilecek misin? Anlam mı bulacaksın, anlam mı yitireceksin? Gir kulların arasına. Bakalım topluma bir dirilik soluğu mu olacaksın, can suyu mu vereceksin, ölü canlara bir nefes, bezginlere taze bir heyecan mı olacaksın yoksa bir hercümerç içinde yitip gidecek misin? İyi olduğun, sahip olduğun iyiliğin bir değer olduğu yoksa nasıl bilinecek?  Dayanıklılığın, direncin, samimiyetin, zayıflığın nasıl bilinecek? Sınanmadan zayıf ve güçlü yanın nasıl ortaya çıkacak?

Toplum ve içinde yaşadığımız zaman bizim için bir süzek. Tortumuz, özümüz orada ortaya çıkacak. Değerimiz değersizliğimiz orada açığa çıkacak. Eğer bu sınavdan, bu süreçten başarıyla geçersen, kazanımla ilerleyeceksin. Cennete gireceksin. Bu sınavdan geçmek zaten cennetin kendisidir. Demek ki, toplumdan ayrı kalmakla cennete gidilmiyor. Cennete tek başına gidilmiyor. Tek başımıza cennetin de anlamı olmaz. İslâmda hayatı ve sorumlulukları birlikte yaşamak vardır.

Gir kulların arasına, korkma. Başkaları insanlardan ürküyor. Sartre “Başkası benim için cehennem” diyor meselâ. Başkaları senin için cennettir. İdrakler arasında bu kadar uçurum var işte. Kimi nazarlar nezdinde başkaları cehennem de olsa, onları kendi ateşlerinde kavrulmaya bırakma. Cennete birlikte gidilecektir. Birlikte olmak cennette olmak gibi bir şeydir. Kur’an varoluşu birlikte vaz eder. Birliktelik, kuşkusuz iyiliği, güzelliği paylaşma, bu yönde yarışma, yardımlaşma ile olacaktır. Birlikte iyi olmak, hayırlarda yardımlaşmak ve yarışmak, her türlü negatif anlayışları kökünden söken, silkeleyen bir erdemdir. Gir kulların arasına ve onlara unuttukları cenneti, yani iyilikte yardımlaşmayı, gülümsemeyi, paylaşmayı, birlikte secde etmeyi, okumayı, birlikte tefekkürü ve tezekkürü hatırlat. Al onları da kendi yanında cennete götür.
Mütmain olmuş nefsler olarak!

 
21 Kasım 2010 - 00:01:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.440
1.450
 
 Euro
1.962 1.977
 
 Sterlin
2.285 2.330
 
 Altın
62.77 63.21
 
 IMKB
69040  
 
 
'Kılıçdaroğlu solcu değil'...
 
Ekonomist Süleyman Yaşar, 'AK Parti'ye yönelik darbe girişimleri sadece askeri planlarla sınırlı kalmadı' diyor. 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasını, TUSİAD ve TOBB'un ekonomik kaos planının izlediğini ama başarılı olamadığını ifade eden Yaşar; 'Hükümet IMF'yle anlaşsaydı plan başarıya ulaşabilirdi' dedi.
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin