DOLAR 1.447 - EURO 1.985 - ALTIN 63.21 - IMKB 70004
Pazartesi 22 KASIM 2010
Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama... Ağabeyi ve eşini öldürüp intihar etti 23 BARAJ 11 KÖPRÜ PARASI UÇTU GİTTİ! İstanbul'da su kesintisi 'Darbe mağdurları generale emanet' TSK'dan radikal "orduevi" kararı "Babanın cezası oğula kesilmez" Çanakkale boğazı gemi geçişlerine kapatıldı Beko Basketbol Ligi'nde 6. Haftanın görünümü Kadın polise fuhuş açığı habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
JİTEM değilse kim?
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Pişmiş manşete su katıyorum
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Delikanlı Fatih
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dua Odası ne ola ki?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
"BDP ittifakı CHP'ye 6,5 puan getirir"
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ufukta seçim göründüğüne göre
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Sigortacı geldi haanııım!
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Beyaz Türk'ü bırak Türdeş Getto'ya bak
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Genelkurmay daha çoook inkâr eder
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Buna sevinmek zorunda kalmamız çok üzücü
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
CHP ile MHP arasını açmalı
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Kalkanlara kar yağıyor üşümedin mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Gerçekten kızlar 16-17 yaşında evlenmeli midir?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Sadece bir şarkıcı o kadar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt hareketi Ortadoğu’dan kurtulmak zorunda
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'Senin şerefin nerde?'
 
 
Star
Şamil TAYYAR
25 yıllık sır
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Herkes değişiyor!
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Şamil TAYYAR
 
 
 
‘Beyaz Türkler’ tartışması

Nuray MERT
 
 
ERTUĞRUL Özkök, ‘Beyaz Türklerin Kurban Bayramı ile İmtihanı’ yazıma takılmış. Yazısının sonunda, ‘Kurban’ konusunda söylediklerine hiç değinmeyeceğim, o ayrı bahis.

Zaman geçtikçe inançların kökünden değişeceğine inanan insanlar var, Ertuğrul Bey de bunlardan biri, ama şimdilik bu konuda tartışma açmak istemiyorum.
Ben, Beyaz Türkler’in dini inançlardan ziyade, dindar kesime karşı, büyük ölçüde de sınıfsal ve kültürel temelli küçümsemelerini, uzun zaman sorun etmiş biriyim. Yazımda o döneme gönderme yaptım, sonra da, muhafazakar iktidar karşısında tırstıklarından söz ettim. Zayıf karşısında heyheylenmekten de, güçlü karşısında tırsmaktan da hazzetmiyorum. Bu iki davranış biçimi de, zaten aynı tavrın iki yüzünden ibaret. Kurban Bayramı vesile oldu, bundan bahsettim, hepsi bu.
* * *
Bu açıdan, konu, en azından benim için, Beyaz Türkler değil, Beyaz Türklerin birçoğunun, bir yandan Batı karşısındaki kültürel kompleksleri, diğer yandan güç karşısında sergiledikleri tutum. Hal böyle diye, muhafazakar yazarlar ve o takıma eklenen bazı liberaller gibi, tüm tarihsel, toplumsal, siyasal sorunları Cumhuriyet devriminden, her habaseti Beyaz Türkler’den bilen biri hiç olmadım. Tam tersine, bu marazi düşünce biçiminin en kısa zamanda makule dönmesi umudu içindeyim.
Bence, muhafazakarların Cumhuriyet devrimine karşı tepkilerinin bir kısmı anlaşılır, gerisi düpedüz alerjiye dönmüş vaziyette. Zamanında, Kemalizm ile doğru dürüst hesaplaşamayan solun bazı temsilcileri de, benzer bir tepkisellik içinde sağ muhafazakar koroya katılmış, gözü kara bir ‘reddi miras’tan demokrasi çıkacağını sanıyorlar. Ben, Cumhuriyet devrimi nin kökünden eleştirel değerlendirilebilmesinden yanayım, ama bu ‘kökten eleştirellik’, ‘kötülemekten’ farklı bir şeydir, bu farkın anlaşılmadığı kanaatindeyim.
Diğer taraftan, Beyaz Türklere tüm eleştirilerime rağmen, ben Beyaz Türkleri dışlayan bir demokrasi ortamının kurulabileceğine inanmıyorum. Daha önce de yazdım, Beyaz Türklerin, hayat tarzları tehlikede duygusu ile siyasal otoriterliğe meylettiği doğru ama, Beyaz Türklerin liberal, şehirli kültürünü dışlayan bir demokratik ortam söz konusu olamaz. Referandum sonrasında, Mehmet Tezkan, ‘Hayır’ oyu veren kıyı şeridini otoriter ilan edenlere karşı, ‘o zaman, evet oyu veren demokrat şehirlere tatile niye gitmiyorsunuz?’ diye sorarak tam da bu soruna işaret etmiş oldu.
* * *
Muhafazakarlar, siyasal-tarihsel baskılara karşı geliştirdikleri demokratik dinamiğe karşın, kırsal/dindar, taşralı ve dolayısı ile kültürel olarak yeknesak ve kapalı, siyasal olarak baskıcı bir zihniyet dünyasını temsil ediyorlar. Kimse alınmasın ama, demokrasinin dinamiğini bu motora bağlarsak yandık demek isterim!
Son olarak, bunları söylüyorum diye ‘Beyaz Türkleri, ‘Beyaz atlı prensler’ olarak tanımlayanlardan da olmadığımı hatırlatmak isterim. Hatırladığım kadarı ile, Ertuğrul Özkök’ün tarifi, böyle dört başı mamur bir insan tipiydi. Asıl, bir ‘Beyaz atlı prens’ tarifi ise, İlber Ortaylı Hoca’ya aitti. Ama zaten biliyorsunuz, Hoca için, değil Beyaz Türk, adam yerine konmak için bile, dört beş dil konuşmak, tarih, edebiyat bilmek, mükünse birkaç enstrüman çalmak, kallavi bir aile tarihine sahip olmak ve daha birçok özellik lazım. Hoca, belli ki, kriterlerinin yüksekliğinin, kendisini
ciddiye alınmasını zorlaştırdığının
farkında değil.
* * *
Sonuçta, küçümsemenin de, abartmanın da alemi yok. Beyaz Türkler dediğimiz, ya zaten zamanında, Osmanlı son döneminden itibaren Batılılaşma akımına ayak uydurmuş, dolayısı ile Cumhuriyet devrimleri ile sorunu olmayan veya Cumhuriyet devrimi sonrasına kolay ayak uyduran şehirli, liberal orta sınıf ve bu sınıfa zamanla dahil olanlardan ibarettir. Bu kesim, muhafazakar kesimin toplumsal ve siyasal yükselişi karşısında epeyce direndi, şimdi kendini tehdit altında hissediyor. Olay kısaca bu. Bayram sonrası için bu kadar yeter. Konuyu uzatmak isteyen olursa memnuniyetle uzatırız.

 
20 Kasım 2010 - 11:16:48
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.77 63.21
 
 IMKB
70004  
 
 
'Kılıçdaroğlu solcu değil'...
 
Ekonomist Süleyman Yaşar, 'AK Parti'ye yönelik darbe girişimleri sadece askeri planlarla sınırlı kalmadı' diyor. 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasını, TUSİAD ve TOBB'un ekonomik kaos planının izlediğini ama başarılı olamadığını ifade eden Yaşar; 'Hükümet IMF'yle anlaşsaydı plan başarıya ulaşabilirdi' dedi.
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 




Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin