DOLAR 1.445 - EURO 1.985 - ALTIN 63.21 - IMKB 70004
Pazartesi 22 KASIM 2010
Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama... Ağabeyi ve eşini öldürüp intihar etti 23 BARAJ 11 KÖPRÜ PARASI UÇTU GİTTİ! İstanbul'da su kesintisi 'Darbe mağdurları generale emanet' TSK'dan radikal "orduevi" kararı "Babanın cezası oğula kesilmez" Çanakkale boğazı gemi geçişlerine kapatıldı Beko Basketbol Ligi'nde 6. Haftanın görünümü Kadın polise fuhuş açığı habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Delikanlı Fatih
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dua Odası ne ola ki?
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ufukta seçim göründüğüne göre
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Sigortacı geldi haanııım!
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Beyaz Türk'ü bırak Türdeş Getto'ya bak
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Genelkurmay daha çoook inkâr eder
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Buna sevinmek zorunda kalmamız çok üzücü
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
CHP ile MHP arasını açmalı
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Kalkanlara kar yağıyor üşümedin mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Gerçekten kızlar 16-17 yaşında evlenmeli midir?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Sadece bir şarkıcı o kadar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt hareketi Ortadoğu’dan kurtulmak zorunda
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'Senin şerefin nerde?'
 
 
Star
Şamil TAYYAR
25 yıllık sır
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Herkes değişiyor!
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Salih TUNA
 
 
 
'Türkiye'siz NATO yok'

Cengiz ÇANDAR
[email protected]
 
 
Gül ve bakanlara göre Lizbon'da 'NATO-AB ilişkileri' maddesi kalkandan önemli. Davutoğlu, 'ABD ile aynı konsepte vardık' diyor.

Yer aynı. Aynı yerdeki 9 kişiden 4’ü de aynı, 5’i farklı. Yer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uçağının ‘sohbet odası’. Tarih, 19 Kasım 2010. Aynı mekânda, Şubat 2009’da Abdullah Gül’ün yanında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, o odada basın danışmanı Ahmet Sever ve benim yanımsıra, basın mensubu olarak Ruşen Çakır ile Fehmi Koru vardı. Bu kez onlar yok, onların yerinde 4 meslektaşımız ve bir de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül oturuyor.

Lizbon’a uçuyoruz, bir buçuk yıl kadar önce Tahran’a uçuyorduk ve Gül, Türkiye’de çok yankılanan, bir ‘tarihi müjde’yi o uçuşta vermiş ve “Yakında Kürt sorununda iyi şeyler olacak” demişti. Bu kez aynı konuya kendiliğinden girmedi, ‘son dönemdeki çözüme yönelik gelişmeleri nasıl gördüğü’ sorusu üzerine, “Beklediğimiz kadar hızlı olmasa da ümitliyim” dedi. Biraz duraladı, ardından “Türkiye bu meseleden kurtulacak” diye ekledi. “Yakında Kürt sorununda iyi şeyler olacak” müjdesi kadar güçlü bir ‘mesaj’ olmayabilir ama ‘olumlu’ bir mesaj olarak kaydedelim.

Israrla sorulması üzerine “Terörle bir yere varılamayacağını, silahla bir şey olamayacağını herkes gördü” dedi ve Türkiye’nin protokolde bir numaralı yöneticisinin, Türkiye’nin bir numaralı sorunu konusunda söyledikleri bu kadarla kaldı.

‘Lizbon 15 yıl götürür’
Konu, zaten bu değildi. Sorulduğu için konuştu. Asıl konu, Lizbon’a gidiş sebebimiz yani NATO Zirvesi ve o çerçevede günlerdir Türkiye’de tartışılmakta olan ‘füze kalkanı’na ilişkin gelişmelerdi. Türkiye’nin Amerikan talepleriyle İran arasında sıkıştığı ve “Amerikan planının bir NATO projesi haline dönüştürülerek, Türkiye’nin önüne getirdiği” konusu basında ve kamuoyunda hararetli tartışmalara yol açmıştı.

Zirve, Türkiye’nin yakın geleceğini şekillendirmesi beklenen biçimde bu tartışmalara noktayı koyacaktı. Lizbon yolunda bu konuyu tartışmak için Cumhurbaşkanı, biz basın mensuplarını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de hazır bulunduğu söyleşi için, uçağın ön bölmesine davet etmişti.

Gözüm her seferinde olduğu gibi, Abdullah Gül’ün üzerindeki haritaya takıldı. Yunanistan üzerinden uçarken, Preveze üzerinde iken söyleşimiz başlamıştı. Fotoğrafın solunda gözüken kara parçası İtalya’nın çizmesinin topuğu. Adriyatik Denizi’ne çıktık, Brindisi’ye doğru uçuyoruz, söyleşi sürüyor. Ve bu söyleşi, Yunanistan üzerinde başladı, Korsika Adası üzerindeyken bitti. Batı Akdeniz’in üzerinde İspanya ve Portekiz’i içeren İberik Yarımadası’na doğru uçarken bitti.Bir saat konuşmuş olmalıyız.
Gül, yer yer Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dahil olduğu anlatımında, “Soğuk Savaş’tan sonra üçüncü kez NATO’nun stratejik konsepti”nin Lizbon Zirvesi’nde ele alınacağını söylüyor ve “Lizbon’dan çıkacak sonuç, NATO’yu 10-15 sene götürür” diyor.


‘Amerika ile konsept aynı’
‘Füze kalkanı’na ilişkin sorularımıza, ‘füze savunma sistemi’ sözcüklerini kullanarak, teknik ayrıntılı açıklamalarla karşılık veriyor. Cumhurbaşkanı ve bakanları dinlediğiniz vakit, Türkiye’deki tartışmalardan farklı olarak, Lizbon Zirvesi’nin gündeminde ‘NATO-AB ilişkileri’ maddesinin ‘bizi’ yani Türkiye’yi ‘daha fazla ilgilendirdiğini’ işitiyorsunuz.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB üzerinden NATO planlarına dahil edilmesi gibi bir karara, Türkiye karşı koymaya kararlı. NATO bir savunma örgütü ve ‘savunma dayanışması’ içinde ta 1952’den beri yer almış olan Türkiye, bu ‘dayanışma’nın, üye olmadığı AB’ye, NATO üyesi olmayan bir üye için feda edilmesine karşı koyacağını Gül’ün ağzından ifade ediyor.

‘Füze Savunma Sistemi’ konusu ise yeni değil, 2002’deki Prag Zirvesi’nden bu yana üzerinde çalışılan bir konu. Davutoğlu, “ABD ile bu konuda sorun yok” vurgulamasını birkaç kez yapma ihtiyacını duyuyor. “ABD ile aynı konsepte vardık” diyor.

Peki, İran’a yönelik hesaplar?
Türkiye, zaten herhangi bir ülke isminin geçirilmesine karşı ve “Füze savunma sistemine ilişkin ABD ile aynı konsepte vardık” demek, bu konuda Amerika-Türkiye ihtilafı yok anlamına da geliyor.
İran’ın pek kaygılı olmadığını anlamak için, nükleer programına ilişkin görüşmelere yakında başlayacağı, hatta İstanbul’u önerdiği kanıt olarak gösteriliyor. Toplantı yerinin İstanbul değil, Cenevre olmasına Türkiye’nin bir itirazı da yok. Toplantının yeri belli değil ama tarihi belli. Yakında. Ahmet Davutoğlu, tarihi biliyor, çok yakında olduğunu söylüyor, hangi gün olduğunu söylemiyor.
‘Bildiriyi beklemek şart’
Davutoğlu, uçaktan iner inmez, AB’nin dış ilişkiler sorumlusu Lady Ashton ile konuyu görüşmeye koşacağını bildiriyor. Cumhurbaşkanı’nın Lizbon uçağında, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Vecdi Gönül üçlüsüyle yaptığımız söyleşinin ‘ana fikri’ Türkiye-NATO ilişkilerinde ‘asayiş berkemal’ gibi çıkıyor.

Her şey, sanki hallolmuş gibi. “Böyle mi yazalım yani?” diye soruyoruz. Hemen müdahale ediyorlar, “Durun. Gidip göreceğiz, konuşacağız. Lizbon Zirvesi’nin bildirisi çıkmadan, ‘her şey hallolmuştur’ denemez daha...”

Lizbon’a vardık. NATO Zirvesi’ne dönük, iyimser bir havada. Davutoğlu hatırlatmayı ihmal etmiyor, “Sanki Türkiye, NATO dışındaymış gibi hava yaratıldı. NATO ile Türkiye arasında pürüzler varmış gibi. Oysa, Türkiye NATO’nun sahibidir. Unutmayalım: Türkiye’siz NATO yok!”

 
20 Kasım 2010 - 10:00:32
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.435
1.445
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.77 63.21
 
 IMKB
70004  
 
 
'Kılıçdaroğlu solcu değil'...
 
Ekonomist Süleyman Yaşar, 'AK Parti'ye yönelik darbe girişimleri sadece askeri planlarla sınırlı kalmadı' diyor. 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasını, TUSİAD ve TOBB'un ekonomik kaos planının izlediğini ama başarılı olamadığını ifade eden Yaşar; 'Hükümet IMF'yle anlaşsaydı plan başarıya ulaşabilirdi' dedi.
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin