DOLAR 1.445 - EURO 1.985 - ALTIN 63.21 - IMKB 70004
Pazartesi 22 KASIM 2010
Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama... Ağabeyi ve eşini öldürüp intihar etti 23 BARAJ 11 KÖPRÜ PARASI UÇTU GİTTİ! İstanbul'da su kesintisi 'Darbe mağdurları generale emanet' TSK'dan radikal "orduevi" kararı "Babanın cezası oğula kesilmez" Çanakkale boğazı gemi geçişlerine kapatıldı Beko Basketbol Ligi'nde 6. Haftanın görünümü Kadın polise fuhuş açığı habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Delikanlı Fatih
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dua Odası ne ola ki?
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ufukta seçim göründüğüne göre
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Sigortacı geldi haanııım!
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Beyaz Türk'ü bırak Türdeş Getto'ya bak
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Genelkurmay daha çoook inkâr eder
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Buna sevinmek zorunda kalmamız çok üzücü
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
CHP ile MHP arasını açmalı
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Kalkanlara kar yağıyor üşümedin mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Gerçekten kızlar 16-17 yaşında evlenmeli midir?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Sadece bir şarkıcı o kadar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt hareketi Ortadoğu’dan kurtulmak zorunda
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'Senin şerefin nerde?'
 
 
Star
Şamil TAYYAR
25 yıllık sır
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Herkes değişiyor!
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Salih TUNA
 
 
 
Kalkan değil savunma sistemi

Mustafa AKYOL
[email protected]
 
 
LİZBON - Portekiz başkentindeki NATO zirvesine hareket eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün uçağındaki gazeteciler arasında ben de vardım. Bizleri nazikçe karşılayan, hepimizin bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı, son günlerde çok tartışılan bu önemli zirveye dair önemli şeyler söyledi.
İlk vurguladığı nokta, Türkiye’nin Lizbon’da ele alıncak Füze Savunma Sistemi projesini uzun zamandır incelediği, çıkabilecek soru işaretlerini öngördüğü ve buna göre hazırlık yaptığı idi. “Bu konuda bazı temel ilkeler tespit ettik” diyen Cumhurbaşkanı “bu ilkelerin arkasında durduk ve duruyoruz” diye ekledi.

‘Sıfır sorun’a devam

Peki neydi bu ilkeler? Füze sisteminin NATO’nun genel konseptine uygun olarak tümüyle savunma amaçlı olması, Türkiye’nin de dahil olduğu NATO karar alma süreçlerine bağlanması, maliyetin paylaşılması ve herhangi bir ülkeyi ya da coğrafyaya karşı tanımlanmaması... “Bu savunma sistemi, balistik füzelere karşı bir güvenlik mekanizması olmalıdır” diyen Gül, “balistik füzelere bugün kim sahipse ya da yarın kim sahip olacaksa bu konsepte dahildir” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı, Füze Savunma Sistemi’nin bir “kalkan” olmadığını, NATO belgelerinde böyle tanımlanmadığını da hatırlattı. Sistemin hiçbir ülkeyi hedef almayacak şekilde tanımlanması konusunda Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik çabanın da etkili olduğunu, bu konuda özellikle ABD yönetimi ile “aynı konsepte gelindiğini” kaydetti.

Cumhurbaşkanı’nı dinlerken anladım ki Türkiye bu konuda hem “komşularla sıfır sorun” politikasını koruyacak hem de NATO’yla ittifak ilişkisini koruyacak ince bir çizgi yakalamış durumda. Bunun hayata geçip geçmeyeceğini ise Lizbon dönüşü göreceğiz.

AB cephesindeki sorun

Lizbon’daki NATO zirvesini önemli kılan bir başka yön, NATO ile Avrupa Birliği arasındaki ilişki ve işbirliğinin de masaya yatırılacak olması. Güney Kıbrıs’ın da AB üyesi olarak bu sürecin içinde yer alma niyeti ise, Türkiye açısından bir sorun teşkil ediyor.

Cumhurbaşkanı bu konuya değinirken 2002 tarihinde yapılan ilk NATO-AB zirvesindeki “çerçeve anlaşması”nın Türkiye tarafından desteklendiğini hatırlattı. (Bunun bir “AB-NATO” değil “NATO-AB” zirvesi olduğunun, yani NATO’nun önce geldiğinin de altını çizdi.) Ancak Güney Kıbrıs’ın 2004’te AB’ye katılmasıyla birlikte Kuzey Kıbrıs açısından adil olmayan bir tablo ortaya çıktığını, Türkiye’nin de bu nedenle Güney Kıbrıs’ın resmi NATO toplantılarına katılmasına karşı olduğunu ve olacağını belirtti.

Türkiye’nin demokrasi, özgürlükler ve serbest piyasa ekonomisi alanlarında standartlarını giderek yükselttiğini de vurgulayan Gül, “eksen kayması” tartışmalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. İngiltere ve Almanya’nın İran’a Türkiye’den çok daha fazla ihracat yaptığını, Alman bankalarının İran’da büyük bir varlık gösterdiğini, buna karşılık Türkiye’nin İran’la komşuluktan kaynaklanan ilişkilerinin haksız şekilde suçlanabildiğini söyledi.

Dün (Cuma) öğlen saatlerinde Lizbon’a inen Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile NATO toplantılarına katılacak. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama gibi liderlerle de ikili görüşmeler yapacak.

Cumhurbaşkanı’na iç siyasetle ilgili sorular da geldiyse de bu konulara girmedi. Sadece “doğru bildiğini söylemekten hiçbir zaman çekinmediğini, ancak üslubunun yapıcı olmasına da özen gösterdiğini” vurguladı. Bunun Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye’deki farklı çevrelerce teslim edilen bir meziyeti olduğunu söylemek ise sanırım abartı olmaz. 
20 Kasım 2010 - 09:30:03
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.435
1.445
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.77 63.21
 
 IMKB
70004  
 
 
'Kılıçdaroğlu solcu değil'...
 
Ekonomist Süleyman Yaşar, 'AK Parti'ye yönelik darbe girişimleri sadece askeri planlarla sınırlı kalmadı' diyor. 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasını, TUSİAD ve TOBB'un ekonomik kaos planının izlediğini ama başarılı olamadığını ifade eden Yaşar; 'Hükümet IMF'yle anlaşsaydı plan başarıya ulaşabilirdi' dedi.
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin