DOLAR 1.445 - EURO 1.985 - ALTIN 63.21 - IMKB 70004
Pazartesi 22 KASIM 2010
Yıldırım: 2 kat fazlasını yapardık ama... Ağabeyi ve eşini öldürüp intihar etti 23 BARAJ 11 KÖPRÜ PARASI UÇTU GİTTİ! İstanbul'da su kesintisi 'Darbe mağdurları generale emanet' TSK'dan radikal "orduevi" kararı "Babanın cezası oğula kesilmez" Çanakkale boğazı gemi geçişlerine kapatıldı Beko Basketbol Ligi'nde 6. Haftanın görünümü Kadın polise fuhuş açığı habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Delikanlı Fatih
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dua Odası ne ola ki?
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Ufukta seçim göründüğüne göre
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Sigortacı geldi haanııım!
 
 
Radikal
Eyüp CAN
Beyaz Türk'ü bırak Türdeş Getto'ya bak
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Genelkurmay daha çoook inkâr eder
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Buna sevinmek zorunda kalmamız çok üzücü
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
CHP ile MHP arasını açmalı
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Kalkanlara kar yağıyor üşümedin mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Gerçekten kızlar 16-17 yaşında evlenmeli midir?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Sadece bir şarkıcı o kadar
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt hareketi Ortadoğu’dan kurtulmak zorunda
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'Senin şerefin nerde?'
 
 
Star
Şamil TAYYAR
25 yıllık sır
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Herkes değişiyor!
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Hakan ALBAYRAK
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Salih TUNA
 
 
 
NATO’da imaj krizi ve komuta komedisi

Ayhan BİLGEN
[email protected]
 
 
NATO kurulduğu dönemde nasıl bir ortak düşman algısı üzerine oturuyor ise, bugün de benzer bir düşman algısı üzerine oturmaktadır. Düşmanın değişmesi düşman algısının değişmesi anlamına gelmez.  Kısa süreli Hitler Almanyası, daha uzun süreli Sovyet Rusyası, nihayet son dönemde İran ve Radikal İslam savaşçıları.

Rusya’nın, NATO konsepti içine dahil edilmesine neden mesafeli durduğunu tartışmadan değişimin boyutlarını somut tanımlayamayız. Rusya, hala kendisinin bile hedef olarak algılandığı bir güvenlik  konsepti  içine girmekte ciddi kaygılar taşımaktadır. Asıl düşmanın İran yada Taliban değil kendisi olduğu endişesi ile mesafeli bir ilişki kurmayı tercih etmektedir.

Şimdi son günlerde Türkiye üzerinden gündeme getirilen “komuta ve kontrol” tartışmasını yeniden ele alalım. Örneğin Rusya neden benzer bir talepte bulunmuyor ? Kendisini bizim kadar güçlü hissetmediği için mi ?

Uzun süreden beri füze kalkanını Avrupa’ya yerleştirme girişimlerine Fransa ve Almanya ayak diredi. Nihayet Türkiye buna kökten itirazlar yöneltmek yerine, “düğmeye kim basacak” boyutunda soruları gündeme getirdi. Bu konunun tartışmasının bile olamayacağını gayet iyi bilen ama füze kalkanlarının yerleştirileceği  yer konusunu bir türlü çözemeyen NATO’nun gerçek sahipleri,”komuta kontrol” meselesini  tartışmayı ötelemeyi tercih ettiler.

NATO için çok daha önemli olan kriz böylece aşılmakla kalmayıp, İslam dünyasını hedef almanın oluşturduğu negatif imaj sorunu da kolayca halledilmiş olacak. Buna bir taşla iki kuş vurmak denmezse ne denir ?

Böyle bir teklif Türkiye’ye daha önce yapılsaydı başta muhafazakar tabana hitap eden partiler olmak üzere ciddi bir tepki ile karşılaşılır ama yukarıda verilen taahhütler doğrultusunda hareket edilirdi. Şimdi değişen ise sürecin yönetiliş biçimidir. Yani imajı düzeltmeye çalışan sadece NATO değil aynı zamanda Türkiye’dir.  Sanki İran’ı koruma konusunda ciddi bir anlam ifade ediyormuş gibi göstermelik itirazlarda bulunmak işi kotarmaya yetmektedir.

Hedef ülkenin adının açıkça anılmamış olması düşmanın değiştiği anlamına gelmez. Sadece herkesin bildiğini ilan etme ihtiyacı duymayan bir tutum takınılmıştır. Eğer bu Türkiye’nin kaygılarını gidermeye yetiyorsa söylenecek çok söz kalmamış demektir.

Bu süreçte sergilenen meydan okuma tavırlarının, iç politika ve Ortadoğu’da Türkiye’nin imajını koruma  dışında hiçbir anlam ifade etmediğini uzun uzun ele almaya gerek yok sanıyorum. Neredeyse NATO’yu ve komuta kontrol merkezini ele geçirdik havalarına  girenler, başımıza ördükleri çorabın faturasını zamanla görecekler. Daha dürüst davranıp, “bize ne İran’ın güvenliğinden” deseler, çok daha tutarlı bir iş yapmış olacaklar. Biz İran’ı onlara yem ettirmeyiz edebiyatı, bu tavırdan bile daha tehlikelidir. Ne İran’ı tatmin eder, ne de nur topu gibi füze kalkanları ile birlikte yaşamanın musibetinden bizi koruyabilir. Ne diyelim Allah sonumuzu hayreylesin…Herkese akıl ve ahlak dilemekten başka yapacak işlerimiz de var elbette.

 
20 Kasım 2010 - 09:27:08
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.435
1.445
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.77 63.21
 
 IMKB
70004  
 
 
'Kılıçdaroğlu solcu değil'...
 
Ekonomist Süleyman Yaşar, 'AK Parti'ye yönelik darbe girişimleri sadece askeri planlarla sınırlı kalmadı' diyor. 2008'de AK Parti'ye açılan kapatma davasını, TUSİAD ve TOBB'un ekonomik kaos planının izlediğini ama başarılı olamadığını ifade eden Yaşar; 'Hükümet IMF'yle anlaşsaydı plan başarıya ulaşabilirdi' dedi.
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin