DOLAR 1.477 - EURO 1.993 - ALTIN 64.69 - IMKB 66342
Salı 23 KASIM 2010
İçişleri Bakanı Atalay, Guterres'i kabul etti İstanbul'da öğretmenlere vapur ücretsiz Şerzan Kurt davasında şahitlerin ifadesi dinlendi "Kediye nasıl takla attırdıklarını da biliyoruz" BDP'nin grup toplantısı 'kadınlara' ayrıldı "Aile şirketlerinin ömürlerinin çok kısa" Zirve davasında Aral'ın tahliye talebi reddedildi Yüksekova'daki kazada ölü sayısı 5 oldu Gül öğretmenlerle öğle yemeği yiyecek Kılıçdaroğlu: Milletle ittifak yapacağız habertaraf.com
 
 
 
Irak’ta kazananlar ve kaybedenler
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalıdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bir şehir efsanesi Yolyemez vefat etti
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir Türk siyaset panzeri: RTE
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Baykal zihniyetiyle CHP intihar eder!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Fatih Altaylı'ya yeni sorular
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Demek 10. Yıl Marşı da yalanlarla örülü...
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Bahçeli’ye nefis malzeme!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Füzeyle kalkan zararla oturur
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Füze kalkanı uzlaşısı!
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Fehmi KORU
 
Ahmet KEKEÇ
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
İnadına Mehmet, inadına Hatice...

Ahmet Turan ALKAN
[email protected]
 
 
-Delfiiin, kızım bana bir bardak su getirir misin?-Ay çok meşgulüm babaanne, Püren'e veya Ildır'a söylesen olmaz mı; hazır elleri değmişken bir bardak da bana getirsinler lütfen!

Bu konuşmadaki tuhaflığı bulunuz bakalım? Bana göre, babaannenin torunundan su istemesidir; bir başkası ise ninesine su götürmek yerine "angarya"yı daha küçük kardeşlerine yıkmaya kalkışan torunu ayıplayacaklardır. Onlardan çok daha küçük bir mutsuz azınlık ise, "Delfin'den isim mi olurmuş ayol, ne günlere kaldık; fesübhanallah!" diye homurdanmakla yetinecek...

Zaman muhabiri Zeynep Kaçmaz güzel bir haber dosyası hazırlamış; aslında dosya değil de uygulamalı sosyoloji semineri de sayabiliriz bu önemli haberi; diyor ki, aileler çocuklarına farklı, eşi-menendi olmayan isim vermeyi önemsemeye başladılar; bazı aileler ise daha kestirmeden giderek, telâffuzu güzel, müzikal değeri yüksek isim arıyorlar. "Farklı isimler, ebeveynlerin ideallerini yansıtıyor"muş; peki, nedir o ideallar acaba?

Birkaç örnek: Oğlan olursa Sonat, Ulaç, Keyhan, Abay, Andaç, Pozan, Berke, Utkan; kız olursa Su, Renk, Bade, İlçim, Delfin, Dirim, Deren, Ceren, Bilun, Ildır, Durul, Erce, Püren, Dilmen, Artun, Belin, İzgi, Beliz, Beste. Bir başka eğilim ise kız-erkek fark etmeden konulabilen isimler: Ada, Ümür, Özgü, Destan, Ilgın, Ogan, Doruk, Doğa, İlter, Bilhan, Vurgun...

Psikologlar bu gidişatı, ailelerin hep istediği ama gerçekleştiremediği idealleri temsil ettiğini söylemişler. Delfin, yunus balığı demek (Bizim memlekette galâtı "Yunis"tir bu kelimenin) "Benim kızım büyüyüp yüzmede olimpiyat şampiyonu olsun inşallah" ise muradımız, eh... Yoksa niçin Batı dillerinden isim alıp evladımıza veririz ki?

Nâçizâne tesbitim şöyledir: Türk toplumunun şöyle-böyle üçte biri hızla lâdinileşiyor, bilerek veya bilmeden seküler hayat tarzını benimsiyorlar ve evlatlarına elbette İslâmî veya dînî isim vermekten hazetmeyeceklerdir. Onları yermek, eleştirmek değil meramım. Başka bir şey söylüyorum: "% 99'u Müslüman toplum" efsânesinin çöküşüdür bu ve pek tabiidir; "Ah sekülerleşiyoruz, ne fenâ!" diye yerinmek gerekmez. Demokratik toplum, "Senin dinin sana, benimki bana" kabulünün öteki adıdır. Dindarlık alâmetlerinden ve uygulamasından hazetmeyen insanların isim konusunda dünya görüşlerine uygun kelimeler seçmesi, bu açıdan su gibi haktır.

Çocuğa isim vermek, bir canlının adını koymak çokça şuur ve sorumluluk gerektiren bir fiil; çocuğun istikbâli için bir dua, niyaz, temennî. Parmak izi, kimlik... Müslüman dünya görüşüne sahip olanlar evlatlarına elbette ki İslâmî hâtıralar, kavramlar, örneklikler ve timsâller getiren isimleri seçerler fakat kulağa hoş geliyor (Saunding well!) diye, müzikal tınısı iyi diye isim konulmaz; "Ay başka kimsede bulunmasın, orijinal olsun" diye "acar" isim aramak da biraz sonradan görmelik oluyor galiba; işin o kısmı, ebeveynler alınmasın ama biraz ayran gönüllülüktür.

Zamanla isimlerin de modası değişir fakat bazı şeylerin özü değişmez. Yazarınız bu mevzuda düpedüz mürtecî veya daha hafif ifâde ile inadına muhafazakâr, inadına gelenekçidir. Kendisine Ahmet adını verenle öğünür meselâ, inanır ki "Ahmetlerde Ahmediyyet olur".

Kelimelere, manav tablasında tazelik arayan birinin yaklaşımıyla bakamayız ("Marul" kıza mı iyi gider, oğlana mı meselâ?) Doğru kelimeler mücevherdir, zamanla sâkıt olmaz kadr ü kıymetten. Ve bizim yapıp ettiklerimiz has isimleriyle mâlum olur. Medeniyet dediğiniz de, eninde sonunda bir kelimeler kadrosuna yani lugâte kadar ircâ edilebilir. Dolayısıyla evladımıza ne isim verdiğimiz evvel bizi, sonra evladımızı ilzâm eder; dikkat ve sorumluluk gerektirir. Genç ana-babalar bu kadarını bilsin, sonra yine dilediklerini yapsınlar!

Aklıma gelmişken teklif ediyorum: Medeni kanunumuza, 18 yaşına gelen herkesin, mahkemeye gerek kalmadan bir kereliğine ismini değiştirebilme hakkı konulmalıdır; en azından rüştünü isbat edince çocuğa isminden hoşnud olup olmadığını sormuş oluruz bir bakıma! 
20 Kasım 2010 - 08:09:34
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.477
 
 Euro
1.975 1.993
 
 Sterlin
2.322 2.370
 
 Altın
64.09 64.69
 
 IMKB
66342  
 
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir'...
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin diplomatik zaferidir. İsrail'in projesine karşı çıktık, rahatsız olmaları çok normal.'
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


mospetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin