DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazartesi 22 KASIM 2010
Moldova, 2011'de AB'ye başvuracak Hagi: Her iki takım da çok iyi oynadı İsrailliler Almanları hâlâ affetmedi Bank Asya 1. Lig'de 13. Haftanın görünümü SÜPER LİG'DE 13. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ ''Yılın atletleri'' Rudisha ve Vlasiç KAYSERİSPOR: 0 - GALATASARAY: 0 Başörtülü sağlıkçıyı reddetme hakkı! Ankaragücü: 2 - İstanbul Büyükşehir Bldspor: 2 Midyat Belediye Başkanı Nasıroğlu taburcu oldu habertaraf.com
 
 
 
AB İlerleme Raporu'na göre daha çok yol var
 
 
 
 
Selahattin ETEM
Artık kan konuşmasın
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
John F. Kennedy'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Abbas GÜÇLÜ
Savulun yoldan, eğitimin ‘FATİH’i geliyor!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
"Kadını görünmez kılınmış" ülke
 
 
Bugün
Bilal ÖZCAN
Sayın Kültür Bakanı Ertuğrul Günay!
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Fatmagül'e su bile yok!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Keyifli pazar fıkraları
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Eksen de sağlam NATO'daki yer de
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir gerillanın 'kaçak' günlüğü
 
 
Hürriyet
Cüneyt ÜLSEVER
O bir seri katil değil
 
 
Star
Ergun BABAHAN
‘Beğenmiyorsanız almayın’dan ‘sizin isteğiniz olsun’a
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Kılıçdaroğlu'nun 'Kürt açılımı'
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kamusal alanda başörtüsü
 
 
Milliyet
Fikret BİLA
İkinci Irak istemiyoruz
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
Fatmagül’ün donu, inşallah dizinin sonu olur!
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
Fatmagül'ün Suçu Ne?..
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
TBMM Genel Kurulu'nda iki 'sürekli devamsız': Türk ve Tuğluk
 
 
Star
Mehmet ALTAN
1460. yazı...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Füze kalkanı ve patlatılan lahmacunlar üzerine...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
İslam'ı içinden yıkmak istiyorlar
 
 
Radikal
Murat YETKİN
'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Fragmanı bile İsrail'i titretmeye yetti...
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Gülten Kaya, sen büyük insansın!
 
 
Sabah
Sevilay YÜKSELİR
CHP'de neler oluyor?
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Çantada keklik!

Abdülhamit BİLİCİ
[email protected]
 
 
Lizbon- Washington'da Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl göründüğünü konuşurken, ilişkilere sıcak bakıp geliştirilmesi için kafa yoran herkesin ortak bir temennisi vardı.

Şöyle diyorlardı: Ne yapın edin, füze kalkanı yüzünden yeni bir krize fırsat vermeyin. 27 NATO üyesinin uzlaştığı noktada tek kalırsanız, ilişkileri sabote etmek isteyenlere gün doğar. BM'deki İran oylamasından sonra yeni bir krize tahammül yok.

İşte şimdi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le birlikte bu kritik konunun karara bağlanacağı Lizbon'daki NATO toplantısındayız. Kuşkusuz zirvenin tek gündemi, füze savunma veya füze kalkanı konusu değil. 2 yıldır üzerinde çalışılan ve örgüte 10-15 yılda yol gösterecek yeni güvenlik konsepti burada netleşecek. Özünde bir Soğuk Savaş artığı olan NATO'nun yeni şartlara nasıl ayak uyduracağı konuşulacak. Lizbon'a devlet başkanı düzeyinde gelen Rusya'nın NATO ile ilişkileri ele alınacak. Kıbrıslı Rumların AB üyesi olduğu 2004'ten beri tıkanan NATO-AB ilişkilerinin rayına oturtulması da gündemlerden biri. Rumlar, Türkiye'yi AB güvenlik mekanizmalarından dışlıyor; Ankara da AB'nin NATO imkânlarını kullanmasını engelliyor.

Fiyaskoyla sonuçlunırsa örgütün bütün prestijini batıracak Afganistan operasyonu masaya yatırılacak. Bu yüzden Hamid Karzai'nin ve NATO üyesi ülkelerin liderlerinin yanı sıra Afganistan'daki çokuluslu güce asker gönderen tüm ülkelerin temsilcileri burada.

ANA uçağında Cumhurbaşkanı Gül'le biraz iç siyasetin yanında daha çok bu konuları konuştuk. Yer yer sohbete Davutoğlu ve Gönül de katıldı. Ortamda, dışarıya yansıyan, sanki başta ABD tüm NATO üyeleri bir yanda Türkiye diğer yanda, kozların paylaşılacağı bir toplantıya gidildiği havası yoktu. Aksine ev ödevlerini yapmış olmanın rahatlığı içindeydiler. Zira bu kritik toplantı öncesi, Cumhurbaşkanı'ndan Başbakan'a, Genelkurmay Başkanı'ndan Dışişleri Bakanı'na devletin zirvesi Çankaya'da bir araya gelmiş; temel ilkeler ve yapılacaklar belirlenip bunlar yapılmıştı.

Bu çalışmalar sayesinde, "Kurulacak sistem ABD değil, NATO projesi olsun; Türkiye'nin ve NATO ülkelerinin tümünü kapsasın; masraflar paylaşılsın; İran, Suriye gibi düşman isimleri belirtilmesin" gibi Türkiye'nin itirazlarına ABD dahil neredeyse bütün muhataplar sıcak bakar hale gelmişti. O kadar ki, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, konuyla ilgili ilk makalesinde İran ve Suriye'den ismen bahsederken, ikaz üzerine son yazılarında bunu yapmamıştı.

Ancak yine de içeride ve dışarıda yazılıp çizilenler, füze tartışmasında Türkiye'yi spota koymuş durumda. Söz gelimi BBC adına zirveyi izleyen muhabir, Portekiz savunma bakanıyla yaptığı röportajda Türkiye'nin bu konudaki tutumunu soruyordu.

Halbuki diplomatlar, zirvede asıl baş ağrıtan itirazların Fransa ve Almanya'dan geldiğini söylüyor. Özellikle Fransa, kurulacak sistemin nükleer güç olmasından kaynaklanan ağırlığına zarar vereceği endişesiyle rahatsız.

Tabii, hiç kimsenin 1952'den beri ortağı olduğu NATO'nun geliştirdiği bir projeyle ilgili düşüncesini ortaya koyduğu için Türkiye'yi kınama hakkı yok. Ayrıca dengeyi kaçırmamak ve abartmamak kaydıyla, bir ayağı Batı'da olan Türkiye'nin Ortadoğu'yu tehdit tahtasından çıkarma gayreti bölgenin takdir etmesi gereken, aslında Batı'nın da ihtiyaç duyduğu insani ve ahlaki bir duruş.

Cumhurbaşkanı Gül, adı Danimarka'daki karikatür kriziyle özdeşleşen Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine adaylığına tek başına nasıl itiraz edildiğini ve bu sayede ilk kez Türklerin örgütte önemli konumlara geldiğini, Roj TV davasının bu sayede açıldığını hatırlatarak dile getirdiği, "Gerekirse tek başımıza da kalsak doğru bildiğimizi savunuruz." sözleri önemli. Gül'ün eksen tartışmaları çerçevesinde ifade ettiği, "Jeopolitik gücünü, tarihi bağlarını kullanmadığı için asıl şimdiye kadar Türkiye'nin ekseni yanlıştı. Şimdi yerine oturuyor." sözleri de bu çerçevede okunmalı.

Elbette, uzun zamandır Ankara'dan, genelde söyleneni kabul eden bir yaklaşım gören Batı için bu, yeni bir durum. Ama Türkiye'nin AB'ye gece yarısı saati durdurtan bu sıkı pazarlıkçı şöhreti, önemli başkentlerde çoktan not edilmiş durumda. Kim bilir, belki Türkiye'nin artık çantada keklik olmadığını da kabul ederler.

 
20 Kasım 2010 - 08:07:22
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin