DOLAR 1.469 - EURO 1.991 - ALTIN 64.36 - IMKB 67279
Salı 23 KASIM 2010
Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidecek Baydemir: Türklerin de Kürtlerin de önü aydınlık "AB'ye katılım süreci durma noktasına geldi" Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Pınar Selek, AİHM'ne başvurdu Kışanak: Baydemir istifa etmedi Gazeteciler Ağır Ceza'da yargılanıyor MADIMAK OTELİ ARTIK DEVLETİN Borsa, ilk seansı 67397 puandan tamamladı Boyner: Türkiye için çok önemli bir eşik var habertaraf.com
 
 
 
Irak’ta kazananlar ve kaybedenler
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Siverek il olmalıdır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bir şehir efsanesi Yolyemez vefat etti
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Türkiye ne kazandı?
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Saygısız
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Bir Türk siyaset panzeri: RTE
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Riskler haritasında İran
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
NATO Zirvesi'nde ne oldu?
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Baykal zihniyetiyle CHP intihar eder!
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Kılıçdaroğlu'nun iki şansı: Aleviler ve Ergenekon davası
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Ahmedinecad Kemalist mi?
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Her şeye hayır derseniz değişimi de durdurur musunuz?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Fatih Altaylı'ya yeni sorular
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Demek 10. Yıl Marşı da yalanlarla örülü...
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Senaristler sapkın mıdır?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Artık her kurşun, her mayın, her bomba önce Kürtleri vuruyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Bahçeli’ye nefis malzeme!..
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Füzeyle kalkan zararla oturur
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Füze kalkanı uzlaşısı!
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Fehmi KORU
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Ruşen ÇAKIR
 
Bilal CAN
 
 
 
Yeni Osmanlıların yanılgısı

Ahmet ASLAN
 
 
Özellikle Ortadoğu ve Balkan coğrafyasında yaşanan her çatışmada "Osmanlı tarihini bir inanç alanı" Osmanlıları da "kutsal" olarak algılayan Yeni Osmanlılar sahneye çıkarak Osmanlı düzenine olan özlemlerini dile getirirler.

Savaşların eksik olmadığı bu topraklarda Osmanlı hâkimiyeti ile sağlanan huzurdan dem vurarak, yüzyıllar boyunca Osmanlıların Ortadoğu ve Balkanlar’da sağladığını iddia ettikleri barış ortamından söz ederler. Hatta dünyada barış ve huzur atmosferinin Osmanlı yönetim anlayışıyla geleceğini savunurlar. Öyle ki Osmanlılarda Gayri Müslimlerin uymakta zorunlu oldukları kuralların belirtildiği fermanları unutarak Huntington'un "Medeniyetler Çatışması" tezinin ancak Osmanlı reçetesiyle aşılacağı umuduyla hareket ederler.

Tuhaf olansa politik psikiyatrinin özel inceleme alanı olarak eğilmesi gereken bu zihniyetin bazen siyasal aktörler tarafından da benimseniyor oluyor olması. Türkiye'nin mevcut siyasal ve ekonomik durumundan memnun olmayan "akıncılarımızın" yoğun ajitasyon çalışmaları ise bu benimsemeyi kolaylaştırıyor.

Osmanlı’ya özlemin kendini imparatorluk sevdasından kurtaramayan ve dünyayı "feth” edilecek bir alan olarak algılayanlardan kaynaklı olduğunu belirtelim. Bu zihin dünyası Mehter Marşı eşliğinde yeni bir "gaza ve cihat" arzusunun bilinçaltını ortaya koyuyor. Bugün Amerika’nın Irak’taki işgaline öfkeyle ve haklı olarak karşı çıkarken dünün Osmanlı Devleti’nin Irak’ta ne aradığını “amalarla” meşrulaştırmaya çalıştığının farkında olamıyor maalesef. Yavuz’un Sina Çöllerindeki seferini çölde yağan yağmurla kutsallaştırırken Yavuz’un Baharat Yolu’nu ele geçirme niyetini ıskalıyor, askeri seferi sadece kutsal bölgelerin güçlü Osmanlı hakimiyetine alınmasına indirgiyorlar.

Cumhuriyet idarecilerinin 1914’ten 1922’ye kadar süren ve Anadolu’da her evden bir can alan bitmez savaşı Lozan’da sonlandırma girişimini bir “hezimiyet” olarak değerlendiriyorlar. Cumhuriyet kadrolarının yayılmacı bir çizgi izlemeyerek mevcut sınırlarda demokrasiyi değil cumhuriyeti kurumsallaştırmaları ve Osmanlı geleneğini silen çabalarından rahatsızlık duyuyorlar. Cumhuriyeti kuran ”Osmanlı Paşalarının” Osmanlının kültürel mirasını yadsıyıp Batı dünyasının sözüm ona çağdaş değerlerini jakoben bir anlayışla referans almalarının yanlışlığından çok saltanatın ve hilafetin kaldırılmasında bir haksızlık arıyorlar. Ve her çatışma durumunda ortaya çıkıp kendi çağının bile gerisinde kalmış Osmanlı düzenini çağımıza örnek olarak sunmaktan geri kalmıyorlar.

Ortadoğu ve Balkanlar ise Yeni Osmanlılarımızın en temel örneğini oluşturur. Üstelik bunu dünyanın en sorunlu bölgelerinin neden uzun yıllar Osmanlı yönetiminde kalmış yerler olduğunu sorgulamadan yaparlar. Osmanlı düzenini sürekli olarak toplumun önüne sunanlara şunu hatırlatmakta fayda olsa gerek.

Osmanlı hâkimiyeti Ortadoğu ve Balkanlar’daki çatışmaların ve işbirlikçi yöneticilerin tarihsel laboratuarıdır. Çünkü Osmanlı bu bölge halklarını yönetimi altında tutabilmek için uzun yıllar boyunca yerel yöneticileri kullandı. Yöneticiler de yerel hâkimiyetlerini sağlamlaştırmak için Osmanlı’nın merkezi gücüne dayandılar. Varlıklarını içinden geldikleri halklarından değil, Osmanlı sarayı üzerinden meşrulaştırmaya çalıştılar. Yerel güçlerini Osmanlının merkezi gücüyle pekiştirme yolunu seçtiler.

Tıpkı bugün Kosova'nın devletleşmesi için Batı’ya, Arap yöneticilerinin iktidarlarını sürdürmeleri için Amerikan desteğine ihtiyaç duymaları gibi.

Çünkü bu topraklardaki uzun Osmanlı hâkimiyeti özyönetim dediğimiz iradenin gelişmesini engellemiş, geliştirmeye çalışan güçleri tırpanlamıştır. Osmanlı siyasal ve ekonomik anlayışı bu bölgelerde üretici güçlerin gelişmesini dondurmuş bağımlılık ilişkilerinin başlangıcına yol açmıştır.

Özyönetim dediğimiz şey kişisel olarak düşünüleceği gibi toplumsal olarak da tasarlanabilir. Özyönetim,bir toplumun kendi sorumluluklarını yerine getirebilecek beceri durumuna erişme çabalarıdır. Kendini yönetebilecek ilk davranış biçimlerinin ortaya koyma gayretleridir.

Özyönetimin gelişmeye başlaması ise bireylerde olduğu gibi toplumlarda da özgürlükçü bir sistemin varlığıyla mümkündür. Veya bunun gelişmesini engelleyecek otoriter bir sistemin olmaması gerekir. Aynı zamanda bu becerilerin kazanılmaya başlanacağı dönemlerde uygun koşulların oluşturulması gerekir. Arap ve Balkan coğrafyasında toplumsal güçlerin özyönetime dönük tüm çabaları sert Osmanlı tokadı ile sekteye uğratılması bu yeteneğin gelişmesini engellemiştir.

Devletleşme ve bu toplumların kendi dinamiklerine dönük tüm adımları "Nizamı Âlem" adına engellenmiştir. Özyönetim alışkanlığının gelişmesi böylece durdurulmuş ve bağımlılık ilişkilerin başlangıcı Osmanlı ile hem atılmış hem de yüzyıllar boyunca süren Osmanlı hakimiyeti ile de derinleştirilmiştir.

Özellikle Ortadoğu'da Arap yönetimlerinin otoriter ve dış dinamiklere dayanarak varlıklarının sürdürmelerinin tarihsel mirası bu bağımlılığın eseridir. Bu alışkanlık Arap yöneticilerinin tümünde bugün görülebilir.

Ortadoğu ve Balkanlar’daki her çatışmada ekranlarda sarsılmaz bir Osmanlı savunucuları olarak karşımıza çıkan Yeni Osmanlıların yanılgıları sadece bununla da sınırlı değil. Ama Türkiye’de tarih, ideolojiler savaşının bir alanı ve tarihçilikte meddahlık ile tellaklık arasında sıkıştığı için gerçeği anlama çabası önyargıların esiri oluyor. Bu nedenle talan ve yağmayı fetih, inkar ve baskıyı çağdaşlaşma, işgalin ise özgürlükle cilalanarak sunulması tarihçilere düşüyor. Bundan dolayı cumhuriyetin resmi tarihçilerine kör bir sadakatle inanan “çağdaşlar” olduğu gibi Osmanlı padişahlarına övgüler sıralamakla yarışan saray vakanivüslerinin yazdıklarına sorgusuz sualsiz inanan “muhafazakarlarımız” da bulunuyor. Türkiye’de tarih yazımının ve öğretiminin bu dar anlayıştan kendini kurtaramamasının sonuçlarını ise ”tekerrür eden tarihi” yaşayarak görüyoruz. Bu anlayış kırılmadığı müddetçe de bize Nietzsche’nin çok zaman önce yaptığı gibi” çağdaş insanın gençliğe verdiği tarihsel eğitime karşı protestoda” bulunmak kalacak.

Yeni Osmanlıların tarih bilinçlerinde buna dönük çabası cumhuriyet tarihçilerine karşı olarak gelişen “romantik tarihçiliklerinin” aşılmasında önemli rol oynayacaktır. Bunun tersi bir yaklaşım ise onları her cümleye “çağdaşlık ve aydınlanma” nakaratıyla başlayan cumhuriyet tarihçilerinden farklı kılmayacaktır.

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
20 Kasım 2010 - 00:22:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.459
1.469
 
 Euro
1.976 1.991
 
 Sterlin
2.307 2.350
 
 Altın
63.81 64.36
 
 IMKB
67279  
 
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin zaferidir'...
 
'NATO zirvesi Türkiye'nin diplomatik zaferidir. İsrail'in projesine karşı çıktık, rahatsız olmaları çok normal.'
 
 
 
 
  Yüksek Mahkeme, ne raporları görüşebiliyor ne de önündeki davalarla ilgili karar verebiliyor. Çünkü uyum yasası çıkmadı. Bu nedenle de, yapısı değişen Anayasa Mahkemesi'nin nasıl karar alabileceği belli değil.  
 
 
 
  Bülent Ersoy, eski eşi Armağan Uzun hakkında ağır konuştu: “Seda Sayan’ın programında yılan gibi kıvırdığı dansı daha önce görseydim onu kendime koca etmezdim”    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app