DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazar 21 KASIM 2010
Suudi Kralı hastanede, gözler tahtında! GECE FUHUŞ BASKINI: 30 GÖZALTI Singh 39 milyar dolarlık yolsuzluğa kör mü kaldı? Kavgada yumruk yiyen görevliyi otobüs ezdi Hindistan'da "2 milyar dolarlık" yolsuzluk Türkiye ve Mısır son şekli verecek Köprü ve otoyollar yeniden ücretsiz Obama, 2014'ten sonrasını düşünüyor Nükleerde yeni start anlaşması NATO: Terör örgütü ayrımı yapılmamalı! habertaraf.com
 
 
 
‘Cellatlarına aşık bazı Aleviler var’
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Yasakçılığa hayır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Çantada keklik!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İslami açıdan Yılmaz Güney
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Siz busunuz, mezar ziyaret edersiniz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
İnadına Mehmet, inadına Hatice...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt sorununun siyasi-sosyal zemini...
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kılıçdaroğlu okusun diye
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
'Türkiye'siz NATO yok'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Çöpe giden yıllar
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Özdalga’nın türban fetvası
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Yukardan bakmanın hazzı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sevgi hormonu
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Buyrun eve gidek yav"
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Erkek Müslümanlarla Kadın Müslümanlar tokalaşabilir mi?
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Kalkan değil savunma sistemi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Öldürdü öldürdü ama kendisi ölemiyor!
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
‘Beyaz Türkler’ tartışması
 
 
Sabah
Savaş AY
Medine'de eğik minarenin sırrı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Atatürk konuları
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Yeni CHP

Rıza TÜRMEN
[email protected]
 
 
Sn. Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı ile CHP bir dönüm noktasına geldi. Parti ya kendisini yeniden tanımlayacak, yeni bir kimlikle seçmenin karşısına çıkacak ya da eski CHP üstüne bir cila vurularak siyaset pazarına sürülecek.

Cumhuriyet’in kurucusu olan bir partinin köklü bir değişimle yeni bir kimlik kazanması elbette sancılı bir süreç. Bir yandan Cumhuriyet’in temel değerlerini korumak, öte yandan bu değerlere Türkiye’nin ve dünyanın değişen koşullarıyla uyumlu yeni bir anlam kazandırmak kolay bir iş değil. Ancak,  CHP yeni lideri ve birikimiyle bunu başarabilecek potansiyele sahip.

CHP’nin bulunduğu nokta ile Türk toplumunun yol kavşağı kesişiyor. Türkiye, önümüzdeki on yıl içinde otoriter bir siyasal rejimle yönetilen, toplumsal yaşama cemaatlerin egemen olduğu, vahşi bir neo liberalizme terk edilmiş, Sünni Müslüman bir Ortadoğu devleti olmakla, çağdaş, demokratik, laik, eşitlikçi, bireysel hak ve özgürlüklerin korunduğu, hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu bir devlet olmak arasında bir yol ayırımında. CHP’nin yeni bir toplum modeli sunması ve halk kitlelerini bu modeli benimsemeye ikna etmesi, Türkiye’nin hangi yolda yürüyeceğini de kararlaştıracak.

CHP’nin bu aşamada, temel hedeflerini kalın çizgilerle belirleyen bir manifesto hazırlaması ve bunu halka anlatması gerekli. Bu manifestoda CHP, bazı temel sorulara yanıt aramalı. Örneğin, 21 yüzyılda bir sosyal demokrat parti olmak Türkiye’de ve dünyada ne anlam taşıyor?

Türkiye’de uygulanmakta olan kalkınma modelinde insan yok. İnsan yaşamının ve emeğinin değeri olmadığından bunlar taşeronların insafına bırakılmış. Türkiye’nin doğası da, nehirleri, dereleri, tarihsel zenginlikleri de taşeronlaştırılmış.

CHP insan odaklı bir kalkınma modeli geliştirebilecek mi? İnsanin metalaşmasını önleyebilecek mi? Yoksullukla, işsizlikle mücadeleyi hangi ilkeler üzerinden yürütecek? Sendikalaşma, toplu sözleşme, grev önündeki engelleri kaldırabilecek mi? Pazar ekonomisine ‘evet’, ama pazar toplumuna ‘hayır’ diyebilecek mi? Herkesin olanaklarına göre değil, gereksinmelerine göre pay aldığı bir düzen kurabilecek mi?

Türkiye’de insanların korkmadan düşündüklerini söyleyebildiği, korkmadan telefonda konuşabildiği, basının varlığına son verileceğinden korkmadan yazabildiği, özgürlüklerin sınırının siyasal iktidar tarafından çizilmediği bir ortama gereksinim var. CHP, Türkiye’yi özgür bir ülke yapmanın güvencesi olabilecek mi?

CHP bireyi ve bireyin hak ve özgürlüklerini her şeyin önüne geçirip, cemaat, mahalle baskısından koruyabilecek mi? Bireyin sahip olduğu tüm potansiyelin kullanılmasına olanak veren koşulları yaratabilecek mi? Toplumun, bağımsız düşünen, kendi öyküsünü kendi yazabilen bireylerden oluşmasını sağlayacak bir eğitim sistemi getirebilecek mi?

Tüm farklılıkların kabul edildiği ve tanındığı bir vatandaşlık anlayışını yerleştirebilecek mi?

Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı önleyip kadınların toplum yaşamına eşit bireyler olarak katılmalarını sağlayabilecek mi?

Yeni CHP, güçsüzü güçlüye; azınlığı çoğunluğa karşı koruyan bir duruş benimseyebilecek mi?  Kürtlerin, Alevilerin taleplerini dinleyip sorunlarına onlarla birlikte çözüm arayacak mı?

AKP gerçekleştirmek istediği model toplumu böldü, büyük bir kutuplaşma yarattı. AKP kendi dünya görüşüne uygun yeni bir toplum yaratmayı amaçladığından, bu bölünme onu fazla rahatsız etmiyor. Yeter ki, kendi modeli topluma egemen olsun. Ne var ki, sadece kendisini destekleyenlerin iktidarı olarak Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulması olanaksız.

Yeni CHP’nin toplum projesi, AKP’nin projesinden bu bakımdan da farklı olmak zorunda. Toplumun içinde bulunduğu kutuplaşmayı aşarak, farklı yaşam biçimlerinin, farklı dünya görüşlerinin birlikte yasayabileceği bir proje sunabilmeli. “Nereden geldiğimiz önemli değil. Birlikte nereye yürüdüğümüz önemli” diyebilmeli. Bu projede tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları birlikte yaşamak için bir ortak zemin bulabilmeli.

Bunların gerçekleşmesi için, CHP’nin bir kitle partisine dönüşmesi ve geçmişin değil, geleceğin Türkiye’sinin partisi olması gerekiyor.

 
19 Kasım 2010 - 09:58:33
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app