DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazar 21 KASIM 2010
Suudi Kralı hastanede, gözler tahtında! GECE FUHUŞ BASKINI: 30 GÖZALTI Singh 39 milyar dolarlık yolsuzluğa kör mü kaldı? Kavgada yumruk yiyen görevliyi otobüs ezdi Hindistan'da "2 milyar dolarlık" yolsuzluk Türkiye ve Mısır son şekli verecek Köprü ve otoyollar yeniden ücretsiz Obama, 2014'ten sonrasını düşünüyor Nükleerde yeni start anlaşması NATO: Terör örgütü ayrımı yapılmamalı! habertaraf.com
 
 
 
‘Cellatlarına aşık bazı Aleviler var’
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Yasakçılığa hayır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Çantada keklik!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İslami açıdan Yılmaz Güney
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Siz busunuz, mezar ziyaret edersiniz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
İnadına Mehmet, inadına Hatice...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt sorununun siyasi-sosyal zemini...
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kılıçdaroğlu okusun diye
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
'Türkiye'siz NATO yok'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Çöpe giden yıllar
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Özdalga’nın türban fetvası
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Yukardan bakmanın hazzı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sevgi hormonu
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Buyrun eve gidek yav"
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Erkek Müslümanlarla Kadın Müslümanlar tokalaşabilir mi?
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Kalkan değil savunma sistemi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Öldürdü öldürdü ama kendisi ölemiyor!
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
‘Beyaz Türkler’ tartışması
 
 
Sabah
Savaş AY
Medine'de eğik minarenin sırrı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Atatürk konuları
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Vecdi Gönül vak'ası

Gülay GÖKTÜRK
[email protected]
 
 
Bayramın en önemli politik gelişmesi hiç şüphesiz BDP ile CHP arasında gündeme gelen "seçim ittifakı" ya da "sol ittifak..."
Masama bu konuyu yazma niyetiyle oturdum. Ama sonra düşündüm ve en azından bir 24 saat beklemeden bir şeyler yazmanın doğru olmayacağı kanaatine vardım. CHP "yeni CHP" olalı, 24 saatte eskiyen o kadar çok açıklama yapıldı ki doğrusu böylesine önemli bir haberi sıcağı sıcağına yorumlamayı göze alamadım.

Onun yerine, Yavuz Donat'ın Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le yaptığı bayram görüşmesinden bize aktardığı notlardan hareketle, yaşamakta olduğumuz Vecdi Gönül Vak'ası üzerine biraz iç dökmeye karar verdim.

Önce Donat'ı okumayanlar için bir özetleme yapalım.

Vecdi Gönül bedelli askerlik üzerine bir soruya karşılık; net ve kısa bir cevap veriyor: "Mümkün değil!"

Neden değilmiş?

Çünkü mümkün olabilmesi için Genelkurmay'ın ihtiyaçtan fazla celp var diye Milli Savunma Bakanlığı'na yazı yazması lazımmış. Ayrıca, sadece şu anda değil 25 yıllık perspektiften bakıldığında da mümkün değilmiş. "1111 Sayılı Kanun'un 10'uncu maddesi muvacehesinde" yani!

Anlamadınızsa açın bakın kanuna, her şey orada yazılı, dolayısıyla da 25 yıl boyunca konuşacak bir şey yok...

Ardından bir başka soru geliyor:

"Asker garsonlukta, hizmetçilikte kullanılıyor deniliyor. Paralı askerlik çıksın, orduya garson lazımsa maaşlı garson çalıştırsın talebi var. Ne diyorsunuz?"

Cevap:

"Askerlik hizmetinin nasıl icra edileceği, TSK İç Hizmet Yasası'nda gösterilmiştir. Yanlış uygulama iddiası varsa Genelkurmay'a bildirirler. Genelkurmay da gerekli tahkikatı yapar."

Bu cevapları okuyunca, neden "Vecdi Gönül vak'ası" tabirini kullandığım da anlaşılmıştır eminim.

Evet, ciddi bir vak'a ile karşı karşıyayız.

Türkiye'de ilk defa bir hükümet, bundan birkaç ay önce askerlik sistemi ile ilgili meselelerde karar merciinin kendisi olduğunu yüksek sesle dile getiriyor. Gerek bedelli askerlik, gerekse Tek Tip Askerlik projesiyle ilgili olarak "Hele bir önümüze gelsin, bakar kararımızı veririz" tutumu alıyor. Ama o hükümetin Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay'ın sözcüsü gibi konuşmaya devam ediyor. Konuyu (üstelik de 25 yıl boyunca) Genelkurmay'ın yazacağı yazıya bağlıyor.

Yine, bütün kamuoyu günlerdir orduevlerinde garsonluk yapmanın ya da general eşlerinin özel hizmetlerini görmenin "vatani görev" kavramıyla bağdaşıp bağdaşmadığını tartışırken; bakanımız kalkmış "Askerliğin nasıl icra edileceği TSK İç Hizmet Yasası'nda gösterilmiştir" diyebiliyor. Yanlış uygulama varsa Genelkurmay'a bildirilirmiş ve Genelkurmay da gerekli tahkikatı yaparmış!

Şaka gibi değil mi?

Sayın Gönül, neyi kime bildiriyoruz? Genelkurmay kaç bin askerin nerede çalıştırıldığını, hangi angaryaların yaptırıldığını zaten bilmiyor mu? Zaten bildiği şeyin nesini tahkik edecek?

Vecdi Gönül bu üslubun çok demode hale geldiğinin; artık Türkiye'ye sökmeyeceğinin farkında değil. "Neden böyle" sorusuna "çünkü böyle" diye cevap verme devri kapandı artık. Vatandaş

gerçek gerekçeler, gerçek cevaplar bekliyor. Tatmin olmadığı sürece de sormaya devam ediyor. Üstelik TSK'ya değil seçip başına getirdiği yöneticilerine soruyor.

X x x

Tamam, farkındayız; Milli Savunma Bakanlığı kritik bir bakanlık. Vecdi Gönül de "denge adamı" Yani, TSK ile siyasetçiler arasında denge kuruyor, bir nev'i tampon görevi görüyor.

Ama böyle de denge kurulmaz ki!

Sayın bakan ağzını açtığı anda 5. kuvvet komutanı gibi konuşuyor.

Açıkçası eğer vesayet rejiminin hükmünü sürdürdüğü on yıllar boyunca askerlerle siviller arasında kurulan güç dengesinden memnunsanız, Sayın Gönül ideal milli savunma bakanıdır. Ama eğer bu dengenin eski rejimin dengesi olduğunu; yeni Türkiye'de bu dengenin değişmesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu mantalitede bir Milli Savunma bakanı ile çalışamazsınız.

Özetle, Sayın Gönül'ün gözettiği denge eski denge. Artık bize yeni bir denge lazım. Ve bu yeni dengeyi kurabilecek yeni bir Milli Savunma bakanı...

 
19 Kasım 2010 - 09:32:59
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app