DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazar 21 KASIM 2010
Suudi Kralı hastanede, gözler tahtında! GECE FUHUŞ BASKINI: 30 GÖZALTI Singh 39 milyar dolarlık yolsuzluğa kör mü kaldı? Kavgada yumruk yiyen görevliyi otobüs ezdi Hindistan'da "2 milyar dolarlık" yolsuzluk Türkiye ve Mısır son şekli verecek Köprü ve otoyollar yeniden ücretsiz Obama, 2014'ten sonrasını düşünüyor Nükleerde yeni start anlaşması NATO: Terör örgütü ayrımı yapılmamalı! habertaraf.com
 
 
 
‘Cellatlarına aşık bazı Aleviler var’
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Yasakçılığa hayır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Çantada keklik!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İslami açıdan Yılmaz Güney
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Siz busunuz, mezar ziyaret edersiniz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
İnadına Mehmet, inadına Hatice...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt sorununun siyasi-sosyal zemini...
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kılıçdaroğlu okusun diye
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
'Türkiye'siz NATO yok'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Çöpe giden yıllar
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Özdalga’nın türban fetvası
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Yukardan bakmanın hazzı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sevgi hormonu
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Buyrun eve gidek yav"
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Erkek Müslümanlarla Kadın Müslümanlar tokalaşabilir mi?
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Kalkan değil savunma sistemi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Öldürdü öldürdü ama kendisi ölemiyor!
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
‘Beyaz Türkler’ tartışması
 
 
Sabah
Savaş AY
Medine'de eğik minarenin sırrı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Atatürk konuları
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Kapitalizm Dehşeti= Dünya Vahşeti

Rabia ÇEK
 
 
Günümüzde ki “modern ekonomi” denilen kavramı nedense sorgulamadan bünyemize kabul ettik. Bunu sadece biz değil, politikacılarda yaptı ne yazık ki. Modern ekonomi denilen kavram aslında kapitalizm ile işleyen bir ekonomik süreçti. Bize sunulan ekonomi, modern ekonomiyi kapitalizm ile eşitleyen bir ekonomiydi. Nedir o halde kapitalizm? Bir doyum mu, herkesi mutlu edecek bir refah seviyesi mi, yoksa sorunlara gösterilen bir çözüm mü? Üzülerek söylüyorum, bunlardan hiçbiri değil.

Kapitalizm, hepimizin anlayabileceği bir dille, büyük şirketlerin varlığı, büyük sermaye birikimleri demektir. Düşünsenize kar nereden gelir de sermaye bu denli çok biriktirilebilir?

Kapitalizm de kar, üretim sürecindedir. İşçi, emeğini işverene satar, işveren bunun karşılığında işçiye ücret verir. İşverenin dört saatlik bir üretime ihtiyacı var ise işçiyi altı saatlik çalıştırarak, kalan iki saatlik üretimi kendine kar edinir. Sermaye bu şekilde tek elde toplanmış olur. O halde günümüzde var olan toplumsal tabakalaşmanın nedeni kapitalizm değil midir?

Kapitalizm diğer taraftan bolluğunda ortadan kaldırılması demektir. Bolluk olsaydı kimsenin birileri için çalışmaya ihtiyacı olmayacaktı. Kapitalist bunu düşündüğü için karın tokluğuna işçiye ücret verir, diğer kalan kısım onda birikir. Kapitalizm tüm bu yönleriyle dünya vahşetidir.

Gelişmiş ülkeler gelişmemiş ülkeleri var ettiği için gelişmiştir. Afrika’da ki çalıştırılan işçiler sayesinde Afrika’yı sömüren ülkeler bu kadar zengindir. O insanların çaresiz olması bizim çaresizliğimiz değil midir ki, dünya bu konuya tepkisizdir. Kapitalizm özü gereği adaletsizken, akıldışıyken aynı zamanda bir savaş demek iken neden sessizleştiriliyoruz? Öyle ya sessiz kalmaz isek birilerinin masum oyunları (!) bozulacak. Bu masum oyunda oyunbozan olmak istemeyiz ki (!). Artık oyunbozan olmak zorundayız. Bu, dünya sorunudur.

İnsanlar bazılarının kar hırsı uğruna sömürülürken bu savaşa sessiz kalmamalıyız. Bu savaşta kapitalist kazanırken, aç insan kapitalistin daha çok doyması için bu savaşı kaybeden oluyor. Bu durum artık özel mülkiyetin yerine yeni bir mülkiyet ilişkisini zorunlu kılıyor. Özel mülkiyet günümüzün sorununu çözemiyor, dünyamıza savaş getiriyorsa, yeni bir mülkiyet kavramının oluşturulması lazım.

Artık bu dünya vahşetinde rol alanlar arasında değil de bu adaletsizliği gidermek için yeni roller edinmek zorunda günün insanı. Etkin olmalıyız. Türkiye olarak politikacılarda dahil bir bütün olmayı başarabilirsek sesimiz dünyanın her yerine duyulabilir. O halde bunu politikacılardan beklemek yerine günün insanı başlatsın ve politikacıları bir kez de biz hareketimize davet edelim. Davet beklemek yerine davet eden biz olursak büyük girişimlere imza atan toplumun kendisi olmaz mı?

Yarınlara karşı umudumuzun olmasını istiyorsak, her birimiz kendimizi umuda atılan bir tohum olarak görelim. Mutlu yarınlar için…

Rabia Çek
STDM Aktivisti

YAYINLANMASINI İSTEDİĞİNİZ GÜNDEME İLİŞKİN YA DA GÜNDEM DIŞI YAZILARINIZI [email protected] ADRESİNE GÖNDEREBİLİRSİNİZ...
 
19 Kasım 2010 - 00:01:04
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin