DOLAR 1.447 - EURO 1.976 - ALTIN 63.26 - IMKB 69998
Pazar 21 KASIM 2010
Suudi Kralı hastanede, gözler tahtında! GECE FUHUŞ BASKINI: 30 GÖZALTI Singh 39 milyar dolarlık yolsuzluğa kör mü kaldı? Kavgada yumruk yiyen görevliyi otobüs ezdi Hindistan'da "2 milyar dolarlık" yolsuzluk Türkiye ve Mısır son şekli verecek Köprü ve otoyollar yeniden ücretsiz Obama, 2014'ten sonrasını düşünüyor Nükleerde yeni start anlaşması NATO: Terör örgütü ayrımı yapılmamalı! habertaraf.com
 
 
 
‘Cellatlarına aşık bazı Aleviler var’
 
 
 
 
Nihat ALTAY
Yasakçılığa hayır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Ölümünün 100. yılında Tolstoy anılıyor
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Çantada keklik!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İslami açıdan Yılmaz Güney
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Siz busunuz, mezar ziyaret edersiniz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
İnadına Mehmet, inadına Hatice...
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt sorununun siyasi-sosyal zemini...
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kılıçdaroğlu okusun diye
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
'Türkiye'siz NATO yok'
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Çöpe giden yıllar
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Özdalga’nın türban fetvası
 
 
Hürriyet
Ertuğrul ÖZKÖK
Yukardan bakmanın hazzı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Sevgi hormonu
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Buyrun eve gidek yav"
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Erkek Müslümanlarla Kadın Müslümanlar tokalaşabilir mi?
 
 
Star
Mustafa AKYOL
Kalkan değil savunma sistemi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Öldürdü öldürdü ama kendisi ölemiyor!
 
 
Hürriyet
Nuray MERT
‘Beyaz Türkler’ tartışması
 
 
Sabah
Savaş AY
Medine'de eğik minarenin sırrı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Atatürk konuları
 
 
 
 
Samet DOĞAN
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Hadi bir şey yap!

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
“Bir şey yap güzel olsun... Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret versin.

-Güzellik karın doyurmuyor abi... İnsanlar iş, ekmek, özgürlük istiyor. Bunca yoksulluk var iken, nasıl gider gönül darlığı”

İki kişi böyle konuşur. Anladınız, biri gönül ehli, iyilikle hem hal olmuş. Tam da Anadolu’nun güzide, asude insanını yansıtıyor. Bizim insanımız böyledir. Kalbinde, gönlünde hep iyilikler göğertir. Onu en yakınından başlamak üzere bütün bir çevresine, giderek tüm dünyaya taşırmak ister. Paylaşmak, bölüşmek, yardımlaşmak ister. Hesap yapmaz. Yüce gönüllülükle, hamiyyetle, ikramla yaşar. “Güzellik karın doyurmuyor abi” diyen de bizim insanımızdır. O da toplumun farklı bir boyutunda, farklı bir duyarlıkta yaşamaktadır. “Abi” deyişine bakılırsa onun yaşça küçük, daha düz tanımlamayla yeni kuşaktan olduğunu anlamakta zorlanmayız. Olaylara, olgulara; değerlerden çok pratik, görülür karşılıklarla bakar. Anlık, günlük telaşları, kaygıları vardır. Aklı, duyarlığı da günlük kaygılar düzleminde bir gerçeklik sahibidir.

Mustafa Kutlu ‘Hüzün ve Tesadüf’ adlı kitabının (Dergâh Yay. İst. 1999) ‘Bir Şey Yap’ başlıklı öyküsünde bu iki insanı konuşturur. Araya girmeden, tasfir ve ayrıntıları okurun muhayyilesine bırakarak bir diyalogdan kesitler sunar bize. İyi ki de böyle yapar. Okur, öykü kişilerini zihninde canlandırdığı ve elbette örneklerini hayat içinde zaten yakınen bildiği tipler üzerinden sürdürür. Sonunda elbette iyinin, güzelin yanında yer alır. Okur bu yönde hazırlanır.

Zaten kısacık olan öykü şu karşılıklı konuşmalarla biter:

“Bir şey yap barış olsun. İnsanlar kin ve nefretten uzaklaşsın. Bombalar patlamasın, çocuklar ölmesin.

-Ohooo, bana neredeyse dünyayı düzelt diyorsun...

-Öyle hadi bir şey yap..”

İyilikleri, güzellikleri oldukça canlı ilişkilerle yaşama katıp, hayat bulduğumuz bu mübarek günlerde, bu öyküyü ve kitabı sizlerle paylaşmak istedim.

Niçin iyi olmalı, iyiliği niçin yapmalıyız? Dünyayı değiştirmek için mi? Değdiği, ulaştığı her yeri, her şeyi değiştirmek, zaten iyiliğin doğasında vardır. Ancak iyiliğin hareket merkezi öz benliğimizdir. Eğer iyiliği sadece başkaları için yaparsak onun kimseye bir yararı olmaz. ‘Başkasına iyi kendimize kötü’ olma durumu benlikle ilgili psikolojik bir sorunun belirtisi sayılabilir.  Bu benim kolay anlayacağım, anlatacağım bir durum değildir. Böyle bir sahteliğin var olduğu öteden beri bilinir, yaşanır. Mütmain olmuş nefs (kişilik) sahibi olarak mü’min, bu sahtelikten kurtulmuştur. Bakra Suresinin 44. Ayeti ne anlamlıdır değil mi? “Siz insanlara iyiliği emredip kendinizi unutur musunuz? Oysa siz kitabı okumaktasınız. Yine de akıllanmayacak mısınız?” iyilik herkes içindir. Çifte standartsızdır. Koşulsuzdur.

İyilik elbette kendimiz içindir. Başkası için de yapsak ondan hasıl olan ecir ve mükâfatlardan payımıza düşecek olacaktır. Dünyayı değiştirmek isteyen önce kendine iyilik yapmakla başlasın işe. İyi olmakla, iyi düşünmekle, iyi bakmakla, iyi konuşmakla başlasın işe. Hem sonra bütün dünya değişse biz değişmesek bunun şahsi varlığımız için ne kıymeti olur? Ben değişmişsem dünya değişmiş demektir, yani dünyam değişmiş demektir. Kısaca içten bir iyilikle dışa yönelmekten söz ediyorum. Sonra iyiliğin, hayırlarda yarışmanın sosyal, kültürel alanlarda müşahede edilen faydalarını da görüyoruz.

Geçen yıl Anadolu insanı, yurt dışında ve elbette mazlum, yoksul coğrafyalara kurban yardımı yaptı. Bilgi olarak bana verilen toplam rakam bir milyonun üzerindedir. Bu faaliyetler ivme ve yoğunluk kazanarak devam ediyor. Bu yıl yüzbinlerce insanımız, o coğrafyalara gönüllü katılımcılar olarak gitti. Doktorundan, inşaatçısına, yardım gönüllülerine kadar herkes oraya iyilik taşıdı. Oralarda iyiliğin anıtını diktiler. İyilik tohumları ektiler. Her birini alınlarından öpüyorum. Bu insanlardan başkası da beklenemezdi. Anadolu iyilik mimarı olarak sadece harebeye dönüştürülen kendi dünyasını onarmayacak, başka coğrafyaları, o coğrafyaların yıkık , kırık kalplerini de mamur edecek. O iyi insanların iyi yürekleri, canlı coğrafyalara dönüşüp iyilik yeşeriyor, bunu hissediyorum. Kalbimiz geleceğin medeniyet atlasına dönüşüyor, görüyorum.

Hadi iyilik yapmayı hayatımızın baş ilkesi yapalım. Hadi bir iyilik de biz yapalım.

Hadi bir şey yap!

 
19 Kasım 2010 - 00:01:00
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.437
1.447
 
 Euro
1.961 1.976
 
 Sterlin
2.280 2.320
 
 Altın
62.71 63.26
 
 IMKB
69998  
 
 
Eskişehir'in şair nikah memuruna rağbet büyük!...
 
Cevat Akkanat, Eskişehir Odunpazarı’nda yaşayan şair evlendirme memuru Tayyib Atmaca ile şiir, aşk ve evlilik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Eskişehir'li gelin-damat adayları; sizler de nikahınızı bir şairin kıymasını istiyorsanız Odunpazarı Belediyesinin yolunu tutun!
 
 
 
 
  İtalya'da bazı doktorlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin stres kaynağı olabileceğini ve astım krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu  
 
 
 
  Yeşilçam'da yaklaşık 400 filme imza atan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın ilginç vasiyetini açıkladı.    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin