DOLAR 1.437 - EURO 1.975 - ALTIN 64.09 - IMKB 69553
Cuma 12 KASIM 2010
Zirve yayınevi cinayetleri davasında yeni iddialar Yargılanan BDP'liler anadillerini kullanacak Türk Eğitim-Sen KPSS sonuçlarını değerlendirdi İkinci ameliyata rağmen elleri kurtarılamadı Bazı ülkelerin borsalarında son durum Borsa, günü 69553,08 puandan tamamladı Vergide beyan süresi uzadı 17 ton kaçak çay yakalandı Dolar 1,4300 liraya yükseldi Ergün: Ürün yelpazesi zenginleştirilmeli habertaraf.com
 
 
 
Amerika Irak konusunda yanlış politika geliştiriyor
 
 
 
 
Tarık Sezai KARATEPE
200 gün sonra!
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Celal Talabani yeniden cumhurbaşkanı
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
İşler yolunda mı?
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Yedi maddede karikatür raconu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Açıkla Engin Ardıç! Kaseti olan yazar kim?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Türkiye Irak’ta neden kaybetti?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
İlk kurbanı kestin Kemal Abiciğim, hayırlı olsun
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Bekaroğlu'nun Evren'den farkı!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İlerleme raporu ve biz
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Alışacaklar
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Cinayetler ve suç ortakları
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaldırılması teklif dahi edilemeyen dersler
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Denktaş'a yapılan ayıp ötesidir
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Üniversite rektörünün sorumluluğu
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Ben seni program sonrası dövmek istesem, saldırgan olur muyum Rasim?..
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Önder Sav'ın korkunç intikam planı
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Benim kelleyi alın
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bardakoğlu’na saygı
 
 
Yeni Şafak
Taha KIVANÇ
Yüzümüz gülüyorsa, sebebini açıklıyorum
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
Diyanet işleri... En güzel kim yapar bu işleri?
 
 
 
 
Emine K. ARSLANER
 
Salih TUNA
 
Şamil TAYYAR
 
Reha MUHTAR
 
Gülay GÖKTÜRK
 
 
 
Seçim ve Anayasa

Necmettin EVCİ
[email protected]
 
 
Başbakan “Seçimi ve sonrasında yeni anayasayı çok önemsiyorum” dedi.

Demokratik ülkelerde seçim en önemsenecek mekanizmadır. Türkiye’de her seçim kendi ortamı ve koşullarında çok önemli olmuştur. Her seçimde sağduyu galip gelmiştir. Kimi çevreler, belli hassasiyetleri öne çıkararak hemen her seçimi olumlu, olumsuz yönleri ile değerlendirir. Bu değerlendirmeler milletin doğrudan katıldığı en geniş tartışma platformunu oluşturur.

Herkes konuşur, görüşlerini söyler. Ancak millete bir kez ve bir kelimelik konuşma hakkı verilir. Bu kategorik sınırlama, demokrasinin açmazlarından biridir aslında. Seçimi öne alan sistemi sadece demokrasi formu ile sınırlamak da hepten doğru bir yaklaşım değildir. Ancak konunun anlaşılması adına şimdilik bu dili kullanmakda bir sakınca görülmemelidir. Esas olan milletin irade beyanıdır. Yönetimler bu beyana göre şekillenmek durumundadır. Partiler tebarüz eden milli iradeye saygılı olmak, sonucu benimsemek zorundadır. Şimdilik pratikte daha elverişli bir yöntem yok gözüküyor.

Millet bir kelimelik de olsa her defasında öyle konuşuyor, o kelimeyi öyle ince, sert veya karalı bir tonlamayla söylüyor ki, bütün taşlar yerinden oynuyor. Dengeler, denklemler değişiyor. Siz halka bir tek kelimelik konuşma hakkı verince, halk da o kelimenin içeriğine görülmemiş bir yoğunluk katıyor. Bizim seçimlerimiz hep böyle olmuştur. Seçmenimiz çok isabetli, yerinde ve sağduyulu kararlar vermiştir.

12 Eylül referandumunda da halkımız bir tek kelimelik konuştu. Ama öyle bir “Evet” dedi ki, o Evet’in içinde baskılardan, dayatmalardan arınmış, kelepçelerinden kurtularak aydınlık, geniş ufuklara açılma özlemi içinde bir Türkiye vardı. Bir tek kelime ancak bu kadar yoğun, derin anlamlar yüklenebilirdi. Öyle oldu. Aslında o seçimin temel niteliğini belirleyen, yeni ve özgürlükçü bir anayasa talebi idi. Yani referandum aslında Türk halkının seçtiği ana güzergâhı belirlemesi açısından oldukça önemlidir, önemli oldu. Bundan sonraki seçimlerin seyri ve karakteri ne olursa olsun, nasıl olursa olsun bu güzergâh belirleyici olacaktır.

Ana güzergâh hakkın, hukukun, demokrasinin, özgürlüklerin ikamesidir. Bütün bu değerleri öne çıkaran, devletin gücünü, yetkilerini bu ölçülerle sınırlayan temel tercih, genel anlayışa dönüşmüştür. Devlet vatandaşın hak ve özgürlüklerini anayasal bir metinle teminat altına almak durumundadır. Başka bir ifadeyle vatandaş devleti sınırlamalıdır. Asıl kurucu unsur halktır devlet değildir. Yani vatandaşı devlet değil, devleti vatandaş biçimlendirmelidir. Değilse demokrasiden de, buna bağlı olarak huzurdan, kalkınmadan da söz etmek her defasında sorunlu olacaktır. Değilse şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da keyfiliklerin önü alınamaz. O nedenle bundan sonraki seçimin ana teması yeni ve özgürlükçü bir anayasadır. Millet bu konuda tutumunu çok açık ve net olarak belli etmiştir.

Siyasilere düşen, politikalarını toplumun gelişen anlayış ve beklentilerine göre yeniden tanzim etmektir. Doğrusu da, vatandaşın temel tercihi ortada dururken, siyaset kurumunun ona rağmen bir program ve politikayı sürdürmekten vazgeçmesidir. Evet Türkiye, kendi içinde barışık, devlet ve milleti ile uyumlu olma yolunda son aşamaya gelmiştir. Yeni anayasa milletin de, devletin de, siyasetin ve aydınların da olgunluk seviyesini göstermesi bakımından kilit bir öneme sahip olacaktır.

Yeni, özgürlükçü bir anayasa önümüzdeki son engellerin de kalkması anlamına gelecektir. Engellerinden, ağırlıklarından kurtulmuş bir Türkiye’nin daha ileri sıçrayışlarına şahit olacağız. O bakımdan önümüzdeki seçimle yeni anayasa çalışmaları birbirinden ayrı konular değildir. Önümüzdeki süreçte herkes bu konuya odaklanmalı, kesinlikle özgürlük alanını genişletmeye dönük bir tutum belirlemelidir. Eski refleks ve alışkanlıklardan kurtulamayıp hâlâ vatandaşın elini, kolunu, beynini, yüreğini bağlamayı amaçlayan çabalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Millet seçimini yaptı bile. Sıra siyasetçilerimizin seçimlerini yapmasında. İnsanımızın yanında mı yoksa karşısında mı olacaklar? İşte buna karar vermeleri gerekiyor. Milletin mi, yoksa karanlık, bulanık odakların mı sesine kulak verecekler? Buna karar vermeleri gerekiyor. Sonunda hakkın, hukukun, milletin kazanacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Şimdiden söyleyelim ki, kimse beyhude bir çaba içine girmesin. Şimdiden söyleyelim ki, kimse sonunda halkı suçlayıcı bir dil kullanmasın.

 
11 Kasım 2010 - 00:02:39
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.427
1.437
 
 Euro
1.959 1.975
 
 Sterlin
2.275 2.330
 
 Altın
63.43 64.09
 
 IMKB
69553  
 
 
Arıtman: CHP’yi kimse değiştiremez...
 
Canan Arıtman, ana muhalefet partisindeki değişim taleplerine sert çıkıyor: “CHP bir misyon partisidir. Bizim öncelikli görevimiz ulus devlet ve rejimin baki kalmasını sağlamaktır.”
 
 
 
 
  Yüzyılın sapığı olarak anılan Fritz'in öz kızı ve bu kızından olma çocuklarını asit banyosunda yok etmeyi planladığı iddia edildi.  
 
 
 
  Libya lideri Muamer Kaddafi’nin muhalif oğlu Saif El İslam, babasından büyük darbe yedi    
 
 
 
 
Kurban Bayramını nasıl değerlendireceksiniz?
 
Memleketimde ailemle, akrabalarımla ve dostlarımla geçireceğim.
 
Bir tatil beldesinde eğlenerek, dinlenerek...
 
İmkanlarım kısıtlı. Oturduğum şehirden ayrılamayacağım.
 
Kararsızım
 
 
 
 
 
 
 
 
Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app