DOLAR 1.425 - EURO 1.985 - ALTIN 62.93 - IMKB 70476
Salı 19 EKİM 2010
Vietnam'daki sel felaketinde ölü sayısı 41 Arınç'tan Gül'e "eşli" övgü 'Dağa adam gönderme' davasından beraat etti Osman Yıldırım, yeniden keşif istedi Kardeşlerini ve annesini öldüren zanlı tutuklandı Tayland'da sel felaketi: 5 ölü Almanya Cumhurbaşkanı Çankaya Köşkü'nde KCK davasında Kürtçe savunma talebine red  KCK davasında "Kürtçe savunma" talebine ret PKK'da ''derin'' sorgulama habertaraf.com
 
 
 
Arap toplumları ve Türkiye modeli
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Hastanede yaşananlar
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bilge Kral'ın vefatının 7. yıl dönümü
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Kılıçdaroğlu'nun 'kalkan' politikası!
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Agnostizm
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
KCK ve JİTEM
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
YARSAV'ın strateji hataları
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Binnaz Toprak 'ibadet bölgesini' nasıl değiştirdi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yalan haberlerle gündem yaratmak
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
KCK davasının anlamı: Dağın yolunu genişletmek mi, daraltmak mı?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
'Statükonun kibirli mensupları'
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Marakeş'te, bambaşka bir Türkiye ile karşılaştım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kurban kesilmelidir
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
CHP'nin değil değişmesi, değiştirilmesi dahi teklif edilemez!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Gözler davada kulaklar İmralı'da
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu dinciler o Müslümanlardan ne istiyor
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Dindar ile Diyanet
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yargıdaki Baas rejimi çöktü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
HSYK filan
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
İhsan DAĞI
 
Emre AKÖZ
 
Abdülhamit BİLİCİ
 
 
 
TSK ölü subaylar derneği mi kurdu?

Cüneyt ÖZDEMİR
 
 
“Eşref Bitlis dosyasını kapatmak istiyorsak yeniden açmalıyız. Vicdanların ve tarihin tatminkâr cavaplara ihtiyacı var.” 

Duvarımda bir çerçeve var. Çerçevenin içinde bir kitap. Kitabın altında iki altın kol düğmesi. Yağmurlu bir öğleden sonrasında evden çıkarken ya da telaşlı bir şekilde eve girmişken gözüm bu çerçeveye takılıp kalır. Kitabın kapağında genç bir Eşref Bitlis fotoğrafı vardır.

Göz göze geliriz... O an içimde bir huzursuzluk, inceden bir sızı, karanlık bir kuytudan başını uzatır. Tarık Bitlis’in o pek çok şey demek isterken kendisini frenleyişi belirir. Gözlerinin dolması, çaresizlikten konuşurken yumruğunu sıkması...

Aynı uçakta şehit düşen Tuğrul Sezginler’in ablası Saime Sezginler’in olayı soğukkanlılıkla anlatan o titreyen sesi kulaklarımda yankılanır.

Sonra? Sonra, hayat kör topal kendi ritminde akmaya devam eder.

Bundan 17 yıl önce alelacele kapatılan Eşref Bitlis dosyası, bildiğiniz gibi bugün alelacele yeniden açılmaya çalışılıyor.

Yıllar öncesinin faili meçhul kahramanları, önümüzde geçit töreni düzenliyorlar. Televizyonlarda buğulu sesleriyle oğullar, babalarını ‘aslında’ kimin vurduğunun hesabını soruyor. Yıllardır acılarını sırtında taşıyan kadınlar, eşlerinin ‘aslında’ öldürüldüğünü söylüyorlar. Gazetelerde komplo teorileri havada uçuşuyor...

Gazeteciler “Katil kim?” diyerek ellerindeki fenerlerle tarihin izbe ve karanlık koridorlarında iz sürüyorlar. Zaman zaman bana da soruyorlar. “Sence katil kim?” Oysa ben, ilk günden bu yana çok daha önemli bir sorunun cevabının peşindeyim.

“Boş verin katilin kim olduğunu, silah arkadaşlarının ölümünü bir ordu neden doğru düzgün araştırmıyor?” Gelin bu sorunun peşine düşelim.

Düşünsenize, Eşref Bitlis gibi orgeneral, Bahtiyar Aydın gibi bir tuğgeneral, Kazım Çillioğlu ya da Rıdvan Özden gibi birer albay hatta Cem Ersever gibi bir binbaşının ölümleri neden muallakta kalır. Bütün bu ölümlerin dosyaları emir komuta zincirinde, günün şartlarında alelacele kapatılmış, katiller bulunamamış ve her olay unutulmaya terk edilmiş.Bu dosyaların peşine düşen Saime Sezginler ya da Tomris Özden gibi akrabaların başına ise gelmeyen kalmamış. Saime Sezginler, kardeşi Tuğrul Sezginler’in nasıl öldüğünü öğrenmek istediğinde araştırma raporları bile kendisine verilmemişti. Aile Genelkurmay’a sesini duyuramayınca bu sefer uçağı üreten Beechcraft şirketine sivil bir mahkemede dava açmış ve askeri soruşturma dosyalarını ilk kez ancak bu yöntemle görebilmişti.

Türk ordusuna emanet ettiği kardeşinin hem şehit hem de suçlu ilan edilmesini içine sindiremediği için davalar açan Sezginler Ailesi’ne bu acı kâfi görülmemişti. Dönemin başbakanı kazada şehit düşen subayların ailelerine örtülü ödenekten birer ev verilmesini istemişti. Tuğrul Sezginler aynı uçakta ölmesine rağmen şehit olarak görülmemiş, diğer subaylardan ayrı tutulmuş, diğer şehit yakınlarına verilen evi ailesinin almaması için adı şehitler listesinden çıkarılmıştı.

Akıl almaz değil mi?

Açılan davalar sonrasında haksızlık giderildi ama bu bile o yıllarda bir subayın ölümünü araştırmanın bedelinin neler olabileceğini gösteriyordu.

Yine aynı soru: “Bir ordu neden kendi subaylarının ölümünü araştırmaz?”

Kimseye söylemezseniz size bir sır vereceğim. Bence “Katil kim” sorusunun cevabı, “Neden yeterince araştırılmadı” sorusunun içinde gizli. Eşref Bitlis dosyasını kapatmak istiyorsak yeniden açmalıyız. Diğerlerini de... Vicdanların ve tarihin tatminkâr cevaplara ihtiyacı var. Bu subaylar vatan borçlarını canlarıyla ödediler. Bu soruların cevabını vermek silah arkadaşlarının namus borcudur. Ha tabii bir de referandumdan sonra malum, sivil mahkemelerin asli görevi.

 
17 Ekim 2010 - 10:30:13
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.415
1.425
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.230 2.272
 
 Altın
62.39 62.93
 
 IMKB
70476  
 
 
Şimşek: Babam hiç Türkçe öğrenmedi...
 
Türkçeyi altısında öğrenen Şimşek, 'Ben ayrımcılık görmedim ama bu, başkalarına hata yapılmadı anlamına gelmiyor' dedi.
 
 
 
 
  'Medyaloji.net' yazarı Halef R. Vayıs, yeni boyut ve içeriğiyle yeniden 'merhaba' diyen Radikal gazetesini değerlendirdi. İşte 'Medyada radikal devrim' başlıklı o yazı...  
 
 
 
  Canım Ailem geçtiğimiz iki yıla damgasını vurup tadı damağımızda kalan bir diziydi... Ekip dönüyor ama nasıl?    
 
 
 
 
Memurlar, emekliler ve sözleşmelilere yapılacak zamları yeterli buldunuz mu?
 
Evet. Mevcut şartlar içinde zamlar gayet iyi.
 
Hayır yetersiz. Madem ekonomimiz büyüyor niçin bizlere yeterince yansımıyor? Bu zamlar ağzımıza çalınan bir parmak baldan başka birşey değil.
 
Eh, idare eder.
 
Beni ilgilendirmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin