DOLAR 1.425 - EURO 1.985 - ALTIN 62.93 - IMKB 70476
Salı 19 EKİM 2010
Vietnam'daki sel felaketinde ölü sayısı 41 Arınç'tan Gül'e "eşli" övgü 'Dağa adam gönderme' davasından beraat etti Osman Yıldırım, yeniden keşif istedi Kardeşlerini ve annesini öldüren zanlı tutuklandı Tayland'da sel felaketi: 5 ölü Almanya Cumhurbaşkanı Çankaya Köşkü'nde KCK davasında Kürtçe savunma talebine red  KCK davasında "Kürtçe savunma" talebine ret PKK'da ''derin'' sorgulama habertaraf.com
 
 
 
Arap toplumları ve Türkiye modeli
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Hastanede yaşananlar
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Bilge Kral'ın vefatının 7. yıl dönümü
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Kılıçdaroğlu'nun 'kalkan' politikası!
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Agnostizm
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
KCK ve JİTEM
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
YARSAV'ın strateji hataları
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Binnaz Toprak 'ibadet bölgesini' nasıl değiştirdi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yalan haberlerle gündem yaratmak
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
KCK davasının anlamı: Dağın yolunu genişletmek mi, daraltmak mı?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
'Statükonun kibirli mensupları'
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Marakeş'te, bambaşka bir Türkiye ile karşılaştım
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Kurban kesilmelidir
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
CHP'nin değil değişmesi, değiştirilmesi dahi teklif edilemez!
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Gözler davada kulaklar İmralı'da
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu dinciler o Müslümanlardan ne istiyor
 
 
Yeni Şafak
Özlem ALBAYRAK
Dindar ile Diyanet
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Yargıdaki Baas rejimi çöktü
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
HSYK filan
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
İhsan DAĞI
 
Emre AKÖZ
 
Abdülhamit BİLİCİ
 
 
 
Türban sorununun Anayasal boyutu

Fikret BİLA
[email protected]
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısında son tartışmalar ışığında konuya değindi. Erdoğan, “Cumhurun, cumhura ait her yere girebileceğini” ifade etti. Bu arada CHP’ye yüklenmeyi de ihmal etmedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği 29 Ekim resepsiyonuna CHP’nin grup başkan vekili katılmayacağız derken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “daha zaman var” açıklamasına dikkati çekti. Kılıçdaroğlu’nun bu konuda sorularıma verdiği yanıtları dün sunmuştum. CHP lideri, “henüz karar vermediğini” vurgulamıştı. Kılıçdaroğlu, konuyu sonra değerlendireceklerini ifade etti.

Erdoğan’ın talimatı
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam’da grup başkan vekillerine talimat verdiğini ve CHP Grup Başkan Vekilleri’yle temasa geçip soruna çözüm arayacaklarını da açıkladı.
Hemen belirtmek gerekiyor ki, Kılıçdaroğlu’nun üniversitelerde türban serbestliğinden yana tutumu iktidar partisinin yeniden girişimde bulunmasının temel nedeni. Ancak, CHP liderinin bu konuda bir anayasa ve yasa düzenlemesine ihtiyaç görmediğini unutmamak gerekiyor. CHP lideri, anayasa veya yasayla kıyafet belirlemenin yanlış olduğu görüşünde. Bu tutumu, türbana üniversitelerde fiilen serbestlik getirilmesini çözüm yolu olarak gördüğünü gösteriyor.

İki güvenceBaşbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun beklediği iki farklı güvence var. Başbakan Erdoğan, türban sorununun Anayasal veya yasal bir düzenlemeyle hukuki güvence altına alınmasını istiyor.
CHP lideri Kılıçdaroğlu ise türban serbestliğinin üniversite ile sınırlı kalmasına güvence arıyor. Uygulamanın liselere, ilköğretim kurumlarına ve kamu görevlilerine yayılmayacağından emin olmak istiyor. Ancak Başbakan Erdoğan’ın Kızılcahamam konuşması dahil bu yönde bir mesajı olmadı. Bu durum CHP’yi kaygılandırıyor.

Yasal düzenleme
Karşılıklı güvensizlik bu konuda uzlaşmaya dayalı bir yasal düzenleme yapılmasını zora sokabilir. CHP, türbanın anayasa ve yasa konusu yapılmasını istemiyor. Erdoğan ise bu konuda ısrarlı olacağının sinyallerini veriyor.
Önümüzdeki hafta türban sorunu bu boyutuyla tartışma konusu olacaktır. İktidarın girişimleri arzu ettikleri biçimde sonuçlanmazsa, samimiyet suçlaması gündeme gelecektir.

Yasadaki hükümÜniversitelerde kılık-kıyafetle ilgili olarak halen yürürlükte olan bir yasa maddesi var. 2547 sayılı yasının Ek 17. maddesi, yasalara aykırı olmadıkça üniversitelerde kılık-kıyafetin serbest olduğu hükmünü taşıyor. Bu madde iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi’nin önüne gelmişti. Yüksek Mahkeme, bu hükmü iptal etmedi. Ancak, bu hükme dayanılarak üniversitelerde türbanın serbest bırakılamayacağına karar verdi. Gerekçe olarak da, hükümdeki “yasalara aykırı olmamak koşuluyla” ifadesinin sadece yasaları değil anayasayı da kapsadığına hükmetti ve Anayasa Mahkemesi’nin eski kararlarını dikkate alarak, üniversitelerde türban serbestliğinin anayasaya aykırı olduğunu belirtti.
Ek 17. madde hükmü iptal edilmemiş, ancak yasağın devamına hükmedilmiş oldu. Şimdi bu karar karşısında, bu karara aykırılık oluşturmayacak bir yasa düzenlemesi yapmak çok zor görünüyor. CHP bu itibarla bir anayasa veya yasa düzenlemesinin doğru olmayacağı kanaatinde. Geriye üniversitelerde serbestliğin fiilen yürütülmesi kalıyor ki, CHP içinde, bunun yargı kararlarını uygulamamak anlamına geleceği eleştirisi dillendiriliyor. Bu durum, türban konusunu yasal düzenlemeyle çözmek konusunda CHP’nin de içinde bulunduğu bir uzlaşmanın kolay


 
17 Ekim 2010 - 10:01:35
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.415
1.425
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.230 2.272
 
 Altın
62.39 62.93
 
 IMKB
70476  
 
 
Şimşek: Babam hiç Türkçe öğrenmedi...
 
Türkçeyi altısında öğrenen Şimşek, 'Ben ayrımcılık görmedim ama bu, başkalarına hata yapılmadı anlamına gelmiyor' dedi.
 
 
 
 
  'Medyaloji.net' yazarı Halef R. Vayıs, yeni boyut ve içeriğiyle yeniden 'merhaba' diyen Radikal gazetesini değerlendirdi. İşte 'Medyada radikal devrim' başlıklı o yazı...  
 
 
 
  Canım Ailem geçtiğimiz iki yıla damgasını vurup tadı damağımızda kalan bir diziydi... Ekip dönüyor ama nasıl?    
 
 
 
 
Memurlar, emekliler ve sözleşmelilere yapılacak zamları yeterli buldunuz mu?
 
Evet. Mevcut şartlar içinde zamlar gayet iyi.
 
Hayır yetersiz. Madem ekonomimiz büyüyor niçin bizlere yeterince yansımıyor? Bu zamlar ağzımıza çalınan bir parmak baldan başka birşey değil.
 
Eh, idare eder.
 
Beni ilgilendirmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 

Mostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin