DOLAR 1.475 - EURO 1.974 - ALTIN 65.24 - IMKB 67148
Perşembe 25 KASIM 2010
Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz Oana'nın yeni başkanı bengi ''Balyoz''da talimatla ifade verdiler "Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak YÖK için yeniden yapılanma kararı Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu Galatasaray Kulübü'nden açıklama Bursaspor Başkanı Yazıcı son noktayı koydu Şehit Er'in cenazesi toprağa verildi habertaraf.com
 
 
 
Türkiye'de başörtüsü neden takılıyor?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Köpeğin tasması
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Alparslan Türkeş'in doğum günü
 
 
 
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Ve Hilmi ve Orhan ve İsmet
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Beyazların sitesine AK Parti neden giremiyor?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Türkiye nereye doğru gidiyor?
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Hiç davet edilmemeliydi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Naipaul cehaleti ve hassasiyet faşizmi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Biraz da emretme komutanım!
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Başlarken
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Asker, hizaya gel CHP sen de!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi sırt dönünce her şey değişti...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
İşte budur
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Asıl kölelik şehevî çıplaklıktır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Generaller de insandır
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Ey siyasiler, Twitter tek yönlü iletişim ortamı değildir...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir tecavüzcü olarak Hıncal Uluç
 
 
Yeni Şafak
Osman ÖZSOY
Bir rica ve dilerim son defa...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Erdoğan Lübnan’da niye bu kadar popüler?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
“Yandaş medya”dan korkuyor mu?..
 
 
 
 
Ahmet HAKAN
 
Mustafa Yahya COŞKUN
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Aliya RAHTE
 
Ruşen ÇAKIR
 
 
 
İsrail Mavi Marmara'da kan döktü
 
 
 
Mavi Marmara ve diğer kuru yük gemilerinde bulunanlardan son haberler...
 
GELİŞMELER İZLENİYOR


3 HAZİRAN - 12.35

Hastaneden bilgi verildi

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan, İsrail'den getirilen hastalara yapılan müdahaleleri öğrenmek için ciddi gayretlerinin olduğunu belirterek, ''Ancak bu konuda iletişimle ilgili ciddi bir eksiklik yaşandı. O yüzden tüm hastaları sanki ilk defa bize gelen hastalarmış gibi herhangi müdahale geçirmemiş gibi yeni baştan değerlendirdik'' dedi.

Doç. Dr. Doğan, hastane önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün gece hastaneye biri İrlanda uyruklu 19 yaralının getirildiğini hatırlatarak, hastalara geldikleri andan itibaren tüm tıbbi işlemlerin yapıldığını, tüm birimlerce sağlık durumlarının değerlendirildiğini söyledi.

Şu an itibarıyla üç hastanın yoğun bakımda, diğer hastaların ise servislerde tedavilerinin sürdüğünü vurgulayan Doğan, yaralanmaların ağırlıkla ateşli silahlardan kaynaklandığını, hastaların göğüs, batın, kol ve bacaklarında ciddi yaraların bulunduğunu bildirdi. Doğan, bazı hastalarda da gaz ve plastik mermilerden kaynaklanan yaralanmalar olduğunu da söyledi.

Hastaların genel durumunun geldiklerine oranla daha iyi olduğunu belirten Doğan, ''Ancak ciddiyeti olanlar da var'' dedi.

Hastaları kısa vadede taburcu etmeyi düşünmediklerini, durumu en iyi olanların bile 2-3 gün hastanede misafir edileceğini anlatan Doğan, ''Parçalı ve açık kırığı olan hastaların bazılarına cerrahi girişim gerekebilecek. Yaralanmalara bağlı enfeksiyonu olan hastalarımız var. Bunlarla ilgili tedaviler devam ediyor'' değerlendirmesinde bulundu.

-''İSRAİL'DE HASTALARA MÜDAHALELER YAPILMIŞ''-

Bir gazetecinin ''Savcılar ifade almaya devam ediyor mu?'' sorusu üzerine Başhekim Doğan, hastaların ifade vermeye devam ettiğini belirtti.

Başka bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaralıları ziyarete gelip gelmeyeceğini sorması üzerine Doğan, ''Henüz teyit almadık ancak muhtemelen gelecek diye düşünüyoruz'' dedi.

Bir başka soru üzerine de Doğan, hem psikologların hem de psikiyatrislerin hastaları değerlendirdiğini, hastaların psikolojik durumunun ve morallerinin iyi olduğunu, birinci derece yakınları ile görüştürüldüklerini bildirdi.

''Hastalara İsrailli doktorların müdahalesi olmuş mu?'' sorusu üzerine Doğan, şunları söyledi:

''İsrail'de hastalara müdahaleler yapılmış. Görünürde problemli bir müdahale görünmüyor. Hastalar orada gördükleri muameleyi kendileri ifade edeceklerdir. Tıbbi açıdan sıkıntılı bir durum görünmüyor. Hastalara yapılan müdahaleleri öğrenmek için ciddi gayretlerimiz oldu, ancak bu konuda iletişimle ilgili ciddi bir eksiklik yaşandı. O yüzden tüm hastaları sanki ilk defa bize gelen hastalarmış gibi her hangi müdahale geçirmemiş gibi yeni baştan değerlendirdik. Hastalarla ilgili her konuda hakimiyetimiz var.''

Bir gazetecinin ''İfade veremeyecek durumda olan hastalar var mı'' sorusu üzerine Doğan, yoğun bakımdaki 3 hastanın ifade vermelerine kendilerinin izin vermediğini, diğer hastaların ifadelerinin alındığını bildirdi.


3 HAZİRAN - 12.01

İSTANBUL- 9 cenaze morga konuldu

İsrail saldırısında hayatını kaybeden 9 kişinin cenazesi morga konuldu.

Gazze'ye insani yardım götüren gemide bulunan ve İsrail saldırısında hayatını kaybeden 9 yardım gönüllüsünün cenazesi morga konuldu. Cenazelerin morga gelişi sırasında yakınları uzun süre gözyaşı döktü.

Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Furkan Doğan, Fahri Yaldız, Cengiz Akyüz, Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım'ın cenazesi, konvoy halinde Topkapı Kozlu Mezarlığı gasilhanesine getirildi. Aileler tarafından gözyaşlarıyla karşılanan cenazeler, gasilhane içine alındı. Cenaze yakınları, yıkıma işlemi devam ederken de bazı vatandaşlar fenalaştı. Fenalaşanlar, bekleyenler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Zorlukla ayakta durabilen cenaze yakınlarına görevli ve vatandaşlar destek oldu.

Bu arada, cenazelerin nerede toprağa verileceği ise belirlendi. Buna göre; İbrahim Bilgen-Siirt, Ali Haydar Bengi-Diyarbakır, Cengiz Songür-İzmir, Çetin Topçuoğlu-Adana, Furkan Doğan-Kayseri, Fahri Yaldız-Adıyaman, Cengiz Akyüz-İskenderun, Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım-İstanbul.


3 HAZİRAN - 11.32

ANKARA- Savcı, yaralıların ifadelerini aldı

Savcılık, İsrail'den gelen yaralıların ifadelerini aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İsrail'den dün gece getirilen yaralıların Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ifadelerini aldı. Yaralılar, savcılığa, İsrail askerlerinin gemilere yönelik saldırısı ve kendilerine ateş açmaları konusunda bilgi verdi.

Ateşli silahlarla ya da darp sonucu yaralanan 19 kişiden normal ünitelerde tedavi gören 17 kişi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sayan'a ifade verdi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Metin Doğan, 3 yaralının durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.

Başhekimi Prof. Metin Doğan şu açıklamayı yaptı:

Şu anda hastanemizde 16 hasta yataklı servislerde tedavi edilmektedir. Bu hastalarımızın ağırlıkla silah yaralanması bulunmaktadır. Bazı hastalarda darp ve travma var. Durumları ile ilgili şunu söyleyebilirim. Hiçbiri hastaneden hemen gönderilebilecek durumda değil ancak hızla iyileşme sürecindeler. Fiziki tedavinin yanısıra hastalarımıza psikolojik tedavi de uygulanmaktadır. Yanlarında birinci derece yakınlarının bulunmasına izin veriyoruz. Türkiye'de oldukları için moralleri yerinde. İmdat Avli, Ekrem Küçükköse ve Fatih Kavaktan isimli üç yaralımız yoğun bakımda. Müdahalelerimiz sürüyor.

Başbakan Erdoğan'ın da öğle saatlerinde hastaneye gelerek yaralıları ziyaret edeceği belirtildi.


3 HAZİRAN - 11.15

İSTANBUL- Cenazeler Adli Tıp'tan alındı

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybeden 9 kişinin cenazesi Adli Tıp Kurumundan alındı.

Uçakla, dün gece Türkiye'ye getirilen cenazeler Adli Tıp Kurumundan alınarak, Gasilhane'ye götürüldü.

İHH İnsani Yardım Vakfı Kayseri Yetkilisi Ömer Yağmur, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölenler arasında bulunan 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın, Kayseri Fen Lisesi mezunu olduğunu belirtti.

Amerikan pasaportu sahibi olan Doğan'ın, Türk vatandaşı olduğunu aktaran Yağmur, Doğan'ın kafasında 5 kurşun tespit edildiğini, kurşunlardan 4'ünün başına, 1'inin de göğsüne isabet ettiğini söyledi.

Yağmur, Doğan'a yakın mesafeden ve yukarıdan ateş edildiğini kaydederek, akşam 18.30'da cenazenin Kayseri'ye gönderileceğini dile getirdi.


3 HAZİRAN - 10.42

İSTANBUL- Sağlık kontrolünden geçirilen gönüllüler Adli Tıp Kurumu'ndan ayrılıyor


İsrail'in uluslararası sularda saldırdığı Mavi Marmara gemisinde bulunan gönüllüler, Adli Tıp Kurumu'ndaki sağlık kontrollerinin ardından belediye otobüsleriyle ayrılıyor.

Dünyanın çeşitli sivil toplum kuruluşlarının gemilerinden oluşan İnsani Yardım Filosu'na İsrail'in uluslararası sularda saldırmasının ardından İsrail askerlerince gözaltına alınan Türk ve yabancı aktivistler Türkiye'ye getirildi. İşlemlerinin ardından Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirilen yardım gönüllüleri Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüslerle buradan ayrılıyor. Otobüsle çıkan yardım gönüllüleri çıkışta otobüs içinde zafer işareti yaparak kameraları selamladı.

Bu arada Adli Tıp Kurumu'na cenazeleri almak üzere çok sayıda cenaze aracı Adli Tıp Kurumu'na geldi.


3 HAZİRAN - 10.10

İSTANBUL- İHH: 9 cenaze de Türklere ait

İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH), İsrail'den Türkiye'ye getirilen cenazelerin 9'unun da Türkiye vatandaşı olduğunu açıkladı.

Bazı Türk vatandaşlarının da kayıp olduğunu dile getiren ancak ailelerini tedirgin etmemek için isim vermeyen İHH yetkilileri, gemide hayatını kaybeden yabancı uyruklu aktivist sayısının da 9'un üzerinde olduğunu ifade etti.

İHH yetkililerinden alınan bilgilere göre hayatını kaybeden Türklerin isimleri şöyle; Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Cengiz Akyüz, Cevdet Kılıçlar, Çetin Topçuoğlu, Fahri Yaldız, Furkan Doğan, İbrahim Bilgen, Necdet Yıldırım.


3 HAZİRAN - 03.45

İSTANBUL- Yıldırım: Kayıplar var

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, ''Şu ana kadar bize 9 şehit cenazesi verdiler ama bizdeki liste daha kabarık. Kayıplar var'' dedi.

Gazze'ye insani yardım taşıyan ve İsrail'in saldırısına uğrayan ''Mavi Marmara'' gemisinde bulunan Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Olay anını anlatan Yıldırım, sabah ezanında İsrailli askerlerin havadan uçak ve denizden botlarla saldırıya başladıklarını dile getirdi.

Önce bir gösteri yapıldığını zannettiklerini vurgulayan Yıldırım, ''Birden bire gemiye indirme yaptılar. Arkadaşlarımız sadece sivil direniş gösterdi. Bütün basın oradaydı. 'Kol kola girin, onları içeri almayın' dedik'' şeklinde konuştu.

Yıldırım, İsrail'in en yetişmiş, en üst tim ve komandolarına karşı demir sopalarla meşru müdafaa yaptıklarını kaydetti.

İsrail'in, ilk 35 dakika silah kullanmadıklarını iddia ettiğini söyleyen Yıldırım, atılan gaz bombasından birçok kişinin yaralandığını, ayrıca ilk kullanılan mermilerin plastik ve ucu ince çiviye benzer mermiler olduğunu aktardı.

Yıldırım, ''Cevdet kardeşimiz şehit olmuştur. Basın mensubudur. Sadece fotoğraf çekiyordu. Fazla değil bir metreden vuruldu ve beyni parçalandı'' diye konuştu.

Gemiye ilk inenlerden 10'unun etkisiz hale getirildiğini anlatan Yıldırım, ''Evet silahlarını aldık. Silahlarını kullansak bile yine meşru müdafaadır yaptığımız. Buna rağmen biz onlardan aldığımız silahların hepsini denize attık'' dedi.

Yıldırım, sorguda da İsrailli yetkililere, ''Dünyada İsrail ordusunun güçlü bir imajı var deniyor ama birkaç tane gönüllü bile sizin ordularınızın silahlarını ellerinden alıp denize attı. Siz kendi kendinizi rezil ettiniz'' dediğini dile getirdi.

Bülent Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Arkadaşlarımızdan biri teslim olduktan sonra vuruldu ne yazık ki. Onun görüntüsünü alamadık. İnsanlık adına hiçbir şey yoktu orada. Baktım olacak gibi değil, beyaz gömleğimi çıkarıp salladım. Beyaz bayrağı görünce 'dururlar' dedik ama öyle olmadı. Şu ana kadar bize 9 şehit cenazesi verdiler ama bizdeki liste daha kabarık. Kayıplar var. 38 yaralıyı doktor arkadaşlar elleriyle teslim etti, dönüşte bize 21 yaralı var diyorlar.''

Bütün dünyaya internet üzerinden canlı yayın yaptıklarını, İsrail'in gerçek yüzünün görüldüğünü ifade eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz hukukun dışına hiç çıkmadık, onlar elimize geçtiği zaman tedavi yapıp sularını verdik ama onlar ellerine geçen arkadaşlarımızı öldürdüler. Bazı arkadaşlarımızı denize attılar. Askerlerini tedavi eden doktoru bile kurşunladılar. Sonra teslim olduk hep beraber. Kadınlar olmasa biz teslim olmazdık. Tüm arkadaşlarımı kutluyorum, hiçbiri geri adım atmadı. Bir yaşındaki çocuğu anne ve babasından ayırdılar. Buna rağmen geri adım atılmadı.''

Teslim olmalarının ardından İsrailli askerlerin sürekli hakaretlerde bulunduğunu, insanların tuvalet ihtiyacına bile gidemediğini anlatan Yıldırım, daha sonra herkesi geminin ikinci katına aldıklarını, ellerini arkadan bağladıklarını, maksatlı olarak helikopteri geminin üzerinde döndürdüklerini belirtti.


3 HAZİRAN - 03.40

470 yolcu ve 9 cenaze Türkiye'ye döndü

İsrail'den yola çıkan 470 yolcu ve 9 cenazeyi taşıyan THY uçakları Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Yolcular öncelikler Adli Tıp Kurumu'na götürülerek sağlık muayenesinden geçirilecek. Ardından tüm yolcular Devlet Konukevi'nde ağırlanacaklar. Türk ve yabancılardan oluşan 470 yolcunun yurda dönmesi, Atatürk Havalimanı'nda bekleyen yakınları ve diğer vatandaşlar için sevinç gösterileriyle karşılandı.

Uçakla getirilen 9 cenaze ise cenaze araçlarıyla morga götürüldü.


3 HAZİRAN - 03.33

İHH BAŞKANI YILDIRIM BASIN TOPLANTISI YAPTI

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, uçaktan iner inmez kameraların karşısına geçerek İsrail'de yaşadıkları işkenceleri anlattı. Yıldırım, İsrail askerlerinin insanlıktan yoksun olduğunu, teslim olduktan sonra bile birçok gönüllüyü öldürdüklerini açıkladı.

Yıldırım, İsrail'de yaralıları tedavi eden doktorların bile acımasız ve insanlık dışı muamelelerde bulunduklarını dile getirerek, "İnsanlık adına bir şey yok orada" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım basın toplantısının ardından Başbakan Bülent Arınç'la birlikte Devlet Konukevi'ne gitti


3 HAZİRAN - 02.57

TÜM YOLCULAR TÜRKİYE'YE İNDİ

İsrail'den yola çıkan 470 yolcu ve 9 cenazeyi taşıyan THY uçakları Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Yolcular öncelikler Adli Tıp Kurumu'na götürülerek sağlık muayenesinden geçirilecek. Ardından tüm yolcular Devlet Konukevi'nde ağırlanacaklar. Türk ve yabancılardan oluşan 470 yolcunun yurda dönmesi, Atatürk Havalimanı'nda bekleyen yakınları ve diğer vatandaşlar için sevinç gösterileriyle karşılandı.

Uçakla getirilen 9 cenaze ise cenaze araçlarıyla morga götürüldü.


3 HAZİRAN - 00.27

SON UÇAKLAR DA İSRAİL'DEN KALKIŞ YAPTI

Uçaklar, son verilere göre 360'dan fazlası Türk, diğerleri çeşitli ülkelere mensup 490 yolcuyu taşıyor.

Yaralıları ve 9 cenazeyi taşıyan 3 ambulans uçağı daha önce havalanmıştı.

Gazze'ye yardım filosuna 31 Ocak sabahı düzenlenen askeri operasyonun ardından, Türkiye'den gelen yoğun baskılar sonucu, hiçbiri herhangi bir sorguya uğramaksızın İsrail'i terketmeleri sağlanan yolcuların tahliyesi 15 saati aşkın bir süre aldı.

Yolcuların çoğunun havalimanında beklemesi ve bazılarının da Ben Gurion'a otobüslerle taşınması sırasında, İsrail'in gemilere düzenlediği askeri operasyonda saldırıya uğrayan ve yaralanan İsrail askerleri adına, İsrail Adalet Yüksek Mahkemesi'ne de, suçluların İsrail yasalarına göre yargılanmadan bırakılmamaları yolunda bir başvuru yapıldı.

Başvuruda bulunanların, ''kendilerine saldırıda bulunan 7 kişinin bırakılmamasını talep ettikleri'' belirtildi.

Ancak Yüksek Mahkeme, bu başvuruyu kısa süre içinde reddederek, aktivistlerin serbest bırakılması kararını verdi. Kamu savcısı Moşe Lador, yabancı pasaportlu gemi yolcularından hiçbirin gözaltına alınmadığını da belirtti. Ancak Lador, İsrailli ve Filistinliler'le ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Mahkemenin kararıyla aynı saatlerde, İsrail güvenlik kabinesinin toplantısında da bir kez daha gemi eylemcilerinin gönderilmesi kararının benimsendiği bildirildi.


2 HAZİRAN - 20.45


YARALILARI TAŞIYAN UÇAK İSRAİL'DEN AYRILDI

Ben Gurion havaalında bekleyen uçaklardan yaralıları taşıyan uçak kalkış yaptı. Diğer uçakların da beklenen 3 yolcunun gelmesinin ardından havalanacağı öğrenildi.

2 HAZİRAN - 18.10

ANKARA- YARALILAR TEL AVİV LİMANI'NA GÖTÜRÜLÜYOR


İsrail'in Gazze'ye yardım götürmeye giden gemilere saldırısında yaralanan Türk vatandaşların, Tel Aviv Havalimanı'na ulaştırılmak üzere yola çıktığı bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Genelkurmay Başkanlığına ait 2, Sağlık Bakanlığının da bir ambulans uçağı ile Türkiye'ye getirilecek yaralılar, Ankara Etimesgut Askeri Havaalanına inecek. Buradan ambulanslarla alınacak yaralılar, Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilerek, tedavi altına alınacak.

Dünden itibaren yaralılara müdahale ve tedavi için tüm hazırlıkların tamamlandığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastane yöneticileri, uzman hekim ve diğer sağlık çalışanları yaralıların hastaneye ulaşmasını bekliyor.


2 HAZİRAN - 18.01

EN GEÇ 2 SAAT İÇİNDE HAREKET BEKLENİYOR

Kafilenin 21 yaralıyı da aldıktan sonra hareket etmesi bekleniyor. Hareketin bu akşam saat 19.00'a kadar gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uçakta Türkiye ile irtibata geçen Hakan Albayrak, 1 saat içerisinde hareket etmeyi beklediklerini söyledi.

Yaralıların 7'sinin Tel Aviv, 4'ünün Hayfa, 4'ünün de Kudüs'teki hastanelerde bulunduğu öğrenilirken, 6 yaralının ise hangi kentte olduğu bilinmiyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaralıların Ankara'ya, diğer yolcuların İstanbul'a geleceğini belirtmiş, durumu ağır olan 2 yaralının İsrail'de Türk doktorların nezaretinde tedavi göreceğini söylemişti.


2 HAZİRAN - 17.49

YARATILMIŞ YAŞIYOR, TEKVANDOCUNUN EŞİ ŞEHİT

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanvekili Yavuz Dede, öldüğü öne sürülen yardım gönüllüsü Ali Ekber Yaratılmış'ın yaşadığını, oğlunun Yaratılmış ile telefonla görüştüğünü söyledi. Dede, "İnsanların moralini bozmamak için ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi vermek istemiyoruz." dedi. Dede ayrıca, Gazze gemisinin kaptanının, kanında kimyasal madde bulunabileceği şüphesiyle Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini, bugün gelecek gönüllülerin tamamının Adli Tıp'a gönderileceğini ifade etti.

Öte yandan, gemide bulunduğu belirtilen milli tekvandocu Çiğdem Topçuoğlu'nun (48) eşi Çetin Topçuğuoğlu'nun (54) Adana'daki ailesi öldüğünü açıkladı.

Adana Merkez Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesi'nde oturan son olarak 2008 yılında Tekvando Avrupa Poomse Şampiyonasında birinci olan Çiğdem Topçuoğlu, eşi Çetin Topçuoğlu ile komşuları Cihangir ve Fatma Pakdil çiftinin Gazze'ye giden yardım gemilerinde bulunduğu belirtildi.


2 HAZİRAN - 17.12

ALBAYRAK: 1 SAAT İÇİNDE DÖNEBİLİRİZ

Tel Aviv'deki bekleyiş sürüyor. THY'ye ait uçaklara yolcularla birlikte 9 şehit cenazesinin nakledildiği öğrenildi.

Tel Aviv'deki bekleyiş sürüyor. THY'ye ait uçaklara yolcularla birlikte 9 şehit cenazesinin de nakledildiği öğrenildi.

Çoğu Türk 570 kişinin sevki devam ediyor. THY'ye ait 176 kişilik uçağın şu anda dolu halde beklediği öğrenildi. 370 kişilik airbus tipi uçakta ise şu an 170 kişi bulunuyor. Diğer yolcu uçağı ise şu anda boş.

Türkiye, 3'ü THY'ye, 1'i Sağlık Bakanlığına, 2'si de TSK'ya ait olmak üzere toplam 6 uçağı Tel Aviv'e göndermişti.

Kafilenin 21 yaralıyı da aldıktan sonra hareket etmesi bekleniyor. Hareketin bu akşam saat 19.00'a kadar gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Uçakta Türkiye ile irtibata geçen Hakan Albayrak, 1 saat içerisinde hareket etmeyi beklediklerini söyledi.

Yaralıların 7'sinin Tel Aviv, 4'ünün Hayfa, 4'ünün de Kudüs'teki hastanelerde bulunduğu öğrenilirken, 6 yaralının ise hangi kentte olduğu bilinmiyor.

2 HAZİRAN - 16.51

TEL AVİV- İsrail: Tüm eylemciler bu akşama kadar serbest...

İsrail başsavcısı: Tüm eylemciler bu akşama kadar serbest bırakılacak.

İsrail, Gazze'ye yardım filosuna gerçekleştirdiği operasyonla gözaltına aldığı bütün eylemcileri bu akşama kadar serbest bırakacağını duyurdu. İsrail başsavcısı Yehuda Weinstein, 700 kadar eylemcinin gün sonuna kadar ülkelerine gönderilmiş olacağını açıkladı.

Yehuda Weinstein, İsrail olarak hiçbir eylemciyi yargılamama kararı aldıklarını belirtti. İsrail daha önce 50 kadar eylemciyi yargılamayı düşündüğünü duyurmuştu.

Ancak Weinstein'in bugün tutukluların serbest bırakılması emri verdiği ve "eylemcileri İsrail'de tutmanın, ülkenin hayati çıkarlarına iyilikten çok zarar vereceğini söylediği" belirtildi.


2 HAZİRAN - 16.27

İSTANBUL'DAN KENDİ MEMLEKETLERİNE SEVK EDİLECEKLER

Türkiye'ye dönmek üzere Tel Aviv'de bekleyen insani yardım filosu yolcuları, havalimanındaki 6 uçağın tüm yolcular ile şehit ve yaralıları almadan hareket etmemekte kararlılar.

Tel Aviv'de bekleyen uçaklara yolcuların nakli sürüyor.

Dışişlerinden edinilen bilgiye göre, halihazırda havalimanında 6 uçak bulunuyor.

Saldırıya maruz kalan gemi yolcuları, dönüş için kişisel eşyalarıyla birlikte tüm yolcuların ve şehitler ile yaralıların nakli tamamlanmadan hareket etmemekte kararlılar. Ayrıca tüm uçakların aynı anda havalanması da isteniyor.

Yetkililer, en geç geceyarısına kadar tüm uçakların Türkiye'de olmalarını beklediklerini ifade ettiler.

İstanbul'a gelen yolcuların, buradan kendi şehirlerine THY'nin tarifeli seferleriyle gönderilecekleri kaydedildi.

2 HAZİRAN - 14.13

YOLCULARIN HAVALİMANINA NAKLİ SÜRÜYOR


İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya saldırısının ardından, Türkiye'ye doğru yola çıkmayı bekleyen yaralılar ve diğer gemi yolcularının, Tel Aviv'deki Ben Gurion havalimanına nakli devam ediyor.

2 HAZİRAN - 12.58

YARALILAR ANKARA'YA YOLCULAR İSTANBUL'A GELİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in saldırıdığı gemide bulunan ve halen Tel Aviv'de bekleyen yolcuların İstanbul'a, yaralıların ise Ankara'ya geleceğini duyurdu.

Davutoğlu, bu akşama kadar tüm yolcuların Türkiye'ye gönderilmemesi halinde, Türkiye'nin İsrail'le bütün ilişkilerini gözden geçireceğini bildirdi.

2 HAZİRAN - 11.50

YARDIMLAR BM TARAFINDAN DAĞITILIYOR

İsrail tarafından saldırıya maruz kalan gemilerdeki insani yardım malzemelerinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Gazze'ye ulaştırılmaya başlandığı öğrenildi.

Tel Aviv'den elde edilen bilgilere göre yardımlar BM eliyle Gazze'ye ulaştırılıyor. 

İsrail'in bu konuda herhangi bir katkısı ya da müdahalesi bulunmuyor.

2 HAZİRAN - 11.26

YOLCULAR UÇAKLARA SIĞMADI, HAVALİMANINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

HaBertaraf'ın Dışişleri kaynaklarından aldığı bilgiye göre Tel Aviv'de havalimanında bekleyen yolcular, gönderilen 2 uçağa sığmadı.

Yolcuların geride kimseyi bırakmamak adına uçakların hareket etmesini istemedikleri, üçüncü bir uçağın gelmesini bekledikleri bildirildi.

Yolcular 9 şehit de dahil olmak üzere tüm yolcularla birlikte dönmek istediklerini, şahsi malzemelerin de aynı uçaklarda bulunması gerektiğini söylediler.

Kimliği tespit edilemeyen 5 şehidin kimlik tespitinin Türkiye'de yapılması bekleniyor.

2 HAZİRAN - 11.00

17 YARALI YOLA ÇIKTI


Türk Kızılayı, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı sonucunda yaralanan Türklerden 3'ü Kudüs, 14'ü de Tel Aviv'den olmak üzere toplam 17 yaralının Tel Aviv Havaalanı'nda beklemekte olan ambulans uçağa doğru yola çıkarıldığını açıkladı.

2 HAZİRAN - 08.53

TÜM YOLCULAR DÖNÜYOR

HaBertaraf.com'un Dışişleri kaynaklarından edindiği bilgiye göre İsrail tarafından alıkonulan tüm Türk yolcular otobüslerle havaalanına getiriliyor. Havaalanında bekleyen ve ilk kafile olarak gönderilmesi planlanan gazetecilerin bu haberle birlikte büyük coşku yaşadığı öğrenildi. İsrail askeri tarafından tutulan tüm Türkiye vatandaşları bugün İsrail'i terk edip Türkiye'ye gelecek. Yarım saat aralıklarla uçuşların gerçekleştirilerek bugün ikindi saatlerine kadar tüm yolcuların Türkiye'de olması bekleniyor.

2 HAZİRAN Saat 08.17

TEL AVİV- 70 Türk gazeteci şu an havaalanında bekliyor


İsrail'in, Gazze'ye yardım taşıyan filoya düzenlediği saldırıdan sonra İsrail'de alıkonulan çoğunluğu Türk tüm yardım gönüllüleri, 6 uçakla Türkiye'ye dönecek. Yaklaşık 70 kişilik gazeteci grubunun oluşturduğu ilk kafilenin ise şu an havaalanında beklediği öğrenildi.

Tel Aviv'deki Büyükelçilik yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin gönderdiği 3 ambulans uçak ile 3 Airbus, sabah Tel Aviv'in Ben Gurion Havalimanına inerek, yolcuları alacak.

Tüm işlemleri tamamlanan ve sınırdışı edilmek için şu an havaalanında bekleyen yaklaşık 70 kişilik gazeteci grubunun ise bugün yurda dönmesi bekleniyor. Uçağın kalkış saatine ilişkin belirsizlik ise sürüyor.

Hala çoğu Ber Şeva'daki ''Ela'' cezaevinde bulunan çoğunluğu Türk, 520'den fazla kişinin gün içinde Türkiye'de olmaları bekleniyor.

Ancak yetkililer, ağır yaralanan ve yoğun bakımda olan birkaç kişinin bulundukları hastanelerde tedavilerinin devam edebileceğini de kaydetti.

Uçaklar, İsrail'in gemilere baskını sırasında hayatını kaybeden, aralarında 4 de Türk bulunan kişilerin cenazeleri de Türkiye'ye getirecek.

İsrail'in gemilere saldırısında 9 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

İsrail, dün tüm yolcuların sınır dışı edilmeleri kararını aldığını açıklamıştı.


2 HAZİRAN Saat 07.11

ALLENBY BRIDGE- 124 özgürlük eylemcisi Ürdün'de


İsrail askerlerinin saldırdığı Gazze'ye yardım götüren gemilerde göz altına alındıktan sonra sınırdışı edilen 124 eylemcinin, Ürdün'e geldiği bildirildi.

Ürdün hükümet sözcüsü Nebil El Şerif, çoğu İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmayan 12 Müslüman ülkeden 124 eylemcinin, bu sabah Ürdün'e ait beş otobüsle geldiklerini belirterek, gruptaki 30 kişinin Ürdünlü olduğunu açıkladı.


İSRAİL TÜM TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIYOR - 23.20

İsrail Hükümeti, Gazze'ye yardım filosundaki 600'ün üzerindeki kişiyi serbest bırakma kararı aldı. İsrail, başta Mavi Marmara olmak üzere Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan toplam 6 gemiye saldırmış, 9 kişi hayatını kaybetmiş, başta Türkiye olmak üzere tüm dünya bu saldırıya tepki göstermişti. İsrail Hükümeti, iki günlük beklentilere yanıt verdi ve sayıları 610 ila 629 arasında telafuz edilen aktivistleri serbest bırakacağını açıkladı.


3 KİŞİ DAHA YURDA DÖNDÜ - 20.24

''Gazze'' gemisinin kaptanı Talatcan Snerk ile aynı gemide bulunan Hüseyin Tokalak ve Yücel Köse, Tel Aviv'den THY'ye ait uçakla Atatürk Havalimanı'na geldi.

Gelen 3 kişi, burada yapılan işlemlerinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlamadan İHH İnsani Yardım Vakfı görevlileriyle Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı.

Gazze'ye yardım götüren gemilerden gelenlerin sayısı dün akşamdan bu yana 12'ye ulaştı.


HABERTARAF MUHABİRİ CEZAEVİNDEN ARADI - 19.20

HaBertaraf Dış Haberler Editörü Samet Doğan, saat 19:20 sıralarında telefonla ailesine ulaştı. Durumlarının iyi olduğunu belirten muhabirimiz, birkaç güne kadar geleceklerini söyledi.

İsrail'de tutuklu bulundukları cezaevinden Yozgat Sorgun'daki ailesine ulaşan HaBertaraf Dış Haberler Editörü Samet Doğan annesiyle görüştü. Doğan'ın annesi, Samet'le sadece 48 saniye görüşebildiklerini belirterek Samet'in konuşmalarını aktardı:

"Anne biz iyiyiz merak etmeyin. Yemeklerimizi veriyorlar. Telefon ricasında bulundum, sadece bir seferliğe mahsus izin verdiler. Şu an bir cezaevinde tutuluyoruz. Yemek ihtiyaçlarımızı filan karşılıyorlar. Bize bir belge imzalatmak istediler. Biz de imazalamayı kabul etmedik. Bizi o yüzden bırakmıyorlar. Ama birkaç güne gelebiliriz sanıyorum. Bizi merak etmeyin. Nişanlıma selam söyle."


1 HAZİRAN - 17.07

TUTUKLANANLARIN TAM LİSTESİ YAYINLANDI

LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN1 HAZİRAN - 16.45

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre gemide şehit olan Türk vatandaşlarının isimleri şöyle:

- Ali Haydar Bengi
- Ali Ekber Yaratılmış
- Muharrem Koçak
- İbrahim Bilgen


1 HAZİRAN - 16.16

GEMİDEKİ BBP'LİLERDEN ÖLEN YA DA YARALANAN YOK

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, İsrail'in saldırdığı Gazze'ye yardım götüren gemideki BBP'lilerden ölen ve yaralanan olmadığını bildirdi.

Topçu, yazılı açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Kriz Merkezi Başkanı Büyükelçi Ünal Çeviköz ile görüştüğünü ifade etti.

Gazze'ye giden gemilerdeki aktivistler arasında, BBP Genel Başkan Başdanışmanı Eyüp Gökhan Özekin, İstanbul İl İkinci Başkanı Muhittin Açıcı ve Denizli Alperen Ocakları temsilcisi Halis Akıncı'nın da bulunduğunu bildiren Topçu, Çeviköz'den son durum hakkında bilgi aldığını belirtti. Topçu, şunları kaydetti:

''Bana verdikleri bilgilere göre arkadaşlarımız şehitler ve yaralılar listesinde bulunmamaktadır. Sadece Halis Akıncı tutuklular listesinde yer almaktadır. Eyüp Gökhan Özekin ve Muhittin Açıcı ise İsrail'in imzalatmak istediği taahhüt belgesini imzalamamak konusunda direniş göstermektedirler. Mevcut duruma göre arkadaşlarımızın bir an önce ülkemize sağ salim ulaşmaları için gerekli temasları yapmaktayız.''


1 HAZİRAN - 15.58

DIŞİŞLERİ: ŞEHİTLERDE 4'Ü TÜRK VATANDAŞI

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in saldırısında hayatını kaybedenlerden kimliği tespit edilebilen 4 kişinin Türk vatandaşı olduğunu bildirdi.


1 HAZİRAN - 13.35

HAKAN ALBAYRAK TUTUKLULAR ARASINDA

Gazeteci yazar Hakan Albayrak ile sinema sanatçısı kardeşi Sinan Albayrak'ın İsrail güçleri tarafından tutuklandığı bildirildi. Dışişleri kaynaklarından alınan bilgide, yardım konvoyuna Ankara'dan katılan diğer kişilerin de tutuklu olduğu kaydedildi.

İsrail'in dün sabaha karşı Gazze'ye yardım götüren 6 gemiye düzenlediği saldırının ardından, halen Ber Şeva'daki cezaevinde tutulan gemi yolcularının sayısının 610 olduğu bildirildi.

İsrail radyosu, Ber Şeva cezaevinde 610 kişi bulunduğunu, bunların sınır dışı edileceğinin ya da haklarında yasal bir önlem alınacağının henüz belli olmadığını belirtti.

Radyo, gemi yolcularından onlarcasının ülkelerine gönderilmek üzere Ben-Gurion Havalimanına yollandığını da kaydetti.

Bazı kaynaklar ise halihazırda 45 kişinin ülkelerine gönderildiğini, 3 kişinin ise uçak beklediğini ifade ettiler.

Radyo ayrıca, İsrail polisinin gemi yolcuları arasında bulunan, İsrail'deki İslam Hareketi'nin Kuzey Şubesi sorumlusu Şeyh Raid Salah ile yine İsrail'deki Arap Yüksek İzleme Komitesi Başkanı Muhammed Zeydan'ın gözaltı halinin 4 gün daha uzatılmasını istediğini duyurdu.


1 HAZİRAN - 12.15


İsrail saldırısında hafif yaralanan bir Endonezya vatandaşının tedavisinin tamamlandığı ve gözaltındakilerin sorgularının ardından sınır dışı edileceği belirtildi.


1 HAZİRAN - 11.30

GÖZALTINDAKİLER HÜCRELERDE

İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım gemilerine yaptıkları baskının ardından gözaltına aldığ yüzlerce kişinin hücrelerde tutulduğu belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Birüsseba kentindeki Ela Hapishanesi'nde tutulan 480 kişiye yemek verildi. Gözaltına alınanlara çamaşır, battaniye ve temizlik malzemeleri verilerek hücrelere konuldu. Hapishaneye 130 kişinin daha getirileceği, bu kişiler hakkında suçlama yapılıp yapılmayacağını ise netleşmediği belirtildi.  

Saldırıda hayatını kaybeden 9 kişinin naaşları ise Ebu Kebir Adli Tıp Enstitüsü'ne kaldırıldı.


1 HAZİRAN - 11.24

İSRAİLLİ BAKAN: ASKERLERE SALDIRANLAR YARGILANACAK

İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharanovitch, İsrail'in dün sabahki, son resmi verilere göre 9 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı baskınında "askerlerine linç girişiminde bulunanların" İsrail yasalarına göre cezalandırılacaklarını söyledi.

Aharonovitch, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Askerlerimize el kaldıran herkes, yasaların gerektirdiği şekilde cezalandırılacak" dedi.

Aharanovitch, İsrail'in bu konuda gerekli kanıtları toplamaya başladığını ve girişime dahil olanlardan bazılarının tespit edildiğini belirtti.

İsrail İç Güvenlik Bakanı, İsrailli Arapların protestolarına da değinerek, bu tür protestoların ülke çapında yapılacağı konusunda hiç şüphesinin olmadığını, ancak bunların çok sakin geçeceği umudunu taşıdığını söyledi.


1 HAZİRAN - 10.56

UÇAK AMBULANS DA YOLA ÇIKTI


Uçak ambulans İsrail'den iki yaralı getirecek.

İsrail'in uluslar arası sularda yardım gemisine yaptığı saldırıda yaralananlar için uçak ambulans yola çıktı. 

Esenboğa Havalimanı'ndan kalkan uçak ambulans, Hayfa'dan iki yaralıyı getirecek. Tam donanımlı uçak ambulansta ameliyat imkanı bulunuyor. Yaralıları aldıktan sonra uçak ambulans 2 saat içinde Türkiye'ye dönecek.

Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı temaslarla uçak ambulansın inip yaralıları alması kararlaştırıldı.


1 HAZİRAN - 10.34

45 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

İsrail, Gazze'ye yardım götüren gemide gözaltına aldığı aktivistlerden 45'ini havayoluyla sınır dışı etti. Uluslararası Ben Gurion havaalanında beleyen 3 kişinin de sınır dışı edileceği belirtildi.

İsrail medyasının haberine göre Birüsseba kentinde 480 yardım gönüllüsünün tutulduğu Ela hapishanesinde 130 kişi daha getirilecek.  

Gözaltına alınanlar 'İçişleri Bakanlığı'nın özel emriyle' hapsedildikleri için mahkemeye çıkarılmayacak. Avukat ve diplomatların bu kişilerle görüşmesine ise izin verileceği kaydedildi.

1 HAZİRAN - 10.07

İKİ UÇAK TEL AVİV'E HAREKET ETTİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Başkanlığımızca, Genelkurmay Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucu 20 vatandaşımızın ülkemize getirilmesi için görevlendirilen Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 uçak saat 08.50'de İsrail'e hareket etmiştir. Sağlık Bakanlığı'na ait uçağın ise saat 10.30'da hareket etmesi planlanıyor'' denildi.
1 HAZİRAN - 09.48

İSTANBUL- Saldırıda yaralanan 20 kişinin isimleri açıklandı

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısında yaralananlardan 20'sinin ismi açıklandı.

İHH İnsani Yardım Vakfından alınan bilgiye göre, yaralıların isimleri şöyle:;

''İmdat Avli, Mustafa Batırhan, Revaha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Bayçidan, Muhyettin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İbrahim Güleryüz, Şükrü Peker, Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tunç, Sadrettin Furkan, Kenan Akçil, Fatih Kabaktan, Ayatullah Tekin, Muharrem Güneş, İsmail Yeşildal, Mehmet Yıldırım ve soyadı henüz belirlenemeyen Mehmet Ali.''


1 HAZİRAN - 09.16

FİLONUN SON GEMİSİ HÂLÂ YOL ALIYOR

İsrail donanması, Gazze'ye yardım filosu içinde yer alan gemilerden, yavaş seyrettiği için filoya Kıbrıs açıklarında katılamayan Rachel Corrie gemisini de durdurmaya hazırlanıyor.

Gazze'ye Özgürlük Hareketi tarafından satın alınan ve gerekli tamiratının yapılmasının ardından Gazze'de, Refah'ta 2003 yılında bir yıkımı protesto sırasında İsrail buldozerinin altında kalarak ölen Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie'nin adı verilen geminin, dün sabah İsrail donanmasının diğer gemilere düzenlediği operasyona rağmen, Gazze'ye doğru yoluna devam ettiği bildirilmişti.

İsrail ordu radyosunun haberine göre, bir askeri kaynak, geminin, yine gerekirse zorla durdurulacağını bildirdi.

Rachel Corrie, Çarşamba sabahı Gazze sahillerine varmayı hedefliyordu. Dün gemiden yollanan mesajlarda, diğer gemilerin başına gelenlere rağmen, Rachel Corrie'dekilerin hepsinin Gazze'ye yolculuğa devam amacında oldukları bildirilmişti. Rachel Corrie'de yer alanlar arasında, ateşli bir Filistin yanlısı barış eylemcisi olarak bilinen ve daha önce de bu tür gemi seferlerine katılan Nobel ödüllü Kuzey İrlandalı Mairead Maguire de yer alıyor. Maguire daha önceki Gazze'ye ablukayı kırma amacıyla düzenlenen bot seferlerinde İsrail tarafından gözaltına alınmıştı.
1 HAZİRAN - 08.56

BM'DEN LAF VAR İCRAAT YOK


BM, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını kınadı, konuyla ilgili soruşturma talep etti ve sivillerle gemilerin serbest bırakılmasını istedi.


1 HAZİRAN - 08.55

BİRİ ÇOCUK 3 KİŞİ DAHA TÜRKİYE'DE


İsrail'in saldırısından sonra Gazze gemisinde bulunan biri çocuk olmak üzere üç kişi daha geldi. 

THY'nin tarifeli uçağıyla saat 07.30'da İstanbul'a gelen anne, çocuğu ve yaşlı bir Türk vatandaşı, pasaport noktasından geçtikten sonra evrak işlemleri için polis noktasına alındı. 


1 HAZİRAN - 08.20

İSRAİL DEVLET RADYOSU: 487 KİŞİ GÖZALTINDA

İsrail devlet radyosu, Gazze'ye yardım götüren gemilerdeki 487 kişinin gözaltında bulunduğunu, 48 kişinin ise sınır dışı edileceğini duyurdu. 

Radyonun haberine göre, çoğu Türk 45 kişi çeşitli hastanelerde tedavi altında. Olay sırasında 6 askerin yaralandığı savunulan haberde, 487 yolcunun Aşdod'da bir cezaevinde toplandığı, 48 kişinin de ülkelerine sınır dışı edilmek üzere Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'na götürüldüğü belirtildi.

Aşdod'da tutulan kişilerin gün içinde sorgulanacağı, İsrailli yetkililerin bu kişilerin serbest bırakılıp bırakılmayacaklarına ya da soruşturma açılıp açılmamasına karar vereceği aktarıldı.


1 HAZİRAN - 08.16

DAVUTOĞLU: ÖLÜ SAYISI 9 OLARAK SÖYLENDİ

Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'ye yardım gönderen gemilere saldırmasının ardından yapılan olağanüstü toplantıda Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini anlattıktan sonra Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile telefonda yaptıkları görüşmede, Bakanın kendisine 9 ölü, 25 civarında yaralı olduğunu söylediğini, ancak daha fazla yaralının olmasından endişe duyulduğunu açıkladı.

Türkiye'nin sözkonusu yardım filosunun hazırlıkları sırasında İsrail tarafıyla değişik temaslarda bulunduğunu ve kendilerine itidal tavsiye ettiklerini belirten Davutoğlu, "Sivil ve uluslararası nitelikli bu yardım konvoyunun amacının herhangi bir şekilde saptırılarak bir insanlık trajedisine yol açılmaması konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Ancak maalesef bütün bu uyarılarımıza rağmen, bugün sabah 4.30 gibi İsrail güvenlik güçleri bu gemilere müdahalede bulundular ve bunun sonunca ciddi can kaybı ve yaralanmalar sözkonusu oldu" dedi.

Olayın öncesinde Dışişleri Bakanlığında 24 saat görev yapan bir kriz masası oluşturduklarını ve kendisinin de bu merkezle temas halinde olduğunu anlatan Davutoğlu, Washington'a giderken BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geldiklerini anımsattı.

Gemilere saldırının ardından hemen tedbirler aldıklarını vurgulayan Bakan Davutoğlu, öncelikle BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdıklarını, ABD'nin bugün tatil olmasına rağmen bu toplantının Türkiye'nin çağrısıyla saatler içinde gerçekleştiğini söyledi.

Konsey'in hemen hemen bütün üyelerinin mutabakat halinde bu saldırıyı kınadıklarını, İsrail'in bu konuda açıklama yapması gerektiği konusunun altını çizdiklerini ifade eden Bakan Davutoğlu, Konsey üyelerinin Gazze'deki ablukanın sona ermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdiklerini de kaydetti.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde bir başkanlık bildirisinin kabul edileceğini, daha sonra BM'de olayı yakınen takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

-"UÇAKLARIMIZ HAREKETE HAZIR HALDEDİR"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıda yaralanan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye intikali için iki ambulans uçak, Hava Kuvvetlerine ait 2 uçak ve THY'na ait 3 uçağın harekete hazır olduğunu vurguladı.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'la telefonda görüştüklerini ve Türkiye'nin tepkisini en net ifadeyle kendisini aktardığını belirten Davutoğlu, "Bütün yaralılarımızın en kısa zamanda Türkiye'ye intikali için gereken tüm kolaylıkların gösterilmesi konusunu hatırlattım, ayrıca gemilerin biran önce salıverilmesini ve bu konuda çok net bir şekilde İsrail'in hem Türk hem uluslararası kamuoyundan özür dilemesini talep ettik" dedi.

Bağımsız bir uluslararası komisyonunda bu olayın sorumlularının bulunmasının takipçisi olacaklarını belirten Davutoğlu, "Kesinlikle bu eylem uluslararası hukuka aykırı bir eylemdir, uluslararası hukuka aykırı bir saldırıdır, İsrail'in karasularından 72 mil uzaklıkta açık sularda seyreden bir gemiye gerekçesi ne olursa olsun müdahalede bulunmak gayrimeşrudur. Bu bir korsanlıktır, bu korsanlığın bir devlet tarafından ya da kimliği meçhul korsanlar tarafından yapılmış olması bir şeyi fark ettirmez" dedi.

Ehud Barak'la konuşmasında bu konuda her türlü gerekli adımı atacaklarını kendisine söylediğini anlatan Davutoğlu, Sağlık Bakanlığıyla hemen temas kurduklarını, iki ambulans uçak, Hava Kuvvetlerine ait 2 uçak ve THY'na ait 3 uçağın yaralıların Türkiye'ye getirilmesi için harekete hazır olduğunu, en kısa sürede yaralıların Türkiye'ye getirileceğini vurguladı. Telaviv'deki Dışişleri Bakanlığı mensuplarının yaralı Türk vatandaşlarının durumlarını bizzat takip ettiklerini belirten Davutoğlu, "Vatandaşlarımızın müsterih olmasını rica ediyorum" diye konuştu.

Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi nezdinde girişimde bulunduklarını, Türkiye'nin girişimiyle İKT'nin acil toplantısının 5 Haziran tarihinde yapmasının beklendiğini dile getiren Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştüğünü, Musa'nın birliği acil toplantıya çağırdığını, Türkiye'nin de toplantıya bir mesaj göndereceğini vurguladı.

Gemide pek çok Avrupa ülkesinden parlamenterlerinin de bulunması nedeniyle AB ile yakın temasta olduklarını, AB'nin dışilişkilerden sorumlu komiseri Katherine Ashton ile kapsamlı görüşme yaptıklarını, kınamalarını ilettiklerini söyledi. NATO Konseyinin de bilgilendirileceğini ve gerekli girişimlerin yapılacağını söyleyen Bakan, AGİT'te de Türkiye'nin ulusal beyanda bulunacağını, Uluslararası Denizcilik Örgütü teknik komitesinde de İsrail'in yaptığı ihlal konusuna girişimde bulunacaklarını belirtti.

Türkiye'nin olay karşısında uluslararası girişimlerinin devam edeceğini belirten Davutoğlu, Gazze'deki ablukanın ne kadar büyük bir risk içerdiğini, bölgesel barışı ne ölçüde tehdit ettiğini bu olayın bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. "Gazze'yi gettoya dönüştüren bu ablukanın biran önce kalkmasını bekliyoruz, bütün ülkeleri dayanışmaya davet ediyoruz. Bu, sadece Türkiye ile İsrail arasında değil, İsrail ile uluslararası toplum, İsrail ile uluslararası vicdan arasında bir sorundur" dedi.

-SORULAR-

Davutoğlu basın toplantısında önce Türk gazetecilerin sorularına da yanıt verdi.

Bir soru üzerine ölü ve yaralı sayısıyla ilgili bilgileri yineleyen Davutoğlu, gemiler Aşdod limanına çekildiği için İsrail dışında sağlıklı bir bilgi kaynağının bulunmadığını, sayıları en kısa zamanda teyit edeceklerini, yaralıların isimlerinin bazılarının kendilerine intikal ettiğini, ailelerin bilgilendirildiğini söyledi. Davutoğlu "Biz yaralılarımızın bir an önce Türkiye'ye getirilmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız" diye konuştu.

Ölenlerin hepsinin Türk vatandaşı olup olmadığının sorulması üzerine ise Davutoğlu, "Hayır, bu konuda net bir bilgi elimizde yok, 700 civarındaki yolcunun 300-350'si Türk, dolayısıyla ölenler arasında diğer ülke vatandaşlarının olduğunu biliyoruz, 32 ülkeden ve hemen hemen her dinden insan olduğunu biliyoruz" dedi.

Başkanlık bildirisinin bugün kabul edilmesinin planlandığını, Türkiye'nin hazırladığı taslağın Konsey'de görüşüldüğü bilgisini veren Davutoğlu, "Biz bu taslağın değiştirilmeden onaylanmasını istiyoruz, açık söyleyeyim en sert şekilde kınanması konusunda ısrarlıyız. Bizim için bu en temel taleplerimiz arasında. Hiçbir gerekçe bu saldırıyı mazur gösteremez veya daha hafif ifadelerle geçiştirilmesine izin veremez" şeklinde konuştu.

Gemide silah taşındığına yönelik iddialara da yanıt veren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Hiçbir gemi uluslararası sularda herhangi bir başka gemiye müdahale etme hakkına sahip değildir, ne taşıyorsun diye sorma hakkına sahip değildir, silahın var mı yok mu? diye de sorma hakkına sahip değildir. Bu gemi 04.30 itibariyle uluslararası sularda, karadan 72 mil açıkta seyretmektedir. Bunu sorgulamaya kimsenin hakkı yok. İsrail gibi tam teçhizatlı bir askeri birlik müdahale ediyor ve karşısındakilerin silahlı olduğu iddiasında bulunuyor. Olacak şey mi bu? İki taraf arasında bir güç mukayesesi yapılabilir mi? O zaman sorarlar ne işiniz var o gemide, hangi hakla o gemiye iniyorsunuz. Ayrıca gemide herhangi bir silah olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Bize Ehud Barak tarafından ifade edilen husus, İsrailli bir askerin silahının alınarak kullanıldığı şeklinde, yani İsrailli bir asker saldırmak için gemiye iniyor, oradaki yolcular kendilerini korurken onun silahını alıyorlar ve o silahla mukabelede bulunuyorlar."

Bunun kendini savunma hakkı olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, "İsrail'in Orta Doğu'da bu kadar ateşli bir ortamda Türkiye'yi neden karşısına aldığına" yönelik bir soru üzerine ise, "Bunu İsrailli yetkililere sormanız lazım, ama şu ana kadar Türkiye'yi karşısına alan hiçbir devlet bundan karlı çıkmamıştır, bunun bilinmesi lazım" dedi.


1 HAZİRAN - 06:01

WASHINGTON-
Filodaki ABD'li emekli büyükelçi dönüyor

İsrail'in Gazze'ye giderken kanlı bir operasyon düzenlediği insani yardım filosunda bulunan 81 yaşındaki Amerikalı emekli büyükelçi Edward Peck'in ülkesine dönüş yolunda olduğu bildirildi.

Edward Peck'in eşi Ann Peck, İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan gönderilen kısa bir e-postada eşinin durumunun iyi olduğunun kaydedildiğini belirtti. Ann Peck, mesajda eşinin eve gönderildiğinin, bugün ABD'ye ulaşmasının beklendiğinin ve New York havaalanına ulaştığında kendisini arayabileceğinin yazdığını aktardı.

ABD'li yetkililerle görüşmediğini belirten Ann Peck, eşiyle konuşmayı da başaramadığını söyledi. Edward Peck, emekli olmadan önce ABD'nin Moritanya büyükelçisiydi.


1 HAZİRAN - 00:49

3 GEMİ MÜRETTEBATI TÜRKİYE'YE DÖNDÜ


Gazze'ye insani yardıma giderken İsrail saldırısı sonucu göz altına alındıktan sonra Türkiye'ye dönen Bayram Kalyon, ''İsrail ordusu sabah erken saatlerde gün ışımasına yakın havadan helikopterler, denizden botlarla gemiye çıkarma yaptı'' dedi. THY'nin tarifeli uçağıyla Tel Aviv'den İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen ve insani yardım için giden 'Gazze' gemisinde bulunan Bayram Kalyon, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''İsrail ordusu sabah erken saatlerde gün ışımasına yakın havadan helikopterler, denizden botlarla gemiye çıkarma yaptı. Ben o anda makine dairesindeydim. Silah sesleri duyduk. Sonra kapıları, camları kırarak ve ateş ederek bizi gözaltına aldılar'' dedi. İsrail'in, kendilerinin askerlere karşı direndikleri yolunda açıklamalar yaptığını hatırlatan Kalyon, ''Bizi askerlere karşı saldırıda bulunduk diye suçluyorlar. Oysa bizim elimizde sadece su şişeleri vardı. Su ile nasıl karşı koyabilirdik ki...'' diye konuştu.

Bayram Kalyon, göz altına alındıktan sonra ismini bilmedikleri bir limana götürüldüklerini ve İsrail askerleri tarafından gemide ve limanda sorgulandıklarını anlatarak, göz altına alınan her kişinin başında iki askerin beklediğini, kendi aralarında bile konuşmalarına izin verilmediğini söyledi. Kalyon, göz altında bulundukları sürede kendilerine çok kötü davranıldığını da belirterek, olayların üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti.


1 HAZİRAN - 00:04

30 TÜRK YOLCU BEN GURİON'A GÖNDERİLDİ

Edinilen bilgilere göre, Aşdod limanına gelen gemi yolcuları arasından işlemleri tamamlanıp Türkiye'ye gönderilmek üzere 30 dolayında kişinin Ben Gurion Havalimanına nakledildiği belirtildi.

Aşdod'daki merkezde İsrailli yetkililerin taleplerini kabul etmeyen 18 Türk'ün de, ülkenin güneyinde bulunan Ber Şeva'daki cezaevinde gözaltında tutuldukları iddia edildi.

Gemideki yolculardan bazılarının Türkiye'ye nakledileceği, bir kısmının da gözaltında olduğuna ilişkin bu iddialar, şu ana kadar resmen doğrulanmadı.

Öte yandan hastanelerde yaralı bulunan Türklerin sayısının da, Tel Haşomer'de yaralı bulunan 4 kişiyle birlikte 19'ye ulaştığı belirtiliyor. Yaralı Türklerin isimleri, aileleriyle henüz bağlantıya geçilmediği için açıklanmıyor.


31 MAYIS - 22:53

Hakan Albayrak telefonla aradı: Biz iyiyiz


Gazeteci Yazar Hakan Albayrak, Türkiye'deki İHH yetkililerine telefonla ulaşarak kendisinin ve yanındaki gazetecilerin iyi olduğunu söyledi.

Hakan Albayrak, İsrail güçleri tarafından tutuldukları yerin neresi olduğunu bilmediklerini de belirterek, "Biz şu an iyi durumdayız. Ben ve diğer gazeteci arkadaşlarımla birlikte iyiyiz, bizi merak etmeyin" dedi.

Hakan Albayrak'la birlikte kardeşi Sinan Albayrak, Dış Haberler Editörümüz Samet Doğan, gazeteci Yazar Ebubekir Kurban ve diğer gazeteciler bulunuyor.


İSTANBUL- 6 yardım gemisi Aşdod Limanı'na çekildi

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, 6 yardım gemisinin İsrail'in Aşdod Limanı'na çekildiğini bildirdi.

Çelik, vakıf merkezinde yaptığı açıklamada, Defne-1 yük gemisinden İHH görevlisi Dilaver Kutlay'ın kendilerini arayarak durumlarına ilişkin çok kısa bilgi verdiğini belirtti.

Kutlay'ın, gemide 5 kişi olduklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardığını belirten Çelik, geminin kontrol amacıyla Aşdod Limanı'na çekildiğini, ancak şu ana kadar yüklere dokunulmadığı bilgisini aldıklarını aktardı.

6 yardım gemisinin de Aşdod Limanı'nda olduğu bilgisine ulaştıklarını bildiren Çelik, daha önce isimleri açıklanan 16 yaralıdan soyadı bilinmediği için kimliği açıklanmayan bir yaralının adının M. Ali olduğunu söyledi.


TEL AVİV- İSRAİL ORDUSU ÖLÜ SAYISINI 9 OLARAK AÇIKLADI

İsrail ordusu, İsrail komandolarının baskınına uğrayan Gazze'ye yardım gemilerinde ölenlerin sayısının 9 olduğunu bildirdi.

İsrail ordu sözcüsü, uyruklarını belirtmeden operasyonda ölenlerin sayısının 9 olduğunu belirtti.

İsrail ordusu daha önceki açıklamasında ölü sayısının 10 olduğunu duyurmuştu.

Bu arada İsviçre Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, olay nedeniyle derin endişe duyduğunu belirterek, baskınla ilgili uluslararası soruşturma açılmasını istedi.


İSTANBUL- İHH 15 YARALI İSMİ AÇIKLADI

Yaralıların isimleri şöyle: "İmdat Avli, Mustafa Batıran, Rebeha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Baycıdam, Muhyiddin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İbrahim Güleryüz, Şükrü Peker, Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tunç, Saadettin Furkan, M. Ali (Soy ismi belli değil), Tuna Yücel"

Dede, yaptığı açıklamada, son alınan bilgilere göre, gemide bulunan Türk gazetecilerin sınır dışı edileceğini ve Türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

İHH Genel Merkezi'nde saldırı ile ilgili son gelişmeler değerlendirildi. İHH Başkan Vekili'nin düzenlediği basın toplantısında, gemilere İsrail tarafından silah konulması gibi bir durumun olabileceğini ve böyle bir hadiseden endişe duyduklarını dile getirdi.

Gemilerin amacının, sadece insani yardım olduğuna dikkat çeken Dede, "Dertleri sadece insani yardım götürmek olan insanları katleden terör devletinden, her türlü ahlaki zaafiyeti ve kalleşliği beklemekteyiz. İsrail kaynakları tarafından yapılan açıklamada 39 Türk gazetecinin sınır dışı edilerek Türkiye'ye gönderileceği bildirildi. Söz konusu arkadaşlarımızla ilgili hava alanında bir karşılama töreni düzenlenerek, Levent'teki İsrail konsolosluğu önünde ortak bir açıklama yapılacaktır. Levent'teki nöbetimiz de arkadaşlarımız serbest bırakılıp, şehitlerimizin naaşları teslim edilinceye kadar devam edecektir.

Başbakanımızın da belirttiği gibi, İsrail'in uyguladığı, insanlık dışı bir devlet terörüdür. Gemilerimize yönelik saldırı bir defa daha ortaya koydu ki İsrail bölgede barış istemiyor. Aksine kandan beslenmeye devam etmek için elinden gelen her türlü mücadeleyi sürdürüyor. İsrail kan için ne kadar kararlıysa biz de Filistin'in özgürlüğü için ondan daha şiddetli bir şekilde kararlıyız. Gelişmelerle ilgili gün içerisinde sürekli sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu. Yavuz Dede, konuşmasında, gemideki bazı yaralıların isimlerini de açıkladı.

İNSANİ YARDIM GEMİSİNDEKİ YARALILAR

İmdat Avli

Mustafa Batıran

Rebeha Gümrükçü

Cevdet Ökenek

Erkan Baycıdam

Muhyiddin Yıldırım

Osman Çalık

Suat Koşmaz

Şahin İbrahim Güleryüz

Şükrü Peker

Mehmet Murat Yıldırım

Canip Tunç

Saadettin Furkan

M. Ali (Soy ismi belli değil)

Tuna Yücel


TEL AVİV- Hastanelerde en az 15 yaralı Türk var

TEL AVİV- İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine düzenlediği askeri operasyonda yaralanan en az 15 Türk vatandaşının bulunduğu bildirildi.

Tel Aviv'deki Büyükelçilik yetkilileri, Hayfa'daki Rambam hastanesinde 4, Petak Tikva'da 7 ve Kudüs'teki Hadasa Hastanesinde 4 yaralı belirlendiğini ve büyükelçilik yetkililerinin yaralıları ziyaret ettiğini söyledi.

Tel Aviv'deki Tel Haşomer Hastanesinde de bir büyükelçilik yetkilisinin halihazırda yaralıları saptamaya çalıştığı ifade edildi.

Yaralananların isimlerinin Ankara'ya, Dışişleri Bakanlığı'na iletildiği, ancak aileleriyle temas kurulduktan sonra açıklanacağı kaydedildi.


TEL AVİV- 16 yardım görevlisi tutuklandı

KUDÜS- İsrail polisi, Gazze'ye yardım taşıyan gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16'sının cezaevine gönderildiğini bildirdi.

Polis sözcüsü Micky Rosenfeld, kimliğini açıklamayı reddeden yardım gönüllülerinin, kıyıya çıkarılarak Beerşeba kentindeki cezaevine gönderildiğini belirtti.

Onlarca yardım görevlisinin ise sınır dışı edileceği kaydedildi. Şu ana kadar 80 dolayında yardım görevlisinin kıyaya çıkarıldığı ifade edildi.


ANKARA- Gazze gemisinde yakınları olanlar için Dışişleri'nde kriz masası telefonu oluşturuldu

Gazze'ye yardım götüren konvoyda yakınları bulunanlar Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası'ndan bilgi alabilecek.

Gazze'ye yardım götüren konvoyda yakınları bulunan vatandaşlar, gelişmeler hakkında Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası'ndan bilgi alabilecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 34 ülkeden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yardım konvoyuna İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından güç kullanılmasına ilişkin gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi. Gelişmelerin izlenip değerlendirildiği Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası'nın temas bilgilerinin verildiği açıklamada, konvoyda yakınları bulunan vatandaşların, gelişmeler hakkında sözkonusu telefon numaraları üzerinden bilgi almalarının mümkün olacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası:

Tel: (0) 312 292 11 66

(0) 312 292 24 72

(0) 312 292 24 73


İSTANBUL- Türk gazeteciden "iyiyiz" mesajı

İsrail saldırısına maruz kalan filodaki Türk gazetecilerden Halil Bilek'in, "iyiyiz" mesajı gönderdiği belirtildi. Star gazetesi Adana muhabiri Bilek'in İsrail'de gözetim altında tutulduğu yerden gazetenin Adana bürosuna "Biz iyiyiz" mesajı gönderdiği öğrenildi. Bilek, uluslararası yardım konvoyuna Adana'dan katılmıştı.


TEL AVİV- 11 kişi ülkelerine gönderildi

İsrail ordusunun Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

Aşdod Limanı'ndaki yetkililerden edinilen bilgiye göre, İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı.

Bu arada, filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, İsrail'deki Türkiyeliler Birliğince sağlanan bir tercüman aracılığıyla işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi. Ancak, Türk yolcuların ne zaman Türkiye'ye gönderilecekleri konusunda henüz bir bilgi edinilemedi.

-DİPLOMATLAR AŞDOD LİMANI'NA SOKULMADI-

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden bu yana Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatları hala limana sokulmadı.

Limanın kapısı önünde saatlerdir bekleyen 30 kadar diplomatik misyon görevlisi bulunduğu belirtiliyor.

Diplomatik misyon görevlileriyle zaman zaman dışarı çıkan İsrailli görevliler arasında sert tartışmalar da yaşandı.

Misyon temsilcilerinin İsrailli yetkiliye "Hem gemilerimize el koyuyorsunuz; hem de vatandaşlarımızla bizleri görüştürmüyorsunuz" diye tepki gösterdikleri belirtildi.

Diplomatik misyon görevlileri, vatandaşları ülkeden sınır dışı edilirken kendilerine bilgi verilmemesinden yakındılar.


ASHDOD- Yardım gemileri Ashdod limanında

Gazze'ye yardım götürmek için yola çıkan; ancak İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalan bazı yardım gemilerinin, Ashdod limanına ulaştığı bildirildi. Limandan yayın yapan İsrail televizyonları, gemilerin uzaktan görüntüsünü gösterdi.

Öte yandan gemiyle yolculuk yapan İrlanda, Bulgaristan ve ABD'li ikişer eylemci, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer eylemcinin İsrail'den ayrıldığı, gemideki Türklerden ayrılmayı kabul eden 39'unun ise Türkiye'ye dönmek üzere beklediği öğrenildi. Ayrıca Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatların hâlâ limana sokulmadığı bildiriliyor.

TEL AVİV- Gemide gözaltına alınan 16 kişi sorgulanıp hapse gönderildi.

İsrail askerlerinin Gazze filosuna gerçekleştirdiği operasyonda gözaltına alınan 16 kişinin, Beersheba'daki bir hapishaneye nakledildiği bildirildi. İsrail İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 16 kişini

İSRAİL: PROVOKASYONA CEVAP VERMİŞ OLDUK
 
DAVUTOĞLU: ULUSLARARASI BİR VİCDAN SORUNUDUR
 
PERES'TEN KÜSTAH SAVUNMA VE SUÇLAMA
 
GEMİNİN 3 MÜRETTEBATI TÜRKİYE'YE DÖNDÜ
 
30 TÜRK YOLCU BEN GURİON'A GÖNDERİLDİ
 
DAVUTOĞLU: İSRAİL'İN ELİNDE KAN VAR - VİDEO -
 
İSRAİL GAZETECİLERİN MALZEMELERİNE EL KOYDU
 
İSVEÇ MİLLETVEKİLİ KAPLAN İSRAİL ASKERLERİNİN ELİNDE
 
THY'YE AİT 3 UÇAK HAZIR BEKLETİLİYOR
 
HAKAN ALBAYRAK TELEFONLA ARADI: BİZ İYİYİZ
 
YARDIM GÖNÜLLÜLERİNİ THY UÇAKLARI GETİRECEK
 
İSRAİL: OPERASYONDA 9 KİŞİ ÖLDÜ
 
KRİZ MASASI VATANDAŞIN İŞİNE YARAMADI
 
6 YARDIM GEMİSİ DE AŞDOD LİMANI'NDA
 
BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI
 
TÜRK KIZILAYI İSRAİL'E GİDİYOR
 
OBAMA NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ
 
HASTANELERDE EN AZ 15 YARALI TÜRK VAR
 
İSRAİL ORDUSU, ÖLÜ SAYISINI 9 KİŞİ OLARAK AÇIKLADI
 
İSRAİL 16 YARDIM GÖREVLİSİNİ TUTUKLADI
 
DAVUTOĞLU: ÇALIŞMA NATO İLE YÜRÜTÜLECEK
 
DAVUTOĞLU: İSRAİL'İN YAPTIĞI BARBARLIK
 
AF ÖRGÜTÜ BAĞIMSIZ SORUŞTURMA İSTEDİ
 
ARINÇ: HİÇ KİMSE SAVAŞ İLANI BEKLEMESİN
 
MERKEL: İKİ ÜLKEYE DE ENDİŞELERİMİ İLETTİM
 
NATO: GAZZE'DEKİ KAYIPLARDAN ENDİŞELENDİK
 
NETANYAHU: 6. GEMİ İŞBİRLİĞİ YAPMIYOR
 
İHH, YARALANAN 15 KİŞİNİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI
 
BM ELÇİSİ: ÖLÜMLERDEN SORUMLU OLANLARI YARGILA
 
NATO YARIN TOPLANIYOR
 
YARALILARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU - LİSTE
 
İSRAİL TV'Sİ ÖLÜ SAYISINI 10'A İNDİRDİ
 
ERDOĞAN: BU İNSANLIK DIŞI DEVLET TERÖRÜDÜR
 
AB, SALDIRIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA İSTEDİ
 
11 KİŞİ ÜLKELERİNE GÖNDERİLDİ
 
SALDIRI ANININ HELİKOPTER GÖRÜNTÜLERİ
 
ERDOĞAN, MERKEL VE ABBAS İLE GÖRÜŞTÜ
 
BM TOPLANTISININ SAATİ HENÜZ NETLEŞMEDİ
 
DIŞİŞLERİ, ELÇİLERİ BİLGİLENDİRİYOR
 
NETANYAHU'DAN SALDIRIYA TAM DESTEK
 
İSRAİL ORDUSU: ASKERLER DOĞRU OLANI YAPTI
 
GÜMRÜK MH.MD.: GEMİ TEMİZDİ, BIÇAK DAHİ YOKTU
 
İSRAİL ÖLENLERİN KİMLİKLERİNİ VEREMEDİ
 
10 YARALININ İSRAİL'E GÖTÜRÜLDÜĞÜ İDDİASI
 
NETANYAHU GEZİSİNİ İPTAL ETMEDİ
 
NETANYAHU KANADA GEZİSİNİ YARIDA BIRAKTI
 
AB ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİLERİ ACİLEN TOPLANIYOR
 
BARAK, ORGANİZATÖRLERİ SUÇLADI
 
ARINÇ: SALDIRI KORSAN, GEREKENİ YAPACAĞIZ
 
DANİMARKA: İSRAİL'DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
 
İSRAİL ORDUSU: 2 ASKER AĞIR YARALI
 
İSRAİL TELEVİZYONU: 19 ÖLÜ, 26 YARALI VAR
 
ARINÇ BASIN TOPLANTISI YAPACAK
 
İSRAİL ASKERLERİ ''SUİKAST LİSTESİ'' İLE SALDIRMIŞ
 
FRANSA, İSRAİL SALDIRISINI KINADI
 
İSRAİL, ÜRDÜN'DE PROTESTO EDİLİYOR
 
İSRAİL'E GÖRE SALDIRIYI GEMİDEKİLER BAŞLATMIŞ!
 
GEMİDEKİ MUHABİRİMİZİN GÖNDERDİĞİ SON FOTOLAR
 
İSRAİL YARALILARI DA KELEPÇELİYOR
 
GEMİDEKİ KATILIMCILARIN YAKINLARI BEKLEMEDE
 
GEMİDE BURSA'DAN 11 KATILIMCI BULUNUYORDU
 
GEMİDE KİMLER VARDI?
 
GEMİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN SON GÖRÜŞME
 
GEMİDE KAYSERİ'DEN 9 KATILIMCI VAR
 
KANADA'DAKİ NETANYAHU OLAYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ
 
YUNAN BASINI: YARALI SAYISI 60
 
AVUSTRALYALILARDAN DA HABER ALINAMIYOR
 
MİT MÜSTEŞARI FİDAN, BAŞBAKANLIK'TAN AYRILDI
 
YUNANİSTAN, İSRAİL'LE TATBİKATI SONA ERDİRDİ
 
TÜRK BÜYÜKELÇİ, İSRAİLLİ MÜSTEŞARLA GÖRÜŞECEK
 
BAŞBAKANLIKTA İKİNCİ TOPLANTI
 
İSRAİL'DEN RESMİ AÇIKLAMA
 
TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E GÖZDAĞI
 
YUNANİSTAN KRİZ MASASI OLUŞTURDU
 
GEMİLER 105 MİL AÇIKTAYDI
 
DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI: HABER ALAMIYORUZ
 
LEVY BAKANLIKTAN AYRILDI
 
SURİYE, ARAP BİRLİĞİ'Nİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
 
10 İSRAİL ASKERİ YARALANDI
 
LEVY BAKANLIĞA GELDİ
 
AB, SALDIRIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA İSTEDİ
 
İHH: GEMİDE 6 AYLIK BEBEK VARDI
 
İSVEÇ DE İSRAİL ELÇİSİNİ ÇAĞIRDI
 
ERDOĞAN VE BAŞBUĞ, YURDA DÖNÜYOR!
 
YUNAN SFENDONİ GEMİSİ KAPTANINI AĞIR YARALANDI
 
HANİYE: SALDIRI ÖNCEDEN PLANLANMIŞ
 
İSRAİLLİ BAKAN, DAVUTOĞLU VE GÖNÜL İLE GÖRÜŞTÜ
 
YUNANİSTAN BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRDI
 
LEVY: SALDIRI HUKUKA UYGUN
 
TOPLANTI SONA ERDİ, AÇIKLAMA BEKLENİYOR
 
İSRAİL ORDUSU: BİZE ATEŞ AÇILDI
 
İSRAİLLİ VEKİL: TARİH ÇÖPLÜĞÜNDE YERİNİ ALACAKLAR
 
İHH: SAAT 08.00'DAN BU YANA HABER ALAMIYORUZ
 
HAMAS SALDIRI KARARI İÇİN TOPLANTI YAPMAYA BAŞLADI
 
İSRAİL TÜRKİYE'DEKİ TURİSTLERİ GERİ ÇAĞIRDI
 
İSRAİL POLİSİ ALARMDA
 
İSRAİL KAYNAKLARI: İKİ YARALI HAYFA'DA
 
OPERASYON ŞEYH SALAH'I ÖLDÜRMEK İÇİN DÜZENLENDİ
 
İSRAİL KENDİ MEDYASINI DA SANSÜRLEDİ
 
İSRAİL MAVİ MARMARA'DA KAN DÖKTÜ
 
SALDIRI ANI KAMERALARCA GÖRÜNTÜLENDİ (VİDEO)
 
İSRAİLLİ BAKAN: GÖRÜNTÜLER HOŞ DEĞİL
 
DIŞİŞLERİ: İSRAİL SONUÇLARINA KATLANACAK
 
ARINÇ KOMUTANLARLA BİR ARADA
 
SALDIRIDA 10 ŞEHİT VAR
 
ANKARA’DA BÜYÜKELÇİLİK ADRESİ KUĞULUPARK
 
İHH: İSKENDERUN SALDIRISI İSRAİL'İN İŞİ
 
İSRAİL ATEŞ AÇMAYA DEVAM EDİYOR
 
DAVUTOĞLU, GÜL VE ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ
 
İSRAİL VAHŞİCE VURDU: 2 ŞEHİT, 30 YARALI VAR
 
31 Mayıs 2010 - 08:33:24
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:37İşcilerin CHP'ye işgal eylemi sürüyor
20:08Wikileaks belgelerinde Türkiye bombası
19:45Gül. Normalleşme süreci için devam edeceğiz
19:39Oana'nın yeni başkanı bengi
19:38''Balyoz''da talimatla ifade verdiler
19:36"Mürekkep yaşının tespiti" sorulacak
19:26161,3 milyar lira kredi
19:04Üniversite olayında tutuklu sayısı 12 oldu
18:22YÖK 22 dekan atadı, 7 rektör adayını belirledi
18:08Ziraat Bankası 2 bin 500 kişi alacak
17:51Öğrenim kredileri alındığı sürede ödenecek
17:38Çocuk yuvasında inceleme
17:16İhbarcı subayı bulana 100 bin TL ödül
16:44Genelkurmay: Yargı süreci devam ediyor
16:12"Kadına şiddet" eyleminde çirkin döviz
16:03Erdoğan, Lübnan'da Arapça konuştu
16:01Halaçoğlu: Kafkasya'da istikrar sağlanabilir
15:59Cumhurbaşkanı Gül Bern'de
15:35"Türk askerleri Rum silahlarını aldı" iddiası
14:59Şehit babası: Görevden alınması bizi sevindirdi
14:19Öğrencilerin ceza alması İTÜ'de protesto edildi
14:17KPSS adayları son kez uyarıldı
14:05Öcalan, Baydemir'i rakip mi görüyor?
13:59Kipriyanu: Türkiye takvim için bastırıyor
13:55Yıldız: Güney Akım ve Nabucco rakip değil
13:51Gönül: Kanunun uygulanmasından ibaret
13:46Eylem işçiler geri alınana kadar sürecek
13:36Kadınlardan Evren hakkında suç duyurusu
13:10İstanbul'da elektrik kesintisi
13:06Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
Daha fazla haber göster
12:58CHP'den İstanbul B.B'ye dava
12:32Ergenekon Davası kilit isminin evi kurşunlandı
12:14Üzmez'in tutukluluk hali devam edecek
11:54Merkel:Ankara protokolü yerine getirilmeli
11:51Türkiye'nin Aden'deki komutanlığı bitiyor
11:31Büyükelçi öğretmenler günü resepsiyonu verdi
11:16ATO Başkanı Aygün hastaneye yatırıldı
11:14Arama yapan polislere beraat
11:10Hayvanlar derneğinde horoz dövüşü!
11:01Dursun Çiçek: İlkokul öğretmenim derdi ki...
11:002-B çalışmaları hız kazandı
10:59Mahkum sayısı 50 ülkenin nüfusundan fazla
10:58Komuta-kontrol için somut kararlar alınmadı
10:55Yasa dışı dinlemede cezalar 3 kat artacak
10:47İşçiler CHP Mersin il binasını bastı
09:56Türk: Operasyon devletin kararıydı
09:49Karayollarında son durum
09:35Askerlik şubelerini özel güvenlik koruyacak
09:15Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
08:58Türkiye-Lübnan arasında ortaklık anlaşması
08:58Yılmaz Güney’in eşi konuştu
08:56Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
08:52Katili 6 yıl sonra bulundu
08:39Paşa, ilanla tanık arıyor
08:20GEREKİRSE YİNE ATEŞ AÇARIZ
08:13Abdülkadir'i görsünler tak dışardalar
08:06Çakmak gazı Bakanlığı harekete geçirdi
07:58KCK'dan Baydemir'e: Özeleştiri vereceksin
07:54Başörtüsünü siyasi simge görme oranı
07:35"O komutan da görevden alınsın"
00:32"Hayata Dönüş" başsavcılığa sorulacak
00:04Dışişleri Bakanlığından Kuzey Kore'ye kınama!
00:03Dışişleri Bakanlığı: Rapor haberi asılsız
23:59''Yasa dışı dinleme'' davasında 3 tahliye
23:51Erdoğan: İsrail belirsizlikler ülkesi
21:41Öğretmenler Gününe öğretmenler ilgi göstermedi
21:39Hayata dönüş operasyonu ertelendi
21:02Haberler, KCK'nın zoruna gitti!
20:15Başkomutana saygısızlık kabul edilemez, gereği...
19:43Telekulak çetesinin ilk duruşması yapıldı
19:09Beşir Atalay: Kanuni yetkimi kullandım
17:56Mustafa Topaloğlu da ifade için emniyette
17:54Şehit düşen askerin kimliği belli oldu
17:35Minibüsler çarpıştı: 3 ölü, 20 yaralı
17:24"Ergenekon"da yeni dava
17:07Lodos, demirli yük gemisini yan yatırdı
17:05Müdahillik talepleri reddedildi
16:56Yargılanan öğretmenler beraat etti
16:09Albay Öz hakkındaki 2 dava birleştirilecek
16:05Yağışlı hava sürecek
16:04Madımak Oteli'nde tahliye başladı
16:03TSK Personel Kanunu 65. md gündeme geldi
16:02Başbakan Erdoğan: 30 anlaşma imzalanacak
15:58Yakını vefat eden askere 10 gün izin
15:54Sağlıkta Türkiye-Afganistan işbirliği
15:53Askeri araç kazası:1 asker şehit
15:52Öğretmenler hâkim karşısında
15:43AÇIĞA ALINAN KOMUTANLAR AYİM'DE
15:38Hrant Dink'in öldülmesi davasına devam edildi
15:30UCLG Başkanı Topbaş'a bandolu karşılama
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Mustafa Yahya COŞKUN
Onursuz konuk
 
 
Necmettin EVCİ
Değişen dünyanın son dalgaları
 
 
 
 
Musul ve Kerkük'ün tapu belgeleri Türkiye'de
 
Gül "görevden alma" ile ilgili konuştu
 
Yılmaz Güney’in eşi konuştu
 
Erdoğan'a "2010 liderlik ödülü"
 
Özal'ın ölümü: Oğlu Ahmet Köşk'e çağırıldı
 
 
 
 
 
 
 
Akıllılar, sebepler konusunda tartışır; aptallar da karar verir.
(ANARCHASİS)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.465
1.475
 
 Euro
1.959 1.974
 
 Sterlin
2.306 2.350
 
 Altın
64.69 65.24
 
 IMKB
67148  
 
 
İHL Sözlük sizi davet ediyor!...
 
İHL Sözlük'te ne var ne yok? Amaçları ne? Nasıl oluşuyor bu sözlük? Genç yönetici 'Zaman Lık' ile konuştuk.
 
 
 
 
  Türk Malı dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandıran Binnur Kaya diziyle yollarını ayırıyor. Geçen haftalarda Kaya, Şafak Sezer ile tartışma yaşamıştı.  
 
 
 
  Okan Bayülgen; mimar Seyhan Özdemir'i oturduğu apartmanın karşısına bina yaptırdığı için Anıtlar Yüksek Kurulu'na şikayet etti. Bununla da yetinmeyip onu 'Disko Kralı'nın skeçlerinde tiye aldı!    
 
 
 
 
CHP ile BDP'nin "sol blok" olarak adlandırılan olası bir seçim ittifakına nasıl bakıyorsunuz?
 
- Her parti arasında ittifak olabilir. Gayet doğal karşılıyorum.
 
- Bu ittifakın sol değil "Kemalist" bir buluşma olacağını düşünüyorum.
 
- Demokratikleşmeye daha çok hizmet eden bir ittifak olur.
 
- Bölgenin, ülkenin ve demokratikleşmenin aleyhine, tehlikeli bir proje.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottywayMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app