DOLAR 1.583 - EURO 2.186 - ALTIN 68.25 - IMKB 65307
Perşembe 3 ŞUBAT 2011
Fenerbahçe Ülker: 80 - Zalgırıs Kaunas: 72 Hindistan'daki tren kazası: 19 ölü Kuzey Kafkasya'da kafe tarandı: 4 polis öldü BEŞİKTAŞ'TAN GOL YAĞMURU Mısır'daki gösteriler: 1 ölü, 403 yaralı "10 yıldır paşaları operasyonda görmedim" Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek "Mübarek'in sonu Şah'ınki gibi olacak" OTOBÜS DEREYE UÇTU: 7 KİŞİ ÖLDÜ Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda habertaraf.com
 
 
 
TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
 
 
 
 
Mehmet ALKIŞ
Bediüzzaman'ı doğru anlamak
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Defne Joy Foster hayatını kaybetti
 
 
 
 
 
Yeni Şafak
Abdülkadir SELVİ
Tanka çıkacağına İnce'yi sustur
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Pespaye olma... Çalış!
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Türkiye'nin örnekliği
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Kar mı yağmış yüce dağlar başına?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsyan ahlakı ve CHP
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
El Cezire'den CHP'ye dersler
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan açıkça “Git artık” dedi
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Tebrikler: Mısır'ın halkına ve Türkiye Başbakanı'na
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Susarak konuşmak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mısır üzerinden İsrail'e bakış
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Seçime sadece 4 ay var lavuklar
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu bölgede soft power yetmez...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Diktatör İslam'a karşı idi
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Yüksek Yargı'nın ve AK Parti'nin çelişkileri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Barolar Birliği Başkanı ne diyor?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Türkiye Mısır’a benzer mi?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
AKP'ye oy veren herkes aptal öyle mi?
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Bağış : "One minute" diyoruz
 
 
 
BRÜKSEL- Başmüzakereci Bağış : Entegrasyon konusunda bizi eleştirenlere 'one minute' diyoruz.
 
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa'daki Türk toplumunun entegrasyon konusunda başarılı olduğunu kaydederken, bu konuda eleştirisi olan Avrupalılara da 'one minute' dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere üç gündür Belçika'da olan Başmüzakereci Egemen Bağış, Belçika'daki Türklerin çoğunluğunu oluşturan Afyon-Emirdağlıların gecesine katıldı. Dün akşam Gent şehrinde Belçika Emirdağ Birliği tarafından organize edilen yardım ve dayanışma gecesinde katılan Bağış, "Avrupalılar entegrasyonu çok önemsiyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de sizlerin bu ülkelerde asimile olmadan entegre olmanızı çok önemsiyoruz. Entegrasyon konusunda bizi eleştirenlere de 'bir dakika' diyoruz. Başbakanımızın tabiriyle 'one minute' diyoruz." şeklinde konuştu.

Belçika Emirdağ Birlik Başkanı Osman Mızrak'ın hoş geldiniz konuşmasını yaptığı Gent'teki Emirdağ Gecesi'ne Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra çok sayıda başta Afyon ve Emirdağ idarecileri ile Brüksel'deki elçilik temsilcileri ve Veli Yüksel, Mahinur Özdemir, Resul Tapmaz gibi Emirdağ asıllı Belçikalı milletvekilleri iştirak etti. Konuşmaların ardından Sümer Ezgü'nün sahne aldığı gecede Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Emirdağlıları övücü sözler söyledi.

"Bu hasret kucaklaşmasına gelirken sizlere Sayın Başbakan'ın en içten selam ve sevgilerini getirdim." diyen Bağış sözlerini "Aslında tüm Türkiye'nin size selamı var, çünkü siz burada bayrağımızı, dilimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatıyorsunuz. Sizler buraya zorluklara ve sıkıntılara rağmen geldiniz. Hem memleketinize sahip çıktınız hem de bu ülkenin kalkınmasına çok önemli katkılarda bulundunuz. İki yıldır Türkiye'nin sizin de çok yakından takip ettiğiniz AB sürecindeki Başmüzakereciyim. Türkiye'nin AB yolunu aslında sizler açtınız. Onun için her birinize ayrı ayrı teşekkür borçluyum." şeklinde sürdürdü.

AVRUPALILARA EMİRDAĞLILARIN DİLİYLE KONUŞUYORUZ

Egemen Bağış son günlerdeki popüler söylemi burada da yeniledi ve 'fişi çeken taraf biz olmayız' dedi. Bağış "Özgüvenle, diklenmeden ama dimdik muadillerimizin karşısında durabiliyorsak, Emirdağlıların sayesinde duruyoruz. Biz Avrupalılara 'bu süreçte fişi çekmeyiz ama siz çok meraklıysanız, tarihe de sorumluluğunuzu üstlenecekseniz haydi buyurun, hodri meydan' diyebiliyorsak, o cesareti ortaya koyabiliyorsak; bunu sizden aldığımız güçle yapıyoruz. Biz sizlerin bize verdiğiniz temsil yetkisiyle, cesaretle bu işleri yapıyoruz. Biz gerektiğinde Avrupalılara da Emirdağlıların diliyle konuşuyoruz." dedi.

ACABA İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ÜLKELERİN KABULLENME SORUNU MI VAR?

Başmüzakereci Bağış, "Avrupalılar entegrasyonu çok önemsiyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de sizlerin bu ülkelerde asimile olmadan entegre olmanızı çok önemsiyoruz. Bu ülkenin dilini öğrenmenizi, bu ülkenin en iyi okullarında çocuklarınızı eğitmenizi, bu ülkelerin kanunlarına uyan, saygın, üretken bireyler olmanızı çok önemsiyoruz. Ama entegrasyon konusunda bizi eleştirenlere de 'bir dakika' diyoruz. Başbakanımızın tabiriyle 'one minute' diyoruz. Çünkü bu toplum kendi içinden eğer Mahinur Özdemir'leri çıkartabiliyorsa, Veli Yüksel'leri, Meyrem Almacı'ları, Emir Kır'ları çıkartabiliyorsa demek ki bizim entegrasyonla ilgili bir sorunumuz yok. Ama acaba içinde yaşadığımız ülkelerin kabullenme sorunu var mı, onu da hep beraber çözeceğiz eğer varsa. Onun için Avrupa'da yaşayan Türklerden, Emirdağlılardan, kültürümüzden endişesi olan varsa gelsin Emirdağ kahvehanesinde bir çay içsin, bütün korkularından kurtulsun. Eğer burada entegrasyonun ne olduğunu öğrenmek istemeyen varsa gelsin bizim pidecimizde iki lokma pide yesin, o sorunlarından da kurtulsun şifa bulsun." sözlerine yer verirken, konuşmasını şu cümlelerle bitirdi: "Emirdağ Brüksel hattı kesilmedikçe biliniz ki Türkiye'nin Avrupa Birliği yolculuğu da kesilmeyecektir. Bunun gücünü sizlerden alıyoruz."

EMİRDAĞ TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YA AÇILAN KAPISIDIR

Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile sahnede kucaklaşması Emirdağlılarca alkışkanırken, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ise "Emirdağlı hemşerilerim büyük yok ve sıkıntılarda buralarda büyük başarılar elde ederek şuanda bakanlar, milletvekilleri, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri yetiştirmişler. Bugün Gent şehrinde böyle bir program düzenleniyorsa bu yeni yetişen neslin büyük bir başarısıdır. Emirdağ Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısıdır. Biz 1960'lı yıllarda Avrupa'ya girmişiz.1960'lı yılların Avrupa'sını biz yaratmışız. Benim hemşerilerimin emeğiyle Belçika'da ya da diğer Avrupa ülkelerinde çok güzel şeylere imza atılmış." dedi.

Gent'te düzenlenen Emirdağ Gecesi sevilen sanatçı Sümer Ezgü'nün türküleriyle devam etti.

Egemen Bağış: Paraguaylıların vizesiz geldiği Avrupa'nın Türkiye'yi dışlaması mantıklı değil

Belçika'nın başkenti Brüksel'de üç günlük yoğun temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Paraguay vatandaşlarının vizesiz geldiği bu bölgeye, dış ticaretinin yüzde 60'ını Avrupa ile yapan Türkiye'yi dışlamaların hiçbir mantığı yoktur." dedi.

Ankara'ya hareketinden önce Brüksel'de mukim Türk gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Başmüzakereci Bağış, temaslarına ilişkin bilgi aktardı. Egemen Bağış, Genişlemeden sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ile görüşmesinin çok yararlı geçtiğini ifade ederken. "Komisyona giderken çok net bir düşünce ile gittik. Komisyonun rekabet faslını açma konusunda niyeti var mı yok mu onu öğrenip ona göre çalışmalarımızı sürdürme kararlılığındaydık. Komisyon yetkilileri, gerek Komisyon'un gerekse Macar dönem başkanlığının bu fasla açma iradelerinin olduğunu ama üye ülkeleri ikna edebilecek ön hazırlıkların yapılmasında Türkiye'nin yardımlarına ihtiyaçlarının olduğunu net bir şekilde beyan ettiler. Bunun üzerine rekabet faslını açmaya yönelik çalışmalar yeniden hız almaya başladı. Bizim bu faslı kabul etmek için önümüze konan her şeyi kabul etmeyeceğimizi Komisyonda çok açık ve net bir şekilde anlattık. Türkiye'nin en önemli kozlarından birisi olan ekonomik gücünü zayıflatmaya yönelik hiçbir adımı kabul etmeyeceğimizi Komisyon da üye ülkeler de çok net bir şekilde anlamış durumdalar." şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine vize konusuna değinen Başmüzakereci Bağış, "AB gerçekten hakkaniyetli davranırsa geri kabul anlaması sonucu ortaya çıkacak durumun Türkiye'deki AB'ye olan desteği artıracağına inanıyoruz. Türkiye'de AB'ye karşı destek konusunda bir sorunumuz yok. Yapılan son ankette Türk vatandaşlarının yüzde 66,5'inin Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini ama yüzde 64'ünün ise Türkiye'nin AB'ye üye olacağına inanmadığını görüyoruz. Bu güvenin yitirilmesinin ardında ise vize uygulamasındaki çifte standartlar başta gelir. Bu tezatlık başka hiçbir ülkenin sürecinde yaşanmamıştır. AB kurumlarının bu önyargılarından kurtulması, Paraguay vatandaşlarının vizesiz geldiği bu bölgeye, dış ticaretinin yüzde 60'ını Avrupa ile yapan Türkiye'yi dışlamaların hiçbir mantığı yoktur." dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raporu'nun ilk taslığının yayınlanmasından hemen sonra 315 farklı değişiklik önergesi gelmiş olmasını ise Bağış şu sözlerle değerlendirdi: "Bu rapor üzerinden Türkiye konularını kendi siyasi iç arenalarında istismar etmeye hevesli birçok kişinin olduğunu gösteriyor. Bu değişiklik önergelerin bir kısmı iyi niyetli olsa da önemli bir kısmı kendi seçmenine mesaj vermek isteyen, selam çakmak isteyen farklı Avrupalı Parlamenterlerin önergeleri. Bu önergelerin görüşülmesinden sonra Türk kamuoyunu rencide edecek hiçbir çalışmanın yapılmaması konusunda biz gerekli girişimlerde bulunduk."

AB SÜRECİNDE İKTİDAR MUHALEFET ELELE

AB sürecinde iktidar ve muhalefetin birlikte hareket edebileceklerinin gösterildiğini ifade eden Bağış, "TBMM çok net bir mesaj vermiştir. İstediğimiz zaman biz gerekli adımları atabilecek güce de sahibiz, uzlaşıya da sahibiz. AB sürecinde biz iktidar muhalefet elele verip az zamanda çok işi yapabiliyoruz. Eğer fasılların üzerinde siyasi engeller olmasaydı bizim açtığımız fasıl sayısı 13 değil, 29 olurdu. Biz 16 faslı daha açabilecek durumdayız. Kapanmış olan tek faslımız var, Konsey kararları çerçevesinde yeni fasıl kapayamıyoruz ama şuan itibariyle kapanmış fasıl sayısı da 13 olurdu." sözlerine yer verdi.

OSMANLIDAKİ BAŞKADILIK ŞİMDİNİN OMBUDSMANI

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Ombudsmanı Nikiforos Diamandouros ile görüşmesini de değerlendirdiği basın toplantısında ombudsmanlığın Yunanlı başdenetçinin de belirttiği gibi Osmanlıdan esinlendiğini ifade etti. Bağış, "AB Başdenetçisi kısa süre içerisinde ülkemize de gelecek. Türkiye'nin AB standartlarını yakalaması ve vatandaşın devletle ilgili herhangi bir sorunu hiçbir yargı masrafına girmeden çözebileceği bir mekanizmanın kurulması ki bu aslında bu bizim başlattığımız bir gelenektir. Osmanlı'daki başkadılık sisteminin Avrupalılarca benimsenmesi sonucu ortaya çıkmış bir gelenektir." şeklinde konuştu. CİHAN

29 Ocak 2011 - 15:36:50
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:27"BOŞ HAVUZDA YÜZMEMİ İSTİYORLAR"
23:23Ankara Barosundan düzenlemeye destek
22:26Davutoğlu: Nijerya'yla çalışmak istiyoruz
22:18Erdoğan Bişkek Büyükelçiliği binasını açtı
21:46Yüzbaşı'dan Tuğneral'e yalanlama!
19:16HÜRSİAD'dan Mısır açıklaması
19:10"10 yıldır paşaları operasyonda görmedim"
18:47KOBİDER: Halkı sokağa dökmeye çalışıyorlar
18:28Davutoğlu, Mısır için Katar'a gidecek
17:43Davutoğlu: Mısır halkı demokrasi istiyor
16:51HANEFİ AVCI İÇİN KAÇ YIL İSTENİYOR?
16:42Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumunda
15:52Kızılay ve AKUT afetlerde ortak hareket edecek
15:45Gül: Reformu lider yapmazsa halk yapar
15:37TESEV Ortadoğu raporunu yayınladı
14:07CHP'li üyeden, Evren hakkında suç duyurusu
12:58KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
12:44ERDOĞAN'A KIRGIZİSTAN DEVLET NİŞANI
12:04Mısır'dan 2 bin 573 Türk vatandaşı getirildi
12:03Erdoğan: Mübarek'ten adım atması bekleniyor
11:50Kazadan önce radara giren jet sır oldu
10:36ASKERE GİDECEKLERE KÖTÜ HABER
10:32Erdoğan, Bişkek'te resmi törenle karşılandı
10:08Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
09:02Arıza 19 saatte çözüldü, kuyruk bitmedi!
08:41Arama öncesi jammer'la engel
08:29Üniversitede artık başörtüsüne engel yok
00:50ROJ TV NOBEL'E ADAY GÖSTERİLDİ
00:12Belediye başkanı gözaltına alındı
23:28Kuyu için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş
Daha fazla haber göster
23:18Mübarek: Aday olmayacağım
23:05Temizlik İşleri Müdürü'ne koruma dayağı
22:57Medine Memi cinayeti: Herkes anneyi suçladı
22:46Erdoğan'dan Kırgızistan özel makalesi
22:23Erdoğan'a Kırgız Devlet Nişan'ı verilecek
22:11"RAPORDA OLMAYAN HABER YAPILDI!"
22:10İLERLEME RAPORU TASLAĞINA 315 TEKLİF
21:24İnsanlık Anıtı 19 'evet' ile yıkılacak
20:54Başbakan Erdoğan Kırgızistan'da
20:44Komutanlar arasında mayın kavgası
20:38"Çıbanın başı Gürbüz Kaya'dır"
20:22Azerilerden İran'a 'İçişlerimize karışma' protestosu
19:48Gerçeker: Bize göre süper temyiz
19:44Davutoğlu, AGİT Başkanı Efthymiou ile görüştü
19:10THY, Mısır'dan yabancıları da getiriliyor
19:07Amasya Barosu avukatları bildiriye karşı
19:05Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı
19:02Ata, ertelenen KCK davasını değerlendirdi
18:0637 BARODAN YARGI DÜZENLEMESİNE DESTEK
17:51Gerçeker: Bize göre süper temyiz
17:24Şehit annesinden hakimi ağlatan soru
17:13Adliyeden 2 mahkum firar etti
16:44Erdoğan, Suriye lideri Esad'la görüşecek
16:28Habur Sınır Kapısı Başmüdürü Hasan Eken
16:06Ucube anıtın yıkılmasına onay
15:58"Tüm avukatların görüşünü yansıtmıyor"
15:29Medine Memi'nin duruşması başladı
15:21Başbakan Yardımcısı Arınç'ın acı günü
15:01Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretini erteledi
14:54Bir günlük 'duruşmalara girmeme' eylemi
14:28YÖK'ten Danıştay kararına tepki
14:26Erdoğan'ın Bişkek programı yoğun
14:20Rektör Cengiz son yolculuğuna uğurlanıyor
14:18NATO'nun bilgi sistemini Türkler kuracak
14:09"Köpük partisinde 3 ölüm" davasında karar
13:14Takla atan minibüsteki 24 tarım işçisi yaralandı
13:08Özcan: İtirazımız kabul edilir
12:59"Süper Avrupa devleti istemiyoruz"
12:56Davutoğlu: Mısır ve Tunus'a sessiz değiliz
12:41Şırnak'ta bir kadın terörist teslim oldu
12:37Eroğlu: Sulak alanlar için hassasiyet bekliyoruz
12:36YÖK: Öğrenci konseyi başkanlarını da dinleyin
12:32Ortadoğu ülkeleri Türkiye'yi takip ediyor
12:13KCK sanıkları reddi hakim istedi
11:38Erikel: CHP, üzerimizden istismar yapıyor
11:12Mısır'dan bin 969 Türk vatandaşı yurda getirildi
11:06Kılıç: Hantal bir yargı sistemi ile imkansız
11:02Atambayev: Türkiye bizim kutup yıldızımız
11:00Hizbullah operasyonunda 3 tutuklama
10:50ABDULLAH BAYBAŞİN TUTUKLANDI
10:44Kırgız-Türk İş Forumu başladı
00:30KARA KUVVETLERİ ÖNÜNDE SİLAHLI EYLEMCİ
23:57'Aracınızın el frenini çekmeden park edin'
21:02KCK bölge sorumlusu Malatya'da yakalandı
20:38Tunceli MHP İl Başkanlığı'nda patlama
20:264 kişinin ölümüyle suçlanan sanığa 25 yıl
20:00Şahin: CHP'lilerin dilekçeleri bu sabah ulaştı
19:23ADLİYE ÇIKIŞINDA BABA VE KIZINI ÖLDÜRDÜ
19:20Cemil Çiçek toplu istifaları değerlendirdi
19:09Rumeli göçmenleri milletvekili çıkarmak istiyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
3 Şubat’ta 1 Mayıs hayali kuruyorlar!
 
 
Aliya RAHTE
Candaş Tolga Işık, gerçeği dillendirdiği için mi linç edildi?
 
 
Lütfi BERGEN
Modernleşmenin buhranlı meseleleri
 
 
Mustafa YILDIZ
Türkiye neden Mısır gibi olmaz?
 
 
 
 
Defne Joy Foster evinde ölü bulundu
 
KIRGIZİSTAN'LA VİZELER KALKIYOR
 
Kazadan önce radara giren jet sır oldu
 
Mısır'da korkulan oldu: Taraflar çatışıyor
 
Çelik, CHP'nin uygunsuz harcamasını açıkladı
 
 
 
 
 
 
 
“Kendi halkını yenemez kral/Ve tutuklayamaz yoksulluğu/Ayaklandığında halk/Bir salyangoz gibi kaçar kral/Bırakıp sedef kabuğunu”
İLHAMİ ATMACA (İsyan ve Tekbir/Bilmez Bunları Kral Şiiri’nden)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.573
1.583
 
 Euro
2.171 2.186
 
 Sterlin
2.534 2.580
 
 Altın
67.81 68.25
 
 IMKB
65307  
 
 
Son röportajıyla Defne Joy Foster...
 
Arkadaşının evinde ölü bulunan Defne Joy Foster'ın son röportajı...
 
 
 
 
  Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller ile eşi Eda Çiller, 1.5 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. Ancak Eda Çiller’den, kayınvalidesi ile boşanmak üzere olduğu eşine şok suçlamalar geldi. Genç kadın, “Hayatımdan endişe ediyorum” diyerek savcılıktan yardım istedi.  
 
 
 
  İnternet kullanıcıları tehdit altında! Bilgisayar devi Microsoft’un yetkilileri, Internet Explorer kullanıcılarına acil güvenlik uyarısında bulundu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app