DOLAR 1.578 - EURO 2.040 - ALTIN 69.73 - IMKB 68770
Cumartesi 8 OCAK 2011
"Cezaevinde internetten görüşme yapılmamış" Adalet Bakanlığı 10 bin 500 personel alacak İran Irak’tan toprak alıyor! Başbakan üniversite öğrencileriyle görüşecek CHP'li Berhan Şimşek istifa etti Cenaze otobüsü devrildi: 10 yaralı YÖK 2 bin 500 akademisyen alacak 'Başbakan Papandreu'ya cevap verdi' Dev basketçi Hüseyin Alp'in ölüm yıl dönümü "Tahliyeler hükümeti yıpratmaya yönelik" habertaraf.com
 
 
 
Türklere göre en büyük tehdit Sam Amca
 
 
 
 
(Anonim)
İşte bu yüzden ölümsüzler...
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Dev basketçi Hüseyin Alp'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kim demiş yargı yavaş diye!
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Hizbullah tahliyesi mi rönesansı mı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Medya ve tasfiye
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Sorumlu yüksek yargıdır
 
 
Sabah
Haşmet BABAOĞLU
TV dizilerindeki aileler
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Bu hükümete hâkim ve savcı aldırtmamak lazım
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Zam yerine yasağa uygulama getirin...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Osmanlı sadece Kanuni ve Hürrem'den ibaret değildir...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
PKK ve Terör Raporu
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu: Hükümet sorumluluktan sıyrılamaz
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Siyaset-adalet ve güven bunalımı
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Osmanlı'da ayağa kalkanlar, 'Mustafa'da niye sus pustu?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Sol mu hangi sol?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Böyle enseye böyle şaplak!..
 
 
Milliyet
Serpil YILMAZ
Yüzde 10’u aşmak yetmez aday değilim
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Hür adam...
 
 
 
 
Taha KURUTLU
 
Alper GÜRKAN
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
Ayhan BİLGEN
 
 
 
Almanlar Mark'ı özlüyor
 
 
 
Almanya hükümeti euroyu istikrara kavuşturacak daimi kriz mekanizması üzerinde aralıksız çalışadursun, Almanların yarıdan fazlası Mark’ı özlüyor.
 
Geçen yıl nasıl bittiyse, yeni yıl da öyle başladı. Başbakan Angela Merkel yeni yıl mesajında euronun güçlendirilmesi gerektiğini, 'Avrupa son derece büyük bir sınavdan geçmektedir' sözleriyle dile getirmişti.

Bayan Merkel sözlerinin ne anlama geldiğini pek iyi biliyor. Euro bölgesi ülkelerinin taze kredi ihtiyacı 2011’de rekor düzeye çıkacak. İflastan kurtulmaları, 560 milyar euro borçlanabilmelerine bağlı. İrlanda ve Yunanistan’ı kurtarmak için alelacele hazırlanan istikrar paketleri piyasaları etkilemedi. Aksine kreditör ve yatırımcı risk primlerini arttırdı ve gözler şimdiden yeni iflas adayları İspanya ve Portekiz’e çevrildi.

Marka dönüş tuzluya gelmez mi?

Berlinli finans uzmanı Markus Kerber İspanya'nın da yardıma muhtaç duruma düşmesiyle istikrar fonunun mali sınırlarına dayanacağını, söylüyor. Kerber, uygulamadaki para birliğinin başarısızlığa uğraması durumunda başvurulabilecek bütün opsiyonların gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Alman Markına geçişin de bu opsiyonlar arasında yer aldığını belirten ekonomistler çoğunlukta.

Darmstadt’lı iktisatçı Volker Nitsch ise iyimser Avrupalılardan. Para birliğinin mutlakla korunması gerektiğini savunuyor. Euro bölgesinin dağılması durumunda bunun maliyetinin altından kimse kalkamayacağı için de politikacıların euronun alternatifi olmadığını söylemelerini eleştiriyor.

Nitsch, 'Asıl sorun, bu tezle bütün eleştirilerin susturulabilmesinde ve para birliğini ayakta tutan her adımda, birliğin dağılması durumunda mali kaos yaşanacağı gerekçesiyle euronun ehveni şer olduğunun savunulmasından kaynaklanıyor. Ben alternatifsizlik tezine katılmıyorum', diyor.

Para izdivaçları yaşadı mı?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki başarısız para birliği operasyonlarının nedenlerini araştıran Nitsch tarihin ibret verici örneklerle dolu olduğunu ve

1948 ile 2007 yılları arasında 69 para izdivacı bozulmuş ama hiçbir ülke ekonomik bakımdan batmamıştı. 2007 yılında Avrupa para birliğinin bölünmesi ya da euro denemesinin başarısızlığa uğraması ihtimalini araştıran tanınmış Amerikan iktisatçısı Barry Eichengreen, Almanya’nın mali krize sürüklenmeden Marka geri dönebileceğini söylüyor.

Mark ihracatı nasıl etkiler?

Yeni bir para birimine geçilmesi ya da eski paraya dönülmesinin büyük maliyet doğuracağını kimse inkar etmiyor. Yeni banknot ve madeni paranın çıkarılması, bankamatiklerin ve veznelerin Marka göre yeniden programlanması gibi. Ancak Volker Nitsch bir defaya mahsus olan bu harcamaların önemsenmemesi gerektiğini belirtiyor.

Marka karşı olanlar, para birliğinin dağılması durumunda Alman parasının revalüe olacağını, ihracatın pahalanacağını ve ihracata bağımlı olan Alman ekonomisinin çökeceğini iddia ediyor. İktisatçı Volker Nitsch bu tezin neden doğru olmadığını şöyle anlatıyor. Ekonomist Nitsch, Alman mallarının dünya piyasasındaki rekabet gücünün, pahalı para biriminin maliyetini sınırlayacağını ve bazı mallar yalnızca Almanya’da üretilebildiği için Alman Markına geçilmesinin bu mallara olan talebi etkilemeyeceğini, sözlerine ekliyor.

Ya siyasi maliyet?

Marka geçişin maliyeti, euro krizinin çözümü için Almanya’nın altına gireceği mali yükün yanında devede kulak kalıyor. Almanya, İrlanda ve Yunanistan’ı kurtarmak için şimdiye kadar 30 milyar euro harcadı. Bunun devamının geleceği de kesin. Euro’nun en kararlı karşıtlarından olan iktisat profesörü Wilhelm Nankel Başbakan Merkel’e yazdığı mektupta, Almanya’nın neden dipsiz fıçıya para doldurmaya çalıştığını sormuştu.

Almanya Marka dönmekte zorlanmaz. Ama en büyük euro ülkesi olan Almanya’nın firar etmesi Avrupa’nın siyasi entegrasyon projesini on yıllar öncesine götürmez mi? Volker Nitsch’in bundan kuşkusu yok. Nitsch'in ifadesiyle, Euro tepeden inmeyip, ticari bariyerlerin kaldırıldığı, siyasi yakınlaşmanın sağlandığı ve Avrupa ortak pazarının kurulduğu uzun bir sürecin sonunda ortaya çıktı. Entegrasyonun katalizörü olan ortak para birimi kalkarsa, siyasi birleşme süreci de olduğu yerde kalır.

Nitsch, ‘Almanya bunu göze almalı mı?’, sorusunu yanıtlamıyor ve bunun siyasi bir karar olacağını belirtiyor. Çünkü iktisat tarihi bize, bütün para birliklerinin siyasi nedenlerle yaratıldığını ve siyasi kararlarla sona erdirildiğini öğretiyor.

DW

6 Ocak 2011 - 10:02:31

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.566
1.578
 
 Euro
2.022 2.040
 
 Sterlin
2.420 2.465
 
 Altın
69.29 69.73
 
 IMKB
68770  
 
 
Meksika sanatının iki ünlü ismi Pera'da...
 
Pera Müzesi'nin Süreli Sergilerinden sorumlu Begüm Akkoyunlu Ersöz ile yapıtları kadar özgün karakterleri, yaşam öyküleriyle merak uyandıran 20. yüzyıl sanatının Meksika ve dünyadaki en dikkat çekici isimlerinden olan Frida Kahlo ve Diego Rivera'i konuştuk.
 
 
 
 
  Ertuğrul Dilek, tarihi bir olayı ilk kez dile getirdi. Dilek'e, maçı satması için 40 daire parası teklif edilmiş.  
 
 
 
  Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Bir gazetecinin yazdığı kitaba göre, cinayetin içinde Münevver'in öğretmeni de var.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin