DOLAR 1.553 - EURO 2.070 - ALTIN 69.60 - IMKB 68221
Çarşamba 5 OCAK 2011
HÜR ADAM FİLMİ SEYİRCİYLE BULUŞTU Başbakan Erdoğan gazetecileri atlattı GENELKURMAY'DAN 'MÜHİMMAT' AÇIKLAMASI Yaşlı kadın yangında öldü, kocası yaralandı İran Şahı'nın en küçük oğlu ABD'de intihar etti Alacak verecek davası kanlı bitti: 1 ölü ABD, İran'ın davetini ciddiye almadı Galatasaray'lı Kazım Kazım Antalya'da ABD'de gökten ölü kuş yağdı 10 yaşındaki bir kız süpernova keşfetti habertaraf.com
 
 
 
Tahliyeler ve CMK'nın 102. Maddesi
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Anıttepe İÖO eski Müdürü Ömer Özdil
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
'Yasak Gezegen'in yıldızı Francıs öldü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Çok ayıp Pınar Hanım
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
O pankart-Kişilik katli
 
 
Radikal
Akif BEKİ
2011'den beklediğim cazlar
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Mardin’in Faslı kumaları
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Balyoz, vicdani kanaat gerçekler ve adalet
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
İmralı politikamız
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
'Yeni CHP' için ne diyorlar?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir CHP?
 
 
Yeni Asya
Kazım GÜLEÇYÜZ
Nereden nereye...
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Öcalan'ın açıklamasını Balıkçı yorumluyor
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Ya daha da büyürüz ya da çok acı çekeriz...
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Çoban sanılan teröristler, terörist sanılan çobanlar ülkesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Davutoğlu vizyonu Hisarcıklıoğlu vizyonu
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Porno: Özgürlük mü yoksa?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gül, Diyarbakır, umutlar ve beklentiler
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Öcalan gücünün keyfini çıkarıyor
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Sayın Genelkurmay Başkanı’mın dikkatine!..
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Hamarat Kemal
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet ÖZCAN
 
 
 
Hindistan ve Pakistan nükleer bilgi paylaştı
 
 
 
YENİ DELHİ- Hindistan ve Pakistan, nükleer tesis bilgilerini paylaştı (Haber Analiz).
 
Güney Asya'nın iki eski rakip ülkesi Hindistan ve Pakistan, hemen hemen her siyasi ortamda birbirlerine rakip olmakta geride kalmazken uzun yıllardır devam eden nükleer tesis bilgilerini kesintisiz her yıl paylaşıyor. Pakistan Dışişleri Bakanlığı her senenin ilk haftası yapılan bu değişimin bu yıl 30 Aralık Perşembe günü yapıldığını açıkladı.

İki ülke 31 Aralık 1988'de imzalanan ve 1991 yılından beri etkin olarak uygulanan anlaşmanın gereği olarak her yılın ilk günü mevcut nükleer tesislerinin bilgilerini paylaşıyor. Uygulama ile olası bir saldırıya karşı iki komşu ülkenin nükleer bir felaketin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Hindistan özellikle 2006 yılı sonrasın ABD'den nükleer programına büyük destek alırken Pakistan tarafının nükleer programına Çin'in desteği biliniyor.

1974 yılında ilk nükleer bombasına sahip olan Hindistan'ın 17'si çalışır durumda 6'sı inşaat halinde 23 nükleer santrali bulunuyor. Hindistan geçtiğimiz yıl Amerika ile yaptığı nükleer enerji anlaşması ile Amerika'dan alacağı uranyuma karşılık 11 nükleer santralini sadece sivil amaçlı kullanmayı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun denetimine açmayı kabul etmişti.

Komşu Pakistan'da ise aktif 2 ve inşaat halinde 3 olmak üzere toplam 5 nükleer reaktör bulunmakta. Pakistan 1998 yılında ise ilk nükleer bomba denemesi yaptığını ve bunda başarı sağlandığını açıklamıştı.

Dünyada İsrail ile birlikte Uluslararası Nükleer Silahsızlanma Anlaşması NPT'ye imza atmayan ender ülkeler arasında yer alan Pakistan ve Hindistan, tarihlerinde üç büyük savaş yaşadı. Halen Cammu Keşmir bölgesinde büyük askeri sürtüşmenin yaşandığı iki komşu ülke arasında bölge üzerine barış görüşmeleri devam ediyor.

1999 yılında Keşmir buzullarında meydana gelen karşılıklı askeri çatışmalar sonrasında nükleer bir savaşın eşiğine gelen iki komşu ülke arabulucu ülkeler sayesinde savaşın eşiğinden dönmüştü. 2003 yılından beri devam eden barış görüşmeleri zaman zaman terör olaylarından ve siyasi gerilimlerden dolayı sekteye uğrasa da halen devam etmekte...

2008 yılında Kasım ayında meydana gelen Mumbai terör olayları iki ülke arasındaki gerilimin üst düzeye tırmanmasına ve barış görüşmelerinin durarak karşılıklı güvensizliğin had safhaya çıkmasına sebep olmuştu.

İki ülke liderleri karşılıklı birbirlerini suçlarlarken, Hindistan, Pakistan'ı teröre yataklık etmekle itham etmişti.

Hindistan makamlarına göre, Pakistan merkezli Leşkeri Tayyibe terör örgütü, Pakistan İstihbarat Birimi ISI tarafından desteklenerek bu terör olaylarını gerçekleştirdi.

Hindistan'ın iddialarını kesin bir dille reddeden Pakistan ise, ön yargılı yaklaşımdan şikayetçi. Terörden en çok mağdur olan ülkelerin başında geldiklerini açıklayan Pakistan hükümeti, Mumbai terör olaylarını aydınlatmak için Hindistan ile ortak çalışmayı teklif etti.

Bu bağlamda olaylardan hemen sonra Leşkeri Tayyibe terör örgütünün 7 önde gelen üyesi Pakistan'da tutuklanmıştı. Pakistan'ın çabalarını yeterli bulmayan Yeni Delhi yönetimi her fırsatta Pakistan'ı batılı ülke liderlerini şikayet ederken barış sürecinin de durduğunu duyurmuştu.

İkisi Keşmir meselesi yüzünden (1948, 1965) ve biri de Bangladeş'in Doğu Pakistan iken Hindistan'ın yardımı ile ayrılarak (1971) bağımsızlığını ilan etmesi olmak üzere 3 defa büyük savaş yaşayan ve özellikle 1999 yılında Keşmir sınırında sayısız çatışmayla sık sık ilişkileri gerilen iki komşu ülkenin ilişkileri bölgenin siyasi havasını belirliyor.

Güney Asya'nın en dinamik ekonomisi olan Hindistan ve ABD için Afganistan savaşında stratejik öneme sahip Pakistan'ın ilişkilerindeki iniş ve çıkışlar daha çok aslında kardeş olan halkların yaşamını etkiliyor.

1,2 milyar nüfuslu Hindistan ile 170 milyon nüfuslu Pakistan arasındaki toplam ticaret aradaki gergin ilişkilerden dolayı sadece 2 milyar dolar seviyesinde... Buna karşın 500 binden fazla askerle dünyanın en çok asker bulunan sınırlarından biri olan Hindistan, Pakistan sınırında her yıl milyarlarca dolar askeri harcamaya akıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin zaman zaman iki ülke arasındaki ilişkileri yumuşatma girişimleri de sonuçsuz kalırken, iki ülke de ABD ile ciddi ekonomik ve siyasi ilişkilere sahip. Hindistan'ın hareketli pazarı ve parlayan ekonomisinde büyük paya sahip olan Amerikan şirketleri ayrıca Pakistan'da da faaliyet gösteriyor.

Pakistan'a başta askeri olmak üzere bir çok alanda maddi destek veren ABD yönetimi 2006 yılında başladığı nükleer enerji anlaşmasını Hindistan'la 2008 yılında tamamlayarak bu ülkeye 40 yıldır uyguladığı ambargoyu ayrıcalıklı olarak sonlandırmıştı.

CİHAN

2 Ocak 2011 - 00:59:26

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.055 2.070
 
 Sterlin
2.383 2.440
 
 Altın
69.06 69.60
 
 IMKB
68221  
 
 
Patronlar girişimciye 'iş'in sırrını anlatıyor...
 
Patronlar girişimciye 'iş'in sırrını anlatıyor: Yolunuza planlı çıkın, bir iş kuracağım diye bütün birikiminizi tüketmeyin
 
 
 
 
  'Yerli dizi, yersiz uzun' kampanyasına katılıp, set çalışanlarına destek veren ünlü oyuncuların hedefinde RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun var.  
 
 
 
  “Torba yasa”ya eklenen öğrenci affının kapsamına Abdullah Öcalan da girdi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin