DOLAR 1.562 - EURO 2.085 - ALTIN 71.49 - IMKB 67199
Pazartesi 3 OCAK 2011
CHP'li Fazla da İzmir'i çirkin buluyor 'Kılıçdaroğlu'nun mektup gafı'na açıklama Lefter: Kaleci olsaydım çok gol yerdim Beşiktaş, üç yıldıza imza attırdı Cepte faturalara üst sınır uyarısı geliyor Büyükekşi: 2010 hareketli ve bereketli oldu Babacan: Allah nazardan saklasın Otomotivde 18 milyar dolar ihracat hedefi Başkanın evinin kurşunlanması! Silahlı saldırının afişle ilgisi var mı? habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Engin ARDIÇ
 
Salih TUNA
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Yeni yılın ilk açıklaması Babacan'dan
 
 
 
ANKARA- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2010 yılının özellikle gelişmiş ülkelerde büyük problemlerin, sıkıntıların yaşandığı bir yıl iken Türkiye'de güven ve istikrar ortamında, büyümenin, istihdamın sağlandığı ve refahın ciddi ölçüde arttığı bir yıl olduğunu bildirdi.
 
2011 yılının ise yine gelişmiş ekonomilerde risklerin arttığı bir yıl olacağına dikkat çeken Babacan, ''Türkiye, bu riskli ortamda, güven ve istikrar ortamını koruyarak, makul oranda büyümeyi, istihdamı sağlayacak bir ülke olacak'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AA muhabirinin 2010 ve 2011 yılı Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de 2009 yılından itibaren mali disipline önem verdiklerini ve kamu maliyesini çok sıkı uyguladıklarını, bütçe açığını azalttıklarını, borç stoğunu kontrol altında tuttuklarını anlatan Babacan, yıl sonu itibariyle toplam kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 41 küsüre ineceğini ve Türkiye'nin Avrupa'da milli gelire oranla borcunu düşüren tek ülke olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'nın para politikalarını çok dikkatli götürdüğünü ifade eden Babacan, bankacılık sektörüne ilişkin atılan adımlarla finans sektörü ile ilgili tedbirleri aldığını kaydetti.-''KREDİ HACMİ ARTSIN, AMA ÖLÇÜLÜ OLSUN''-Babacan, kredi hacminin 2009'da 392 milyar lira iken, bu yıl 508 liraya çıktığını belirterek, bu yıl yüzde 24-30 arasında bir kredi hacmi genişlemesinin olacağını söyledi.

''Kredi hacmi artsın, ama ölçülü olsun'' diyen Babacan, bu yılki kredi genişlemesinin 125 milyar lirayı bulacağını ve 2011'deki kredi artışının da bu civarda artmasını istediklerini kaydetti.-''EN AZ 3 NÜKLEER SANTRAL''-Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun çıktığını hatırlatan Babacan, asıl büyük kapasitenin ise nükleer enerjide olduğunu, Türkiye'nin 2023 yılına kadar en az 3 nükleer santrale sahip olması gerektiğini söyledi.

Babacan, ''Belki Kore ya da Japonya örneğinde bir miktar sermaye koyacağız Türkiye olarak. İhtimal olarak görünüyor. Rus örneğinde ise yok. Görüşmelerin netleşip, yatırımların yapılması önemli. Asıl cari denge sorunumuzu enerji açısından çözecek en önemli somut adım bu olacak'' dedi.

Kamu bankalarının kullandırdığı kredilere ilişkin olarak, kamu bankalarının bilanço yapısının değiştiğini ve ağırlıklı olarak Hazine kağıdı taşırken, hazinenin borçlanma ihtiyacının ve iç borç döndürme oranının düşmesiyle beraber, bunu krediyle telafi ettiğini anlattı.

Kamu bankalarının her yıl kredi hacmini sektör ortalamasından daha fazla büyütmesinin normal olduğunu belirten Babacan, ''Ama biz kamu bankalarına ne diyoruz, toplam aktif büyüklüğünü, sektördeki payını değiştirme diyoruz. Açık bir talimatımız'' dedi.

Kamu bankalarının doğal olarak diğer bankalara göre daha düşük faizle mevduat topladığını kaydeden Babacan, ''Biz 2003'de dedik ki bu doğal avantajınızı, asla ve asla kredi faizlerine yansıtmayacaksınız. Kamu bankaları doğal rekabet avantajlarını, kredi faizlerine yansıtmamalı'' diye konuştu.-''ZAMAN İÇİNDE DEĞİŞMESİ GEREKEN TABLO''-Babacan, akaryakıttaki ÖTV'nin 1 Ocak 2010 tarihinden beri maktu ve sabit olduğunu belirterek, bu uygulamayı 2011 sonuna kadar da değiştirmeyeceklerini bildirdi.

Akaryakıttaki ÖTV'nin en önemli vergi kalemlerinden biri olduğunu ifade eden Babacan, iki yıl üst üste bu oranların artırılmamasının çok ciddi bir fedakarlık olduğunu, bütçe giderlerinin en az enflasyon artı büyüme kadar arttığını söyledi. Babacan, şöyle devam etti:

''Maliye Bakanı Şimşek, şu açıdan haklı; petrol fiyatları 40 dolara kadar düştüğünde durum başkaydı, bugün ise 95 dolar ve durum başka. Petrolün fiyatı varile bağlı, Türkiye için kura bağlı. Petrolün varil fiyatı değişmese dahi dolar bir önceki aya göre yüzde 10 daha yüksek. Kur etkisi var burada. Ama toplam içerisinde vergi sabit ve diğer rakam büyüdüğü için oransal olarak vergi düşmüş oluyor, Maliye Bakanımız haklı. 2002 sonuyla bugünü karşılaştırın, bu 2002'den de aşağı bir noktada.

Devlet olarak, gelir kaynağımız tamamen vergi. Devletin petrol geliri olsa biz deriz ki düşürelim. Akaryakıtın esnekliği çok az, fiyat hassasiyeti çok çok düşük. Bizim doğrudan gelirlerimiz yok denecek kadar. Beyana dayalı gelir vergisi Türkiye'de 2 milyar civarında. Sadece sigaranın ÖTV'si 15 milyar. Doğrudan vergileri alamayınca, bu sefer ister istemez dolaylı vergiler yüksek.

Bu hoşnut olduğumuz bir tablo değil, mutlaka zaman içinde değişmesi gereken bir tablo ama akşamdan sabaha bunları değiştiremiyorsunuz. Belli bir zaman gerektiriyor, belli bir reform süreci, kültürel değişim gerekiyor. Tablo bu, hoşnut değiliz, değişmesi gerekiyor, kayıt dışının azalması gerekiyor.''-ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR-- ''Aynı Merkez Bankası Başkanını atamamızın önünde hiçbir hukuki engel yok. Burada sadece yaş sınırı var. İsmi daha önce açıklamamız ise bizim sistemimizde olmaz.''

-''Merkez Bankamız bütün görüşleri dinliyor, kulaklarını da tıkamıyorlar. İhracatçılarımızdan gelen, bakanlarımızdan gelen bütün görüşleri hepsini dinliyor, dikkate alıyor. Ama son sözü, son kararı da kendisi bağımsızca veriyor.''

-''Merkez Bankamızın her türlü kararı eleştiriye açık. 'Her şeyi çok doğru yapıyorum, zamanında güzel şeyler yaptım.' Hiçbir zaman bu iddiada da olmadı arkadaşlarımız.''

-''Bu yıl sonu itibariyle tüm kamunun net dış borç stoğunun 9,7 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Dış borcumuza bakıyoruz bir de döviz varlıklarımıza bakıyoruz. Aşağı yukarı başa baş noktaya getirmişiz.''

-''CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'sen devletsin al' diyor. Takılmış 1970'lere, 1980'lere. Devlete her yıl 100 bin kişi alıyorsunuz, bir 100 bin kişi daha alsanız ne yazar. Özel sektör istihdam etmedikten sonra işsizlik sorununu çözmek mümkün değil.''

-''Avrupalıların bir büyük doğal felaket başımıza geldi ruhuyla hareket etmeleri lazım. Bugün göstergeler o kadar tedbir, konuş konuş ama piyasaları ikna edemiyorlar.''

-''(İki dil tartışmaları) en çok kullanılan ortak dil Türkiye'de Türkçe. Dolasıyla bundan doğal bir resmi dil yok.''

AA

Alakalı Konular:

YeniyılınilkaçıklamasıBabacan'dan

1 Ocak 2011 - 12:48:35
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:53CHP'li Fazla da İzmir'i çirkin buluyor
14:49'Kılıçdaroğlu'nun mektup gafı'na açıklama
13:51"Türkiye'ye biçtiğimiz rol akil ülke rolüdür"
13:12Erbakan'ın sağlık durumu
12:57Kışanak: Parti kapatma tarihe karışmalı
12:05Davutoğlu: Gücümüz yeter
11:28Arınç: Vatandaşlarımızın taleplerini karşılıyoruz
10:31Edirne'den Kars'a raylı sistem geliyor
10:26Önder Sav'a son darbe
08:45Kılıçdaroğlu'nun CHP'si "Baykal CHP"si bile değil
22:43CHP gençlik kollarından "AKP olimpiyatları"
16:55Elitaş: Diyarbakır ziyareti farklı bir gezi değildi
16:47'Kocaoğlu sadece hükümeti suçluyor'
16:24Sav: Ufak sürtüşmeler aile içerisinde düzen
15:48Topçu: Muayeneye uzanacak elleri keseriz
14:33'Terörizm evrensel değerleri tehdit ediyor'
14:15Malkoç: İki dil tartışması gereksiz
13:54'Türkiye son 10 yıldan daha iyi durumda'
12:10Hayvanseverlerden, Kılıçdaroğlu'na mektup
10:38TBMM'nin gündemi yoğun
09:28Erbakan: Zekâma makine dayanmaz
08:36Özhaseki, belediyeyi bırakıyor mu?
08:24Abdüllatif Şener'in son bombası
22:36Dünür bakanlar okul temeli attı
21:31Çiçek, 2011'i yeni anayasa yılı ilan etti
20:17Bahçeli, HADEP'li Çelik'le görüşmüş
18:59BDP, iki dilli hayat için kampanyası başlattı
18:52Tansu Çiller'e noter tasdikli destek
17:21Kılıçdaroğlu Gül'ün ziyaretinden memnun
17:14BBP dört önemli günü tek programla andı
Daha fazla haber göster
17:12Bakan Çelik: Bizim o yola 8 yıl önce girdik
14:53Çelik: Bizim için 73 milyon eşit ama...
12:48Yeni yılın ilk açıklaması Babacan'dan
10:16AKP çalışıyor, CHP 'çalışacağız' diyor
09:31Kılıçdaroğlu yeni yıla Soma'da girdi
00:44Kılıçdaroğlu Soma'dan selamladı
00:28Devlet Bahçeli'nin doğum günü
20:33Kılıçdaroğlu, Koşaner ziyaretini değerlendirdi
20:21Kılıçdaroğlu,komşularının yeni yılını kutladı
19:20Kılıçdaroğlu Soma'ya gitti
16:56Yıldırım: Türkiye yapay gündemin içine çekiliyor
16:34Erdoğan Rize'de yineledi: Resmi dilimiz Türkçe
16:25Hacısalihoğlu: DP, CHP ile birleşmeye gidiyor
15:47Enerji Bakanı Yıldız'dan yeni yıl mesajı
15:46Atalay: Çeteler tarihe kavuştu
15:09AYM'DEN SİYASİ PARTİLERE KÖTÜ HABER
15:07Kocaoğlu: Bir mesnet bulunursa hesap veririz
14:26CHP'li Kulkuloğlu da dava açacak
14:24Erdoğan "2011'de reforma devam" mesajı
13:58Numan Kurtulmuş'tan 'İl Meclisi' önerisi
13:19Gemi kaptanı Davutoğlu'nu unutmadı
13:17CHP'de Kadın Kolları MYK'sı
12:59Kılıçdaroğlu, Koşaner'i ziyaret etti
12:46TBMM Başkanı Şahin'den yeni yıl mesajı
11:47Kılıçdaroğlu: Türkiye oyunları bozacak
11:15Meclis'e 827 bin ziyaretçi
09:51Diyanet Başkanı'ndan CHP Lideri'ne telefon!
09:11Meclis'te Şener Şen tartışması
22:52Bahçeli Diyarbakır ziyaretini değerlendirdi
22:08Erbakan'dan iki dil ve özerlik yorumu
20:40"Anadil, ana sütü gibi helaldir"
20:13'İki dil tartışması ülkeye zaman kaybettirir'
19:59Yıldırım: Yeni yıl barış ve kardeşlik getirsin
18:59Erdoğan, günü dinlenerek geçirdi
18:51'Kendi kifayetsizliğini aynada görüyor'
18:31Bircan Akyıldız Kılıçdaroğlu ile görüştü
17:53Ulucanlar Cezaevi'nin kapısından döndüler
16:48MHP, Gül'ün Diyarbakır ziyaretini olumlu buldu
16:25Ergin Hatay'da okul açlışı yaptı
16:02Aytaç Durak'a dönüş yolu kapandı
15:40Bakan Dinçer de yeni yıla madende girecek
13:25TBMM Genel Kurulu toplanamadı
13:14ÖZHASEKİ KENDİNİ İHBAR EDECEK
13:10ERDOĞAN RİZE'DE, KILIÇDAROĞLU SOMA'DA
09:56Kılıçdaroğlu'nun 'Lefter' gafı
09:28Zihni Aldırmaz MHP'den istifa etti!
08:18Başbakan Erdoğan, Güneysu'daki evine geldi
17:19Yolsuzluk iddiaları ATSO Meclisi'ni karıştırdı
17:14'Kılıçdaroğlu fakire 600 lira versin'
17:12Üskül'den Mersin'e 6 milyonluk müjde
17:06Egemen Bağış: Dayan Avrupa seni kurtaracağız
15:37Mustafa Akaydın'a "kömür" yalanlaması
15:29Baydemir, Gül'e Kürtçe sözlük hediye edecek
15:28Başbakan Akif üzerinden siyaset yapıyor
15:102011'de seçim ve bir sivil anayasa tartışılacak
14:41MHP'li Toskay'dan Atalay'a kınama
14:22Silivri'deki mahkumlara iki dilli yılbaşı tebriği
14:09KILIÇDAROĞLU: SAVCI EŞİ BELEDİYEDE
13:41Anadol: İktidar 12 Eylül'den kaçıyor
13:01Gürsel Tekin'den Tanrıkulu'na destek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Aksaraylı “İzzettin Efendi” yatağından doğruldu...
 
 
Hüseyin ACARLAR
Lisan ile beyan
 
 
Kevser TOPKAR
İbrahim'i yakan ateş
 
 
Kürşad ATALAR
Düşüncenin okullaşması
 
 
Lütfi BERGEN
Ahlâk meselemiz
 
 
 
 
MEMURA ENFLASYON ZAMMI!
 
Dağlıca baskınının kilit isminden şok itiraflar
 
İşte Balyoz planının kozmik CD'leri
 
Edirne'den Kars'a raylı sistem geliyor
 
Erbakan'ın sağlık durumu
 
 
 
 
 
 
 
Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir.
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.552
1.562
 
 Euro
2.070 2.085
 
 Sterlin
2.380 2.425
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67199  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin