DOLAR 1.566 - EURO 2.087 - ALTIN 71.49 - IMKB 67403
Pazartesi 3 OCAK 2011
İnönü'de başörtüsü olayına inceleme Konferans salonu inşaatı çöktü: 4 yaralı "Krizin bedelini biz ödedik" Unkapanı'nda silahlı banka soygunu Gerçeker: Fişleme dersek haksızlık olur CHP, 1930'lu yılları istiyor!.. Adalet Bakanlığı: Fişleme her zaman vardı Yaver: PKK'ya karşı ittifak yok Irak'ta geçen yıl 4 bin 561 kişi öldü CMK 102. maddeden 4 kişi tahliye edildi habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Engin ARDIÇ
 
Şamil TAYYAR
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Velâ Nizar Reyyan: Ailemi çok özlüyorum
 
 
 
Reyyan ailesinden geriye üç erkek ve bir de kız çocuk kalmıştı. Bilal, Bera, Muhammed ve Velâ. Bugüne kadar Bilal ve Bera ile yapılan birçok röportaj yayınlandı. Fakat alim ve mücahit Nizar Reyyan'ın geride kalan tek kızı Velâ ilk kez HaBertaraf'a konuştu.
 
Sümeyye Haliç Yaşa'nın röportajı

İsrail'in bundan iki yıl önce 27 Aralık'ta Gazze Şeridi'ne açtığı savaşta şehit olan isimlerin şüphesiz en dikkat çekeni Hamas liderlerinden Prof. Dr. Nizar Reyyan idi.

İşgal ordusuna ait savaş uçağının 1 Ocak 2009'da Reyyan ailesinin dört katlı evinin üzerine bıraktığı yaklaşık bir tonluk bombayla Nizar Reyyan ile birlikle 11 çocuğu ve 4 eşi hayata veda etti.

Reyyan ailesinden geriye üç erkek ve bir de kız çocuk kalmıştı. Bilal, Bera, Muhammed ve Velâ. Bugüne kadar Bilal ve Bera ile yapılan birçok röportaj yayınlandı. Fakat alim ve mücahit Nizar Reyyan'ın geride kalan tek kızı Velâ ilk kez HaBertaraf'a konuştu.

Babanızın evi bombalandığında neredeydiniz?

Evimizdeydim. Evimiz babamların evinden yaklaşık 500 metre uzaklıkta...

Saldırıdan nasıl haberiniz oldu? İlk duyduğunuzda tepkiniz nasıldı?

Savaş nedeniyle evimizde misafir olarak kalan eltim eve geldi. Çocuklarına elbise getirmek için çıkmıştı ve iki saatten önce dönemezdi. Fakat on dakika sonra geri döndü. Yüz ifadesinden büyük bir şey olduğu anlaşılıyordu. Ne olduğunu sordum, cevap vermedi. Israr ettim. Babamın evinin bombardımana hedef olduğunu fakat evde kimse olmadığını söyledi. "Allah sana daha iyi bir ev versin babacığım" dedim.

Birkaç dakika sonra "Ama ailem, babam, annem, kardeşlerim hepsi evdelerdi" dedim. Çünkü iki saat önce telefonla konuşmuştum. O sırada televizyon açıktı ve televizyonda babamın evinin saldırıya uğradığı haberi vardı. Televizyonu kapattım. Birkaç dakika sonra eşim geldi ve babamın öldüğünü söyledi. "Mahmud! Yoksa hepsi mi öldü? Ailemden kimse kalmadı mı?" diye sordum. Allah'a hamdettim. Annemin ve babamın diğer eşi Ummu Alâ'nın bana öğrettiği duayı okudum. "Allah'ım! Ben senin kulunum. Erkek ve kadın kullarının çocuğuyum. Alnım (kontrolüm) senin elindedir. Benim hakkımda senin hükmün geçerlidir. Benim hakkımdaki takdirin adalettir. Kendini isimlendirdiğin, Kitabı'nda indirdiğin, kullarından birisine öğrettiğin veya katındaki gayb ilminde kendine has kıldığın sana ait her isimle Kur'an'ı kalbimin baharı, göğsümün nuru, hüznümün ortadan kalkması ve kederimin gitmesi için vesile kılmanı isterim." Annem, her üzüldüğümde bu duayı okumamı söylemişti. Daha sonra üç kardeşimin; Bilal, Bera ve Muhammed'in de hayatta kaldığını öğrendim. Ailerimden birilerini sağ bıraktığı için Allah'a daha çok hamdettim.

Ailenizi en son ne zaman gördünüz?


Şehit olmalarından iki gün önce görmüştüm. Savaşın ilk gününden itibaren çok etkilenmiştim. Annemin kucağında yüksek sesle ağladım. "Bizden birine birşey olmasından korkuyorum" dedim. Çünkü ilk kez katliamları televizyondan seyrediyordum.

Böyle bir olayı bekliyor muydunuz?

Hayır. Böyle bir olayı beklemiyordum. Çünkü bir aileden 16 kişinin aynı anda şehit olması hayal edilmesi zor bir şeydi. Babamın şehit olmasını ise bekliyordum. Fakat uzun bir ömrün sonunda şehit olmasını istiyordum. Çünkü şehit olmak onun en büyük isteğiydi.

Onları özlüyor musunuz?

Evet; hepsini çok özlüyorum ve onların arasına katılmak için şehit olmak istiyorum.

Gazze Savaşı'nın kadınlar üzerindeki etkisi nasıldı?

Savaş kadınlar için oldukça zordu. Fakat bununla birlikte onlara yeni bir güç ve direnme arzusu verdi. Güç kullanılarak elimizden alınanı ancak güç kullanarak alabileceğimizi anladık. En azından ben böyle hissettim.

Gazzeli kadınlar hakkında biraz bilgi verir misiniz? Başörtüsü zorunlu mu? Kadınların eğitim ve iş durumu nasıl?

Gazze tesettür konusunda duyarlı fakat zorunlu değil. Birinci İntifâda'dan sonra tesettür geniş bir şekilde yayıldı. Kadınların eğitimine gelince, okuma oranı çok yüksek. Birçok kadın üniversite okuyor. Lise okumayanı çok az görürsünüz. Kadınlar daha çok öğretmenlik, doktorluk ve benzeri mesleklerde çalışıyorlar.

Kadınların sosyal konumu çok iyi. Kadınlarla ilgili bir çok programlar var ve Filistinli kadınlar bu programlara özgürce katılabiliyorlar.

Kaç yaşında evlendiniz?


15 yaşında evlendim. Liseyi evlendikten sonra bitirdim. Şu an iki çocuğum var. Üniversitede İslam terbiyesi okuyorum. İnşaallah üniversiteyi bitirdikten sonra Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyeceğim ve çocuklarıma da ezberleteceğim. Onları annemin ve babamın beni yetiştirdiği gibi iyi bir terbiyeyle yetiştirmek istiyorum.

Her hangi bir hayaliniz var mı?

Hayalim, dünyaya Gazze'yi göstermek ve onlara Gazze'nin ne kadar uygar ve herkese açık olduğunu, fakat dünyanın Gazze'yi görebilmesi için ablukanın kalkması ve işgalin sona ermesi gerektiğini anlatmak.

Gazze'nin maddi destekten öte manevi desteğe çok ihtiyacı var. Manevi yardım çok daha değerli. Manevi yardımı daha çok arıyoruz. Gazze'ye maddi yardım yapılıyor fakat manevi destek az. Gazze için yapılan gösteriler ve benzeri etkinlikler Gazze'ye hayat veriyor ve Gazze'nin direnmesine yardımcı oluyor.

Son olarak Türkiye'ye ve Türk halkına bir mesajınız var mı?

Özellikle Özgürlük Filosu'na katılanlara ve Mavi Marmara şehitlerinin ailelerine selamlarımı sunuyorum. Türk halkının bizim yanımızda yer almasını ve Gazze'ye verdiği desteği hiç unutamam. Bizim için kendi hayatlarını tehlikeye atanları, ömrüm olursa, torunlarıma ve onların çocuklarına dahi anlatacağım.

Nizar Reyyan kimdir?

Nizar bin Abdülkadir bin Muhammed bin Abdüllatif bin Hasan bin İbrahim bin Reyyan El-Askalani, Gazze kenti yakınlarındaki Cibaliye Mülteci Kampı'nda 6 Mart 1959 tarihinde hicri 1378 yılı Şaban ayının 26. günü Cuma sabahı dünyaya geldi.

Ailesi, 1948 yılında Siyonist işgal çeteleri tarafından kovuldukları Askalan'a bağlı köylerden "Ni'ılya"dan gelmişti.

Filistin topraklarında İslami davet ortamında yetişen Nizar Reyyan, İsrail ve Filistin Özerk Yönetimi tarafından birçok kez tutuklandı.

1982 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki İmam Muhammed bin Suud İslam Üniversitesi Usulu'd-Din Fakültesi'nden mezun oldu.

1990 yılında Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nden master eğitimini tamamladı. İlim talebi yolculuğunu sürdürerek doktora için Sudan'a gitti ve Kur'an-ı Kerim Üniversitesi'nde hadis-i şerif alanında doktora yaptı.

1994 yılında doktorasını tamamladıktan sonra Gazze'ye döndü ve Gazze'deki İslam Üniversitesi Usulu'd-Din Fakültesi'nde hadis hocası olarak göreve başladı.

Alimler ve mücahitler yetiştiren topraklarda bir eliyle Kur'an'ı ve hadis kitaplarını, diğer eliyle de silahını taşıdı.

1990 yılında tamamladığı ve pekiyi derecesiyle kabul edilen "Şehit ve Şehitlik" konulu master tezinin mukaddimesinde şöyle yazmıştı: "Allah'ım! Ben, eşim ve çocuklarım senin yolunda şehit olmayı istiyoruz."

19 yıl sonra bu duanın kabul olduğu görüldü ve Şeyh Nizar Reyyan dört eşi ve çocuklarıyla birlikte şehadet şerbetini içti.

HaBertaraf - ÖZELAlakalı Konular:

VelâNizarReyyan:Ailemiçoközlüyorum

1 Ocak 2011 - 16:18:34
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

16:01Irak'ta geçen yıl 4 bin 561 kişi öldü
14:55Filipinler'de sel: 2 bin kişi tahliye edildi
14:09Rusya'da 9 ayda 35 bin 533 araç çalındı
14:07Rusya 220 bin federal çalışanın işine bitiriyor
13:56Hollanda'da yeni kurulan partiye Türk başkan
13:13Çin Skype'yi de yasaklıyor
13:04Avustralya'da sel felaketi: 10 ölü
12:07Filistinliyi "yanlış anlayıp" öldürmüşler
11:57Merkel AB-NATO işbirliği için Kıbrıs'a geliyor
11:50Irak'ta dul sayısı artınca çok eşlilik geri geldi
11:46Güney Kore lideri, barış sinyalleri verdi
11:35Japonya, "izinsiz" hemşire arıyor
11:32Koltuğu bırakmayan lider için son uyarı yapılacak
11:20İran'da 7 uyuşturucu kaçakçısı idam edildi
08:24Bir sinemanın çatısı çöktü: 36 yaralı
08:20Şili'deki depremin büyüklüğü 6.9
08:14''Kosova için vize uygulaması sürecek''
08:13Ülke genelinde gösteriler düzenlendi
08:12Mübarek Netanyahu ile görüşecek
07:44Avrupa'daki terör algısı değişiyor
07:36"Avrupa yardım etmesin"
00:39Uranyumunu Rusya'ya verdi, ABD tebrik etti
00:08Polonya, 5 ülkeye çalışma iznini kaldırdı
23:31Norveç, Afganistan'da 11 milyar kron harcadı
23:23İsrail'in Wikileaks'teki İran endişesi
22:46Şili'de 7,2 büyüklüğünde deprem
22:41Güzel görüneyim diye beslenemiyorlar
22:32Metallica hayranlığı başlarını derde soktu
22:19Sri Lanka'da sel yüz binleri vurdu
22:114 kişi yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti
Daha fazla haber göster
21:20Ukrayna'da yeni yılın ilk gününde 11 cinayet
20:48Norveç'te yaşam süresi uzadı
20:43Havai fişek Kiev'de can aldı
20:35Rusya'dan TU-154'lere uçuş yasağı
18:48Pakistan'da siyasi kriz
17:53Yılbaşı gecesi 95 milyon SMS attılar
17:14Hollandalılar yılbaşı gecesi camiye saldırı
16:26Elverişsiz hava Kiev'de uçuşları aksatıyor
15:46Somalili korsanlar yılın ilk gemisini kaçırdı
15:40Eliezer'den hükümetten çekilme tehdidi
15:04Güzellik için bu yıl daha çok ödeyecekler
14:55Demir Lady Lula'nın gölgesinde
13:14İspanya da sigara yasağını genişletti
13:14Sibirya'da buzdan kent açıldı
11:37İsrail'den Gazze'ye füze saldırısı
10:49Avustralya'da vitrinlere sigara yasağı geldi
10:27Sel 200 bin kişiyi zor durumda bıraktı
10:19Chavez ile Clinton el sıkıştı
09:06ABD'de 11 Eylül paniği yaşandı
08:35Mübarek: Saldırının amacı din çatışması
00:59Hindistan ve Pakistan nükleer bilgi paylaştı
00:40Mısır'da Hıristiyanlar polisle çatıştı
23:08İngiltere'de bir cezaevinde isyan çıktı
22:48Katar demiryolu 10 yıla kadar tamamlanacak
22:13Ukrayna'da ulusalcılar sokaklara döküldü
21:12İran'dan İsrail'e "kaçırma" suçlaması
20:48ABD ve Suriye, İsrail'le görüştü mü?
19:58İran'da 8 kişi idam edildi, sırada 16 kişi var!
19:21Bosna-Hersek'in başkanlığı başladı
19:06Mısır'da saldırı: 21 ölü, 83 yaralı
18:06UÇAKTAKİ PATLAMADA ÖLÜ SAYISI 3 OLDU
17:33Papa'dan 2011'de ilk mesaj
17:16RUSYA'DA UÇAK YANDI: 1 ÖLÜ, 34 YARALI
16:18Velâ Nizar Reyyan: Ailemi çok özlüyorum
16:01Macaristan AB'nin yeni dönem başkanı
15:09Ukrayna'da Stalin heykeli bombalandı
15:07Ukrayna, Polonya'nın doğalgazını kesti
14:49İhsanoğlu, Mısır'daki saldırıyı kınadı
14:46Çin'deki Türk öğrenciler, 'ekran yıldızı' oluyor
14:34Hollanda'da havai fişek gösterisi: 2 kişi öldü
12:37Arjantin'de 6,9 şiddetinde deprem
12:26"KKTC'li liderler 12 Ocak'ta görüşecek"
10:58Yunanistan Türkiye sınırına duvar örecek
10:37Kuzey Kore'den 'nükleer' uyarı
10:36Mısır'daki bombalı saldırıda ölü sayısı 21
10:13Ahmedinejad'dan gençlere destek
10:10ABD'NİN PAKİSTAN'A YENİ YIL HEDİYESİ
10:04Halk isyanı benzin zammını geri çektirdi
10:02ABD'de hortum felaketi
09:51Hollanda'daki havai fişek gösterisi büyüledi
09:41Moskova yeni yıla Kızıl Meydan'da girdi
09:28Kuzey Kore'den "iyi ilişkiler" vaadi
09:26Kilise yakınında patlama: 7 ölü, 24 yaralı
09:24Sarı Deniz'de kargo gemisi battı
09:15Uygur bölgesinde 5.1 büyüklüğünde deprem
07:43Rum Başpiskopos'un fikirleri ELAM ile aynı!
00:41"Kızıl Ajan" aslan beslemek istiyor
23:55ABD: Ukrayna hükümeti için endişeliyiz
23:49Suudiler, Kâbe'yi saran gökdelenlerden rahatsız
22:53Türkmenistan'da yeni yıl coşkusu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Aksaraylı “İzzettin Efendi” yatağından doğruldu...
 
 
Hüseyin ACARLAR
Lisan ile beyan
 
 
Kevser TOPKAR
İbrahim'i yakan ateş
 
 
Kürşad ATALAR
Düşüncenin okullaşması
 
 
Lütfi BERGEN
Ahlâk meselemiz
 
 
 
 
MEMURA ENFLASYON ZAMMI!
 
Dağlıca baskınının kilit isminden şok itiraflar
 
İşte Balyoz planının kozmik CD'leri
 
Edirne'den Kars'a raylı sistem geliyor
 
Erbakan'ın sağlık durumu
 
 
 
 
 
 
 
Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir.
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.556
1.566
 
 Euro
2.072 2.087
 
 Sterlin
2.390 2.430
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67403  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin