DOLAR 1.565 - EURO 2.084 - ALTIN 71.49 - IMKB 67607
Pazartesi 3 OCAK 2011
Askeri yargıyla ilgili düzenleme imzaya açıldı Yemen açıklarında 80 göçmen boğuldu Borsa, günü 67607 puandan tamamladı Dolar günü 1,562; euro 2,079 TL'den kapattı Yargıtay 63 sanığı tahliye etti Altın yeni yıla rekorla başladı Cameron: Radikalizmde kendimizi sorgulayalım Liberman'ın "fakir diplomatları" Polislere kısa süreli askerlik geliyor Küçük yaştaki banka soyguncusu yakalandı habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Engin ARDIÇ
 
Şamil TAYYAR
 
 
 
Livni'ye göre Türkiye Araplardan daha Arap!
 
 
 
İsrail'in Mossad ajanı muhalefet lideri, kendi devletinin yaptığı katliamı görmüyor, zulme tepki koyan Türkiye'yi Filistinli'den daha Filistinli, Arap'tan daha Arap olmakla eleştiriyor! Türkiye'ye tarafını seçsin diye de uyardı.
 
Aslı Sözbilir'in röportajı

Mossad ajanı olduğu bilinen İsrail’deki muhalefetin lideri, eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, 2011’e girerken Tel Aviv’deki ofisinde AHT'den Aslı Sözbilir'e verdiği özel ropörtajda söylediği küstahlık sınırlarını zorlayan sözler şaşkınlık yarattı.

Merkezde liberal görüşe sahip, 28 koltukla İsrail Parlamentosu’nda en çok koltuğa sahip Kadima Partisi’nin lideri Tzipi Livni 52 yaşında ve İsrail-Filistin arasındaki sorunda “iki devletli çözüm”ü savunuyor. Eski asker ve hukukçu olan Livni MOSSAD için de çalışmıştı. Livni, Sözbilir'in sorularını şöyle yanıtladı:

''YANLIŞ ANLAMA VAR''

2006’da “İlişkiler mükemmel” demiştiniz. Neden hızla kötüleşti sizce?
Tüm ülkelerin nerede duracağına karar vermesi lazım. Bu sadece İsrail ya da Türkiye ile ilgili bir durum değil. İsrail ve Filistinliler arasındaki durumla ilgili bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum. Filistin otoritesine baktığımızda, Cumhurbaşkanı olarak Mahmud Abbas’ı kabul ediyoruz. Fakat diğer tarafta Hamas var. Hamas, İsrail’in var olma hakkını reddeden aşırı dini ideolojiye sahip ve barış umudu yok. Hamas’ı desteklemek, Filistin’i desteklemek değildir. Hamas’ı desteklemek, İsrail’deki kadın ve çocukları hedef alan bir terörist örgüte destek demek. Seçimlerden sonra Türkiye ve Rusya, Hamas’ı davet etti. Hata olduğunu söyledim.

''HEDEF SADECE HAMAS''

Krizin başlangıcı Hamas’ın siyasi lideri Meşal’ın 2006’daki Türkiye ziyareti miydi?

Olabileceğini görmüştük. Ama krizi başlattığını söyleyemeyiz, o günlerde bunu çözmüştük. Bence olanların açıklaması ziyaret, operasyon ya da gemi olayı değil. Anlayışın adını koyarsak durum değişebilir. Türk hükümeti, askeri operasyonların Hamas’a karşı olduğunu ve Hamas güçlendikçe Filistin’in zayıfladığını anlarsa birlikte çalışabiliriz. Filistinliler arasında bir “zero-sum game” (bir tarafın kazancının diğerinin kaybı kadar olduğu tek kazananlı oyun) olduğunu anlamanız gerekiyor. Geçmişte, Başbakan Erdoğan’la görüşmelerim oldu. Fikir ayrılıkları nedeniyle zaman zaman sert de geçti. Fakat iki tarafta da İsrail’le barış istemeyen teröristlerin gayrimeşrulaştırılması gerektiği görüşü mevcuttu ve burada kastedilen Hamas’tı.

''BİZİ HERKES ANLADI''

Kanı, krizin Gazze’ye operasyon ile başladığı yönünde.
Bölge çıkarları İsrailliler ile Filistinlilerin barış yapması yönünde. Gazze’deki operasyon Hamas’ın barış sürecine karşı çıkan gücünü ve etkinliğini azaltmaya yönelikti. Bu operasyon sırasında Filistinli sivillerin öldüğü doğru ve bundan üzüntü duyuyoruz. Eminim bölgedeki diğer ülkelerin Filistin davasını savunduğundan kimse şüphe etmiyordur. Türkiye diğer Arap ülkelerinden örnek de alabilir. Tüm dünya Gazze şeridindeki operasyonun nedenlerini anladı. Operasyon Mısır’la, Ürdün’le ya da dünyanın diğer ülkeleriyle ilişkilerimizi etkilemedi. Hatta, İsrail’le meşru Filistin hükümeti arasındaki ilişkiyi bile etkilemedi. Mahmud Abbas ve diğerlerinin de bunu anladığını düşünüyoruz. O yüzden Türkiye’nin neden Filistinliden daha Filistinli, Arap’tan daha Arap olması gerektiğini anlamıyorum.

''TÜRKİYE KAMPINI SEÇSİN''

Türkiye’nin tarafını seçmesi gerektiğini söylüyorsunuz. “Sıfır problem” politikası bu seçimi reddediyor...
Türkiye’nin İsrail-Suriye barışına, İsrail-Filistin barışına katkı yapmak istediğini biliyorum. Bölge iki kampa bölünmüş durumda ve nerede duracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bizim yani pragmatiklerin, ılımlıların kampında; İsrail, meşru Filistin hükümeti, Mısır, Ürdün, Körfez ülkeleri var. Bunlar İran, Hamas ve Hizbullah’ın bölgenin de barışın da çıkarına hizmet etmediğini anlıyorlar. Aynı anda iki tarafta birden olunamaz. İran bölgeyi tutuşturmaya çalışıyor. Türkiye’nin bunun parçası olması için neden göremiyorum. Erdoğan’ın barışı savunduğunu biliyorum. O yüzden bizimle, Hamas’a karşı Hizbullah’a, bütün bölgeyle birlikte İran’a karşı durmalı. Hizbullah, Hamas gibi organizayonlar ve İran gibi ülkeler olduğu sürece, bölgede sıfır problem olması imkânsız.

''ASKERLERİ GÖRÜNCE NE BEKLİYORLAR DİYE DÜŞÜNDÜM''

Mavi Marmara’da ölüm engellenebilir miydi?

İsrail’de muhalefet lideri olmama rağmen olayın olduğu gün, kayıplardan üzüntü duyduğumuzu, sivil öldürmenin değerlerimiz arasında olmadığını, fakat askerilerin kendisini savunması gerektiğini söyledim. İsrail yardımları Gazze şeridinden geçirmeyi önermişti, dolayısıyla bu bir yardım girişimi değil provokasyondu. Önlemeye çalıştık fakat devam etmek istediler. Bu talihsiz bir durum. Aktivistlerin askerleri dövdüğü, merdivenlerden attığı korkunç resimleri görmeden önce bile açıkça “Ne bekliyorlar?” diye düşünüyordum. Size garanti verebilirim ki gemiye indiklerinde niyetleri sadece geminin Gazze’ye girişini ve can kaybını önlemekti. Ama böyle şeyler olabilir. Umarım bu olay Türkiyeİsrail ilişkilerinin geleceğini etkilemez. Buradaki ihtiyacımız askerlerimizi korumak ve uluslararası mahkemelerde olası suçlamalar yapılmasını engellemek. Bence bu da İsrail hükümetinin meşru bir beklentisi. Türk hükümetinin de bunun üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Bunları halledip birkaç yıl önce “mükemmel” diye tanımladığımız yere dönebiliriz.

Türkiye ve İsrail için yeni yıl dileğiniz var mı?
Yeni bir yılın başlangıcı umarım bölgede de barışın başlangıcı olur. Türkiye ve İsrail’in eskiden olduğu gibi iyi ilişkiler içinde olmasını diliyorum.

Habertürk


Alakalı Konular:

Livni'yegöreTürkiyeAraplardandahaArap!

31 Aralık 2010 - 12:52:45

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.069 2.084
 
 Sterlin
2.390 2.430
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67607  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin